hakkında bilmediğiniz 10 gerçekten yararlı Windows 10 aracı

Yani Windows 10 klavye kısayollarında ustalaştınız ve açık pencereleri bir patron gibi yasladınız. Şimdi ne olacak?

Windows 10, nerede bulacağınızı biliyorsanız, meraklılar için birçok başka elektrikli araç sunar. Bazıları daha eski , ancak yine de belirsiz. Diğerleri nispeten yenidir ve Microsoft'un Windows 10'un beş yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülmesinden bu yana sürdürdüğü yılda iki kez yapılan büyük yükseltmeler sırasında eklenmiştir (ancak Ekim 2020 Güncellemesi gibi en son özellik yükseltmeleri küçük olma eğilimindedir). Ancak bu az kullanılan 10 numara ve araçların tümü, sertleşmiş PC kullanıcılarının zamandan tasarruf etmesine veya baş ağrılarını gidermesine yardımcı olabilir.

Bunu okuduktan sonra işletim sisteminin daha karanlık köşelerine yönelik bir rehber arıyorsanız, en iyi Windows 10 ipuçları ve ince ayarların yanı sıra zaman kazandıran Windows püf noktaları kılavuzumuza da göz atmayı unutmayın . Ayrıca , lazer odaklı üretkenlik için Windows 10'un nasıl ayarlanacağına dair bir eğitim de yayınladık. Çoğu kişi küçük bir şeyler öğrenecek! Microsoft, Windows 10 için yeni özellikler sunma konusunda agresif davrandı, ancak bunları tanıtma konusunda ille de değil. Hangisinden bahsetmişken …

1. Zaman çizelgesi

Microsoft, Nisan 2018 Güncellemesinin bir parçası olarak Windows 10'un Zaman Çizelgesi özelliğini kullanıma sundu ve bu harika . Temelde masaüstü programlarınız için bir tarayıcı geçmişi gibidir ve önceden açtığınız dosyaları kronolojik sırayla gösterir. Birini seçmek dosyayı bir kez daha açar. Modern Microsoft Office uygulamalarında "Kaldığınız yerden devam edin" ile eşleştirildiğinde, iki hafta öncesinden bu projede hiç vakit kaybetmeden diz boyu çalışabilirsiniz. Daha da iyisi, Zaman Çizelgesi bireysel bir bilgisayar yerine Microsoft hesabınıza bağlıdır. Dosyalarınızı bulutta depolarsanız, hangi cihazı kullanıyor olursanız olun, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

zaman çizelgesi Brad Chacos / IDG

Windows 10 Zaman Çizelgesi özelliği, işletim sisteminin Görev Görünümü arayüzünün bir parçasıdır.

Zaman çizelgesi mükemmel değil. Geliştiricilerin, yazılımlarının bu özelliğe bağlanmasına izin vermeleri gerekir ve pek çok popüler program – Google Chrome dahil – zahmet etmez. Bu, araca Microsoft merkezli bir his verir. Ancak, özellikle Office'te çalışmak için çok zaman harcıyorsanız, inanılmaz derecede kullanışlıdır.

Windows 10'un görev çubuğundaki Görev Görünümü simgesini tıklayarak veya Windows Tuşu + Sekme tuşlarına basarak Zaman Çizelgesi'ni açın ve daha ayrıntılı ayrıntılar için Windows 10 Zaman Çizelgesi kılavuzumuzu okuduğunuzdan emin olun.

2. Sanal masaüstleri

Sanal masaüstleri, organizasyona takıntılı ileri düzey kullanıcılar için ideal. Her biri kendi yazılım örneklerini çalıştıran masaüstünüzün ayrı "sanal" sürümlerini ayarlamanıza izin vererek çılgınca faydalıdırlar. Örneğin, iş görevleri için bir sanal masaüstünü ve eğlence uygulamalarınız için başka bir sanal masaüstünü çalıştırabilir veya elektronik tablo askıya alma için Office uygulamalarıyla stoklanmış bir birincil çalışma masaüstünü ve multimedya düzenlemeye ayrılmış bir diğerini tutabilirsiniz.

Sanal masaüstleri, Linux işletim sistemlerinde yıllarca süren popülerliğin ardından nihayet Windows 10'da yerel hale geldi… ancak Microsoft, yıllar geçtikçe bir zamanlar öne çıkan özelliği gizledi. Kendinizinkini oluşturmaya başlamak için, Windows 10'un görev çubuğundaki Görev Görünümü simgesini tıklayarak Zaman Çizelgenizi çağırın ve ekranın sol üst kısmındaki küçük + Yeni masaüstü metnini seçin. Kurulumunuzu yaptıktan sonra, ekranın üst kısmında görünen çubuktaki açık sanal masaüstleri arasında geçiş yapmak için aynı Görev Görünümü arayüzünü kullanın. Yeni keşfedilen üretkenliğinizin tadını çıkarın!

3. Bulut panosu

bulut panosu Brad Chacos / IDG

Bu çok cihazlı bir dünya. PC'den PC'ye atlama alışkanlığınız varsa, Windows 10'un senkronizasyon özellikleri (Microsoft hesabınıza bağlı) oturduğunuz her sistemi evinizde gibi hissettirebilir. Ekim 2018 Güncellemesinden itibaren panonuzun içeriği bile sizinle seyahat edebilir. Yeni Bulut Panosu, metni bir PC'ye kopyalayıp bir başkasına yapıştırmanıza olanak tanır. Ekim 2018 Güncellemesinde etkinleştirilen yeni Pano Geçmişi ile mükemmel bir kombinasyon.

Kullanmaya başlamak için, Başlat> Ayarlar> Sistem> Pano'ya gidin ve her iki geçişi Açık konumuna getirin.

4. Yakın Paylaşım

yakındaki paylaşım Brad Chacos / IDG

Bazen birden fazla bilgisayar arasında metinden fazlasını paylaşmanız gerekir ve kaçınılmaz olarak bu, güvenilir flash sürücünüze el koyamadığınız zamandır. Dosyaları ve köprüleri yerel bilgisayarlarla kablosuz olarak paylaşmanıza izin vermek için Wi-Fi ve Bluetooth'un gücünü kullanan bir başka yeni Windows 10 eklentisi olan Yakın Paylaşım'a girin. Dosyayı sağ tıklayın, Paylaş seçeneğini seçin ve hedef yerel bilgisayarı seçin. Alıcı, aktarımı gösteren bir Windows açılır bildirimi alacaktır.

Kullanmadan önce Yakındaki Paylaşımı kurmanız gerekir ve bu özellikten yararlanmak için donanımlarınızın Bluetooth özelliklerine ihtiyacı vardır. Bu gereksinimi karşılıyorsanız, Başlat> Ayarlar> Sistem> Paylaşılan Deneyimler'e gidin ve "Cihazlar arasında paylaş" seçeneğini açın. Paylaşım özelliğinin yakındaki herhangi bir bilgisayarla mı yoksa yalnızca kendi Microsoft hesabınıza bağlı olanlarla mı çalışacağını seçebilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazla ayrıntı için Yakındaki Paylaşım açıklayıcımıza göz atın.

5. Depolama Anlayışı

depolama alanı Brad Chacos / IDG

Geri Dönüşüm kutunuz ve İndirilenler klasörünüz, Windows PC'nizdeki sessiz alan yiyicilerdir. Zamanla her biri gigabayt ve gigabayt boyutlarında şişebilir – özellikle de her yinelemesinin ağırlığı yaklaşık 500MB olan ayrı grafik sürücülerinizi düzenli olarak güncellerseniz. Sürüngenle savaşın! Windows 10'un Storage Sense özelliği, belirli, kullanıcı tanımlı senaryolar karşılandığında bu konumlardaki istenmeyen dosyaların otomatik olarak temizlenmesine yardımcı olur.

Storage Sense'i etkinleştirmek için Başlat> Ayarlar> Sistem> Depolama'ya gidin , ardından otomatik olarak alan boşaltma şeklimizi değiştir bağlantısını tıklayarak ayarlarda ince ayar yapın. Şahsen, her gün çalıştırmayı seviyorum, ancak taramaların yalnızca 30 günden eski dosyaları silmesini istiyorum.

Storage Sense'e öğeleriniz üzerinde daha fazla denetim vermek istiyorsanız, yerel OneDrive klasörünüzde depolanan ve buluttaki OneDrive hesabınıza yedeklenen dosyaları yönetmesini sağlayabilirsiniz. Storage Sense, belirli bir süre boyunca açılmadan bırakılan dosyaları yerel sürümü silerek doğrudan buluta gönderebilir. Bu benim zevklerime göre çok uzak bir köprü, ancak yoğun bir şekilde OneDrive bulut depolamasına yaslanırsanız, etkinleştirmek çok uygun bir seçenek olabilir.

6. Dosya Geçmişi

harici sabit diskler Michael Homnick / IDG

Bazen geride bıraktıklarınızı kaybetmek istemezsiniz. Windows 10'un harika, ancak belirsiz Dosya Geçmişi özelliği, bir belgede yaptığınız her değişikliğin kurtarılabilir kayıtlarını saklar ve her saat Kitaplıklarınızın, Masaüstünüzün, Kişilerinizin ve Sık Kullanılanlarınızın anlık görüntülerini yedekleyin (yine de sıklık ayarlanabilir). Bir dosyanın önceki bir sürümünden silinen metni geri almanız gerekiyorsa, Dosya Geçmişi arkanızda.

Dosya Geçmişine ikincil bir sürücü ayırmanız gerekecek, ancak bu dahili depolama veya taşınabilir bir sürücü de olabilir — yaşasın! Kurulumla ilgili adım adım talimatlar için Dosya Geçmişi kılavuzumuza ve tüm bu bitleri ve baytları depolamak için donanıma ihtiyacınız varsa en iyi harici sabit diskleri toplamamıza bakın.

7. Gizli uzman kullanıcı menüsü

İşte eski ama bir güzellik: Başlat menüsünü sağ tıklarsanız, Aygıt Yöneticisi, Görev Yöneticisi, Olay Görüntüleyici, Disk Yönetimi ve PowerShell gibi meraklı sınıfı özelliklere yönelik büyük bir bağlantı listesi çağırır.

8. Tanrı Modu

Tüm ince ayar seçeneklerine kolay erişim istiyorsanız, bu diğer eski, ancak çoğu zaman unutulmuş meraklısı düzenlemeden başka bir yere bakmayın: Tanrı Modu. Bu Paskalya Yumurtası, muazzam miktarda güçlü kullanıcı ayarlarını tek, ayrıştırması kolay bir arayüzde birleştirir. Seçenekler, "Yönetim araçları", "Erişim kolaylığı merkezi" ve "Sistem" gibi görev türlerine göre mantıksal kategoriler halinde gruplandırılmıştır. Bu harika .

tanrı modu pic Brad Chacos / IDG

Bakın, Tanrı Modu'nun yüzü.

Tanrı Modunu etkinleştirmek için yeni bir klasör oluşturun ve boş bırakın. (Masaüstümde Tanrı Modunu kullanmayı seviyorum.) Ardından, klasöre sağ tıklayın, Yeniden Adlandır'ı seçin ve aşağıdaki adı verin:

Tanrı Modu. {ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}.

Yazım hatası yapmadığınızdan emin olmak için bunu kesip yapıştırın. Metni klasöre adını veren ilk noktadan önce değiştirmekten çekinmeyin – geleneksel "Tanrı Modu" takma adıyla ilgilenmiyorsanız, onu sizi memnun eden her şeye değiştirebilirsiniz. İsim değişikliğini kaydetmek için Enter tuşuna basın ve klasörün simgesi Kontrol Panelinin görüntüsünü taklit edecek şekilde değişecektir. Açılın ve God Mode'un tamamen birleşik ihtişamının tadını çıkarın.

Belirli ayar türlerine adanmış alternatif sürümler de dahil olmak üzere bu Paskalya Yumurtası hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Windows 7 döneminden Tanrı Modu açıklayıcımıza göz atın. Size bir süredir olduğunu söylemiştim – ama konuştuğum pek çok meraklı bunu hiç duymamış.

9. Dinamik kilit

Meraklılar genellikle aynı anda birden fazla görevi yerine getirir ve masanızdan uzaklaştığınızda meraklı gözlerin bu projelere bakmasını istemezsiniz. Ancak, gezinirken Windows + L' yi sıkıştırmayı unutursanız, Windows 10'un Dinamik Kilidini kullanmadığınız sürece, bilgisayarınız tüm seyirciler için açık bir kitap olacaktır.

Windows 10 Creators Dynamic Lock Güncellemesi IDG / Mark Hachman

Windows 10, bilgisayarınızdan ne zaman uzakta olduğunuzu belirlemek ve onu kilitlemek için telefonunuzu kullanabilir.

Dynamic Lock, telefonunuzla Bluetooth üzerinden eşleşir ve siz uzaklaştığınızda eşleştirilmiş bilgisayarı otomatik olarak kilitler. Daha ne isteyebilirsin? Özelliği etkinleştirmek, cihazlarınızı birbirine bağladığınız hızlı, çok adımlı bir işlem gerektirir. Daha derin performans bilgileri ve Dinamik Kilit devreye girmeden önce ne kadar ilerlemeniz gerektiğine ince ayar yapmanıza yardımcı olabilecek kullanışlı araçlara bağlantılar içeren Dinamik Kilit eğiticimizi açın .

Dikkat: Bilgisayarınızın Dinamik Kilidi çalıştırmak için Bluetooth özelliklerine ihtiyacı olacaktır ve bu özellik hem telefonunuzun hem de dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü etkiler.

10. Windows Güvenilirlik İzleyicisi

güvenilirlik monitörü Brad Chacos / IDG

Son olarak, sisteminiz hayaletten vazgeçmeden önce bazen sizi yaklaşan felaketler konusunda – yazılım veya donanım biçiminde – uyarabilecek az bilinen bir araç var. Windows Güvenilirlik İzleyicisi, sisteminizin sağlığının her gün ve duruma göre anlık görüntüsünü sağlar. Donanımınızda kararsızlığa neden olabilecek sorunlu yazılımları bulmaya çalışıyorsanız özellikle kullanışlıdır. (Benim sistemimde, çoğu soruna neden olan, kötü şöhretli buggy ama komik bir şekilde harika Keçi Simülatörüdür .)

Bulmak için, Windows arama çubuğuna Güvenilirlik yazın ve görünen Güvenilirlik geçmişini görüntüle seçeneğini seçin.

Kontrol ettiğinizde çığ gibi kırmızı X'ler görürseniz , yedeklemelerinizin doğru olduğundan emin olun – ve hayır, Dosya Geçmişi tek başına olduğu için kabul edilebilir bir yedekleme çözümü değildir. Pişman olmaktansa sağlamcı davranmak iyidir!

Editörün notu: Yeni gelişmelerden bahsetmek ve ipuçlarını güncellemek için bu makaleyi periyodik olarak güncelliyoruz. En son makaleyi Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesinden bahsetmek için güncelledik.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.