Bu Şükran Günü için izlenecek ve minnettar olacak 12 film

Şükran Günü ve bu yıl pandemi nedeniyle daha az sayıda büyük aile toplantısı ile bazı filmleri izlemek için mükemmel bir zaman. Ancak Uçaklar, Trenler ve Otomobiller ve Tatiller için Ev gibi Şükran Günü temalı filmlerin olağan listesi yerine, en çok minnettar olduğumuz akışa uygun filmleri bulmaya karar verdik.

Bizi minnettar kılan şeyler elbette kişisel ve benzersizdir, ancak en azından evrensel çekiciliğe sahip olması gereken bir düzine filmi (ve birkaç çift özelliği) izledik. Hiçbir şey değilse, yılın bu yansıtıcı döneminde kesinlikle dikkate alınmaya değer. Öyleyse, Şükran Günü tatilinde bir bardak kaldırın ve bu filmlerden birkaçını yakalayın.

Siyah Panter

★★★★★

Siyah Panter Disney

Chadwick Boseman, Kara Panter'de Marvel süper kahramanı T'Challa'yı canlandırıyor.

Disney + 'da yayın yapın

Yıldız Chadwick Boseman geçtiğimiz Ağustos ayında öldüğünde, çok sert vurdu. Jackie Robinson, Thurgood Marshall ve James Brown'ı canlandıran ve her kahramanı insanlıkla aşılayan bir Siyah sinemasever nesli için inanılmaz bir rol modeldi, ki bu yapılması kolay bir şey değil. Bununla birlikte, tartışmasız en anlamlı rolü, Ryan Coogler'in Marvel süper kahraman filmi Kara Panter'de (2018), yılın en iyi filmlerinden biri olmasının yanı sıra, dünya çapında bir gişe rekoru kırdı ve yedi Oscar'a aday gösterildi. , Siyahların önderliğindeki eğlenceler için oyunu baştan aşağı değiştiriyor. Ancak en iyi bölüm, bir Siyah nesil neslinin kendileri gibi görünen bir süper kahraman gibi giyinme fırsatı bulduğu sonraki Cadılar Bayramı'nda geldi. Boseman filmde kolon kanserinden muzdaripken, kameralar için en iyi fiziksel durumda olmak zorunda kaldı ve tek kelime etmedi. O da bir kahramandı. Bu filmi yapma fırsatı bulduğu için minnettarız.

Kedi Halkının Laneti

★★★★ ☆

Kedi İnsanlarının Laneti RKO

Genç Amy (Ann Carter, sağda) hayali arkadaşı Irena (Simone Simon) ile The Curse of the Cat People'da konuşuyor.

Apple TV, Amazon Prime, Google Play, Vudu'da kiralayın…

(1,99 $ ve üstü)

Stüdyo sisteminin en büyük dahilerinden biri olan yapımcı Val Lewton, RKO tarafından bir dizi düşük bütçeli, “B” uzun metrajlı korku filmleri yapmak üzere görevlendirildi. İlk çabası, ilham verici, atmosferik Kedi Halkı (1942), sesin onları göstermekten çok dehşete düşürmek için kullanılması bir hit oldu, bu yüzden stüdyo bir devam filmi sipariş etti. Lewton, bir korku filmi olmayan ve aslında yalnız küçük bir kız hakkında oldukça güzel bir hikaye olan, akıl almaz derecede büyülü The Curse of the Cat People'ı (1944) anlattı. “Kedi kadın” Irena'nın (Simone Simon) hayaleti, ilk filmden anne babası Alice (Jane Randolph) ve Ollie (Kent Smith) olan rüya gibi, yaratıcı Amy (Ann Carter) ile arkadaş olmak için geri döner. Gizemli eski bir konak ve bir anne-kız ilişkisi içine giriyor ve muhteşem bir Noel zamanı. Bu, editörlük yapan ve West Side Story yapmaya devam eden Robert Wise'ın ilk yönetmenliğiydi. Hayal gücünün, arkadaşlığın ve sevginin bu muhteşem küçük hikayesine minnettarız.

Balıkçı Kral

★★★★ ☆

Balıkçı Kral TriStar Resimleri

Robin Williams, The Fisher King'de Kutsal Kase'yi bulmak için eski şok sporcusu Jeff Bridges'ı askere almaya çalışır .

Fubo veya Showtime'da yayın yapın

Apple TV, Amazon Prime, Google Play, YouTube'da kiralayın…

(2,99 $ ve üstü)

Büyük film yapımcısı (ve eski Monty Python üyesi) Terry Gilliam, başyapıtı Brezilya'nın vizyona girmesi ve Baron Munchausen'in Maceraları'nın büyük mali kaybına uğramasının ardından kiralık yönetmen oldu. Belki de o sırada hissettiği melankoli duygusu bu tuhaf, sevimli filme sızdı ve ona muazzam hassasiyetini ve görsel ihtişamını verdi. Jeff Bridges, canlı yayın faaliyetinin bir cinayet-intihara neden olabileceğinden sorumlu hisseden eski bir radyo DJ'ini oynuyor. Depresyonda, şimdi kız arkadaşı (Mercedes Ruehl) ile bir video mağazasında çalışıyor. Kendini Kutsal Kase'yi arayan bir şövalye olarak gören evsiz bir adam olan Parry'ye (Robin Williams) girin. Ortaya çıkan keyifli, canlandırıcı arkadaşlık gününüzü güzelleştirebilir. Amanda Plummer, utangaç Parry'nin sevgisinin harika ve acayip nesnesi Lydia'yı canlandırıyor. Ruehl, çalışmasıyla bir Oscar kazandı, ancak bu Williams'ın hem manik, ilham verici komedisini hem de kocaman kalbini sergileyen tartışmasız en iyi filmi. Williams özlenen bir hazineydi, ancak bu hediyeyi geride bıraktığı için minnettarız.

Kunduz Festivali

★★★★★

Kunduz Festivali Sony Pictures Ev Eğlencesi

Andie MacDowell, Groundhog Day'de bir zaman döngüsünde sıkışmış üzgün Bill Murray ile kahve içiyor .

Apple TV, Amazon Prime, Google Play, Vudu'da kiralayın…

(2,99 $ ve üstü)

Dünyanın her yerinden her çizgiden din, Groundhog Day'in (1993) inançlarını mükemmel bir şekilde özetlediğini iddia etti, bu sadece film hakkında değil, dünya hakkında da çok şey söylüyor. Huysuz hava durumu uzmanı Phil (mükemmel bir Bill Murray), 2 Şubat'ta Punxsutawney, PA'da aynı eski dağ sıçanı hikayesini anlatmak zorunda kaldığı için şaşkın, ancak aynı gün tekrar tekrar uyanmaya devam ettiğinde verdiği tepkiyi bir açıklama yapmadan hayal edin.

Danny Rubin ve yönetmen Harold Ramis'in parlak senaryosu, intihardan oburluğa ve “Ben bir Tanrı olmalıyım” a kadar bu senaryonun neredeyse tüm olası yönlerini araştırıyor. Sonra Phil, güzel yapımcısı Rita'yı (Andie MacDowell) etkilemek için "güçlerini" kullanmaya çalışır, ancak çok geçmeden gitmenin tek yolunun derinlere inmek ve kendini daha iyi bir insan yapmaya çalışmak olduğunu keşfeder. Bazıları, Phil'in döngüde geçirdiği sürenin yaklaşık 34 yıl veya Rubin'in deyimiyle “bir ömür” olduğunu hesaplamak için filmi analiz etti. Bu komik, romantik ve varoluşsal sanat eserini düşünebildiğimiz için minnettarız.

Ne kadar güzel bir gün

★★★★★

Ne kadar güzel bir gün Acı Filmler

Sopa figür Bill, It's Such a Beautiful Day adlı animasyon filminde varoluşsal bir yolculuğa çıkar.

Vimeo'da kirala (4,99 $)

Animatör Don Hertzfeldt, her ikisi de Akademi Ödülleri'ne aday gösterilen hasta-bükülmüş Reddedildi (2000) ve yarının metafizik Dünyası (2015) gibi kısa filmleriyle tanınıyor. Ama bu uzun metrajlı film – gerçekten birlikte kurgulanan üç kısa film – yeni zirvelere ulaşıyor. Bu Çok Güzel Bir Gün (2012), şapkasıyla diğer sopa figürlerinden ayırt edilebilen bir çubuk figür olan Bill'in hikayesini anlatıyor. Normal günlük olaylardan geçer, gizemli bir şekilde hastalanır ve sonra tarif edilenden daha iyi görülen bir tür kozmik yeniden uyanış yaşar. Filmin görsel tarzı esas olarak çubuk figürlerden oluşur, ancak bazen arka planlar renkli noktalar veya güzel hareketler veya dairelerle ayrılmış görüntüler sunar. Ton, sırayla üzücü, komik, güzel ve akıllara durgunluk veriyor. İzlemesi her zaman kolay değildir, ancak 62 dakikayı tamamladıktan sonra en sevdiğiniz şeylerden biri olacak. En iyi arkadaşlarımdan birinin kanser olduğunu öğrendiğim gün gördüm – bugün iyi – ve kırılganlık ve ölümlülük kavramlarını tamamen benzersiz bir şekilde düşünmeme yardımcı oldu. Kısa filmler YouTube'da ayrı olarak izlenebilir, ancak resmi özelliği burada mevcuttur .

Çocuk

★★★★★

Çocuk Kriter

Charlie Chaplin, The Kid'de öksüz Jackie Coogan'ı elinden geldiğince büyütmeye çalışır.

Criterion, Amazon Prime, HBO Max veya Kanopy'de yayın yapın

Roku veya Popcornflix'te ücretsiz (reklamlı) yayın yapın

Charlie Chaplin'in The Kid (1921) filmi 100 yaşında olmak üzeredir ve gücünden hiçbir şey kaybetmemiştir. (“6 Reels of Joy”, afişler vaat ediyordu ve film teslim ediyor.) Bu, büyük komedyen ve film yapımcısının ilk uzun filmiydi, yaklaşık 50 dakika sürüyordu, tipik iki veya üç makaralılardan çok daha uzun bir deneydi. zaman. Anında hit oldu ve bir başyapıt ilan etti. Chaplin, kapısının önünde kalan bir bebeği bulan "Küçük Serseri" karakterini canlandırıyor. Beş yıl sonra, çocuk (daha sonra TV'nin The Addams Ailesi'nde Fester Amca'yı oynayan Jackie Coogan) Charlie'ye dolandırıcılık, camları kırma ve yenilerini satma konusunda yardım eder. Ancak yetkililer çocuğu götürmeye çalışıyor ve filmin en unutulmaz, kalp kıran anlarından birinde çocuk, arabadan ayrılırken kamyonun arkasından ağlıyor ve çığlık atıyor. Bunun gibi sahneler ve bir zorbayla kavga ve vampir bir periyi içeren garip bir rüya sekansı da dahil olmak üzere diğer sahnelerle, film, Chaplin'in gösterdiği kadar kolay olmayan komik komedi ve dokunaklı duygudurumların zahmetsiz bir karışımı. Bu filmin hala burada olduğu ve bizi güldürüp ağlattığı için minnettarız.

Yarına Yol Açın

★★★★★

Tokyo Hikayesi

★★★★★

Yarına Yol Açın Kriter

Beulah Bondi ve Victor Moore, Make Way for Tomorrow'da ayrılmaları gereken sevgi dolu yaşlı bir çifti canlandırıyor.

Criterion Channel'da Canlı Yayın Yarının Yolunu Açın

Tokyo Hikayesini Criterion, HBO Max veya Kanopy üzerinden izleyin

Film yapımcısı Leo McCarey, hit komedi ve romantizm yönetmeni olarak tanınıyordu, ancak aynı yıl harika Cary Grant / Irene Dunne Screwball hiti The Awful Truth ile Oscar kazandı, aynı zamanda Make Way for Tomorrow (1937) filmini yaptı. tüm zamanların en güçlü dramaları. McCarey Oscar'ını kabul ettiğinde, yanlış film için kazandığını söylediği bildirildi. Make Way for Tomorrow , evlerini kaybeden yaşlı bir çiftin (Victor Moore ve Beulah Bondi) hikayesini anlatıyor. Kendi aileleriyle birlikte beş yetişkin çocuğu, ebeveynlerine yardım edecek yeri veya parayı ayıramazlar, bu yüzden ayrılırlar. McCarey, şefkatle aşık çiftin son bir geceyi birlikte geçirdiği bir sekansla filmi canlandırıyor.

Yıllar sonra, Japonya'da Yasujiro Ozu, aynı konuda aynı derecede ustaca bir film olan Tokyo Story'yi (1953), yaşlı ebeveynlerin yetişkin çocuklara yüklediği sözde yaptı. Bu son derece üzücü bir konu, ancak her iki filmde de güzellik ve zarafetle vurgulanmış ve bugün hala tamamen geçerli. Anne babanızı daha çok takdir etmenizi sağlayacak güce sahip her iki film için de minnettarız.

Rüzgarın Diğer Tarafı

★★★★★

Rüzgarın Diğer Tarafı Netflix

Yönetmen Jake Hannaford (John Huston), Orson Welles'in The Other Side of the Wind'de bir filmi bitirmeye çalışır.

Netflix'te yayınla

25 yaşında Citizen Kane'i yaptıktan sonra, Orson Welles bir daha hiç bu kadar kolay olmamıştı. 12 film daha yaptı ve hepsi harika olsalar da, giderek daha az bütçeye ve gelişigüzel prodüksiyonlara maruz kaldılar. 1985'teki ölümüne kadar hayatının son yıllarını birçok bitmemiş projesini bitirmek için para bulmaya çalışarak geçirdi. Bunlardan en önemlisi, yaklaşık 70 yaşındaki bir film yapımcısı (John Huston) ona hayranlık duyan ya da ona ihanet eden insanlarla çevrili bir film bitirmeye çalışan Rüzgarın Diğer Tarafıydı.

Son derece tuhaf ve gösterişli ama inanılmaz derecede yaratıcı ve büyüleyici olan film 1970 ile 1976 arasında çekildi ve aşağı yukarı tamamlandı – üç sekans bile düzenlendi – ancak filmin bazı bölümleri farklı finansörlere aitti ve kimse nasıl yapılacağı konusunda anlaşamadı hepsini bir araya getirin. Filmde de yer alan yönetmen Peter Bogdanovich, on yıllarını bunun için savaşarak geçirdi. Sonunda, Netflix'in gücü anlaşmayı imzaladı ve bir mucize gerçekleşti: 2018'de yeni bir Orson Welles filmi gösterime girdi. Bunun için minnettarız.

Joan of Arc'ın Tutkusu

★★★★★

Joan of Arc'ın Tutkusu Kriter

Joan (Maria Falconetti) , Joan of Arc Tutkusu'nda yargılanmaya hazırlanır.

Criterion Channel, Kanopy veya HBO Max'te Akış

Tüm zamanların en sevdiğim filmi, Carl Theodor Dreyer'in The Passion of Joan of Arc (1928), neredeyse tamamen yakın çekimler ve birkaç kurucu çekim kullanmasıyla sinemanın tüm kurallarını yıktı ve yine de ışıltılı, meleksel bir palet elde etti. Jeanne d'Arc'ın gerçek duruşmasının transkriptlerine dayanan film, bürokrasi ve ikiyüzlülüğü ruhani bir dinginlikle ele alıyor ve Maria Falconetti'nin performansı – çoğu zaman tüm sinemanın en iyisi olarak kabul ediliyor – asla derinlemesine hareket etmekte başarısız olmuyor. Paul Schrader, diğer tüm filmlerden daha yükseğe ulaştığı ve bir tür ilahi şiire ulaştığı için buna "aşkın" sinema adını verdi.

Dreyer'in orijinal negatifinin bir yangında yok olduğu göz önüne alındığında, filmin var olduğu için minnettarız. Çıkıntılardan ikinci bir versiyon yapıldı, ancak o da ateşle yok edildi. Sonra, film tarihinin en şaşırtıcı ve tuhaf öykülerinden birinde, Dreyer'in tercih ettiği kesimin eksiksiz, orijinal bir baskısı, 1981'de Oslo'daki bir akıl hastanesinin bir kapıcı dolabında keşfedildi – bunu anlayın. Şimdi tamamen restore edilmiş ihtişamıyla görülebilir.

Esaretin Bedeli

★★★★ ☆

Esaretin Bedeli Castle Rock Eğlence

Andy (Tim Robbins) ve Red (Morgan Freeman) The Shawshank Redemption'da özgürlüğü düşünüyor.

Apple TV, Amazon Prime, Google Play, YouTube'da kiralayın…

(3,99 $ ve üstü)

Stephen King'in bir hikayesine dayanan ve Frank Darabont tarafından yazılan ve yönetilen ( A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors , The Blob ve The Fly II gibi şeyler yazdıktan sonra ilk uzun metrajlı filmini yaptı), The Shawshank Redemption (1994) bugün birçok insan için dünya anlamına gelir. Bu belki de sabır, arkadaşlık ve özgürlük temalarından veya belki de diğer bireysel nedenlerden dolayıdır. Şu anda IMDb'nin kullanıcı tarafından derecelendirilen En İyi 250 Film listesinde The Godfather'ın hemen üstünde bir numarada yer alıyor. Ancak 1994'te, belki de bazılarının tuhaf başlığı nedeniyle bir başarı olarak görülmediğini tahmin ediyordu. Yedi Akademi Ödülü adaylığı aldı, ancak Forrest Gump ve Pulp Fiction yılında hiçbir şey kazanmadı. Zamanla ve organik olarak hayranlar tarafından keşfedildiği ve şimdi birçok kişi tarafından takıntılı bir şekilde yeniden izlendiği için "kült bir klasik" olarak kabul ediliyor. Bu filmin hayranlarına getirdiği rahatlık için minnettarız.

Sullivan'ın Seyahatleri

★★★★★

Sullivan'ın Seyahatleri Paramount

Film yapımcısı Sullivan (Joel McCrea), Sullivan's Travels'ta yoldayken kayıp bir ruhla (Veronica Lake) tanışır.

Apple TV, Amazon Prime, Google Play, YouTube'da kiralayın…

(3,99 $ ve üstü)

Preston Sturges, çalışmalarının başkaları tarafından katledildiğini görmekten bıkmış yetenekli bir senaristti. Böylece, 1940'ta, yönetmenlik fırsatı karşılığında en son senaryosunu Paramount'a 1 dolara teklif etti. Dört kısa yıl içinde yedi usta komedi çıkardı ve Sullivan's Travels (1941) bizim favorimiz. İkinci Dünya Savaşı öfkeli ve film yapımcısı John L. Sullivan (Joel McCrea) anlamsız komedilerden çok zamana uygun ciddi bir film yapmak istiyor. (Yapmak istediği filmin adı O Kardeş, Nerede Art Thou?, Coen kardeşlerin daha sonra ödünç aldığı bir isimdir.) Kendini evsiz bir adam kılığına sokar ve orada hayatın gerçekte nasıl olduğunu bulmak için yola çıkar. Ona katılan cesareti kırılmış bir aktörle (Veronica Lake) tanışır. Sullivan, çok fazla beladan sonra kendisini bir Mickey Mouse çizgi filminin önünde bulur, seyircilerle birlikte bir çılgın gibi güler ve sonunda kahkahanın gücünü ve önemini fark eder. Bunun için minnettarız.

Komşum Olmayacaksın

★★★★ ☆

Mahallede Güzel Bir Gün

★★★★ ☆

Peacock'da Komşum Olmayacaksın Akış (reklamlarla birlikte ücretsiz)

Starz'da Mahallede Güzel Bir Gün Canlı Yayın

Son dört yıl nefret, öfke, şok, kaygı ve üzüntü tarafından yönetildi. Morgan Neville belgeseli Ne Zaman Komşum Olmayacak? Sevilen çocuk TV programı sunucusu Fred Rogers'ın hayatını ve zamanını gösteren (2018) ortaya çıktı, nezaket ve şefkat tasviri bir vahiy olarak geldi. O kadar canlandırıcıydı ve dünyayla o kadar sert bir tezattı ki, çoğu izleyiciyi gözyaşlarına boğdu. Ve gerçekten de, Bay Rogers gerçek bir şeydi, herkesin içindeki iyiliği gören bir adamdı.

Bu yüzden, Hollywood'un en iyi adamı Tom Hanks'in başrolde olduğu bir biyografik filmin takip etmesi mantıklı geldi. Marielle Heller'in Mahallede Güzel Bir Gün (2019) eşit derecede güçlü, Bay Rogers'la röportaj yapmakla görevlendirilen ve hayatının önemli ölçüde değiştiğini gören depresif bir gazeteciye (Matthew Rhys) odaklanıyor. Bu iki filmin ortaya çıkması için minnettarız, tam da onlara en çok ihtiyaç duyduğumuz anda, "bahsedilebilecek her şeyin yönetilebilir olduğunu" hatırlatması için. (İkinci film ne yazık ki yalnızca Starz abonelik hizmeti aracılığıyla edinilebilir ve hizmete bir haftalık ücretsiz deneme yapılmasına rağmen henüz kiralanamaz.)

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.