13 inç MacBook Pro M1 incelemesi: İşlemci ve pil performansında inanılmaz gelişmeler

Yıllardır iPhone bu, iPhone. Ve iyi bir sebepten dolayı. Ama şimdi, Apple'ı bilgi işlemin ön saflarına iten platform olan Mac tekrar gündemde. Ve iyi bir sebepten dolayı.

Intel yılları Mac için iyi geçerken, Apple'ın bilgisayarını bir sonraki seviyeye taşıyacak bir şeye ihtiyacı vardı. Bir şey şimdi Apple'ın M1 adı verilen bir yonga (SoC) üzerinde kendi sistemi biçiminde geliyor. Mac, macOS Big Sur (M1 için oluşturulmuş işletim sistemi) ile birlikte, Intel silikon ile asla mümkün olmayan performans ve pil verimliliğinde çığır açıyor.

Bu inceleme, Apple 8 çekirdekli M1'e sahip olan 1.299 dolarlık 13 inç MacBook Pro'ya bir göz atıyor. Bu SoC, 8GB RAM ve 8 çekirdekli bir grafik işlemcisi içerir. Dizüstü bilgisayar ayrıca 256 GB SSD, 13,3 inç LED arkadan aydınlatmalı ekran, 58,2 watt saatlik lityum polimer pil ve 61 W USB-C güç adaptörü ile birlikte gelir.

Testlerin göstereceği gibi, bu Mac şaşırtıcı bir makinedir.

Editörün notu: Bu incelemenin önceki bir sürümü yanlış inceleme puanları içeriyordu. Bu, her MacBook'un 5 fareden 4,5 kazandığını yansıtacak şekilde düzeltildi.

13 inç MacBook Pro M1: Performans testleri

Elma şirketi 10 Kasım günü onun “Bir şey daha olay” sırasında cesur iddialarda adı geçen yeni 13 inç MacBook Pro'nun M1 CPU hızlı bir aynı büyüklükte MacBook 1.7GHz dört çekirdekli Intel Core i7 daha 2,8 kat kadar Pro. (Bu Intel Core i7, bu yılın başlarında piyasaya sürüldüğünde standart olarak 1.4 GHz dört çekirdekli Core i5 ile gelen bir makine olan önceki 1.299 $ 'lık 13 inç MacBook Pro için sipariş üzerine oluşturulmuş bir seçenek olarak mevcuttu.)

Apple'ın performans karşılaştırması için kullandığı bu özel dizüstü bilgisayar bizde yok. Ancak, 13 inç MacBook Pro M1 ile test ederken bazı sonuçlar çıkarmamıza yardımcı olabilecek üç başka MacBook Pro modelimiz var. Özellikle:

  • 2.0 GHz dört çekirdekli Core i5'e sahip 1.799 $ 'lık 13 inç MacBook Pro (hala satın alınabilir)
  • 1.4 GHz dört çekirdekli Core i5'e sahip 2019 13 inç MacBook Pro (başlangıçta 1.299 dolara satıldı)
  • 2.4 GHz 8 çekirdekli Core i9 ile güçlendirilmiş 16 inç MacBook Pro (32 GB RAM ve 2 TB SSD ile şu anda 3.899 dolara satılıyor)

Peki ne öğrendik? Apple'ın performansındaki 2,8 kat artışını tekrarlayamayabilirdik ama yine de gördüklerimiz heyecan vericiydi. Bazen sonuçlar bizi şaşırttı.

Geekbench 5 Tek CPU ve Çoklu CPU testleri

13 inç m1 mbp geekbench 5 IDG

Sonuçlar Geekbench puanlarında ifade edilir. Daha yüksek puanlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

İlk önce yeni M1'in harika sonuçlar verdiği Geekbench 5'e dönüyoruz. Karşılaştırmalı değerlendirmenin Tek Çekirdekli testinde M1 MacBook Pro, 1.4GHz MacBook Pro'ya göre yüzde 85'lik bir gelişme göstererek diğer tüm dizüstü bilgisayarları geride bıraktı; 2.0 GHz Core i5 MacBook Pro'ya göre yüzde 34; 16 inçlik modelde ise yüzde 40.

8 çekirdekli M1 MacBook Pro'nun 8 çekirdekli Core i9 çipli 16 inç MacBook Pro'dan daha hızlı olduğu Geekbench 5'in Çok Çekirdekli testi ile daha da iyi hale geliyor. Ve M1 dizüstü bilgisayar, test ettiğimiz diğer 13 inçlik modellerin ötesine geçti ve 2.0 GHz dört çekirdekli Core i5 MacBook Pro'ya göre yüzde 68 ve 1.4 GHz dört çekirdekli Core i5 MacBook Pro'ya göre yüzde 91 iyileştirme yayınladı.

Cinebench R23 Çoklu CPU ve Tek CPU testleri

13 inç m1 mbp cinebench r23 IDG

Sonuçlar Cinebench puanlarında ifade edilir. Daha yüksek puanlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

Etkileyici sonuçlar Cinebench R23 testimizde de devam etti. Çoklu çekirdek testinde M1 MacBook Pro, 2.0GHz Core i5 MacBook Pro ve 1.4GHz Core i5 MacBook Pro'ya göre sırasıyla yüzde 54 ve 87 oranında iyileştirmeler gördü. Ancak bu testte 16 inç 2,4 GHz Core i9, aslında M1 MacBook Pro'yu yendi (ama fazla değil).

Geekbench 5 ve Cinebench R23 puanlarımız, bu kıyaslamalarda "Evrensel" sürümler kullanılarak toplanmıştır; bu, M1 MacBook Pro'nun, Apple silikon yonga ve macOS Big Sur'da yerleşik olarak bulunan tüm optimizasyonlardan yararlanarak testlerin yerel sürümlerini çalıştırabildiği anlamına gelir. . Öyleyse, öykünme modunda çalışırken performansın nasıl olduğunu görmek için, yalnızca Intel işlemcileri yerel olarak destekleyen Cinebench R20'yi çalıştırdık. Bu test bir Apple silikon Mac'te çalıştırıldığında, makine anında çevirmen olan Rosetta2'yi kullanır.

Cinebench R20 Çoklu CPU ve Tek CPU testleri

13 inç m1 mbp cinebench r20 IDG

Sonuçlar Cinebench puanlarında ifade edilir. Daha yüksek puanlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

Cinebench R20'de performansta bir vuruş gördük, ancak M1 MacBook Pro hala test ettiğimiz diğer iki 13 inçlik modelden daha hızlıydı. 2.0GHz Core i5 MacBook Pro ile karşılaştırıldığında, M1 dizüstü bilgisayar yalnızca yüzde 7 daha hızlıydı. M1 MacBook Pro hala 1,4 GHz Core i5 MacBook Pro'dan daha hızlıydı, ancak 16 inç 2,4 GHz Core i9 dizüstü bilgisayar tarafından geride bırakıldı.

13 inç MacBook Pro M1: Grafik performansı

M1 SoC'nin bir kısmı, önceki makinelerdeki entegre Intel grafiklerinin yerini alan 8 çekirdekli bir GPU'ya adanmıştır. 1.299 $ ve 1.499 $ Intel tabanlı 13 inç MacBook Profesyonelleri ile grafik performansı çoğu görev için kabul edilebilirdi, ancak zorlu oyunlarda kabul edilebilir kare hızları elde etmek için grafik ayarlarını düşürmeniz gerekiyordu. Bakalım durum düzelmiş mi?

Rise of the Tomb Raider karşılaştırması

13in m1 mbp mezar akıncısı IDG

Sonuçlar saniyedeki karelerdir. Daha yüksek puanlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

Civilization VI kıyaslama

13 inç m1 mbp civ 6 IDG

Sonuçlar saniyedeki karelerdir. Daha yüksek puanlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

Apple silikon için yerel kod içeren Mac oyunları henüz mevcut değildir (iPhone ve iPad'leri eklemediğiniz sürece). Ancak Intel işlemciler için yazılan kodu kullanan birkaç Mac oyunuyla nasıl bir performans elde edeceğimizi merak ediyorduk. Rise of the Tomb Raider and Civilization VI'yı çalıştırdık ve etkilendik. Düşük veya yüksek kaliteli ayarlarla M1 MacBook Pro, testimizdeki diğer 13 inç dizüstü bilgisayarların grafik hızını önemli ölçüde iyileştiriyor.

Peki ya yerel grafik performansı? Optimize edilmiş oyunlardan yoksun, Geekbench 5'te Hesaplama karşılaştırmasını kullandık. Ve OpenCL veya Metal ile M1 MacBook Pro, daha düşük fiyatlı Mac kullanıcılarının özlem duyduğu grafik artışını sağlıyor.

Geekbench 5 Hesaplama karşılaştırması

13in mbp geekbench 5 hesaplama IDG

Sonuçlar Geekbench puanlarında ifade edilir. Daha yüksek sonuçlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

Aynı zamanda çok daha hızlı hissediyor

Elbette performansı ölçmenin tek yolu kıyaslamalar değildir. Bir bilgisayar kullanırken hissedilir bir his de var. Şimdi, sahip olduğumuz kadar uzun bir süredir Mac'leri incelerken, hız iyileştirmeleri hakkında fikir edinmek zor. Genellikle, yıldan yıla genel olarak yüzde 10 ila 15'lik bir hız artışı ile uğraşıyoruz ve bunu kıyas ölçütlerinin dışında ölçmek zor.

Ancak M1 MacBook Pro'da durum böyle değildi. Bilgisayardaki her şey, uygulama başlatma ve pencerelerin açılması ve kapanması da dahil olmak üzere net bir şekilde ona sahiptir. Safari'de, web sayfalarının daha hızlı yüklenmesi ve daha yumuşak kaydırmayla hız daha da belirgindir. Apple'dan Craig Federighi, "Bir şey daha" etkinliği sırasında anında uyanmayı gösterdiğinde , Intel tabanlı Mac'lerin uykudan anında uyanmadığı gerçeğini nasıl basitçe kabul ettiğimi gösterdi. Yalnızca birkaç saniyelik bir gecikme olsa da, artık M1 MacBook Pro'da yaşanan bir gecikme.

Tüm bu performans artışlarının anahtarı, SoC için optimize edilmiş yazılımı kullanmaktır. Bu nedenle, bir M1 dizüstü bilgisayar satın almadan önce, en sık kullandığınız yazılımın Evrensel ikili dosyalar olarak mevcut olup olmadığını kontrol edin, yani hem Apple silikon hem de Intel sürümlerini içerirler. (Bazı geliştiriciler özellikle Apple silikon için yazılım dağıtabilir.) Birincil uygulamalarınız Apple uygulamaları ise, Apple uygulamalarını M1'den yararlanmak için güncellediğinden şanslısınız.

13 inç m1 mbp imovie IDG

İMovie gibi Apple uygulamaları, Apple silikon için optimize edilmiştir ve Intel sürümlerine kıyasla hızda büyük bir fark göreceksiniz.

2.0GHz Core i5 MacBook Pro'ya kıyasla M1 MacBook Pro'da yerel yazılım kullanırken gelişmeleri belirlemek için birkaç uygulama tabanlı test yaptım. İMovie'de, varsayılan 720p ayarlarını kullanarak 30 dakikalık bir videoyu bir dosyaya dışa aktardım. M1 MacBook Pro işi 132 saniyede, 2.0GHz MacBook Pro'nun 218 saniyeden çok daha hızlı tamamladı. Ayrıca MP3 dosyası olarak 42 dakikalık bir Macworld Podcast'in GarageBand dışa aktarımını yaptım ve M1 MacBook Pro 57 saniyede bitirirken, 2.0GHz Core i5 MacBook Pro 82 saniye sürdü. Ve sonra Handbrake'de bir video dönüştürme yaptım ve M1 MacBook Pro, 2.0GHz Core i5 MacBook Pro'nun üzerine sıçradı ve sınır atladı.

16 GB bellek tavanı

M1, "çip üzerindeki sistem" olarak adlandırılır. M1'den önce, bir Mac dizüstü bilgisayarın farklı amaçlara hizmet eden birkaç farklı yongası vardı. CPU için bir çipiniz, RAM için çipleriniz, denetleyicileriniz ve daha fazlasına sahip olacaksınız. Apple şimdi tüm bu yongaları bir yonga üzerindeki M1 sistemini tek bir sistemde birleştirdi ( burada Apple'ın M1 yongası hakkında daha fazla bilgi edinin) .

Bir SoC'nin daha iyi performans ve güç verimliliği gibi birçok avantajı vardır ve bir anakartta daha az yer kaplar. Ancak, belleği yükseltememe gibi bazı tavizler de vardır. Önceki MacBook'ların sahipleri muhtemelen buna alışmışlardır – Apple, başlangıçta dizüstü bilgisayarı satın aldıktan sonra kullanıcıların RAM'i yükseltmelerine izin vereli bir süredir.

Ancak başka bir uzlaşma şu anda yalnızca iki kullanılabilir RAM seçeneği var: 8 GB veya 16 GB. Birçok uzman kullanıcı için, "profesyonel" olması gereken makinede 16 GB yeterli değildir. En az 32GB istiyorlar. Bu dizüstü bilgisayarlar 32 GB'a kadar RAM desteklediğinden, Apple'ın hala Intel yongalı 13 inç MacBook Pro'yu sunmasının nedenlerinden biri gibi görünüyor.

Şimdi, bilgisayar işlemenin diğer yönleri gibi saat hızını yeniden düşünmemiz gerektiği gibi, belleği de yeniden düşünmemiz gerektiği gibi bir olasılık var. Apple'ın SoC'si "birleşik bellek" adını verdiği şeyi kullanıyor ve SSD'lerle uygulama her şeyi değiştirebilir. Geliştirici ve blog yazarı Howard Oakley, birleşik bellek ve bir Mac'te ihtiyaç duyulan RAM miktarı hakkında düşünme şeklimizin M1 geldiğine göre nasıl gelişmesi gerektiği hakkında ilginç bir makaleye sahip.

Yalnızca 16 GB RAM'e sahip olma fikrini kafanıza ayıramıyorsanız, iki seçeneğiniz vardır: Intel tabanlı bir dizüstü bilgisayar edinin veya bekleyin. Unutmayın, bu Mac için ilk Apple silikon çiptir. Apple, yakın gelecekte muhtemelen daha fazla bellek kullanan bir yonga yayınlayacak. (Apple, silikon yayın programı ve hangi çipleri içereceği konusunda yorum yapmadı.)

Tüm gün dayanan pil ömrü. Gerçekten mi

Apple, performansın yanı sıra, bir SoC'nin bir başka avantajının da geliştirilmiş güç verimliliği olduğunu iddia ediyor. M1 Mac, kullandığı gücü yönetmede daha iyidir, bu da daha iyi pil ömrü anlamına gelir. Pilin ne kadar dayanacağını ölçmek için, pil bitene kadar sürekli bir döngüde tam ekranda bir video yayınladık.

Pil ömrü: Video oynatma

13 inç mbp pil IDG

Sonuçlar dakika cinsinden sürelerdir. Daha yüksek sonuçlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

Apple, test ettiğimiz makinedeki pilin video oynatma işleminin 20 saate kadar dayanacağını belirtiyor. 20 saatimiz olmadı, ama neredeyse 18 saatle çok yaklaştık. Test ettiğimiz diğer iki 13 inçlik dizüstü bilgisayar 10 saat dayandı. Geçmişte, MacBook Pro ile pil iyileştirmeleri söz konusu olduğunda, elimizden gelen her şeyi memnuniyetle alırdık, genellikle fazladan bir veya iki saat. Ama bu kadar gelişmeyi görmek … biraz akıllara durgunluk veriyor.

Dışarıdan bakıldığında aynı MacBook Pro

M1 MacBook Pro, değiştirdikleri Intel tabanlı modellerle aynı tasarıma, klavyeye ve Touch Bar'a sahiptir ve aynı zamanda mevcut, daha yüksek fiyatlı Intel 13 inç modellerinde bulunan parçalarla aynıdır. 13 inç MacBook Pro'nun bu yönleri hakkındaki fikrimiz değişmedi, bu yüzden burada kendimizi tekrar etmeyeceğiz. Ancak ne düşündüğümüzle ilgileniyorsanız, 1.799 $ 'lık 13 inç MacBook Pro incelememize bir göz atın ve klavye, Touch Bar, depolama alanı ve daha fazlasıyla ilgili bölümlere göz atın.

13 inç m1 mbp dokunmatik çubuk IDG

Touch Bar, MacBook Pro'nun tüm modellerinde bulunur.

M1 MacBook Pro ile ilgili yapılabilecek en büyük şikayet, 720p FaceTime kamera kullanmasıdır. Apple, görüntü sinyal işlemcisi olsa performansını artırmak yoktu, ama yine de 1080p kameralar norm olması gereken bir dünyada 720p kamera.

M1 MacBook Pro, Apple'ın 13 inç MacBook Pro serisinin alt ucunu doldurur ve bu modellerin her ikisi de sol tarafta olmak üzere yalnızca iki Thunderbolt / USB 4 bağlantı noktası vardır. Bir hub kullanmaya başvurmak yerine daha fazla bağlantı noktasına sahip olmayı tercih ediyorsanız, her iki tarafta ikişer tane olmak üzere dört bağlantı noktasına sahip 1.799 $ veya 1.999 $ Intel modeline yatırım yapmanız gerekir. Ya da Apple'ın bu daha pahalı modelleri Apple silikon ile güncelleyip güncellemediğini daha sonraki bir tarihte bekleyebilir ve görebilirsiniz.

FaceTime kamera ve iki bağlantı noktası heyecanı hafifletmek için yeterli değilse, belki bu bir sorun olacaktır: M1 MacBook Pro, 60 Hz'de 6K çözünürlükte çalışabilen bir harici ekranla sınırlıdır. En az iki harici ekran eklemeniz gerekiyorsa Intel işlemcili 1.799 $ veya 1.999 $ 13 inç MacBook Pro modellerini edinmeniz gerekir. 60 Hz'de 4096×2304 çözünürlükte çalışan iki ekranı idare edebilirler. Ayrıca harici GPU cihazları desteklenmez.

Genel olarak, MacBook Pro tasarımını seviyoruz. Çekici, pratik, sağlam ve tanıdık. Ama bu bir süredir kullandığımız bir tasarım. Apple'ın yeni bir şey sunması güzel olurdu, ancak bu MacBook Pro'nun ne kadar iyi çalıştığını düşünürsek basmakalıp bir şikayet olabilir.

13 inç m1 mbp bağlantı noktaları IDG

1.299 ABD Doları ve 1.499 ABD Doları 13 inç M1 MacBook Pro'da iki Thunderbolt 3 / USB 4 bağlantı noktası bulunur. Daha fazla bağlantı noktası istiyorsanız, Intel tabanlı bir 1.799 $ / 1.999 $ model satın almanız gerekir.

Sonuç olarak

Yeni 13 inç M1 MacBook Pro'yu ilk birkaç gün kullandığımda başım dönüyordu ve bir başka kırılmış benchmark rekoruna şahit olduğum her seferde heyecan seviyem yükseldi. Sonra, ciddi bir iş yaptığınızda bile sonsuza dek sürecek gibi görünen bir pil var. Pek çok Mac gördüm ve test ettim – Motorola 68000'den PowerPC'ye geçiş sırasında MacUser Labs için testler yaptım ve hatta MacAddict için ilk Intel Mac'leri inceledim. Ama bu… bu başka bir şey. Bu, Mac için devrim niteliğinde bir andır.

Hızı elde etmek için Apple silikon için yazılmış bir yazılıma sahip olmanız gerekiyor, ancak kenarda oturup bekleyemeyeceğinizi anlayabilirim. Uygulamalarınız henüz Evrensel olmasa bile, muhtemelen yakında olacaklar. Bu arada, yerel olmayan bir uygulama kullanırsanız, Rosetta2 öykünmesi altında çalışır ve performans kabul edilebilir.

Ancak beklemek için birkaç neden daha var. Birincisi, bunun yalnızca Apple silikon sunumunun başlangıcı olması ve Apple'ın bir sonraki adımı, daha fazla RAM, ayrı bir GPU veya ikiden fazla Thunderbolt bağlantı noktası desteği içeren yongalar olabilir. (Bunların hepsi bir spekülasyon. Apple hiçbir şey açıklamadı.) Bunlar profesyonel düzeydeki bir dizüstü bilgisayarda istediğiniz özellikler ise, bekleyin.

Beklemenin ikinci nedeni, bir üretim ortamında çalışmanız ve birkaç cihazı Mac'e bağlamanız veya özel bir yazılım kullanmanızdır. Bu, çalışma durumunuzu tanımlıyorsa, satın almadan önce uyumluluğu kontrol edin.

Ancak bu özelliklere ihtiyacınız yoksa veya üretim ortamında değilseniz, şimdi 13 inç M1 MacBook Pro'ya yatırım yapın. Pişman olmayacaksın

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.