AMD'nin Radeon RX 6800 ve 6800 XT

hakkında bilmeniz gereken 5 önemli şey

AMD'nin yeni nesil Radeon RX 6000 serisi grafik kartları burada ve muhteşemler. 579 $ 'lık Radeon RX 6800 ve 649 $' lık Radeon RX 6800 XT, Nvidia'nın amiral gemisi GeForce CPU'larına şiddetli bir savaş getiriyor ve mükemmel bir olağanüstü performans, büyük ölçüde geliştirilmiş bir soğutma çözümü ve daha fazlasını sunuyor.

AMD'nin yeni RDNA 2 mimarisini çoktan derinlemesine inceledik ve kapsamlı kararımızı Radeon RX 6800 ve 6800 XT'ye verdik . Daha ayrıntılı bilgi istiyorsanız bunlara bir göz atın, ancak en hızlı sonuç için AMD'nin yeni Radeon RX 6800 serisi ekran kartları hakkında bilmeniz gereken beş şeyi burada bulabilirsiniz.

1. Çok hızlıdırlar

Bu kartların her ikisi de oyun sırasında kesinlikle çığlık atıyor – tüm gözleriniz kranklanmışken 4K çözünürlükte bile. Radeon RX 6800, GeForce RTX 3070'i, Nvidia'nın mimarisini güçlü bir şekilde destekleyen Total War: Troy dışında, attığımız her oyun kıyaslamasında yener. Radeon RX 6800 XT, GeForce RTX 3080 ile 4K'da 50 $ daha ucuza satılıyor.

hzd Brad Chacos / IDG

Horizon Zero Dawn'da Performans

Aynı hayati önemde, Nvidia'nın yeni grafik kartları en iyi 4K çözünürlükte performans gösteriyor. AMD'nin Radeon RX 6800 serisi GPU'ları, çok daha fazla güçle daha düşük çözünürlüklere ölçeklenir. Grafik kartınızı yüksek yenileme hızına sahip bir 1440p veya 1080p monitörle eşleştirmeyi planlıyorsanız, AMD'nin grafik kartlarından daha fazla kare elde edeceksiniz – özellikle Radeon RX 6800-serisinin Nvidia'nın performansını aştığı 1080p çözünürlükte. birçok oyun.

2. Çok fazla hafızaları var

Nvidia, GeForce RTX 3070'e 8GB GDDR6 bellek vermeyi seçti ve RTX 3080, 10GB daha hızlı GDDR6X'e sahip. Bu, günümüz oyunlarının çoğu için iyi, ancak daha yüksek çözünürlüklerde oynuyorsanız, bir veya iki yıl içinde biraz sıkışık hissedebilirsiniz. Bazı oyunların ışın izleme etkinken 1440p'de bile 8 GB VRAM kullanımını aştığını görüyoruz ve Doom Eternal , Nightmare ayarlarıyla 10 GB'ın üzerine çıkabiliyor.

sonsuzluk önbellek gecikmesi AMD

Radeon RX 6800 serisi GPU'lardaki geniş 16GB GDDR6, AMD'nin Infinity Cache teknolojisi ile artırılmıştır.

AMD, Radeon RX 6800 ve RX 6800 XT'yi güçlü bir 16GB GDDR6 ile donattı, bu nedenle bellek kapasitesi, talepler artmaya devam etse bile bu grafik kartları için bir sorun olmamalı. Daha da iyisi, bu devasa bellek yapılandırması, GPU'nun kendisinde bulunan 128MB "Sonsuz Önbellek" ile destekleniyor. Infinity Cache, belirli bir çerçeve için birçok veriyi doğrudan kalıpta işleyebilir, gecikmeyi ve enerji maliyetlerini düşürür. RDNA 2 mimarisi derinlemesine incelememizde teknik detaylar hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

3. Işın izleme var, ancak DLSS yok

Evet, AMD artık ışın izleme yapıyor. Nvidia'nın rakibi GeForce RTX GPU'lar gibi RDNA 2 de her Radeon hesaplama birimine özel ışın hızlandırma donanımı ekler. AMD'nin ilk teklifi, ışın izleme açıkken hem 1440p hem de 1080p'de oyun oynamanıza izin verecek kadar hızlı ve görsel seçenekler çoğunlukla maksimuma çıkarıldı.

RDNA 2, ışın izlemede Nvidia'nın ikinci nesil teknolojisi kadar verimli değil. Işın izlemeyi açmak, GeForce GPU'larda yüzde 28 ila 37'ye kıyasla, Radeon RX 6800 serisi kartlarda kare hızlarını yaklaşık yüzde 38 ila 45 oranında düşürüyor. Bununla birlikte, Nvidia'nın kartları Watch Dogs: Legion'da daha sert vuruluyor, muhtemelen suçlu sınırlı hafıza kapasitesine sahip.

Radeon için en büyük eksik parça? DLSS. Nvidia'nın Derin Öğrenme Süper Örnekleme özelliği, AI kullanarak oyunları yükseltmek için özel tensör çekirdeklerini kullanır ve performansı artırmak için oyunların daha düşük çözünürlüklerde işlenmesine izin verir. DLSS 2.0, onu destekleyen oyunlarda kara büyü gibi çalışır ve ışın izlemenin ağır performans etkisinde kaybolan karelerin çoğunu veya tamamını geri alır. Radeon RX 6800 serisi, Nvidia'nın tensör çekirdeklerine veya DLSS'ye yanıt vermiyor. AMD, hem Radeon hem de yeni nesil konsollarda DLSS meydan okuyucusu olarak hizmet edebilecek daha açık bir "FidelityFX Süper Çözünürlük" özelliği sundu, ancak ayrıntılar, özelliğin kendisi gibi mevcut değil.

Işın izleme, RDNA 2'nin desteklediği birçok DirectX 12 Ultimate özelliklerinden yalnızca biridir. AMD'nin kartları , bilgisayardaki oyun yükleme sürelerini ortadan kaldırmayı uman Microsoft'un DirectStorage API'sini de destekleyecek.

4. Ryzen ile daha hızlılar

dsc01291 Brad Chacos / IDG

AMD, hem CPU hem de GPU satıcısı olarak benzersiz bir konumdadır ve şirket sonunda bunu kendi avantajına çevirmenin bir yolunu buldu. Radeon RX 6000 serisi bir GPU'yu bir X570 anakartında bir Ryzen 5000 işlemciyle eşleştirirseniz, AMD'nin yeni Akıllı Erişim Belleği teknolojisi, CPU'ya grafik kartının VRAM'ına normal 256 MB'lık parçalarla sınırlamak yerine tam ve sınırsız erişim sağlar. Bu, bazı senaryolarda performansı artırabilir, bazen önemli ölçüde. Şirketin CPU'ları Intel'i oyunlarda devirdiğine göre artık Ryzen-Radeon kombinasyonunu adlandırdıkları için AMD'nin "Ultimate Gaming Platform" a satın almak için zorlayıcı bir neden.

Muhtemelen sonsuza kadar bir avantaj olmayacak. Akıllı Erişim Belleği, esasen AMD'nin "Yeniden Boyutlandırılabilir BAR" PCIe spesifikasyonunun markasıdır, bu nedenle Nvidia ve Intel aynı yetenekleri uygun şekilde kullanabilir. Nvidia, aslında laboratuvarlarında GeForce kartları üzerinde çalışan bir özelliğe sahip olduklarını söyledi. Ancak her şey, kutudan çıktığı haliyle bu yeni AMD donanımı üzerinde çalışmalıdır. Intel ve Nvidia Yeniden Boyutlandırılabilir ÇUBUĞU desteklemeye karar verirse, büyük olasılıkla BIOS güncellemelerinin yalnızca sürücü yükseltmelerinden daha karmaşık olmasını gerektirecektir.

5. Yeni soğutucular büyük bir gelişmedir

gpu tasarımı AMD

AMD, korkunç referans kart tasarımlarıyla ünlüdür. Vega 64'ün ve kötü şöhretli Radeon R9 290X'in ateşli, gürültülü feryatını ortaya çıkardığınızda meraklılar utanıyor. Daha fazla yok.

Radeon RX 6800 ve 6800 XT, daha yaygın bir üçlü fan eksenel konfigürasyonu için nihayet AMD'nin üfleyici tarzı tasarımlarından vazgeçti. Sonuçlar? Önemli ölçüde daha düşük sıcaklıklar ve büyük ölçüde geliştirilmiş gürültü seviyeleri. Onlar oldukça radikal “akış oranı” soğutucu Nvidia'nın son Kurucular üzerinde baskı modelleri olarak sessiz olarak değil, ama yeni soğutma çözümü yüksek sesle ya da değil. Radeon RX 6800 serisi kutudan çıkarma işlemimizde de görebileceğiniz gibi, bu kartların sisteminizde olduğundan pişman olmayacaksınız, özellikle de çok çekici olduklarından.

Referans kartları size göre değilse, Asus, Sapphire ve XFX gibi AMD iş ortaklarının özel varyantlarının 25 Kasım'da gelmesi planlanıyor.

Bilinmesi gereken gerçekler için bu kadar. Çok daha derin bilgiler ve bolca grafikler için, Radeon RX 6800 ve 6800 XT incelememize ve AMD'nin RDNA 2 mimarisine derinlemesine incelememize göz atmayı unutmayın .

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.