Acer Nitro 5 incelemesi: Bu ekonomik oyun dizüstü bilgisayarı daha iyi olmaya devam ediyor

Uzun zamandır Acer'ın uygun fiyatlı Nitro 5 oyun dizüstü bilgisayarlarının hayranıyız. Serideki bu yeni giriş , Best Buy'da sadece 670 $ , göz kamaştırıcı CPU performansı ve harika pil ömrü ile parayı yükseltir.

Geçen yıl benzer bir modelde gördüğümüz GTX 1650 grafik kartını koruduğuna dikkat edin, bu nedenle ışın izleme veya kare hızlarının 60 fps'den çok daha yüksek olmasını beklemeyin. Ancak yenilenmiş soğutma sistemi ve Ryzen 4000 serisi CPU ile güncellenmiş Nitro 5, sınırlı GPU gücünden her bir ons performansı sıkıştırmayı başararak, bütçeye sahip oyuncular için cazip bir seçim haline geliyor.

Bu inceleme, en iyi dizüstü bilgisayarlar hakkında devam eden toplamamızın bir parçasıdır. Rakip modeller ve onları nasıl test ettiğimiz hakkında bilgi için oraya gidin.

Yapılandırma

Acer, 9. ve 10. nesil Intel (Whiskey ve Comet Lake) işlemcilerle veya AMD Ryzen 3000 ve 4000 CPU'larla desteklenen modellerle çok çeşitli Nitro 5 yapılandırmaları sunar; ve GTX 1650, GTX 1650 Ti veya RTX 2060 GPU'lar. En ucuz Nitro 5 varyantı, dört çekirdekli Core i5-9300H işlemci, GTX 1650 grafik kartı, 8GB RAM ve 256GB katı hal sürücüsünde bulunurken, en pahalı sistem altı çekirdekli Core i7-9750H ile birlikte gelir CPU, bir RTX 2060 GPU, 16 GB RAM ve daha geniş bir 512 GB SSD.

Nitro 5 inceleme birimimiz (AN515-44-R99Q) aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • CPU: Hexa çekirdekli AMD Ryzen 5 4600H
 • Bellek: 8 GB DDR4 3200 MHz (32 GB'a yükseltilebilir)
 • Ekran Kartı : 4 GB ayrılmış GDDR5 VRAM ile Nvidia GTX 1650
 • Depolama: 256 GB PCIe NVMe (artı ikinci PCIe yuvası ve bir 2,5 inç HDD yuvası)
 • Ekran: 15,6 inç tam HD (1920×1080) IPS ekran, 60 Hz yenileme hızı
 • Web kamerası: 720p SHDR
 • Bağlantı: 1 x USB SuperSpeed 10Gbps Type-C, 2 x USB SuperSpeed 10Gbps Type-A (biri kapalı şarjla), 1 x USB SuperSpeed 5Gbps Type-A, HDMI 2.0, ethernet, combo audio jack
 • Ağ bağlantısı: Wi-Fi 6, Killer Gigabit ethernet E2600, Bluetooth 5.0
 • Biyometri: Yok
 • Pil kapasitesi: 57,5 Watt-saat
 • Boyutlar: 14,3 x 10 x 1 inç
 • Ağırlık: 4,7 pound (ölçülen), 1 poundluk güç tuğlası

Nitro 5'in özellik listesinden hızlıca çıkarılacak şey, grafik ayarlarında bir kez oynadıktan sonra çoğu AAA oyununu 60 fps'de veya yakınında çalıştırmak için yeterli GPU beygir gücüne sahip (kağıt üzerinde) sağlam bir bütçeli oyun dizüstü bilgisayarı olmasıdır. Hexa çekirdekli Ryzen 5 4000 serisi CPU, video kodlama veya veritabanı hesaplama gibi CPU yoğun faaliyetlerden geçmelidir. 8GB RAM yalnızca çoklu görev için yeterliyken, RAM'i 32GB'a kadar yükseltebilirsiniz. Nitro 5'in gerçek dünyadaki performansını birazdan inceleyeceğiz.

Nitro 5'in 256GB katı hal sürücüsü, oyun söz konusu olduğunda kesinlikle sıkışık. Neyse ki, sistem, hızlı harici depolamayı bağlamak için ideal olan SuperSpeed 10Gbps Type-C ve Type-A bağlantı noktalarıyla birlikte gelir. Nitro 5'in dahili depolamasını mevcut PCIe yuvasını veya boş 2,5 inç HDD sürücü yuvasını kullanarak da yükseltebilirsiniz.

15.6 inçlik full-HD ekran geniştir ancak 60Hz yenileme hızıyla sınırlıdır (Nitro 5'in 120Hz ve 144Hz ekranlı daha pahalı sürümleri vardır). Daha etkileyici olanı, bir gigabit ethernet bağlantı noktası ve son teknoloji Wi-Fi 6 dahil olmak üzere Nitro 5'in ağ özellikleri, yani en yeni oyun yönlendiricilerinden her son iş hacmini yakalayabileceğiniz anlamına gelir.

Tasarım

Büyük, hantal ve ağır: Oyun dizüstü bilgisayarları söz konusu olduğunda oyunun adı hemen hemen budur ve Nitro 5 bir istisna değildir. Ölçeğin 4,7 pound (veya 135 watt güç adaptörünü dahil ederseniz 5,7 pound) devrilme, inç kalınlığındaki 15,6 inç Nitro 5, göründüğü kadar ağır hissediyor. Bununla birlikte, Acer (önceki modellerde olduğu gibi) Nitro 5'in kabuğuna ince, sivriltilmiş bir görünüm vermek için elinden gelenin en iyisini yaptı.

acer nitro 5 an515 44 r99q havalandırma delikleri Ben Patterson / IDG

Bu yılki Acer Nitro 5, termal performansı yüzde 25'e kadar optimize etmek için yeniden tasarlanmış dört soğutma deliğine sahiptir.

Bu yılki Nitro 5, önceki yinelemelerle aşağı yukarı aynı görünse de, birkaç temel fark var. Yeni başlayanlar için, Nitro 5'in menteşesi artık kestane rengi yerine siyah, bu da arkadaki parlak kırmızı soğutma deliklerinin yanı sıra kabuğun artık neredeyse tamamen siyah olduğu anlamına geliyor.

Havalandırmalardan bahsetmişken, en son Nitro 5 modelleri, dizüstü bilgisayarın termal performansını geçen yılki yapılandırmalara göre yüzde 25'e kadar artırmak için tasarlanmış dört yenilenmiş soğutma deliğine (iki arkada ve her iki yanda bir) sahiptir.

Nitro 5 ayrıca, dizüstü bilgisayarın güç planlarını değiştirmenize ve soğutma fanlarıyla ilgilenmenize olanak tanıyan Acer'ın NitroSense uygulamasıyla birlikte gelir. Fanların dönüşlerini manuel olarak özelleştirebilir veya maksimum fan hızını akıllı bir şekilde artıran ve CPU ve GPU soğutmasını yüzde 9'a kadar optimize etmeye yardımcı olan bir ayar olan CoolBoost'u devreye sokabilirsiniz. Oyun testimiz sırasında CoolBoost modunu açmayı ve Nitro 5'in güç planını Yüksek Performans moduna geçirmeyi denedik ve sonuçları daha sonra incelemede size bildireceğiz.

Görüntüle

Nitro 5'in 15.6 inç, 1920×1080 ekranının yanında bir çift ince, 0.28 inç çerçeve bulunurken, ekranın üst ve alt tarafındaki çerçeveler biraz daha tıknaz. Genel olarak Acer, yeni Nitro 5'in yüzde 80 ekran / vücut oranına sahip olduğunu söylüyor. Gerçek dünya testim sırasında ekran, dizüstü bilgisayarın boyutuna göre uygun şekilde geniş görünüyordu.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Acer 120Hz ve 144MHz ekranlara sahip daha pahalı Nitro 5 modelleri sunuyor, ancak test ettiğimiz sürüm 60Hz yenileme hızı ile sınırlı. Bu, 60 fps'nin kuzeyinde kare hızları alıyorsanız ve senkronizasyonu devre dışı bıraktıysanız ekranın yırtılmasını bekleyebileceğiniz anlamına gelir.

acer nitro 5 an515 44 r99q ekran Ben Patterson / IDG

Nitro 5'in 15,6 inçlik ekranında, özellikle panelin üst kısmının yakınında, ekran kanaması olduğuna dair bazı kanıtlar gördük.

300 nit (veya kandela) parlaklık için derecelendirilen Nitro 5'in 15,6 inç ekranı, görüntüleme açılarını artırmak için IPS (düzlem içi geçiş) teknolojisini kullanır. Sonuçlar beklendiği gibi, panel yanlardan, yukarıdan veya aşağıdan bakıldığında yalnızca hafifçe kararıyor. Bununla birlikte, inceleme birimimdeki ekranın üst kısmına yakın, web kamerasının altında ve biraz sağında küçük bir ekran kanaması olduğunu fark ettim. Oyunun öfkeli anlarında ekran kanaması asla rahatsız edici olmadı, ancak videolarda ve oyunlarda, özellikle de Destiny 2'de gemim yörüngede otururken karanlık sahnelerde bunu fark ettim.

Klavye, izleme paneli, hoparlörler ve web kamerası

Nitro 5'in 10 tuşlu sayısal izleme paneli, 1.6 mm'lik cömert bir hareket mesafesi ve tuşa basıldığında tatmin edici, dokunsal bir darbe ile gelen hızlı klavyesinden oldukça memnun kaldım. Parmaklarının klavye üzerinde dalgalanmasını tercih eden oyuncular tuşlara karşı daha yumuşak, daha doğrusal bir his tercih edebilir, ancak ben şahsen Nitro 5'in daha sert yaklaşımını tercih ediyorum.

acer nitro 5 an515 44 r99q klavye Ben Patterson / IDG

Nitro 5'in kırmızı arkadan aydınlatmalı klavyesi, ana hatları çizilen W, A, S, D ve ok tuşlarının yanı sıra 1,6 mm'lik geniş bir hareket mesafesine sahiptir.

Daha pahalı Nitro 5 modelleri dört bölgeli klavye arka aydınlatmasına sahipken, inceleme birimimiz tek tip bir kırmızı arka ışıkla geldi. Ayrıca vurgulanan WASD tuşları, vurgulanmış bir kısayol tuşu daha önce bahsettiğimiz NitroSense termal yönetim uygulamasını başlatır. Bir şikayet, ses seviyesi düğmelerinin yukarı ve aşağı ok tuşlarıyla alanı paylaşmasıdır, bu da sesi ayarlamak için İşlev tuşunu basılı tutmanız gerektiği anlamına gelir.

Nitro 5'in izleme paneli, boşluk çubuğunun hemen altında ve kasanın merkezinin biraz solunda oturuyor. Nitro 5'te oyun oynarken, genellikle izleme paneline hiç dokunmadım, bunun yerine bir fare veya bir denetleyici seçtim. Bununla birlikte, izleme panelini günlük PC işleri için kullandığımda, işi yaptığını ve yanlış girdilerden kaçındığını fark ettim.

Nitro 5'teki düşük ateşlemeli stereo hoparlörler, nesne tabanlı DTS: X Ultra ses ile artırıldı ve sonuçlar, iyi, tamam. Evet, Nitro 5'in küçük hoparlörlerinden ortalamanın üzerinde sanal çevresel ipuçlarını duyabiliyordum, ancak genel ses yine de biraz zayıftı ve bas eksikliği vardı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kulaklıklar veya harici hoparlörler kullanarak çok daha iyisini yapacaksınız ve evet, DTS: X Ultra ses, bir çift iyi oyun kutusu aracılığıyla aktarıldığında oldukça iyi geliyor.

Nitro 5'in 720p web kamerası, biraz soluk ve grenli görünüyorsa, 30 fps'de nispeten pürüzsüz video yakalar. Acer, web kamerasının SHDR (süper yüksek dinamik aralık) görüntüleme sunduğunu söylüyor ve onların sözlerini alacağım, ancak web kamerasının görüntülerini özellikle canlı bulmadım. Ofisle Zoom toplantısı için sorun değil, ancak muhtemelen Twitch kanalınız için harici bir web kamerasına yükseltmek isteyeceksiniz.

Portlar

Nitro 5, (sol tarafta) bir çift USB SuperSpeed 10Gbs A Tipi bağlantı noktası, kablolu internet için açılan çeneli bir gigabit ethernet bağlantı noktası, birleşik ses girişi ve bir dizüstü bilgisayar güvenlik yuvası dahil olmak üzere sağlam bir bağlantı noktası koleksiyonuyla birlikte gelir. .

acer nitro 5 an515 44 r99q sol taraf Ben Patterson / IDG

Nitro 5'in sol tarafında bir çift USB SuperSpeed 10Gbps Type-A bağlantı noktası, bir açılır çeneli ethernet bağlantı noktası ve birleşik ses jakı bulunur.

Sağ tarafta bir USB SuperSpeed 10Gbps Type-C bağlantı noktası, bir USB SuperSpeed 5Gbps Type-A bağlantı noktası ve tam bir HDMI 2.0 arabirimi bulunur.

acer nitro 5 an515 44 r99q sağ taraf Ben Patterson / IDG

Nitro 5'in sağ tarafındaki bağlantı noktaları arasında USB SuperSpeed 10Gbps Type-C, USB SuperSpeed 5Gbps Type-A ve tam bir HDMI 2.0 arayüzü bulunur.

Bu, bunun gibi ekonomik bir oyun dizüstü bilgisayarı için oldukça etkileyici bir dizi bağlantı noktası, özellikle de hızlı USB bağlantı noktaları ve ethernet arabirimi üçlüsü. Bir ortam kartı okuyucusu hoş bir dokunuş olurdu, ancak Nitro 5 gibi bir oyun dizüstü bilgisayarında olmaması bir anlaşma kırıcı değil.

Acer Nitro 5'in performans puanlarını okumak için buraya tıklayın