Roku'da AirPlay: Bu her şeyi değiştirir

Apple AirPlay ve HomeKit desteğinin lansmanı ile bir grup Roku oyuncusu bu hafta çok daha kullanışlı hale geldi.

Desteklenen bir 4K Roku oynatıcınız veya TV'niz ve en az iOS 12.3 çalıştıran bir iPhone veya iPad'iniz varsa, AirPlay'i çok çeşitli mobil uygulamalardan TV'nize video, müzik ve fotoğraf göndermek için kullanabilirsiniz. AirPlay, Apple'ın kendi Apple TV'leri dışındaki akış kutularında ve çubuklarda ilk kez kullanıma sunuldu (ancak bazı yeni akıllı TV'ler de AirPlay'i destekliyor). 40 $ 'dan başlayan 4K Roku oynatıcıları ile Apple TV 4K için 180 $' dan başlayan fiyatlarla, AirPlay'i herhangi bir televizyona eklemenin çok daha ucuz bir yolu.

Küçük bir özellik gibi görünse de AirPlay, HBO Max desteği, telefonunuzdan kolay müzik çalma ve hatta büyük ekran görüntülü sohbet dahil olmak üzere Roku'nun daha önce sahip olmadığı pek çok özelliği ekler. AirPlay'in gelişinin Roku'nun yıllar içindeki en önemli yazılım güncellemesi olduğunu iddia ediyorum.

Daha önce başarması zor veya imkansız olan belirli Roku oyuncuları üzerinde artık başarabileceğiniz bazı şeylerin özeti aşağıda verilmiştir:

HBO Max'i Roku'da izleyin

AirPlay desteğiyle, sonunda Roku'nun eksik HBO Max desteği için bir geçici çözüm var : AirPlay aracılığıyla Roku'nuza bir iPhone veya iPad bağlayın, ardından bir video oynatmaya başlamak için HBO Max mobil uygulamasını kullanın. AirPlay'i iki yoldan biriyle etkinleştirebilirsiniz:

  • Sağ üst köşeden aşağı kaydırarak iPhone veya iPad'inizde Denetim Merkezi'ni açın. (İPhone'unuzda bir ana sayfa düğmesi varsa, bunun yerine ekranın altından yukarı kaydırın.) Ardından, oynatma kontrollerinizin üst kısmındaki AirPlay düğmesine basın ve cihaz listesinden Roku'nuzu seçin.
  • Önce HBO Max'te bir video oynatmaya başlayın, ardından video ekranının üst kısmındaki AirPlay düğmesine basın ve cihaz listesinden Roku'nuzu seçin.

Her iki durumda da video, telefonunuzda veya tabletinizde oynatma kontrolleri ile tam çözünürlükte açılmalıdır. Duraklatmak, ileri sarmak veya geri sarmak için normal Roku uzaktan kumandasını da kullanabilirsiniz.

HBO, özellikle Roku desteğini çağıran AirPlay yardım sayfasıyla bu geçici çözümü teşvik ediyor gibi görünüyor. İki şirket sorunlarını çözerken HBO Max'i Roku cihazlarında izlemenin en iyi yolu bu.

Telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanın

Elbette, AirPlay desteği Hulu, Disney +, Amazon Prime ve CBS Tam Erişim dahil olmak üzere birçok başka video uygulamasıyla da çalışır. Büyük ekranda video oynatmaya başlamak için yukarıda açıklanan yöntemlerin aynısını kullanın. Telefonunuzu zaten elinizde tuttuysanız, bu, uzaktan kumandaya ulaşmaktan daha hızlı olabilir.

Roku'nuzu kapatın (sonunda)

Roku oyuncularının uzun süredir devam eden bir tuhaflığı, onları doğrudan kapatamamanızdır. Roku kumandanızın bir güç düğmesi varsa, TV'yi kapatabilir, ancak Roku'nun kendisi açık kalacaktır. Ve TV'nin kendisini kapatmayı unutursanız, Roku ekran koruyucusu süresiz olarak çalışacaktır.

HomeKit desteği sayesinde Apple'ın geçici bir çözüm sağladığı başka bir alan:

  • Roku'nuzda Ayarlar> Apple AirPlay ve HomeKit'e gidin, ardından uzaktan kumandada "Tamam" düğmesine basın.
  • Sonraki ekranda, HomeKit'e gidin ve "Kur" u seçin.
  • İPhone veya iPad'inizde Ev uygulamasını açın, + düğmesine basın, "Aksesuar Ekle" yi seçin ve ardından TV ekranınızdaki kodu tarayın.
  • TV'nizin bulunduğu odayı seçin.
Homekitroku Jared Newman / IDG

HomeKit, Siri komutları veya ev otomasyonları ile Roku'yu açmanıza veya kapatmanıza izin verir.

Şimdi, iPhone veya iPad'inizin güç düğmesini basılı tutun ve "[oda adı] televizyonunu kapat" deyin, Roku'nuz buna göre kapanacaktır. Apple'ın Ev uygulamasında Otomasyon sekmesine giderseniz, Roku'yu herkes evden çıktığında otomatik olarak kapanacak şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Daha fazla kaynaktan müzik veya podcast çalın

Bu yılki Roku Ultra , telefonunuzdan müzik veya podcast çalmak için Bluetooth'u desteklerken, diğer Roku oyuncuları o kadar şanslı değil. Bu durumlarda, Roku'nun kendi uygulama seçimleriyle sınırlısınız, bu fena değil, ancak Apple Music, Overcast ve Spotify Stations gibi bazı kaynakları kaçırıyor. Ayrıca, telefonunuzda sanatçı aramak, uzaktan kumandayla etrafta gezinmekten daha kolaydır.

AirPlay, Roku'yu çok daha çok yönlü bir müzik çalara dönüştürür. Şarkılarınızı çalmaya başlamak için HBO Max gibi diğer uygulamalarda yaptığınız gibi aynı çalma talimatlarını izleyin.

Siri ile müzik ve video başlatın

Videoları veya müzikleri oynatmanın daha da hızlı bir yolu için Siri'yi kullanmayı deneyin. HomeKit'i Roku'nuzu açıp kapatacak şekilde ayarladıktan sonra, "[oda adı] 'nda Yiyen Dünya Rehberi'ni İzleyin" veya "[oda adı] içinde Spotify'da Thundercat'i Dinle" gibi şeyler de söyleyebilirsiniz. Roku'nuz, başka bir giriş yapmadan uygun içeriği yüklemelidir. Bunu müzikte videodan daha güvenilir buldum, ancak işe yaradığında oldukça büyülü hissettiriyor.

Çok odalı müzik kurma

Bir AirPlay cihazı olarak Roku oynatıcılar, diğer AirPlay hoparlörleri veya ses çubuklarının yanı sıra tüm ev müzik kurulumunun parçası olabilir. İPhone veya iPad'inizde Denetim Merkezi'ni açmanız ve ardından çalmak istediğiniz AirPlay hoparlörlerini seçmeniz yeterlidir.

rokumultiroom Jared Newman / IDG

Çok odalı müzik için Roku ve diğer AirPlay cihazlarını kullanın.

(Adil uyarı: Ofis televizyonuma bağlı Roku ile oturma odamdaki Sonos Beam ses çubuğu arasında bir gecikme olduğunu fark ettim ve ne yazık ki Apple, AirPlay hoparlörler için bir gecikme düzeltme özelliği sağlamıyor.)

İPhone veya Mac ekranınızı yansıtın

Roku'nun mobil uygulaması , fotoğrafları televizyonunuzda görüntülemenin güzel bir yoludur, ancak yalnızca telefonunuzda kayıtlıysa. Google Fotoğraflar, iCloud veya Instagram gibi diğer kaynaklardaki fotoğraflar için ekran yansıtmayı kullanabilirsiniz. Android cihazlar yıllardır Roku oynatıcılara yansıtma yapabilse de , AirPlay sonunda iPhone'lar ve iPad'ler için bunu mümkün kılıyor.

Kontrol Merkezi'ni açın, Ekran Yansıtma'yı seçin, ardından cihaz listesinden Roku'nuzu seçin. İPhone veya iPad ekranınızda görünen her şey daha sonra TV'ye yansıtılacaktır. (MacOS Mojave 10.14.5 çalıştıran Mac'ler için, menü çubuğundaki AirPlay düğmesini kullanarak da ekranı yansıtabilirsiniz.)

Elbette, ekran yansıtmanın fotoğrafların ötesinde başka kullanımları da var. Ayrıca web'de toplu olarak gezinebilir, PowerPoint gibi uygulamalarda sunumları görüntüleyebilir veya gerçek zamanlı olarak oyun becerilerinizi sergileyebilirsiniz. Hepsinden iyisi, görüntülü sohbetlerinizi büyük ekranda göstermek için Facetime veya Zoom gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Bu sütunu ve diğer kablo kesme haberlerini, içgörüleri ve fırsatları gelen kutunuza göndermek için Jared's Cord Cutter Weekly haber bültenine kaydolun.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.