Amazon Echo Dot (4. nesil) incelemesi: Yeni Dot, yenilenmiş bir görünüm ve (biraz) daha iyi ses sunuyor

Yenilenmiş, dördüncü nesil Echo Dot geldi ve onu daha küçük, daha düz öncüllerinden çok iyi ayıran küresel bir tasarıma sahip. Ancak tamamen yeni bir görünüme sahip olsa da, en son Echo Dot, yerleşik Alexa, muhteşem akıllı ev yetenekleri, etkileyici iletişim özellikleri ve tutma yeteneği ile tamamlanan (şimdi çok indirimli) üçüncü nesil Dot ile esasen aynı konuşmacıdır. Alexa Guard aracılığıyla evinizde bir kulak. Yeni Dot'un sesinden memnun olsak da, önden ateşlemeli sürücüsü eski Dot'un ses kalitesi üzerinde bir kuantum sıçraması yapmıyor. Yani evet, dördüncü nesil Echo Dot teknik olarak şimdiye kadarki en iyi Dot, ancak yalnızca dar bir farkla.

Tasarım

Kömür, buzul beyazı ve alacakaranlık mavisi tatlarında mevcut olan dördüncü nesil Echo Dot, konuşmacının görünümü ve hissi açısından büyük bir ayrımı işaret ediyor.

Bunun yerine önceki üç Yankı Noktacıklarının hokey-pak tasarımı, yeni Dot ile aynı uzun boylu, küresel kabuk vardır yeni Yankı Kaldır olmayan ürün bağlantısı ve Dot'ın kardeş, yenilenir saat ile Yankı Dot Kaldır olmayan ürün bağlantı . Önceki Echo ile aynı 3,9 inç genişliğe sahip olsa da, dördüncü nesil 3,5 inçlik Echo Dot, neredeyse iki inç daha uzun, bu da onu selefinden çok daha büyük ve kabaca bir softball boyutunda yapıyor. Nitekim, yeni Nokta gizlenmek yerine gösterilmek üzere tasarlanmış gibi görünüyor.

amazon echo nokta dördüncü nesle karşı üçüncü nesil Ben Patterson / IDG

Küresel tasarımıyla yeni Echo Dot, kompakt selefinden çok daha büyüktür.

Yenilenen Dot, eski modelin dış kumaşını paylaşıyor, yeni Dot üzerindeki kumaş, hoparlörün yaklaşık üçte ikisini kaplayarak arkada çıplak bir kama bırakıyor.

Yeni kabuğunun yanı sıra, dördüncü nesil Echo Dot, Alexa'nın ışık halkalarını hoparlörün üstünden tabanına doğru hareket ettirerek oturduğu yüzeye şık görünümlü bir ışıltı katıyor.

Düğmeler ve arayüzler

Önceki Yankı Noktalarında olduğu gibi, yeni Nokta, ses açma / kapama, mikrofon sesini kapatma ve hoparlörün üst kısmındaki kumaştan dışarı fırlayan işlem düğmeleriyle donatılmıştır, ancak düğmeler artık daha önce olduğundan daha sıkı bir şekilde gruplanmıştır. Noktalar.

Ses düğmelerine dokunduğunuzda, beyaz bir zil görünür ve sesi yukarı veya aşağı ayarlamanıza bağlı olarak uzunluğu büyür veya kısalır. Mikrofon sesini kapatma düğmesine basmak Alexa zilinin kırmızı yanmasına neden olarak Alexa'nın konuşmanızı dinlemediğini gösterir. "Eylem" düğmesine basmak Alexa'yı uyandırır veya 25 saniye basılı tutarsanız bir alarmı susturabilir veya hoparlörü sıfırlayabilir. Ancak Alexa'yı sesinizle uyandırabileceğiniz veya ondan bir alarmı ertelemesini isteyebileceğiniz için, çoğu Dot kullanıcısı (ben dahil) hiçbir zaman işlem düğmesinden rahatsız olmaz.

amazon echo dot dördüncü nesil ertelemek için dokunun Ben Patterson / IDG

Saatli birinci nesil Echo Dot'tan bir özellik ödünç alarak, alarmları ertelemek için dördüncü nesil Echo Dot'un üstüne dokunabilirsiniz.

Alarmları ertelemekten bahsetmişken, yeni Dot, aslında ilk kez saatle birlikte birinci nesil Echo Dot'ta görülen yeni bir "ertelemek için dokun" hareketiyle birlikte geliyor. Hareket tam olarak söylediği gibi yapar: bir alarmı dokuz dakika ertelemek için hoparlörün üst kısmına birden fazla parmağınızla dokunun (belirli bir düğmeye basmanız gerekmez), kendinizi uyandırmadan daha fazla uykuya dalmak için kullanışlıdır. Alexa sohbeti için.

Dördüncü nesil Dot'un arkasında, Google'ın eşdeğer Nest Mini akıllı hoparlöründe göze çarpan bir şekilde eksik olan bir özellik olan kablolu bir hoparlörü bağlamak için 3,5 mm ses girişi bulacaksınız. Ayrıca Dot'un beş metrelik güç kablosunu bağlamak için (eski Dot ile aynı) tıknaz, prizi bloke eden 15 watt güç kaynağında sona eren namlu şeklinde bir güç portu da var.

amazon echo dot dördüncü nesil arka Ben Patterson / IDG

Yeni Echo Dot'un arkasında, kablolu bir hoparlörü veya kulaklığı bağlamak için 3,5 mm ses jakı ve AC adaptörü için namlu şeklinde bir bağlantı noktası bulunur.

Kurmak

Echo Dot inceleme birimim, Amazon hesabımla önceden eşleştirilmiş olarak geldi (Amazon.com'da hoparlörü sipariş ederken talep edebileceğiniz bir seçenek), bu da kurulum sürecini gülünç derecede kolaylaştırdı. Dot'u taktıktan sonra, Alexa mobil uygulamasını çalıştırdım ve hemen "Echo Dot kurulabilir" yazan bir pop-up açtım. Devam'a bastım, Wi-Fi ağımı seçtim (önceki Yankı kurulumlarından daha önce yaptığım için şifremi girmeme gerek yoktu) ve birkaç saniye sonra bom — Nokta bağlıydı ve kullanıma hazırdı.

Echo hoparlörler ve genel olarak Alexa konusunda yeniyseniz, kurulum süreci sadece biraz daha karmaşıktır. Dot'u açtıktan, Alexa uygulamasını yükledikten ve Amazon hesabınızla oturum açtıktan sonra Diğer> Cihaz Ekle> Amazon Echo'ya dokunmanız yeterli. Alexa uygulaması hoparlörü keşfettiğinde, onu ev Wi-Fi ağınıza ekleme sürecinde size adım adım yol gösterecek ve ardından Noktayı bir odaya eklemenize yardımcı olacaktır (Ebeveyn Yatak Odası, Mutfak, Ofis, vb.) ve kullanacağınız sokak adresini doğrulayın (size yerel hava koşulları ve yol tarifleri vermek gibi amaçlar için).

Alexa sesli komutları ve akıllı ev kontrolü

Echo Dot'un katil özelliği Alexa'dır ve Echo konuşmacılarına zaten aşina olanlar ne bekleyeceklerini bilirler. Geveze, sezgisel ve her zaman arkadaş canlısı olan Alexa, size hava durumu raporları ve ayar zamanlayıcıları ve alarmları vermekten programınızı tetiklemeye ve hatta şakalar yapmaya kadar baş döndürücü sayıda soru ve talepte bulunabilir. Echo Dot ile ilgili testlerimde Alexa, sorularıma neredeyse anında yanıt verdi, ancak aynı şey önceki Dot için de söylenebilirdi.

Soruları yanıtlamanın ve hava durumu raporlarını dağıtmanın yanı sıra Alexa, akıllı ev cihazlarını kontrol etme konusunda mükemmeldir. Son olarak, 100.000'den fazla akıllı cihaz Alexa ile uyumludur ve akıllı ışıklarınızı, güvenlik kameralarınızı, akıllı kilitlerinizi ve daha fazlasını içeren çok adımlı "rutinler" oluşturabilirsiniz. Örneğin, "Alexa, patlamış mısır" dediğimde alt kat ışıklarımı karartan, televizyonumu açan ve A / V alıcımı çalıştıran bir rutinim var veya yatak odamın ışığını söndürmek için "Alexa, iyi geceler" diyebilirim ve uykuyu tetikleyen bir çalma listesi hazırlayın.

Elbette, yakınlarda bir Echo hoparlörü yoksa Alexa'dan ışıkları açmasını istemek size pek iyi gelmeyecektir, ancak Echo Dot'un bütçe fiyat etiketinin güzelliği budur. Sadece 50 $ 'dan (ve çok büyük indirimler Kara Cuma gelmesini bekleyebiliriz), evinizin her odasına bir Nokta koymak söz konusu değil.

Dot'un desteklediği bir başka harika akıllı özellik de Alexa Guard'dır ve siz uzaktayken Alexa bir duman alarmı duyarsa veya cam kırılırsa telefonunuza bir uyarı gönderecektir. Dilerseniz, Alexa'nın kulaklarınızı dışarıda tutabileceği seslere ayak sesleri ekleyen ve kapıları açan yaklaşan, ayda 5 dolarlık Alexa Guard Plus hizmetine geçebilir ve ayrıca "Alexa, yardım çağır" diyebilirsiniz. Alexa'nın sizi bir acil durum müdahale temsilcisine bağlamasını sağlamak.

İletişim

Evinizde birden fazla Echo hoparlörü varsa, Echo Dot'unuzdaki Alexa'dan başka bir Echo hoparlörüne "girmesini" isteyebilirsiniz, bu da odanın içinde dinleyebileceğiniz anlamına gelir (diğer uçtaki yeşil Alexa, yakındaki herhangi bir kişiye " "çağrı devam ediyor) ve etrafta olan herkesle konuşun. Tüm Echo hoparlörlerinizde aynı anda bir duyuru tetiklemek için, Alexa uygulamasında Duyur'a dokunun ve bir mesaj söyleyin veya yazın ("Akşam yemeği vakti!").

Evinizdeki diğer Echo hoparlörlerine çağrı yapmanın yanı sıra, Echo Dot'taki Alexa sabit hatları da arayabilir ve ABD, Kanada veya Meksika'daki numaralara yapılan çağrılar ücretsizdir. Daha da iyisi Amazon, geçtiğimiz günlerde AT&T abonelerinin artık cep telefonu numaralarını Alexa'ya atayabileceğini duyurdu, bu da Alexa'nın gelen aramalarınızı cevaplayabileceği anlamına geliyor.

Müzik ve ses

Bir nesilden diğerine, Amazon Echo Dot, bir zamanlar korkunç olan ses kalitesini kademeli olarak iyileştiriyor ve yeni Dot, sadece marjinal de olsa, ileriye doğru ilerlemeye devam ediyor.

Dördüncü nesil Echo Dot'un 1,6 inçlik mono sürücüsü önceki modelle aynı boyuttayken, yeni Dot'taki koni yukarıdan ziyade ileri ateşleme yapıyor. Amazon, Echo Dot'un hoparlör amplifikatörü hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi, ancak hem en son nesil Dot hem de selefinin 15 watt'lık güç kaynakları ile geldiği göz önüne alındığında, yeni hoparlörün bir amplifikatör desteğinin çoğuna sahip olduğu şüpheli.

Her halükarda, en son Echo Dot, üçüncü nesil Dot'tan biraz daha net ve daha dolgun ses çıkardı, ki bu (kulaklarıma) hem daha ince hem de aşırı boomy geliyordu. Bruce Springsteen'in The Ghost of Tom Joad'ın başlık parçasını dinleyen yeni Echo Dot, The Boss'un süssüz vokallerini ve sazlık armonisini aktararak şaşırtıcı derecede iyi bir iş çıkardı ve sesi krank ettiğimde bile herhangi bir bozulma tespit edemedim. Kısacası, dördüncü nesil Echo Dot, şimdiye kadar test ettiğim 50 $ 'lık akıllı hoparlörlerden daha iyi ses veriyor, ancak (örneğin) 100 $' lık Google Nest Audio veya 200 $ 'lık Amazon Echo Studio .

Elbette, Echo Dot'un sesini, stereo çifti olarak ikinci bir Nokta ile kullanarak ve / veya bir Echo Sub ile eşleştirerek her zaman artırabilirsiniz. Diğer bir seçenek, kablolu veya Bluetooth hoparlör lehine Echo Dot'un sürücüsünü atlamak olabilir veya başka bir Echo veya desteklenen bir Wi-Fi hoparlörü gibi tercih edilen bir hoparlörü atayabilirsiniz.

Alexa'yı Amazon Müzik, iHeartRadio, TuneIn, Deezer ve Tidal gibi çeşitli müzik hizmetlerine bağlayabilirsiniz ve diğer Echo hoparlörlerde olduğu gibi Echo Dot, Spotify Connect cihazı olarak sayılır. Destek müzik hizmetleri listesinde eksik olan (sürpriz değil) Apple Music ve YouTube Music.

Echo Dot ve Google Nest Mini

Echo Dot, Google'ın rakip bütçe akıllı hoparlörü Nest Mini ile aşağı yukarı eşit bir şekilde istiflenir. İkisi de küçük (Nest Mini, eski Dot ve hokey diski estetiğiyle daha fazla eşit olmasına rağmen), ikisi de 49 dolar (Nest Mini şu anda Google mağazasında 29 dolara satıyor olsa da, Üçüncü nesil Echo Dot, şu anda Amazon'da 39.99 $ 'a listeleniyor, ancak 6 Aralık'a kadar stokta olmayacak olsa da, her ikisi de akıllı ev görevlerini yerine getirebilecek birinci sınıf ses asistanları tarafından destekleniyor (Alexa kabaca uyumlu olsa da Google Asistan'dan iki kat daha fazla akıllı cihaz) ve her ikisi de küçük boyutlu akıllı hoparlörler söz konusu olduğunda oldukça iyi ses kalitesine sahiptir.

Echo Dot ve Google Nest Mini arasındaki belirleyici faktör, bağlılığınızı taahhüt etmeyi tercih ettiğiniz ses asistanının hangisidir. Alexa yoluna gidiyorsanız, Alexa ve Echo ekosistemiyle her şeyi bir arada yapmak en iyisi olur. Google Asistan'a daha fazla önem veriyorsanız, Google Asistan destekli hoparlörler ve akıllı ekranlar kullanmaya devam edin. Benden al, evinizdeki ses asistanlarını karıştırmak ve eşleştirmek, sinir bozucu uyumluluk sorunlarından bahsetmeye gerek yok, sonsuz kafa karışıklığı için bir reçetedir.

Yükseltmeli misin?

Yeni Echo Dot'un yerini aldığı üçüncü nesil Dot'tan daha iyi olduğuna dair hiçbir soru yok, ama çok daha mı iyi? Hmm. Evet, dördüncü nesil Echo Dot, selefinden biraz daha iyi ses kalitesine sahip, ancak burada bir nakavt darbesinden bahsetmiyoruz. Ve en son Dot daha etkileyici bir tasarıma sahipken, güzellik bakanın gözündedir ve eminim ki pek çok Alexa kullanıcısı eski Dot'un daha abartısız görünümünü tercih edebilir.

Üçüncü nesil Echo Dot'un 10 $ 'lık kalıcı bir fiyattan 40 $' a düşmesiyle fiyat da bir faktördür. Yeni 50 $ 'lık Echo Dot, tatil satın alma sezonuna girdiğimizde kesinlikle kendi indirimlerini görecek, ancak evinizi Dots ile doldurmak istiyorsanız, eski model için 40 $ cazip.

Başka bir deyişle, hayır, eski Yankı Noktalarınızı yenisiyle takas etmeye gerek yok ve daha ucuz, üçüncü nesil Dot'u seçerek biraz para biriktirmek istiyorsanız, kaçırmazsınız. çok – yani hokey diskleri için gerçekten sahip değilseniz.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.