Amazon Fire TV Stick (2020) ve Fire TV Stick Lite incelemesi: Tam olarak beklediğiniz gibi

Amazon'un yeni Fire TV Stick ve Fire TV Stick Lite ile neyle ilgili olduklarını anlamak çok zaman almıyor.

40 dolarlık üçüncü nesil Fire TV Stick, Amazon'un en çok satan akış oynatıcısına gecikmiş bir yükseltmedir ve dört yıllık işlemcisini çok daha hızlı bir işlemciyle değiştirir. Bu arada, 30 $ 'lık Fire TV Stick Lite, standart Stick ile aynı performansa sahip, ancak uzaktan kumandasına büyük bir taviz veren Roku'nun bütçe Express yayıncısı ile fiyat paritesi elde etmeye yönelik çıplak bir girişimdir: Dahili TV sesi veya güç düğmesi yoktur.

İkisinden Fire TV Stick'i tavsiye etmek Lite sürümünden çok daha kolaydır. Daha önce söyledim , ancak uzaktan kumandaya yerleştirilmiş TV kontrollerine sahip olmak gerçekten ekstra 10 $ değerinde.

Bu inceleme, TechHive'ın rakip ürünlerin incelemelerini bulacağınız en iyi medya yayıncıları kapsamının bir parçasıdır ve bu tür bir ürün için alışveriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken özelliklere ilişkin bir alıcı kılavuzu.

Yeni Fire TV Stick'lerin diğer bütçe akışlarından satın almaya değer olup olmadığını söylemek daha zor, çünkü Amazon bu yılın sonlarına doğru büyük bir yazılım revizyonu hazırlıyor. Söz konusu yazılım geldikten sonra bu incelemeyi güncelleyeceğiz. Şimdilik, Fire TV deneyiminden hoşlananlar, yol boyunca çok fazla hız darbesi olmadan aynı şeyi daha fazlasını bekleyebilirler.

Benzer çubuklar

Birbirinin yanında tutulan yeni Fire TV Stick ve Fire TV Stick Lite aynı görünüyor. Her ikisi de doğrudan TV'nizin HDMI bağlantı noktasına takılır (TV'nin etrafında daha fazla boşluğa ihtiyacınız varsa kısa bir uzatma kablosu dahildir) ve her ikisinde de dört çekirdekli 1,7 GHz işlemci, 1 GB RAM, 8 GB depolama alanı ve çift bantlı Wi- Fi 5 desteği. İki çubukta güç için mikro-USB dışında ekstra bağlantı noktası bulunmamakla birlikte, ucuz bir USB-OTG kablosu flaş sürücülere ve diğer USB aksesuarlarına izin verir.

Performans açısından, daha kısa yükleme süreleri ve menüler arasında daha az sarsıntılı kaydırma ile önceki Fire TV Stick'e (2016'da piyasaya sürülen) göre büyük bir gelişmedirler ve kabaca diğer bütçe yayıncıları ile aynı hızda gelirler. . Roku cihazları biraz daha hızlı hissetme eğilimindedir – yalnızca anlık olarak donmak yerine kısmi menüleri göstermede veya simgeleri yüklemede daha iyi oldukları için – ancak yükleme süreleri açısından, bu neredeyse bir yıkamadır.

ftvsticks Jared Newman / IDG

Amazon'un Fire TV Stick 4K (arkada resmedilmiştir) aynı görünümlü Fire TV Stick ve Fire TV Stick Lite'tan biraz daha büyüktür.

Her iki Fire TV Stick de 1080p video sağlayabilir ve HDR10, HDR10 + veya HLG formatlarında yüksek dinamik aralığı destekleyebilir, ancak 4K video veya Dolby Vision HDR'yi desteklemez. (Bu özellikler için Amazon'un 50 $ ' lık Fire TV Stick 4K'sına geçmeniz gerekecek.)

Teknik özellik sayfasındaki diğer tek fark ses cephesindedir: Fire TV Stick, Dolby Atmos, Dolby Digital / Digital + ve DTS için kod çözmeyi desteklerken, Fire TV Stick Lite yalnızca bu formatlar için geçişi destekler.

Bununla birlikte, Lite'ın Dolby kod çözme eksikliğinin çoğu durumda önemli olmayacağını söyledi. Her iki cihazda da Netflix'in Our Planet'ini izlerken Atmos'un nesne tabanlı sesini duyabildim; ve eğer bir Atmos ses çubuğu arıyorsanız, muhtemelen onunla birlikte bir 4K TV'niz de var. Bu durumda Fire TV Stick 4K zaten daha iyi bir seçenektir.

Farklı uzaktan kumandalar

2020 Fire TV Stick ile Fire TV Stick Lite arasındaki daha büyük fark, uzaktan kumandalarında. Üçüncü nesil Fire TV Stick, uzaktan kumandasında TV ses seviyesi ve güç kontrollerine sahipken, Lite modeli yoktur.

ftvstickremotes Jared Newman / IDG

Fire TV Stick Lite uzaktan kumandasında (arkadaki resimde) bir kanal kılavuzu düğmesi bulunur, ancak Fire TV Stick'te (önde) TV ses seviyesi ve güç kontrolleri bulunur.

Amazon, kızılötesi komutlar aracılığıyla çok çeşitli televizyonları, ses çubuklarını ve A / V alıcılarını destekleyen bu TV kontrolleriyle gurur duyuyor. Kendi IR alıcısı olan bir ses sisteminiz varsa, Fire TV'yi ses seviyesini TV'den bağımsız olarak kontrol edecek şekilde kurabilir ve ayrıca her şeyi birlikte kontrol etmek için HDMI-CEC kullanabilirsiniz.

Bir kez daha hissederek: Bu kontrollerin tek bir uzaktan kumandada olması gerçekten güzel. Fire TV Stick Lite'da, orada olmayan ses düğmelerine ulaşmaya devam ettim ve ayrı bir TV uzaktan kumandasına ulaşmaya ihtiyaç duymak kaba bir uyanmaydı.

Lite modeli, AT&T TV Now, Philo, Sling TV, YouTube TV ve Amazon'un Fire TV Recast DVR gibi desteklenen hizmetler için bir ızgara kılavuzu görüntüleyen Fire TV Kanal Kılavuzunu başlatan kendi benzersiz uzaktan kumanda düğmesine sahiptir. Ancak çoğu insan için, bu değerli bir değiş tokuş değil, özellikle de kılavuzu açmak veya doğrudan belirli kanallara geçmek için her zaman uzaktan kumandanın Alexa ses kontrol düğmesini kullanabildiğiniz için.

ftvguide Jared Newman / IDG

Fire TV Stick Lite uzaktan kumandasında, belirli uygulamalardaki canlı kanallara hızlı erişim sağlayan Amazon Kanal Rehberi için bir düğme bulunur.

Aynı yazılım (şimdilik)

Bu, incelemenin işlerin biraz yumuşadığı kısımdır. Amazon , yeni Fire TV Sticks'i duyurduğunda , mevcut olandan daha akıcı olan yeni bir menü sistemi gösterdi.

Ancak Amazon'un bugün gönderdiği menü bu değil. Bunun yerine, 2016'nın sonlarından bu yana Fire TV deneyimini tanımlayan aynı eski kaos. En üst düzey menünün ve öne çıkan içeriğin altında, en son uygulamalar ve yakın zamanda görüntülenen Prime içeriği, sıralanabilir bir favori uygulamalar satırı, ve ardından Amazon'un Prime Video ve IMDb TV hizmetlerine yoğun bir vurgu yapan geniş bir öneri listesi.

ftvhome Jared Newman / IDG

2020'nin sonlarında planlanan revizyondan önce Fire TV ana ekranı.

Şimdi, geçmişte bu arayüzü beğendiğim için kayıt altındayım . En azından, Roku'nun ücretsiz, reklam destekli videodan başka bir şey önerme girişiminde bulunmayan yaklaşımından daha ilginç.

Ancak Roku Ultra incelememde yazdığım gibi, Google TV'li yeni Chromecast , TiVo Stream 4K ve Apple TV 4K gibi cihazlar, çok fazla akış hizmetiyle başa çıkmada daha iyi. Amazon gibi, hepsi sizi birçok farklı uygulamaya atlatmak yerine içerik için tek bir menü sağlamaya çalışır, ancak daha organize, daha özelleştirilebilir ve belirli içerik kaynaklarına karşı daha az önyargılıdırlar.

ftvui1 Jared Newman / IDG

Fire TV ana ekranını aşağı kaydırın ve ne izleyeceğiniz konusunda öneriler alacaksınız.

İşte Fire TV'nin yetersiz kaldığı yerin temel bir örneği: Ana ekranımda Moon , Arrival , Ready Player One ve Blade gibi filmlerin yer aldığı "Bilim Kurgu" adlı bir satır var, ancak ana ekranda bu filmlerin nerede olduğu hakkında hiçbir bilgi gösterilmiyor mevcut. Bunun için, Moon'un bir Showtime aboneliği gerektirdiğini (Amazon'un sattığı), Arrival'ın bir kiralık olduğunu (Amazon tarafından da satılır) ve Blade'in Hulu'da olduğunu gösteren her girişi tıklamanız gerekir. Akışa anlam verme girişimi gibi görünen şey, gerçekten size daha fazla satış yapmanın bir yoludur. Buna karşılık, yeni Chromecast ve TiVo Stream 4K, ana ekranda hangi hizmetlerin görüneceğini özelleştirmenize olanak tanır, böylece henüz ödeme yapmadığınız hizmetlerden öneri almazsınız.

ftvui3 Jared Newman / IDG

Ana ekranda gezinmek, birçok önerilen uygulamaya ve sponsorlu içeriğe bakmak anlamına gelir.

Bu arada, Amazon'un Alexa arama işlevi, "yeni komediler" veya "klasik bilim kurgu" gibi tür aramaları için alakasız sonuçlar vermeye devam ediyor, böylece akış seçeneklerini bu şekilde gerçekten inceleyemezsiniz. Alexa'nın Fire TV cihazlarında yapabileceği her şey göz önüne alındığında – müzik ve video içeriği başlatmaktan akıllı ev cihazlarını kontrol etmeye kadar – arama, özellikle Apple TV'deki Siri ve yeni Chromecast'teki Google Assistant ile karşılaştırıldığında alışılmadık bir zayıf nokta.

ftvsearch Jared Newman / IDG

"80'lerin komedi filmleri" gibi belirli türleri sormak pek çok alakasız sonuç verir.

Amazon henüz yeterince göstermediği için bunların herhangi birinin yeni arayüzle değişip değişmeyeceği belirsiz. Uzun süredir devam eden kusurların üzerine sadece yeni bir kat boya olmadığını umabiliriz.

Diğer eksik parçalar

Şu anda Fire TV cihazlarıyla ilgili diğer büyük sorun, Amazon'un sırasıyla AT & T'nin WarnerMedia ve Comcast'in NBCUniversal ile devam eden taşıma anlaşmazlıkları nedeniyle HBO Max veya Peacock'ı desteklemiyor. Diğer yöntemlerle (Amazon Kanalları aboneliği, YouTube TV ve Hulu + Canlı TV gibi canlı TV hizmetleri veya HBO uygulaması aracılığıyla bağımsız aboneliklerle) diğer yöntemlerle Fire TV Sticks'te HBO izlemeye devam edebilirsiniz, ancak genişletilmiş Max kataloğu ve Peacock platformda hiç mevcut değil. Fire TV cihazlarında HBO Max vePeacock'ı yandan yüklemek mümkündür, ancak kullanıcıların bu çemberlerden atlamak zorunda kalmaması gerekir.

Ben söylerken: Amazon'a özel kulaklıkla dinlemeyi desteklemediği için geçiş izni vermeyi bırakmanın zamanı geldi. Apple TV ve yeni Chromecast, hem Bluetooth kulaklıkları hem de kulaklıkları destekler ve Roku'nun mobil uygulaması Bluetooth veya kablolu kulaklıkları destekler. Bazı Roku oyuncuları, uzaktan kumandalarına yerleşik kulaklık jaklarına bile sahiptir. Fire TV cihazları teknik olarak Bluetooth kulaklıklara bağlanabilirken, ayrıntılı geçici çözümler olmadan sesi ayarlamanın bir yolunu sağlamazlar.

Sorunlu sağlam bir bütçe akışı

Yeni Fire TV Stick'in hala avantajları var. Yalnızca Roku, benzer fiyatlarla yayın yapan oyuncular sunar ve Amazon'un sık satış fiyatları, Fire TV Stick'i daha da ucuz hale getirir. Alexa, canlı TV kanallarını başlatma veya akıllı ev cihazlarını kontrol etme gibi ucuz Roku yayınlarında bulunmayan bazı ses kontrol olanaklarını açar. Ayrıca, Roku'nun desteklemediği Kanallar DVR ve Amazon'un Fire TV Recast dahil olmak üzere bazı havadan DVR çözümlerine erişmenin güzel bir yoludur.

Ama aynı zamanda, ne Roku oyuncularının uygulama merkezli basitliği ne de Google TV ile yeni Chromecast'in zarif birleşik akış kılavuzu ile belirsizliğe sıkışmış bir akış cihazı gibi hissediyor. Bu yılki büyük arayüz güncellemesinin Fire TV'yi daha net bir yöne itip geçmeyeceğini beklemek ve görmek zorundayız.

Her iki durumda da, Fire TV Stick Lite ve onun düşük uzaktan kumandasında ucuza harcamadan önce uzun ve sert düşünün. Bu, hiçbir yazılım güncellemesinin düzeltemeyeceği bir şey.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.