AMD Radeon RX 6800 ve RX 6800 XT incelemesi: Üst düzey oyunlara muhteşem bir dönüş

Radeon RX 6800 ve RX 6800 XT'nin piyasaya sürülmesiyle, AMD açıkça bir yolda.

Sadece haftalar önce, şirketin Ryzen 5000 işlemcileri Intel'in tartışmasız performans liderliğini ele geçirdi – evet, oyunlarda bile – on yıldan uzun bir süredir ilk kez. Çarşamba günü, AMD'nin yeni RDNA 2 mimarisi tarafından desteklenen bu iki Radeon RX 6000 serisi "Big Navi" grafik kartıyla grafik bölümünün parlama sırası geldi.

Rakip Nvidia, birkaç yıldır üst düzey GPU alanında büyük ölçüde kendisiyle rekabet ediyor. AMD'nin Vega teklifleri , 2017'de hayal kırıklığı yaratacak kadar geç ve hayal kırıklığı yaratacak kadar güçsüz olarak ortaya çıktı, ardından 2019'da orta seviye Radeon RX 5700 XT ile ne yazık ki zirveye çıkan (harika) birinci nesil RDNA kartları geldi . Radeon RX 6000 serisi, Nvidia'nın galibiyetini bitirdi.

AMD'nin 579 $ 'lık Radeon RX 6800'ü , geleneksel oyunlarda Nvidia'nın GeForce RTX 3070'ini domine ediyor. 649 $ 'lık Radeon RX 6800 XT ticareti, 4K çözünürlükte GeForce RTX 3080 ile esiyor ve genellikle daha düşük çözünürlüklerde, Nvidia'nın amiral gemisinden 50 $ daha ucuza kazanıyor. Her iki kart da büyük ölçüde yükseltilmiş soğutucularla ve Nvidia'nın VRAM'sini kıyaslandığında düpedüz cimri bırakan güçlü 16GB bellek kurulumlarıyla donatılmıştır. AMD'nin sunucu işlemcilerinden fikir alan yenilikçi ve yeni "Sonsuz Önbellek" teknolojisi ile daha da destekleniyorlar. Ve evet, RDNA 2, Radeon'un cephaneliğine gerçek zamanlı ışın izleme ekler – ancak, en önemlisi, DLSS rakibi yok.

Üst seviyeye tekrar hoş geldiniz, AMD. Radeon RX 6800 serisi, hem bugünün hem de yarının oyunlarını oynamaya hazır olarak gelir. Hadi araştıralım. Ele alınacak çok şey var, bu nedenle belirli bir bölüme atlamak istiyorsanız aşağıdaki kullanışlı bağlantılardan birini kullanın:

[Daha fazla okuma: PC oyunları için en iyi grafik kartları]

Radeon RX 6800 serisi: Özellikler, özellikler ve RDNA 2

dsc01267 Brad Chacos / IDG

Grafik işlemcileri öncekilerden daha fazla, iyi, her şey ile dolu Radeon RX 6800 ve 6800 XT kalbinde AMD'nin yükseltilmiş rDNA 2 mimarisi yendi kullanılarak inşa etti. Yeni 7nm GPU'lar, daha fazla bilgi işlem birimi, daha fazla akış işlemcisi, daha fazla bellek, daha fazla ROP, daha yüksek hızlar içerir.

rdna 2 vs 1 AMD

RDNA 2'nin nihai 80-hesaplama birimi enkarnasyonu 999 $ Radeon RX 6900 XT olarak sokaklara çıkacak ve bu, 8 Aralık'ta piyasaya çıktığında Nvidia'nın 1.500 $ GeForce RTX 3090'ına meydan okuyacak. Daha fazlasını öğrenmek istiyoruz, ancak burada önemli noktalara değineceğiz.

Radeon RX 6000 serisi, hem Radeon RX 6800 hem de 6800 XT en yüksek hızlarda 2GHz bariyerini aşarak öncekilerden (ve rakiplerinden) çok daha yüksek saat frekanslarına ulaşır. Yük altında bile hızlı kalırlar. Radeon RX 6800 XT, 2.015MHz Oyun Saati (AMD'nin oyun sırasında beklenen frekans için kullandığı terim) için derecelendirilmiştir ve bazı senaryolarda gülünç bir 2.250MHz'e kadar tüm yolu artırır. Radeon RX 6800 XT üzerindeki Radeon Yazılımında yeni, isteğe bağlı "Öfke Modu" nu etkinleştirmek, güç sınırını ve fan hızlarını artırarak kartı daha da yükseğe gönderebilir. AMD, alternatif olarak çok daha soğuk, daha sessiz çalışma ve yalnızca yüzde bir performans artışı için Sessiz modu açabileceğinizi söylüyor. (XT 6800 olmayanlarda Öfke modu mevcut değildir.)

önceden ayarlama AMD

Birinci nesil RDNA grafik kartları birçok nedenden dolayı bu hızlara ulaşamadı, ancak bellek alt sistemi bunun bir parçasıydı. AMD mühendisleri, Radeon RX 5000 serisinin, bu yeni Radeon RX 6000 serisi GPU'ların bellek bant genişliğine aç kalmadan yapabileceği kadar ölçeklenemeyeceğini söyledi. Bu nesil kartlar, soruna yardımcı olmak için devrim niteliğinde bir "Sonsuz Önbellek" içerir.

sonsuzluk önbellek çözümü AMD

Radeon RX 6800, 6800 XT ve yakında çıkacak 6900 XT, GPU'larının içine yerleştirilmiş devasa bir 128MB Infinity Cache içeriyor. Esasen AMD'nin Epyc işlemcilerindeki benzer bir konfigürasyondan ilham alan büyük bir L3 SRAM parçası, ancak dört kat daha yoğun ve oyun iş yükleri için optimize edilmiş. (Ryzen işlemciler ayrıca yakın zamanda oyun performansını iyileştirmek için devasa bir L3 önbelleği benimsedi.)

rdna 2 çip AMD

RDNA 2 ölür.

GPU'yu böylesine büyük, yüksek hızlı bir önbellekle donatmak, herhangi bir çerçeve için çalışma verilerinin çoğunu kalıpta saklamasına izin verir, bu da GPU'nun paket boyunca 16 GB yerleşik GDDR6 belleğe sinyal göndermek zorunda kalmasını önler Çoğu durumda, özellikle Sonsuzluk Önbelleği, sonraki çerçevelerde yeniden kullanılabilecek çok sayıda zamansal ve uzamsal veri içerdiğinden. Bu, hem güç verimliliğini hem de gecikmeyi artırıyor ve AMD'nin Radeon RX 6800 serisindeki ağır 16 GB GDDR6 belleği, oyunlarda herhangi bir kötü etkisi olmayan mütevazı bir 256 bit veri yolu ile eşleştirmesine izin verdi.

Karşılaştırıldığında, Nvidia'nın RTX 3080 ve 3090'ı daha hızlı dağıtılır, ancak daha yüksek ham bellek bant genişliği için çok daha geniş veri yolu genişliklerinde daha fazla güce aç GDDR6X belleği kullanır. GeForce RTX 3070 ayrıca GDDR6 ve Radeon RX 6000 serisi gibi 256 bitlik bir veri yolu kullanıyor, ancak bellek modülleri AMD'nin kartlarındakiler kadar hızlı değil, bu nedenle daha az ham bant genişliği sunuyor.

AMD, kapasite savaşını kolayca kazanır ve bu belki daha da önemli bir ölçüdür. Günümüz oyunları, tüm grafik çanları ve ıslıkları 4K çözünürlükte açtığınızda ve ışın izleme daha da fazlasını talep ettiğinde çok fazla bellek kullanabilir. Radeon RX 6800 ve 6800 XT, hoş bir 16GB GDDR6 ile birlikte gelirken, Nvidia RTX 3080'e 10GB GDDR6X ve RTX 3070'e sadece 8GB GDDR6 koydu – toplamı zaten Watch Dogs: Legion ve Doom gibi oyunlar tarafından aşıldı. Ebedi .

Sonsuzluk Önbelleği ışın izlemede de yardımcı olur. En son aydınlatma teknolojisi, Nvidia'nın RTX 20 serisi GPU'larında ortaya çıktı ve Radeon RX 6000 serisinde ilk kez AMD donanımına geliyor. RDNA 2, ışın izlemeyi işlemeye ayrılmış her hesaplama biriminde yeni bir ışın hızlandırıcı içerir. AMD, ilk çıkışında ışın izleme etkinken oynanabilir 1440p performansını hedefledi ve daha sonra ışın izleme performansına daldığımızda göreceğiniz gibi büyük ölçüde başarılı oldu.

Işın izleme, temel olarak, özel donanımın, sınırlayıcı hacim hiyerarşisi (BVH) geçişi olarak bilinen bir teknik kullanarak, ışık ışınlarının nasıl davrandığına ilişkin hesaplamalar gerçekleştirerek çalışır. Bu görevi gerçekleştirmek bellek yoğun bir iştir, bu nedenle bir oyunda ışın izlemeyi etkinleştirdiğinizde VRAM sıçrama gerektirir. AMD, "BVH çalışma setinin çok yüksek bir yüzdesini" doğrudan Infinity Cache içinde tutabildiğini, gecikmeyi azalttığını ve genel performansı iyileştirdiğini söylüyor.

dx12u fidelityfx AMD

Köşedeki "Süper Çözünürlüğü" görüyor musunuz?

AMD'nin şu an için sahip olmadığı şey bir DLSS alternatifidir. Nvidia'nın Derin Öğrenme Süper Örnekleme teknolojisi, oyunları dahili olarak daha düşük çözünürlüklerde işlemek için GeForce GPU'ların içindeki özel tensör çekirdeklerine dayanır, ardından boşlukları doldurmak için makine öğrenme algoritmalarını kullanarak nihai çıktı görüntüsünü yükseltir. Bunu yapmak, GeForce grafik kartlarının ışın izlemenin önemli performans etkisinde kaybolan karelerin bir kısmını geri almasını sağlar. Bununla birlikte, DLSS 2.0'ın kara büyüsü Nvidia'ya çok özeldir. AMD, daha açık bir DLSS alternatifi olabilecek yeni bir "FidelityFX Süper Çözünürlük" özelliğini tanıttı. Şirket, RDNA 2'nin yeni Xbox Series X ve PlayStation 5 konsollarına da güç verdiği için daha geniş bir benimsenmesi olabileceğini iddia ediyor. Ancak şimdilik DLSS, Radeon'un eşleştiremeyeceği katil bir özellik.

değişken oranlı gölgeleme AMD

Değişken oranlı gölgeleme, ekranın önemli kısımlarını tam aslına uygun olarak işler, ancak çok az veya sıfır görüntü kalitesi kaybı ile performansı artırmak için daha az görünen alanları bir araya getirir.

Işın izleme, Radeon RX 6000 serisinde (ve Nvidia'nın rakip RTX grafik kartlarında) etkinleştirilen DirectX 12 Ultimate özelliklerinden yalnızca biridir. AMD'nin yeni GPU'ları , DirectX 12 Ultimate'a baktığımızda ele aldığımız örgü gölgeleme, değişken oranlı gölgeleme ve örnekleyici geri bildirimi gibi şık hileleri de idare edebilir. Xbox Series X, DX12 Ultimate'ı da desteklediğinden, umarız ileriye dönük performans artırıcı özellikler içeren daha fazla oyun görmeye başlayacağız. Radeon RX 6800 ve 6800 XT, Xbox Series X'te piyasaya çıkan ve bilgisayardaki oyun yükleme sürelerini ortadan kaldırmayı amaçlayan Microsoft'un DirectStorage API'sini de destekleyecek.

Vay be! İster inanın ister inanmayın, bu gerçekten de AMD'nin öne çıkan teknik özelliklerine kısa bir bakıştı. Radeon RX 6000 serisinin ışın izleme, Sonsuzluk Önbelleği, saat hızları ve daha fazlası hakkında çok daha fazla bilgi için RDNA 2 derin dalış açıklayıcımıza göz atın.

Sonraki sayfa: Fiziksel tasarım