'Gezegen Dokuz'a dair herhangi bir kanıt gitti': Bilim adamları gizemli gezegenin olasılığına itiraz ediyor – CNET

gezegen9-1300lede
Caltech

1820'lerde Fransız gökbilimci Alexis Bouvard, Uranüs'ün düzensiz yörüngesinin güneş sistemimizdeki sekizinci gezegenden etkilendiğini ve Neptün'ün keşfine yol açtığını tahmin etti. 2016 yılında, Neptün'ün yörüngesindeki olağandışı gezegen yörüngesine atıfta bulunarak, California Teknoloji Enstitüsü'nden (Caltech) iki gökbilimci, güneş sisteminde gizlenen başka bir gezegen olduğunu tahmin etti: Gezegen Dokuz.

Dokuzuncu gezegenin tahminlerini tarihsel olarak çevreleyen şarlatanlık düşünüldüğünde, teori ilgi gördü. Ancak, pek çok şüphe de çekti.

Geçen hafta, Kevin Napier liderliğindeki Cornell Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, Dokuzuncu Gezegen'i desteklemek için sıklıkla kullanılan kanıtları geçersiz kıldığını söyledikleri bir ön baskı (henüz hakem tarafından gözden geçirilecek) bir makale yayınladı. Makalenin ortak yazarı Stephanie Deppe, "Uzun lafın kısası, Gezegen Dokuz'a dair tüm kanıtlar ortadan kalktı," diye tweet attı.

İlk olarak, Dokuzuncu Gezegenin arkasındaki teori. Henüz tespit edilmemiş büyük bir gezegenin hipotezi, aşırı Neptün ötesi nesneler, güneş etrafındaki yörüngeleri Neptün'ün çok ötesine uzanan mini gezegenler etrafında dönüyor. ( Gerçekten çok ötesinde – 750 milyon milden fazla.) 2016'da, iki Caltech araştırmacısı Michael Brown ve Konstantin Batygin, altı ETNO'nun olağandışı yörüngelerini inceleyen bir makale yayınladılar – yörüngeler daireselden ziyade eliptiktir ve bir açıyla bu da güneşe neredeyse aynı noktada yaklaşmalarına neden olur.

spvaffyooouxmfaq3ekcma spvaffyooouxmfaq3ekcma

Caltech araştırmacıları Michael Brown ve Konstantin Batygin tarafından gözlemlenen altı ETNO, neredeyse aynı noktada güneşin etrafında kümelenen olağandışı eliptik yörüngelere (mor) sahipti. Brown ve Batygin, yörüngelerinin Neptün'ün çok ötesinde yaşayan Dokuzuncu Gezegen tarafından bozulduğunu söylüyor.

Caltech

Brown ve Batygin'in tahminlerine göre, bu yörünge kümesinin tesadüfen meydana gelmesi% 0,007 şansa sahiptir. ETNO'ların Gezegen Dokuz'un yörüngelerini bozan yerçekimi kuvvetiyle temasa geçtiğini varsayıyorlar. Gökbilimciler Gezegen Dokuz boyutlarını hesaplayan bir simülasyon bile yaptılar: Dünya'nınkinden iki ila dört kat daha büyük, kütlesi beş ila 10 kat daha büyük olan bir yarıçap.

Cornell'deki ekip tarafından yapılan yeni araştırma Planet Nine'ın varlığını tamamen dışlamıyor, aksine Brown ve Batygin'in düşünmesinin çok daha az olası olduğunu savunuyor.

Sorunun önemli bir kısmı önyargılı verilerdir. ETNO'lar uzak ve nispeten küçük olduğundan görülmelerini zorlaştırıyor. Gökbilimciler onları yalnızca ETNO'lar güneşe yakın yörüngede dönerken görebilirler. Bunu başarmak için, teleskoplar, günün belirli bir saatinde, yılın belirli bir döneminde gökyüzünün belirli bir bölümünü görecek şekilde ayarlanır. Cornell ekibinin makalesine göre, bu yöntem veri örneğini saptırıyor.

Bu nedenle, ekip üç farklı teleskopik araştırmadan veri aldı ve hiçbiri Brown ve Batygin'in 2016 makalesinde yer almayan 14 ETNO'nun hareketini değerlendirdi ve bir bilgisayar simülasyonu kullanarak seçim önyargısını hesaba kattı. Sizi bazı anlaşılmaz atronomiden kurtaran bulguları, daha önce ETNO'ların bir "kümesi" olduğu düşünülen şeyin aslında sadece seçim önyargısı olduğuydu. Araştırmacılardan biri bir tweet'te özlü bir şekilde "TL; DR: Baktığınız yerde [ETNO'ları] buluyorsunuz".

Daha basit bir ifadeyle: Bu ETNO'ların sahip oldukları yörüngelere sahip olmaları için Dokuzuncu Gezegen'in muhtemelen var olması gerekmiyor.

Makalede, "Çalışmamızın Gezegen X / Gezegen 9'u açıkça dışlamadığına dikkat etmek önemlidir," diyor, "Bunun yerine, iyi tanımlanmış anketlerden elde edilen mevcut ETNO setini göz önünde bulundurarak, yönetilecek hiçbir kanıt olmadığını gösterdik. boş hipotezin dışında. "