Apple HomePod Mini incelemesi: Apple'ın 99 dolarlık akıllı hoparlörünün daha iyi veya daha ucuz olması gerekiyor

Apple'ın yeni ve daha ucuz HomePod'u, başarılması zor bir akıllı hoparlördür. Bir yandan HomePod Mini, boyutuna göre etkileyici ses kalitesine sahiptir. Öte yandan, fiyat aralığında diğer akıllı hoparlörler kadar iyi ses vermiyor. HomePod Mini ayrıca akıllı bir ev hub'ı olarak hareket etmesine izin veren bir Thread radyosuna sahiptir, ancak şimdilik kontrol edilebilecek yalnızca birkaç Thread özellikli akıllı cihaz bulunmaktadır. Ve Apple'ın yeni Intercom özelliği, ev üyelerine mesaj yayınlamanın kolay bir yolunu sağlarken, iki yönlü aramaya izin vermiyor.

Şimdi, özel bir Apple kullanıcısıysanız ve 300 $ 'lık HomePod'dan daha uygun fiyatlı bir Siri destekli akıllı hoparlör bekliyorsanız, 99 $' lık HomePod Mini en iyi ve tek bahsinizdir. Ancak Alexa veya Google Assistant'a açıksanız, daha ucuz giriş seviyesi seçenekleri (50 $ Amazon Echo Dot ve Google Nest Mini gibi ) ve daha iyi ses veren hoparlörler (99 $ 'lık Google Nest Audio gibi ) ve daha akıllı ev odaklı cihazlar (Zigbee akıllı ev merkezi ile 99 $ 'lık Echo ).

Bu inceleme, TechHive'ın rakip ürünlerin incelemelerini bulacağınız en iyi akıllı hoparlörler kapsamının bir parçasıdır ve bu tür bir ürün için alışveriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken özelliklere ilişkin bir alıcı kılavuzu.

Tasarım

En yeni akıllı hoparlörler söz konusu olduğunda küreler içeride. Yeniden tasarlanan Amazon Echo ve Echo Dot, küresel tasarımlarını Eylül ayında ortaya çıkardı ve şimdi küresel HomePod mini – düzleştirilmiş, dokunma özellikli üst kısmı hariç, neredeyse küre biçiminde.

HomePod mini ve dördüncü nesil Echo Dot, şekil açısından biraz eşleşebilir olmasının yanı sıra, 3.3 inçlik HomePod mini biraz daha kısa ancak tam olarak en son Dot ile aynı genişliğe sahip. Gerçekten de, HomePod Mini ve yeni Echo Dot yan yana oturduğunda, Mini'nin düz üst kısmı dışında, oldukça benzer görünüyorlar.

yankı noktalı elma ana modülü Ben Patterson / IDG

Bu resimde HomePod Mini'yi görebiliyor musunuz?

Beyaz ve uzay grisi renklerinde mevcut olan HomePod mini, konuşmacının dokunmaya duyarlı üst panelinin kenarına kadar uzanan bir kumaş kaplamaya sahipken, alt kısımdaki kauçuk ped Mini'yi sağlam bir şekilde yerinde tutar.

HomePod Mini'nin altı fitlik örgülü güç kablosunun "tutsak" olduğunu, yani kalıcı olarak bağlı olduğunu belirtmek gerekir. Kablo, erkek USB-C konektöründe sonlanır ve 20 watt'lık tıknaz bir güç adaptörü dahildir; Neyse ki, adaptör prizden dışarı çıkacak şekilde tasarlanmıştır, yani yakındaki fişlere hala erişilebilir.

Düğmeler ve arayüzler

Daha büyük HomePod'a benzer şekilde, HomePod Mini'nin üst, arkadan aydınlatmalı dokunmatik yüzeyinde "+" ve "-" simgeleri bulunur ve çok renkli arka aydınlatma, müzik çalma sırasında parlar ve Siri ile sohbet ederken titreşir. Sesi ayarlamak için "+" veya "-" simgelerine dokunabilir, müziği çalmak veya duraklatmak için bir kez hafifçe vurabilir veya dokunmatik alana dokunup basılı tutarken atlamak için iki kez dokunarak Siri'yi çağırabilirsiniz.

HomePod Mini'de göze çarpacak şekilde eksik olan bir fiziksel kontrol, mikrofon sessize alma düğmesidir. Elbette, biraz mahremiyet istiyorsanız "Hey Siri, dinlemeyi bırak" diyebilir ve ardından Siri'yi tekrar çağırmak için Mini'nin üst kısmına basılı tutabilirsiniz (bu noktada ondan "Hey Siri" yi geri çevirmesini isteyebilirsiniz. üzerinde). Ancak Siri'den dinlemeyi durdurmasını isteseniz bile HomePod Mini, mikrofonunun kapalı olduğunu doğrulamak için görsel bir ipucundan yoksundur. Karşılaştırma yapmak gerekirse, hem Amazon'un Echo hoparlörleri hem de Google'ın Nest hoparlörlerinin mikrofon sesini kapatma düğmeleri ve anahtarları (sırasıyla) ve her ikisinin de mikrofonları kapatıldığında parlayan (Echo hoparlörler için kırmızı, Nest için turuncu) ışıkları var.

apple homepod mini üst Ben Patterson / IDG

HomePod Mini'nin üst kısmında aydınlatmalı dokunmatik kontroller bulunur, ancak fiziksel mikrofon kapatma düğmesi yoktur.

Google'ın Nest hoparlörlerinin çoğuna benzer şekilde, HomePod Mini'de harici bir hoparlörü bağlamak için 3,5 mm ses jakı yoktur; Bununla birlikte, Nest (ve Echo) hoparlörlerinden farklı olarak Mini, sesi bir Bluetooth hoparlöre gönderemez veya bir kablosuz hoparlörü Mini için "tercih edilen" bir çalma seçeneği olarak belirleyemezsiniz. Şimdi, HomePod Mini'nin sağlam ses kalitesi (biraz sonra detaylandıracağız) göz önüne alındığında, "tercih edilen" bir hoparlör ayarına gerek olmadığı tartışılabilir, ancak yine de bahsetmeye değer.

Kurmak

HomePod Mini'yi ev ağınızda kurmak son derece basit ve benim için beş dakikadan daha kısa bir sürede bitti.

Hoparlörü taktıktan sonra, iPhone'umu ona yakın tuttum (iOS cihazınızda hem Wi-Fi hem de Bluetooth'un etkin olduğundan emin olmanız gerekir) ve saniyeler içinde bir "HomePod Mini" açılır penceresi belirdi iPhone'umun ekranında "Kur" düğmesiyle tamamlandı.

Daha sonra, iOS cihazınız, evinizde konuşmacının bulunacağı odayı ("Ebeveyn Yatak Odası", "Ofis", "Mutfak" vb.) Ve aynı zamanda etkinleştirmek isteyip istemediğinizi belirtmenizi isteyecektir. Sizin veya evinizdeki diğer kişilerin (Siri, altı aile üyesinin sesini tanıyabilir) takvim etkinliklerini kontrol etmesine, iMessage göndermesine, anımsatıcı ayarlamasına, Notes uygulamasında not yazmasına vb. Olanak tanıyan "Kişisel İstekler". Son olarak, Apple'ın hüküm ve koşullarını kabul etmeniz ve Wi-Fi ve iCloud ayarlarınızı aktarmanız istenecek.

Siri sesli komutları ve HomeKit

Apple'ın dokuz yaşındaki sesli asistanı Siri tarafından desteklenen HomePod Mini, çok çeşitli sorulara ("Hey Siri, bugün hava nasıl?") Ve komutlara ("Hey Siri, karıma bir mesaj gönder") yanıt verebilir. ) ve Alexa ve Google Asistan gibi arkadaş canlısı, itaatkâr ve etkileyici bir şekilde doğru bir arkadaş olabilir. HomePod Mini'de Siri, isteklerime nispeten hızlı yanıt verdi ve dört uzak alan mikrofonu, sessiz bir sesle konuştuğumda bile sesimi odanın dört bir yanından alabildiler.

HomePod Mini'deki Siri, Apple'ın akıllı ev platformu HomeKit ile uyumlu akıllı cihazları da kontrol edebilir. HomeKit, Alexa ve Google Asistan'ın sunduğu geniş akıllı cihaz desteğinden hoşlanmaz; 100.000'den fazla akıllı cihaz Alexa'yı desteklerken, yaklaşık 50.000 cihaz Google Assistant'ı destekliyor. Apple, Siri'nin akıllı cihaz desteği için yakın zamanda bir sayı vermedi. Ancak Signify'ın Philips Hue akıllı aydınlatma markası, Anker'in EufyCam akıllı kamera serisi, Logitech, Belkin'in Wemo markası, August, Yale ve Lutron dahil olmak üzere birçok popüler akıllı cihaz üreticisi HomeKit'i destekliyor. Tam boyutlu HomePod gibi, HomePod Mini de bir HomeKit "ev merkezi" olarak çalışır ve ev dışındayken bile HomeKit cihazlarınızı kontrol etmenize olanak tanır.

HomePod Mini ayrıca Apple, Google, Samsung, Qualcomm ve diğer teknoloji devleri tarafından desteklenen düşük güçlü, düşük gecikmeli IoT protokolü olan Thread'ı destekler. İstikrarı ve güvenlik vurgusuyla övgü toplayan IP tabanlı bir standart olan Thread, 2014 yılında piyasaya çıkan ilk "Thread Group" dan bu yana yavaş bir başlangıç yaptı, ancak HomePod Mini'ye (bir Thread olarak hareket edebilen ") gelişinden bu yana yavaş bir başlangıç yaptı. Thread özellikli akıllı cihazları internete bağlayan sınır yönlendiricisi ”protokolün ivmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Eve ve Nanoleaf gibi akıllı cihaz üreticileri, Thread ile çalışan ürünleri çoktan piyasaya sürdüler (Nanoleaf'ın HomePod Mini ile yeni, Thread özellikli A19 "Essential" ampulünü kullanıyorum ve büyüleyici bir şekilde çalışıyor) ve diğerleri önümüzdeki aylarda bekleniyor. Ancak akıllı ev cihazları arasında geniş bir desteğe sahip olan Zigbee gibi kablosuz bir IoT protokolüne kıyasla (ve 99 $ Amazon Echo yerleşik bir Zigbee hub ile birlikte gelir), şimdiye kadar sadece bir avuç akıllı cihaz Thread ile çalışıyor.

İletişim

Apple, HomePod Mini'yi duyurduğunda, diğer HomePod'lara, iOS cihazlarına, Apple Watch'lara, AirPod'lara ve hatta Apple'ın CarPods sistemi ile etkinleştirilmiş arabalara duyurular yayınlamanıza olanak tanıyan yeni bir iletişim özelliği olan Intercom'u da duyurdu. (İlginçtir, Intercom iMac'ler veya MacBook'larla çalışmıyor veya en azından henüz değil.)

iphone'da apple interkom Ben Patterson / IDG

HomePod Mini'den (veya daha büyük HomePod'dan) gelen interkom mesajları, bir iPhone'da etkileşimli açılır pencereler olarak gelir.

İnterkom kullanmak basittir. "Hey Siri, Intercom" deyin ve ardından Apple Home uygulamasına bağlı iOS aygıtlarına ve HomePod'lara yayınlamak istediğinizi söyleyin. Bundan sonra ne olacağı, söz konusu Apple cihazına bağlıdır. Örneğin iPhone'lar ve iPad'ler, Intercom anonsunuzu oynatmanıza izin veren bir "oynat" düğmesi bulunan bir açılır pencere alırken (Siri'nin değil konuşmacının gerçek sesini duyarsınız), HomePod'lar, AirPod'lar ve CarPlay cihazları bip sesi çıkarır ve mesajı hemen dinlet.

Varsayılan olarak, Intercom mesajları Apple Home uygulamasına bağlı tüm desteklenen Apple cihazlarına gönderilir, ancak Siri'den belirli bir HomePod'a bir duyuru göndermesini de isteyebilirsiniz ("Hey Siri, alt kata yemeğin hazır olduğunu söyle"). Siri'den Intercom duyurusuna yanıt vermesini de isteyebilirsiniz.

Apple'ın yeni İnterkom özelliği, HomePad Mini'de Siri'den evinizdeki Apple kullanıcılarına bir mesaj göndermesini istemenin kolay bir yolunu sağlarken, HomePod Mini iki yönlü arama yapmanıza izin vermez veya en azından yardımı olmadan bir iPhone. Bir Facetime ses çağrısı yapmak için HomePod Mini'de Siri sorabilirsiniz, ancak bunu yaparken, bu Mini temelde bir hoparlör olarak hareket ile, çağrıyı yapıyor iPhone bu. Öte yandan Amazon Echo hoparlörleri, iki yönlü arama için diğer Echo hoparlörlerine yerel olarak "uğrayabilir" ve hatta Alexa'dan ABD, Kanada veya herhangi bir telefon numarasına (ücretsiz) VoIP araması yapmasını isteyebilirsiniz. Meksika. Bu arada, hoparlörleri ve ekranları Nest, telefon gerekmeden Google Duo arama uygulamasını kullanarak iki yönlü sesli veya görüntülü görüşmeler yapmanıza olanak tanır.

Müzik ve ses

Anlaşılır bir şekilde, 99 $ 'lık HomePod Mini, 300 $' lık HomePod'un etkileyici sürücü dizisinden yoksundur. HomePod'un sekiz sürücüsü (bir woofer ve yedi huzme oluşturan tweeter dahil) yerine, HomePod Mini tek bir tam aralıklı, neodimyum mıknatısla çalışan dinamik sürücü ve ayrıca bir çift kuvvet iptal eden pasif radyatör ile yetiniyor. Akustik bir dalga kılavuzu, sesi düşüren sürücüden gelen sesi tüm yönlere yaymaya yardımcı olurken, Apple'ın S5 yongası (Apple Watch'ta bulacağınız gibi) melodilerinizi analiz eder ve ses üzerinde gerçek zamanlı ayarlamalar yapar.

Peki HomePod Mini'nin sesi nasıl? Daha büyük HomePod'a kıyasla açıkça bir indirgeme olsa da, Mini sürümü şaşırtıcı derecede tam gövdeli ve boyutuna göre ayrıntılı. Carlos Kleiber'in Beethoven'ın Apple Music'teki Beşinci Senfonisinin efsanevi yorumunu sıraya koyarken, teller ve pirinç net, net ve farklı bir ses çıkarırken, sürüş timpanisi tatmin edici bir şekilde etkili oldu. Bruce Springsteen'in "The Ghost of Tom Joad" a geçerken, The Boss'un vokalleri ve reedy armonika sesi dokulu ve canlıyken, yükselen synthesizer sıcak ve nispeten derin hissediyordu.

Dördüncü nesil Echo Dot'un iyi ama şaşırtıcı olmayan sesi ile karşılaştırıldığında, HomePod Mini, Echo Dot'u rahatsız eden çamurluğu önleyen hassas bas ile daha derin ve daha zengin ses çıkarır. Başka bir deyişle Echo Dot, HomePod Mini gerçek eğlence alanına girerken yalnızca müziği duymanıza izin verir.

Elbette, Echo Dot'un maliyeti bir HomePod Mini'nin yarısı kadardır (ve Dot satışa çıktığında genellikle daha azdır), bu nedenle daha ucuz Amazon hoparlörünün ses bölümünde yetişememesi şaşırtıcı değil. Daha uygun bir karşılaştırma, Google'ın her ikisi de önden ateşlemeli bir konfigürasyonda bir tweeter ve bir mid-woofer ile anteyi yükselten 99 $ 'lık akıllı bir hoparlör olan yeni Nest Audio ile olacaktır. İki hoparlörü yan yana dinleyen Nest Audio'nun sesi net bir şekilde kazanır. Nest Audio, HomePod Mini'den daha net ve daha zengin ses çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda biraz daha büyük ve daha güçlü bir ses çıkarır ve ses seviyesini önemli ölçüde artırabilirsiniz. Tamamen ses açısından bakıldığında, Nest Audio en azından 99 $ fiyat noktasında yenilmesi gereken akıllı hoparlör olmaya devam ediyor.

Nest Audio'da olduğu gibi, HomePod Mini bir stereo çifti oluşturmak için ikinci bir Mini'ye bağlanabilir; çünkü yalnızca bir HomePod Mini mevcuttu, stereo eşleştirmeyi test edemedim. HomePod Mini ayrıca (elbette) AirPlay 2'yi de destekler; Mini'yi çok odalı ses kurulumlarında kullanmak veya bir Apple cihazından hoparlöre ses yayınlamak için iyidir. Ve Apple'ın ultra geniş bant U1 çipi sayesinde, iki aygıt birbirine çok yakın olduğunda HomePod Mini'den iPhone'unuza müzik “aktarabilirsiniz” (veya tam tersi).

Müzik akışı açısından HomePod Mini, Apple Music, iCloud Müzik Kitaplığı, Apple Podcast'ler, TuneIn, iHeartRadio ve Radio.com gibi yayın yapan radyo istasyonlarını destekler. Ancak Apple, HomePod Mini'nin ve daha büyük HomePod'un nihayet üçüncü taraf müzik akışı hizmetlerini desteklediğini duyururken, Pandora şu ana kadar imzalanan tek akış hizmetidir ve Amazon Music, Tidal, Deezer, Qobuz gibi rakipler için ETA yoktur. , YouTube Müzik veya Spotify. Şimdilik, HomePod Mini'de bu hizmetlerden parçalar yayınlamak istiyorsanız, bunları AirPlay aracılığıyla başka bir cihazdan yayınlamanız gerekecek.

Sonuç olarak

Apple'ın yeni, daha küçük HomePod'u 50 dolarlık bir Amazon Echo Dot veya bir Google Nest Mini ile aynıysa, giriş seviyesi akıllı hoparlör pazarında ona yeni şampiyon (uyarılarla da olsa) derdim. Ancak 99 $ 'da HomePod Mini, ses kalitesi açısından benzer fiyatlı Google Nest Audio'ya yetersiz kalıyor ve 99 $ Amazon Echo'nun akıllı ev becerileriyle eşleşmiyor. Ve HomePod Mini'nin yeni Intercom özelliği ve üçüncü taraf müzik hizmetleri için eklenen destek doğru yönde atılan adımlar olsa da, Amazon ve Google (ve şimdilik) Apple'ın HomePod ekosisteminin iletişim ve müzik departmanlarında üstünlüğünü koruyor. Yine, Apple ve Siri'ye bağlı kalmaya kararlıysanız, HomePod Mini sağlam bir seçim yapar ve ne yaptığı iyi yapar. Ancak Alexa veya Google Assistant ile oynamaya istekliysen, orada daha iyi değerler var.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.