Apple'ın yeni M1 MacBook Pro ve MacBook Air karşılaştırması: Farklar göründükleri kadar küçük mü?

Apple silikonlu ilk Mac dizüstü bilgisayarlar burada ve Apple.com'dan şimdiden ön sipariş verebilirsiniz. Ancak hangi modeli satın alacağınızı seçmek, neredeyse geçen hafta olduğu kadar kolay değil. Sadece yeni bir uyumluluk dünyasına giriyorsunuz değil, Apple aynı zamanda iki makine arasında ayrım yapmak için çok fazla şey yapmadı. İşte teknik özelliklere daldığımızdan bildiklerimiz.

Tasarım

Ne 13 inç MacBook Pro ne de MacBook Air, değiştirdikleri modellerden farklı değil. Her ikisi de aynı 8.36 inç x 11.97 inç ölçülerinde ve Air hala 0.16 inçten 0.63 inç'e uzanan sivriltilmiş bir kenara sahipken, Pro sabit bir 0.61 inç yüksekliğe sahip. Air, Pro'da sadece 3 pound'a kıyasla 2,8 pound daha hafiftir.

macbook air 2020 hero1 IDG / Willis Lai

Yeni MacBook'ların tasarımı eskileri ile aynı.

İçi de aynı. Her ikisinde de bir çift dikey hoparlöre sahip bir Magic Keyboard ve ekranın etrafında aile boyu büyükçe çerçeveler bulunur. Klavyenin altında büyük bir Force Touch trackpad ortalanmış ve aynı renklere sahipler: Pro için gümüş ve uzay grisi ve Air için gümüş, uzay grisi ve altın.

Bizim fikrimiz: Tasarımın geçen yıla çok benzemesi biraz serseri, özellikle de Apple'ın yeni yonga için eski MacBook gövdesini yapılandırmak için epeyce yeniden mühendislik yapması gerektiğinden.

Görüntüle

Her iki dizüstü bilgisayar da zaten 13,3 inç ekranlara sahipken, Pro'nun daha fazla renk doygunluğu için DCI-P3 gamı desteğiyle biraz avantajı vardı. Artık MacBook Air de bu özelliğe sahip, bu nedenle ekranlar neredeyse aynı:

  • 13,3 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı IPS
  • 2560 x 1600 piksel
  • Geniş renk (P3)
  • Gerçek ton

Aralarındaki tek fark, çoğu insanın fark etmeyeceği bir şey. MacBook Pro'da maksimum parlaklık 500 nit iken Air yalnızca 400 nit'e ulaşır. Ancak her ikisi de gözlerinizin uzun süre kaldırabileceğinden daha parlaktır.

Bizim fikrimiz: Bu bilgisayarların her ikisinin de harika ekranları var, ancak yine de gelecek nesilde bazı iyileştirmeler görmek istiyoruz: mini-LED, uçtan uca tasarımlar, yuvarlatılmış köşeler, onu biraz daha modern hissettirecek her şey .

Klavye, bağlantı noktaları ve kamera

Air ve Pro, geçen yıl piyasaya sürülen Magic Keyboard'un aynısına sahip olduğundan, yüksek sesle, yapışkan tuşlar için endişelenmenize gerek yok. Apple'ın en yeni klavyesi, eskisine göre çok büyük bir gelişmedir ve yazmak için harika hissedecektir. Her ikisi de bir ortam ışığı sensörlü arkadan aydınlatmanın yanı sıra kilit açma, kimlik doğrulama ve Apple Pay satın alımları için bir Touch ID sensörüne sahiptir.

13 inç macbook pro 2020 klavye Willis Lai / IDG

Yeni MacBook'ların klavyesi mükemmel.

Aradaki fark, fonksiyon tuşlarında. Geçtiğimiz birkaç nesil gibi, MacBook Pro'da sayı satırının üzerinde ince bir LCD ekran olan Touch Bar bulunurken, MacBook Air'de Spotlight (f4), Dikte (F5) için özel tuşlar içeren standart bir işlev tuşları seti bulunur. ) ve Rahatsız Etmeyin (F6) ilk kez.

Bağlantı noktaları söz konusu olduğunda, her iki modelde de sol tarafta bir çift USB-C / Thunderbolt bağlantı noktası ve sağda bir kulaklık girişi bulunur. Ve bu kadar. Apple, dört bağlantı noktalı daha pahalı bir 13 inç MacBook Pro sunuyor, ancak bir Intel işlemci kullanıyor. Muhtemelen bir merkeze yatırım yapmanız gerekecek.

Ve ne yazık ki, her iki yeni MacBook da aynı eski 720p FaceTime kamerayı kullanıyor, ancak Apple görüntülerin yeni çip ile iyileştirilmesi gerektiğini söylüyor. Apple, özel bir görüntü sinyali işlemcisinin yanı sıra, M1'deki Neural Engine'de, gölgelerde ve vurgularda daha fazla ayrıntı ve "daha doğal görünümlü cilt tonları" ile "daha net, daha keskin görüntüler" getireceğini söylediği yüz algılama kullanıyor.

Bizim fikrimiz: MacBook Air ve MacBook Pro arasındaki seçiminiz klavyeye inerse, bu bir savurganlıktır. Hala Touch Bar'ın amacını görmüyoruz, ancak ondan neredeyse bir zamanlar yaptığımız kadar nefret etmiyoruz. Ayrıca MacBook Air'in işlev satırındaki özel düğmeleri de kazıyoruz. Bununla birlikte, bağlantı noktalarından hiç memnun değiliz – sadece iki tanesi "profesyonel" bir makineyi kesmiyor. Ve bizi kamerayla başlatmayın.

İşlemci ve grafikler

Şimdi hepinizin beklediği an için. Apple'ın yeni dizüstü bilgisayarlarının her ikisi de, Apple'ın "düşük güçlü silikon söz konusu olduğunda dünyanın en hızlı CPU çekirdeği" olduğunu iddia ettiği yeni M1 işlemciye sahip.

çip üzerinde m1 sistemi elma

Yeni M1, önceki nesle göre muazzam bir hız artışı vaat ediyor.

Ancak, iPhone gibi, Apple da bu iddialarla ilgili kesin veriler vermiyor. Yeni MacBook Air'in "önceki nesle göre 3,5 kata kadar daha hızlı" olduğunu ve Pro'nun "önceki nesle göre 2,8 kata kadar daha hızlı işlem performansına" sahip olduğunu söylese de, bize bu iddiaları destekleyecek hiçbir şey vermiyor. MacBook Pro'daki M1 çipinin Air'den daha yüksek bir saat hızına ve daha fazla ön belleğe sahip olduğunu varsaysak da, aslında bu farklılıkların ne olduğunu bilmiyoruz.

Bildiğimiz şey, MacBook Pro'nun bir fanı varken, MacBook Air'in olmadığı, Core M MacBook'tan bu yana fansız ilk Mac'in olduğu. Bu, Pro'daki M1 çipinin daha yüksek bir hızda çalıştığını ve daha fazla soğutmaya ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Ancak iki makinenin özelliklerine bakmayı bilemezsiniz:

MacBook Air (256 GB)

4 performans çekirdeğine ve 4 verimlilik çekirdeğine sahip 8 çekirdekli CPU
7 çekirdekli GPU
16 çekirdekli Neural Engine

MacBook Air (512 GB)

4 performans çekirdeğine ve 4 verimlilik çekirdeğine sahip 8 çekirdekli CPU
8 çekirdekli GPU
16 çekirdekli Neural Engine

MacBook Pro (256 GB / 512 GB)

4 performans çekirdeğine ve 4 verimlilik çekirdeğine sahip 8 çekirdekli CPU
8 çekirdekli GPU
16 çekirdekli Neural Engine

Farklılıkları görmek için gözlerinizi kısmanız gerekir, ancak 256 GB MacBook Air ile 7 çekirdekli bir GPU ve 512 GB MacBook Air ile 8 çekirdekli bir GPU alıyorsunuz. Tüm MacBook Pro yapılandırmaları 8 çekirdekli bir GPU ile birlikte gelir. Test edene kadar bir çekirdeğin yarattığı farkı bilmeyeceğiz, ancak bu ilginç bir ayrım.

Bizim almamız: Ne tavsiye edeceğimiz konusunda bir tür kayıp yaşıyoruz. Geleneksel bilgelik, Pro'nun Air'den daha hızlı olacağını öne sürüyor, ancak tek bir ekstra CPU çekirdeği dışında ne kadar hızlı olduğunu bilmiyoruz.

Depolama, pil ve RAM

Apple, her MacBook modelinin sadece iki stok konfigürasyonunu satıyor ve aralarındaki farklar çok küçük. Yukarıda söylediğimiz gibi, temel MacBook Air, 7 çekirdekli bir GPU'ya karşılık, daha yüksek model ve Artılarda 8 çekirdekli bir GPU ile birlikte gelir.

Dört modelin tümü, 16 GB'a yükseltilebilen 8 GB "birleşik" DDR4 belleğe sahiptir, ancak bunun ne kadar hızlı olduğunu bilmiyoruz. Her iki model de 256GB veya 512GB SSD çeşitlerinde ve 1 TB ve 2 TB yükseltmelerle gelir. Apple, yeni SSD'lerin anakartta eskisine göre iki kat daha hızlı olduğunu söylüyor.

m1 cpu verimliliği elma

Yeni M1 yongası çok verimli, bu da MacBook'ların inanılmaz bir pil ömrü elde etmesine yardımcı oluyor.

Pil ömrü başka bir hikaye. Hala Apple'ın iddialarını sürdürürken, yeni dizüstü bilgisayarlar için pil ömrü büyük ölçüde iyileştirildi, Air 15 saate (11 saate göre) ve Pro 17 saate ulaşarak önceki 10'a göre büyük bir sıçrama yaptı. saatler. Ve bu, Air'deki aynı Entegre 49.9 watt-saatlik pil ve Pro'daki 58.2 watt pil ile. Yani Apple'ın yeni çipi son derece verimli.

Aldığımız şey: Bir kez daha, bu iki makinenin özellikleri arasındaki farklar oldukça küçük, bu yüzden bir tavsiyede bulunmak zor. Pro'daki 17 saatlik pil ömrü çok cezbedici, ancak yine de Air'de 15 saat de çok perişan değil.

Fiyat

Apple, her modelin iki standart konfigürasyonunu daha önce olduğu gibi benzer fiyat noktalarında satıyor:

MacBook Air (256 GB): 999 ABD doları
MacBook Air (512 GB): 1.249 ABD doları
MacBook Pro (256 GB): 1.299 ABD doları
MacBook Pro (512 GB): 1.499 ABD doları

200 ABD doları karşılığında 16 GB RAM'e yükseltebilirsiniz ve her depolama katmanı (512 GB veya 1 TB) da 200 ABD dolarıdır; Apple, 1 TB'tan 2 TB'a gitmek için 400 ABD doları ücret alır.

apple m1 grafiği elma

Bizim görüşümüz: Her zaman olduğu gibi, üretim hattını aşağı yükseltemeyeceğiniz için satın aldığınız anda alabileceğiniz en iyi makineyi almanızı öneririz. Bir seçenek varsa, her zaman önce fazladan RAM ve ardından daha fazla depolama alanı seçin.

Satın alma tavsiyemiz

Apple'ın bize söylediklerine devam edersek, muhtemelen 512 GB depolama alanına ve 16 GB RAM'e sahip 13 inç MacBook Air'i 1.449 dolara tercih ederdik. Her şey eşit olduğunda, uzun yıllar dayanması gereken özelliklere sahiptir ve oldukça iyi bir değerdir. Başlamadan önce incelemelerimizi beklemek isteyebilirsiniz, ancak hemen bir tane satın almanız gerekirse, bunu elde ederiz.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.