Apple'ın 'Bir şey daha' etkinlik önizlemesi: Apple silikonlu yeni MacBook'lar ve daha fazlası

Apple'ın üçüncü düşüş olayı , şirketin bu yılki en büyük ürün değişimini göstermeyi vaat ediyor. İPhone 12 , Apple Watch Series 6 ve iPad Air ile aradan çekilip raflarda kalan tek şey Mac.

Bu yılki Mac etkinliği, her zamanki sonbahar yenilemeleri veya yeniden tasarlanmış bir MacBook Air ve güçlendirilmiş Mac mini getiren Ekim 2018 etkinliği gibi olmayacak. Bu sefer Apple, Intel'den ev yapımı Apple silikonuna geçerek yeni bir Mac işlemciye geçiyor. Ve muhtemelen bir daha böyle bir hareket görmeyeceğiz.

Bu, Apple için muazzam bir ürün hattı geçişinin başlangıcıdır. Apple ilk kez Mac'inin beyinlerini kontrol edecek ve istediği hızı, verimliliği ve yeniliği sağlamak için başka bir şirkete güvenmek zorunda kalmayacak. İşte Apple'ın yıllar içindeki en büyük etkinliğinde ne olmasını beklediğimiz ve görmeyi umduğumuz her şey.

Yeni işlemciler

Geçen ayki "Hi, Speed" etkinliğinde iPhone'u göreceğimizden emin olduğumuz gibi, Salı günkü "Bir şey daha" etkinliğinin yeni bir Apple işlemcisi getireceği kesindir. Apple, geçtiğimiz yaz WWDC sırasında yeni çipleri zaten tanıttığı için bu tam bir sürpriz değil, ancak bilmediğimiz çok şey var. Geliştiriciler, Mac mini'leri en son iPad Pro'da bulunan A12Z Bionic çip ile test ediyorlar , ancak bu bile çoktan modası geçmiş. Apple o zamandan beri iPhone 12 ve iPad Air'de A14 Bionic'i piyasaya sürdü.

Yeni Mac işlemcilerin nasıl olacağını tam olarak bilmesek de, bazı ipuçlarımız var. A14'ün bir varyantı olarak, inanılmaz derecede verimli bir 5nm işlem kullanılarak üretilecekler, birden çok yüksek performanslı CPU ve GPU çekirdeğine sahip olacaklar ve bir sinir motoruna sahip olacaklar; bunların tümü, bu Mac'leri en hızlı ve en hızlı hale getirmek için uzun bir yol kat etmelidir. verimli Apple şimdiye kadar piyasaya çıktı.

İPhone'un içindeki A14 yonga üzerinde Mac'e özgü ince ayarlar arayacağız – iPad Pro'daki "X" ve "Z" yongalarına çok benziyor, ancak çoğunlukla öncekine kıyasla ne kadar hızlı olduğunu görmek istiyoruz nesil Intel işlemciler ve MacBook'larda pilin ne kadar uzun dayandığı.

mac apple grafiği elma

Yeni Mac'ler

Yeni Mac'ler olmadan yeni bir Mac etkinliği olmazdı ve muhtemelen Salı günü birkaç yenisini alıyoruz. En son söylentiler, yeni dizüstü bilgisayarların gelecek yıla kadar bekleyeceği masaüstü modelleriyle birlikte ortaya çıkacağını öne sürüyor.

Bloomberg'den Mark Gurman'a göre , "Apple ve denizaşırı tedarikçiler Apple işlemcilere sahip üç Mac dizüstü bilgisayarın üretimini hızlandırıyor: yeni 13 inç ve 16 inç MacBook Profesyonelleri ve yeni 13 inç MacBook Air." Bu, Apple'ın tüm dizüstü bilgisayar serisinin kapsamlı bir yenilemesini ve eksiksiz bir işlemci serisini sergileme şansı anlamına gelir.

Başka bir taşınabilir Mac'in de bir görünüm oluşturması mümkündür. Önceki söylentiler, 12 inçlik bir ekrana ve 2,2 pound'un altında bir ağırlığa sahip klasik MacBook'un hattın alt ucunda geri döndüğüne işaret ediyordu. Bloomberg bu söylentiyi hiçbir zaman desteklemedi, bu yüzden önümüzdeki yıla itilmesi muhtemel.

13 inç macbook pro 2020 klavye Willis Lai / IDG

Ayrıca, ince çerçevelere ve önemli ölçüde küçültülmüş çeneye sahip Pro Display XDR tarzı tasarıma sahip radikal bir yeni iMac olduğu da söylendi. Apple, Ağustos ayında iMac'i yeni GPU'lar, SSD'ler ve daha yüksek kaliteli bir FaceTime kamerayla güncelledi, ancak bunlar öncekiyle aynı tasarıma sahip. En son söylentiler, yeni iMac'ler için 2021'in başlarına işaret ediyor.

Bloomberg'in raporu, Apple'ın ultra yüksek kaliteli masaüstü Mac'i olan Mac Pro'ya da dikkat çekiyor. Yayına göre Apple, "şu anki tasarımın yarısı boyutunda görünen" yeni bir kule üzerinde çalışıyor. Bu, yaklaşık 10 inç uzunluğunda, 6.8 inç HomePod'dan sadece birkaç inç daha uzun olacaktı. Yeni Mac Pro, daha sonra olmasa da muhtemelen 2021'in ikinci yarısına kadar görünmeyecek.

AirPods Studio

Apple'ın bir çift kulak üstü stüdyo kulaklığı üzerinde çalıştığına dair söylentileri okuduğumuzdan bu yana bir yıldan fazla zaman geçti ve her an gelebilirler. Bu etkinliğe uymaları pek olası görünmüyor, ancak bu mümkün, özellikle de Apple kulaklık jakını yeni Mac'lerinden çıkarırsa.

Bir Bloomberg raporuna göre, kablosuz bağlantı, gürültü engelleme, Hey Siri desteği ve fincanlardan birinin kulağınızda olmadığını tespit etme becerisinin yanı sıra AirPods Studio'nun "oval görünümlü retro bir görünüme sahip olduğu da söyleniyor. ince, metal kollarla birbirine bağlanan bir kafa bandı ve dönebilen şekilli kulaklık kapakları. "

AirPods 3 / AirPods Pro 2

Apple, AirPods Pro'yu piyasaya süreli bir yıldan fazla oldu ve ikinci nesil AirPod'ların ortaya çıkmasından bu yana daha da uzun oldu. Tatil sezonu yaklaşırken Apple'ın mevcut modelleri yıl sonundan önce yenilemesi mantıklı geliyor. Yakın tarihli bir Bloomberg söylentisi , Apple'ın normal AirPod'lara Pro benzeri bir tasarım ve Pro'ya "daha kompakt" bir tasarım getirmek için bir çift AirPod güncellemesi üzerinde çalıştığını iddia etti.

elma airpods IDG / Adam Patrick Murray

Apple Etiketleri / AirTag'ler

"Bir şey daha" etkinliğinde ortaya çıkabilecek bir başka uzun soluklu ve sürekli söylenti de Apple Etiketleri veya AirTags . Görünüşe göre Apple bir süredir kendi Bluetooth izleyicileri üzerinde çalışıyor ve yeni MacBook'larda bir U1 (Ultra Geniş Bant) yongasının ortaya çıkması, sonunda bir görünüm oluşturdukları anlamına gelebilir.

Kare Karo izleyicilerine çok benzer şekilde, AirTag'lerin konumu belirlemek için iPhone'lar ve iPad'ler gibi yakındaki Apple cihazlarının yakınlık verilerini kullanarak kayıp öğeleri bulmamıza yardımcı olacağı bildirildi.

Bir şey daha

Apple'ın etkinliğinin başlığı, Apple içinde özel bir geçmişe sahip olan “Bir şey daha”. Bu nedenle, Tim Cook'un bu etkinliği, beklemediğimiz büyük bir şeyi ortaya çıkarmak için kullanması oldukça olası. Son "bir şey daha" duyuruları orijinal Apple Watch ve iPhone X'i içeriyordu, bu nedenle Apple'ın bize yeni bir Mac'e göz atmasını veya sunumun en sonunda çok özel olarak gizli bir şeyi verdiğini görmek bizi şaşırtmayacaktır. Steve Jobs'un meşhur sloganına saygı göstermek için.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.