Asus ZenBook Flip 13 incelemesi: Bir şeyi eksik olan güzel bir OLED dizüstü bilgisayar

Asus ZenBook Flip 13, küçük bir 13 inçlik dönüştürülebilir dizüstü bilgisayarda yapacağınız şeylerin çoğu için yeterli pil ömrü, çok iyi grafikler ve çok fazla enerji sunan güzel bir dizüstü bilgisayardır.

Ne yazık ki, etkileyici 11. nesil Intel Tiger Lake Core i7-1165G7 yongası veya muhteşem OLED ekranıyla muhtemelen hatırlamayacaksınız. Hayır, bunun yerine sahip olmadığı bir şeye sabitleneceksiniz: 3,5 mm analog ses jakı.

Bu inceleme, en iyi dizüstü bilgisayarlar hakkında devam eden toplamamızın bir parçasıdır. Rakip ürünler ve bunları nasıl test ettiğimiz hakkında bilgi almak için oraya gidin.

Cesaret mi yoksa maliyeti düşürmek mi?

Evet, Apple'ın iPhone 7'de "cesur" olarak iddia ettiği aynı hareketi, Asus şimdi bir dizüstü bilgisayara yaptı. Ve diğer akıllı telefonların Apple'ın liderliğini takip etmesi gibi, diğer PC satıcılarının da kullanıcıların bu tahliyeye nasıl tepki verdiklerini yakından takip etmelerini bekliyoruz.

Asus'un bunu neden yaptığını bilmiyoruz. Apple, bunu 1000 $ 'lık bir telefonda üretim maliyetlerinde bir nikel tasarrufu yapmak için yaparken ve bunun "yerden tasarruf etmek" olduğunu söylerken, Asus ZenBook Flip 13'te bol miktarda alana sahip. Aslında, USB-C / Thunderbolt 4 bağlantı noktası çiftinin yanında ZenBook Flip 13, Asus tam boyutlu bir HDMI bağlantı noktasına ve kare bir USB-A bağlantı noktasına sığar. Belki seçmek zorunda olsaydık, bunlara analog bir jak yerine öncelik verirdik, ama neden bizi hiç seçmemizi istiyorsun, Asus?

asus cesaret 1 Gordon Mah Ung

Bu günü takviminizde işaretleyin: Asus'un ZenBook Flip 13, kulaklık jakını düşüren gördüğümüz ilk dizüstü bilgisayar.

Bunu telafi etmek için Asus, 24 bit ESS DAC kullanan 3,5 mm analog-USB-C dongle içerir. Paraziti algılamaya açık bir dizüstü bilgisayardaki analog devreden daha temiz ses vermelidir. Tamamen dijital bir donanım kilidi, bu nedenle Android telefonunuzda da çalışacak.

Asus ZenBook Flip 13 özellikleri ve özellikleri

Bu safra temizlendiğinde, şimdi ZenBook Flip 13'ün ne kadar etkileyici olduğu hakkında konuşabiliriz. Altın vurgulu eğimli kenarlara sahip ZenBook Flip 13, en iyileriyle çalışabilen birinci sınıf bir dizüstü bilgisayar gibi hissediyor ve görünüyor. İşte birincil özellikler:

CPU: Intel 11. nesil dört çekirdekli Core i7-1165G7

GPU: Entegre Intel Iris Xe

RAM: 16 GB LPDDR4x / 4267

Depolama: 512GB SK Hynix NVMe PCI Gen 3 SSD

Ekran: Dokunmatik ve kalem destekli UHD 4K Samsung OLED ekran (kalem dahil değildir)

Batarya: 67 Watt-saat

Boyutlar: 12 x 8,3 x 0,55 inç (14 mm) kalınlığında.

Ağırlık: 2,7 pound. Güç tuğlası için 8 ons daha ekleyin.

Bağlantı Noktaları: Bağlantı noktaları hakkında konuşmak ve herkesi tetiklemek yerine, resimlerin hikayeyi anlatmasına izin vereceğiz. Sol tarafta iki Thunderbolt 4 ve HDMI 2.0 bulunur.

asus zenbook sol Gordon Mah Ung

Cesaret. Cesaret. Bunlar, tüketicilerden liman almakla ilişkilendirmediğimiz kelimeler.

Sağ tarafta bir güç düğmesi ve kare bir USB-A 5 Gbps bağlantı noktası bulunur. Ve hayır, arkasında veya önünde kulaklık girişi yok. Gerçekten gitti.

asus zenbook sağ Gordon Mah Ung

Hayır, gerçekten, bu tarafta da kulaklık girişi yok.

Bir web sayfasındaki fotoğraflar ZenBook Flip 13'ün OLED'ine adalet yapmaz. Henüz bayılmamıza neden olmayan böyle bir ekran bulamadık. 13 inçlik bir dizüstü bilgisayardaki 4K çözünürlüklü ekran, muhtemelen aşırı piksel yoğunluğu olsa da, tek kelimeyle güzel. Geleneksel arkadan aydınlatmalı LCD'lerin aksine OLED'ler, kullanılmadıklarında pikselleri kapatarak daha derin siyahlar oluşturur ve bu arada güç tasarrufu sağlar. Öte yandan, parlak beyaz bir arka plana geçmek daha fazla güç kullanır. OLED pahalıdır, ancak alabilirseniz güzeldir.

Klavye ve izleme paneli: Beklenmedik bir bonus

Klavye ve izleme paneli tartışmaları genellikle çok heyecan verici değildir, ancak ZenBook Flip 13 çok özel bir şey taşır. Daha küçük dizüstü bilgisayarlar 10 tuşlu sayısal tuş takımını sıkıştıramaz, bu nedenle Asus, izleme dörtgeninin sağ üst köşesine uzun bir basışla aydınlanan sanal bir ızgara sunar. Bazıları saf hile olduğunu söylerken, diğerleri bunun hiç yoktan iyidir diyecek. Bu çok kişisel bir seçim.

İzleme paneli, Microsoft'un genişletilmiş Windows hareketleri için Hassas dokunmatik yüzey gereksinimleriyle uyumludur. Daha büyük bir izleme paneli, ancak avuç içi darbeleriyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadık.

asus zenbook çevirme Gordon Mah Ung

Hile mi yoksa faydalı mı? ZenBook Flip 13'teki izleme dörtgeni sanal bir sayısal tuş takımına sahiptir.

Klavye, ince ve hafif rekabeti ile karşılaştırıldığında biraz duygusaldır, ancak bu noktada hala öznel bir zevkten bahsediyoruz. Klavye düğmesi atamaları, kamerayı kapatmak için özel bir düğme ile iyi.

Kamera düğmesi uygulamalara erişimi kapatıyor gibi görünüyor, ancak kamerayı cihaz yöneticisinden kaldırmak gibi bir adım daha atmıyor, bu da erişimi daha da zorlaştırıyor. Bazı dizüstü bilgisayar üreticileri ayrıca kameranın üzerine bir kepenk kaydırır. Çoğumuz için kamera geçişi yeterli olacaktır.

ai gürültü Asus

Asus'un ClearVoice, yapay zeka kullanarak arka plan gürültüsünü sihirli bir şekilde ortadan kaldırır. Boğukluk etkisi olmasına rağmen oldukça iyi çalışıyor.

Hoparlör, mikrofon, web kamerası

Dizüstü bilgisayar, birinin dizüstü bilgisayardan gelen sese dikkat ettiğini gösteren Harman Kardon etiketini taşıyor. Altta iki sürücü var gibi görünüyor ve her ikisi de iyi bir iş çıkarıyor. ZenBook Flip 13 aslında çoğu oyun dizüstü bilgisayarından iki kat daha iyi ses veriyor.

Asus ayrıca ClearVoice adı verilen yapay zeka tabanlı gürültü engelleme özelliğine de sahip. Intel'in Tiger Lake'inde bulunan gürültü engellemeyi kullandığını düşündük, ancak daha çok Asus'un tescilli teknolojisine benziyor. Test etmek için, ClearVoice açıkken kayıt yaparken Ghostbuster'ın Ecto1 siren sesini ağzımızın yanındaki bir telefonda çaldık . Karşılaştırma için, Bang & Olufsen ses ve kendi gürültü engelleme teknolojisine sahip HP Elite Dragonfly ile aynısını yaptık. HP'de, sesimizle birlikte sirenin azaltılmış ama ayırt edici sesini hala duyabiliyorduk. ZenBook Flip'te, sirenin sesi sihirli bir şekilde kaldırıldı.

Ancak şunu söylemeliyiz ki, ses tamamen kaldırılmış olsa da, sesimizin boğuk, dijital bir uğultu sesi ile büyük ölçüde acı çektiğini söylemeliyiz. Dizüstü bilgisayar ayrıca dizüstü bilgisayarda çalınan herhangi bir sesten arka plan gürültüsünü gidermeyi de öneriyor, ancak bunu o kadar etkili bulamadık.

ZenBook Flip 13'ün web kamerası özellikle geniş açılı değil. Bu, bir Zoom konferansında birden fazla kişi isteyenler için kötü, ancak insanların odanızdaki karmaşa yerine yüzünüze odaklanmasını isteyenler için iyidir. Görüntü kalitesi iyiydi, ancak HP Elite Dragonfly ile karşılaştırıldığında, pozlamanın soğuk veya mavi tarafa doğru eğildiğini gördük. Kameranın kendisi IR kamera modülünün bir parçasıdır, bu nedenle Windows Hello yüz oturum açma desteklenir.

asus zenbook flip 13 vs hp dragonfly elite Gordon Mah Ung

HP'nin Dragonfly Elite (solda) ve Asus ZenBook Flip 13 (sağda).

Performans ve pil ömrü için okumaya devam edin.