Başakşehir: Erdoğan ile güçlü bağlara sahip Şampiyonlar Ligi'ne yeni katılanlar

Her yıl Türkiye Süper Lig şampiyonları taçlandırıldığında, İstanbullular bunu kesinlikle biliyor.

Şehrin dört bir yanında araba kornaları çalıyor ve parti taraftarları sokakları Fenerbahçe'nin sarısı ve mavisi, Galatasaray'ın kırmızısı ve altını ya da Beşiktaş'ın siyah beyazı ile dolduruyor. Ne de olsa 2010'da Bursaspor dışında İstanbul'un "Üç Büyükler" 1984'ten beri tüm Türkiye şampiyonluğunu kazandı.

Ancak bu yıl, Avrupa ile Asya arasındaki sınırda İstanbul Boğazı'nı kucaklayan genişleyen metropol çok daha sessizdi – sadece koronavirüs salgını yüzünden değil.

Başakşehir'in batı banliyösünde, eski şehrin labirent labirentlerinden uzakta, İstanbul Başakşehir oyuncularını taşıyan üstü açık otobüs, geniş, yeni inşa edilen bulvarlardan sakin bir şekilde aşağı indi, turuncu ve mavi giyen taraftarlar tarafından düzensiz aralıklarla alkışlandı. Son gün olan 26 Temmuz'da deplasmanda Kasımpaşa'ya 3-2 kaybettiler, ama önemli değildi; kulübün kısa tarihinde bir ilk olan Süper Lig şampiyonluğunu bir hafta önce tamamlamışlardı.

Geliyordu. 1990 yılında modası geçmiş bir belediye ekibi olarak kurulan ekip, 2014 yılında terfi ederek İstanbul Başakşehir adını aldı ve yavaş yavaş Üç Büyükler üzerindeki baskıyı artırmaya başladı. Son olarak, orta saha oyuncusu İrfan Can Kahveci gibi üst düzey Türk yetenekleri ile Demba Ba ve Gael Clichy gibi yabancı gazileri birleştiren baş antrenör Okan Buruk, 1959'dan bu yana sadece altıncı farklı Süper Lig şampiyonu oldu.

'Erdoğan FC'?

Tebriklerini ilk iletenler arasında: Başakşehir ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan . Antrenman sahasındaki lobide asılı duran takım, Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) turuncu ve mavi renklerinde oynuyor ve eski bir AKP yetkilisi olan kulüp başkanı Göksel Gümüşdağ'ın Erdoğan'la evlilik ilişkisi var.

2014 yılında yeni Fatih Terim Stadı açıldığında, Erdoğan bir gösteri maçında oynadı. Bir hat trick yaptıktan sonra veya gol atmasına izin verildikten sonra, başkanın 12 numaralı forması resmi olarak emekliye ayrıldı. Üstü açık otobüs turu, resmi ünvan kutlaması için stadyuma ulaştığında, büyük boy bir Erdoğan gömleği çatıdan yukarı kaldırıldı.

Kulübün ana sponsorlarının da hükümetle yakın bağları var. Örneğin, bir sağlık klinikleri ve hastaneler ağı olan Medipol, sağlık bakanı ve Erdoğan müttefiki Fahrettin Koca tarafından kurulmuşken, İstanbul'un stadyumun hemen yukarısındaki yeni havalimanı Erdoğan'ın inşaat ve kredi patlamasında amiral gemisi projesi oldu.

Bu, futbol yazarı ve yazarı James Montague'nin, Erdoğan'ın AKP'sinin değerlerini temsil eden ve Türkiye'nin geleneksel seküler statükosuna karşı çıkan yeni, zengin, dini bir eliti teşvik etmek için tasarlanmış "himaye ağı" dediği şeyin bir parçası. Başakşehir ilçesinin de AKP desteğinin yuvası olması tesadüf değil, kulübün bazı çevrelerde aşağılayıcı "Erdoğan FC" lakabını almış olması.

Montague 1312 adlı kitabında "Erdoğan'ın 20 yıllık iktidarını Başakşehir'den daha iyi özetleyebilecek daha az yer var" diye yazıyor : Ultras Arasında "çılgın emlak inşası, futbolun önceliği ve derinleşen İslami dindarlık" diye tanımlıyor.

Yeni bir futbol kültürü

Erdoğan, Türkiye'nin futbol takıntısının çok iyi farkında. Ancak Türkiye'nin milli sporunun siyasi gücü, 2013'teki Gezi Parkı protestoları sırasında kendisine en çok açık hale geldi. Çevre aktivistlerinin bir parka yeni bir alışveriş merkezi inşa etme planlarına karşı çıkmasının ardından, büyük hükümet karşıtı protestolara dönüşen Galatasaray'ın sert destekçileri Fenerbahçe ve Beşiktaş, protestocuları yetkililere karşı savunmak için rekabetlerini bir kenara bıraktı.

Ertesi sezon, taraftarları AKP ile de bağlantısı olan Aktif Bank'a bağlı "Passolig" denilen kredi kartı ile e-bilet almaya zorlayan, taraftarlardan eleştiri ve boykotlara yol açan otomatik bir taraftar kimliği sistemi devreye alındı. . Türk stadyumlarında siyasi tezahürat ve gösteriler de yasaklandı, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler "Siyasi ve ideolojik sloganlar sporun ruhuna uymuyor" dedi.

1453: 'Az olan daha değerlidir'

Yönetmelikler, Osmanlı'nın Konstantinopolis'i fethettiği ve Türkiye'de hala milliyetçi imalar taşıyan 1453 olarak bilinen Başakşehir taraftar grubu için geçerli görünmüyor.

Sözcü Burak, ismin arkasında siyasi bir anlam olup olmadığı sorulduğunda ise, "Grubun belirli bir siyasi, dini veya etnik kimliği olmadığı konusunda ısrar ediyor. Bu bizim kırmızı çizgimiz. Standlarda bir araya geldiğimizde dışında başka bir konu yok. bizim takım."

Kulübün şu anki haliyle altı yıl önce kurulduğu göz önüne alındığında, 1453 üyeleri daha önce genel olarak diğer İstanbul kulüplerine destek verdiler. Ancak kasabanın yuva dedikleri yer olan Başakşehir'e her zaman sevgi beslediklerinde ısrar ediyorlar. Burak, "Bizim için bir takımdan çok daha fazlası." "Büyüdüğümüz mahallenin kendi ekibi olduğunda, doğal olarak onu desteklemek bizim görevimizdi ve biz de bunu yapıyoruz."

Istanbul Basaksehir have upset the established order in Turkish football

İstanbul Başakşehir Türk futbolunda yerleşik düzeni alt üst etti

Burak, kulübün Erdoğan'la olan bağlantılarına odaklanmanın haksız olduğunu ve "başarımıza gölge düşürmeyi amaçladığını" düşünüyor ve spor tarafında yapılan profesyonel çalışmaları vurgulamayı tercih ediyor. Ayrıca, en büyük ultra grupların sadece taraftar kulüplerinden çok STK'lara benzediği Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarlarının anonim kitlelerinde kaybolmak yerine, grubunun nispeten küçük bir kulübü desteklemenin sağladığı ayrıcalıktan hoşlandığını söylüyor.

Üç Büyükler için bir uyandırma çağrısı

Üç Büyük'ün İstanbul'da yarattığı duygu ve tutku, etkilendikleri kadar engelleyebilir. Kulüp başkanlarının sürekli olarak yeniden seçim için kampanya yürütmesi nedeniyle, uzun vadeli planlama yetersiz kalıyor ve pahalı yabancı transferler genellikle sürdürülebilir kalkınma yerine tercih ediliyor.

Sonuç olarak, toplam 1.5 milyar € (1.8 milyar $) borç içinde boğuluyorlar ve hepsi son yıllarda Financial Fair Play düzenlemelerini ihlal ettiler. Alman ithalatçıları Max Kruse ve Loris Karius, sırasıyla Fenerbahçe ve Beşiktaş ile yapılan büyülerde ödenmemiş ücretlerden şikayet ettikten sonra bu sezon Union Berlin ile Bundesliga'ya döndü. Beşiktaş'ın eski kaptanı Burak Yılmaz, Türkiye'de "bir yılda zar zor para kazandıktan" sonra Fransız tarafı Lille'e katıldı.

Socrates dergisinin Alman-Türk yazı işleri müdürü Fatih Demireli, "Borçlara rağmen sosyal medyadaki hayranlar hala yıldız talep ediyor" diyor. "Türkiye'de sosyal medya son derece güçlü ve kulüpler bundan o kadar çok etkileniyor ki baskıya boyun eğiyorlar."

Üç Büyükler geçen sezonu utanç verici bir üçüncü (Beşiktaş), altıncı (Galatasaray) ve yedinci (Fenerbahçe) tamamlarken, Galatasaray, Trabzonspor'u yasakladığı için Avrupa Ligi'ne gizlice girmişti.

Demireli, "Bir noktada durması gerekiyor ama ben göremiyorum" diyor. "Taraftarların ve medyanın da tavırlarında değişiklik olması gerekiyor. Kulüplerin sadece yabancı yıldızlar satın almak yerine paralarını doğru yönetmeye ve kendi oyuncularını geliştirmeye başlaması gerekiyor. Ancak yeterince akıllı değiller."

Ortalama 3.000'den az katılımla, Başakşehir yeni gelişen hayran kitlesinden herhangi bir baskı altında değil ve verimli ve profesyonel bir şekilde çalışmakta özgür. Demireli, "Kadro planlaması, organizasyon … diğerlerinin yanlış yaptığı her şey, Başakşehir son birkaç yıldır doğru yapıyor" diyor.

"Başarıları sürpriz değil, an meselesiydi. Başakşehir gelişmeye devam edecek ve önümüzdeki sezon yine favoriler arasında olacaklar. Önümüzdeki birkaç yıl Türk futboluna hakim olabilirler."

Erdoğan için en büyük sahne

Geçtiğimiz sezon Başakşehir, Avrupa Ligi grup aşamasında Borussia Mönchengladbach'ı eleyerek yurtdışına da döndü.

Kulüp başkanı Gümüşdağ, "Türk futbolunda devrim niteliğinde bir başarı hikayesi yazıldı" dedi. "Aynı inanç ve aynı duyguyla yolumuza devam edeceğiz."

Başakşehir bu sene Şampiyonlar Ligi'nde. Geçen sezon finalistleri Paris Saint-Germain'in ve üç kez kazanan Manchester United'ın yer aldığı H Grubu ile Erdoğan, şampiyonluğun ardından Ankara'daki cumhurbaşkanlığı sarayında bir kutlama resepsiyonuyla onurlandırdığı futbol takımı için daha önemli bir sahne dileyemezdi. bu yaz zafer kazanın.

Ancak, Avrupa'nın en iyi kulüp yarışmasında hayata kolay bir başlangıç yapamadılar. Önce deplasmanda RB Leipzig'e ve ardından evlerinde PSG'ye olmak üzere iki 2-0 mağlubiyet aldılar.

Çarşamba günü, ikiden mükemmel iki galibiyetle grubun zirvesinde olan ve Leipzig'in 5-0'lık eziyetinden çıkan H Grubu liderleri Manchester United'a ev sahipliği yaptıklarında sonucun daha iyi olacağına dair çok az şey var.

Editör notu: Cengiz Özbek bu çalışmadaki haberciliğe katkıda bulunmuştur.