Bayern Münih, Wolfsburg'a karşı: Marina Hegering'in ikinci başarı şansı

Marina Hegering, "Her şey bir günden diğerine bu kadar aniden götürüldüğünde çok zor oluyor" diyor.

30 yaşındaki Bayern Münih savunucusu, 17 yaşından beri profesyonel futbol oynuyor, ancak sahadaki zaferi bir kez daha kutlamak için uzun süre beklemek zorunda kaldı.

Hegering, Almanya'yı 2010 U-20 Dünya Kupası'nda zafer kazanmaya yeni kaptırmıştı ve kariyeri yükselişte görünüyordu – ancak Haglund'un deformitesi adı verilen ayak sorununu düzeltmek için topuk ameliyatı geçirmeye zorlandığında aniden durdu. topuk kemiğindeki aşırı derecede ağrılı olabilen, koşmayı ve hatta rahatça yürümeyi zorlaştıran kemikli yumru.

Hegering, yaralanma kabusunun başladığını hatırlatarak DW'ye, "Ameliyattan sonra, ameliyattan alınan materyal bir şekilde doku içinde bırakıldıktan sonra yara iyileşmesinde sorunlar yaşandı" dedi.

"Neredeyse üç yıldır normal ayakkabılar bile giyemedim çünkü topuğumdaki ağrı dayanılmazdı."

Ancak bir sporcu olarak rekabetçi yapısı, onun pes etmesine engel oldu. Toplam beş ameliyat ve beş yıl sonra, Hegering bir kez daha eğitebildi ve geri dönüşüne yaklaştı. Zindeliği üzerinde çalışması ve sonunda sahaya dönmesi bir yılını aldı.

Pazar günü, Bayanlar Bundesliga'daki en iyi savunmanın ortasında yer alacak ve erken masa başı oyuncuları Bayern, ligdeki en iyi hücum şampiyonu Wolfsburg ile karşı karşıya gelecek.

Hegering, "Yaralanma kariyerimi bitirmek için bir neden olmayacaktı, bunu kabul edemedim" diyor. "Sanırım bu beni devam ettiren ve umutlarımı canlı tutan şeydi – sonunda her şeyin kendi kendine çözüleceğini."

Yeni başlangıçlar

Hegering, profesyonel olarak ilk çıkışını yaptıktan tam 10 yıl sonra 2017'de, geleneksel taraf SGS Essen ile Bundesliga'ya döndü ve burada kendini bir kez daha en üst seviyeye çıkardı.

Ancak 2019'da kariyeri ikinci kez gerçekten yükseldi. Essen için bir dizi güzel performans, Hegering'i Almanya'nın kıdemli kadrosuna ilk çağrısını kazandı ve Fransa'daki 2019 Dünya Kupası için tam zamanında düzenli bir oyuncu oldu. Takımın son sekize ulaştığını gören turnuvada Almanya'nın kampanyasının her dakikasını oynadı.

Hegering, "Bunu şimdi deneyimleyebileceğimi kabul edemem" diyor. "Çok büyük miktarda iş aldı ama aynı zamanda yol boyunca beni destekleyenlerden de aldı" diye ekledi.

2020 yazında Hegering, yenilenen kariyerinde yeni bir sayfa açtı ve Bayern Münih'e katıldı.

Geçim ücreti kazanmak

On yıldan fazla bir süredir profesyonel bir futbolcu olmasına rağmen, şimdi 30 yaşındaki futbolcudan geçimini sağlayan ilk futbolcu. Almanya genelinde kadın oyununda iyileştirmeler olsa da, Hegering'in davası, daha yapılacak uzun bir yol olduğunun bir başka kanıtıdır.

Marina Hegering celebrates scoring a goal for Germany against Ireland this year (Anke Waelischmiller/Sven Simon/picture alliance)

Marina Hegering bu yıl İrlanda'ya karşı Almanya için eylemde

Hegering, "Genelde okudum, çıraklık yaptım veya futbol oynarken çalıştım" dedi. "Transfer artık sadece bir profesyonel olmamı mümkün kıldı ve ilk defa sadece futbol yoluyla para kazanıyorum."

Erkek meslektaşlarının aksine Bayern'in kadın takımı henüz futbolda bir güç merkezi haline gelmedi. Ancak son yıllarda büyük adımlar attılar. Kulüp, 2015 ve 2016'da arka arkaya Bundesliga şampiyonluklarını kazandı ve bu sezon şimdiye kadar durdurulamadı.

Hegering savunmaya liderlik ederken, Bayern arka arkaya sekiz maç kazandı ve henüz tek bir gol yemedi. Hatta bu sezon takımın 26 golünden üçünü attı.

"Şu anda yenilecek takım olarak görülüyoruz ama hala sezonun başlarında" diyor. "Yine de çok şey olabilir, ancak zirvede olmayı seviyoruz ve bunun yakın zamanda değişmesini istemiyoruz. Bu konumda kendimizi rahat hissediyoruz."

Bavyeralıların en büyük testi Pazar günü, şampiyonluk yarışında bazı erken ipuçları sağlayabilecek bir oyun olan Wolfsburg'a karşı olacak.

Ancak bu erken aşamada Bayern'in yoluna gitmese bile, Marina Hegering, hala gidecek çok yol olduğunu çoğundan daha iyi bilecektir.