Dayanıklı Bir Orijinal Jet olan Bill Mathis 81

'de Öldü

New York Jets serisinin orijinal bir üyesi olan çok yönlü geri koşan Bill Mathis Salı günü öldü. 81 yaşındaydı.

Ekip, öldüğünü duyurdu ancak nerede öldüğünü söylemedi veya nedenini belirtmedi, ancak bir süredir “fiziksel ve bilişsel sorunlarla” uğraştığını söyledi.

Mathis tüm kariyerini New York'ta oynadı. Jetler'in aslen bilindiği gibi, 1960 yılında, Amerikan Futbol Ligi'nin başladığı yıl Titanlara katıldı. 1961'de franchise'ın En Değerli Oyuncusu seçildi ve 1961 ve 1963'te AFL All-Star seçildi. Ve Jets'in Baltimore Colts'u 1969'da Super Bowl III'te şaşırtıcı bir şekilde yenmesine yardım etti.

Mathis, 10 yıllık kariyerinde 3,589 yarda ve 37 gol attı. Ayrıca 1775 yarda ve dokuz sayı için 149 pas yakaladı.

William Hart Mathis, 10 Aralık 1938'de Rocky Mount, NC'de doğdu ve Manchester, Ga'da büyüdü. Güney Carolina'daki Clemson Üniversitesi'nde yıldızdı ve okulun Onur Listesi üyesi seçildi. Kendisi ayrıca Georgia ve Güney Carolina spor salonlarında da yer almaktadır.

1960 yılında, hem yeni kurulan AFL'den Denver Broncos hem de NFL'nin San Francisco 49ers'ı tarafından draft edildi. Draft hakları daha sonra, AFL Houston Oilers tarafından alındı ve onu ligin ilk sezonunun başlamasından kısa bir süre önce New York'ta takas etti. .

Mathis, sakatlıkları aşan zorlu bir rakip olarak ün kazandı. 1962'de bir diz sakatlığı onu üç maçın dışında tuttu, ancak takımın tek başına Super Bowl görünümü de dahil olmak üzere, franchise ile 10 sezon boyunca takımın 143 maçının her birinde oynadı.

Bu oyunun yıldızı, gösterişli oyun kurucu Joe Namath, Mathis'in yoldaki oda arkadaşıydı. Jets'e göre, Koç Weeb Ewbank Mathis'ten "Namath'ı beladan uzak tutması" talimatıyla Namath'la aynı odaya girmesini istedi.

Kariyerinin başlarında takımın en önemli top taşıyıcılarından biri olduktan sonra Mathis, Matt Snell ve Emerson Boozer için bir lider engelleyici oldu. Super Bowl'da 20 yarda için üç yakalama yaptı ve bunlardan ikisi Jets'in 16-7 galibiyetinde puanlama sürüşlerini uzattı.

Bundan sonra emekli olmadan önce bir sezon daha oynadı.

Mathis, ligin tüm 10 yıllık mevcudiyeti boyunca AFL'de oynayan sadece 20 oyuncudan biriydi ve 10 sezonu tek bir AFL franchise ile oynayan sadece yedi oyuncudan biriydi. AFL ve NFL, 1970 yılında birleşti.

Oyunculuk kariyerinin ardından New York'ta kaldı ve Wall Street'te başarı buldu.

Hayatta kalanlarla ilgili bilgiler hemen mevcut değildi.