Federal müfettiş, Boeing 737 Max sertifikasyon sürecinin hatalı olduğunu söylüyor – CNET

737-max-7-faa-uçuş

737, iki ölümcül kazadan sonra 20 ay süreyle cezalandırıldı.

FAA

Federal Havacılık İdaresi'nin Boeing 737 Max'i onaylama süreci, Ulaştırma Bakanlığı genel müfettişinin Çarşamba günü ajansın uçak inceleme sürecini güçlendirmesi gerektiğini söylemesinin ardından tekrar incelemeye alındı. 55 sayfalık rapor , FAA'nın 2016'da uçağı ilk kez uçurduğu zaman kurulu bir protokolden sapmadığını söylese de, 346 kişinin ölümüne neden olan iki kazadan sorumlu tutulan MCAS uçuş kontrol sistemini önemli ölçüde yanlış anladı.

Raporda, "FAA'nın sertifikasyon kılavuzu, yeni teknolojilerin mevcut uçak modellerine entegre edilmesini yeterince ele almıyor" dedi. "İkincisi, FAA, Boeing'in MCAS üzerinde gerçekleştirilen güvenlik değerlendirmelerini ilk kazanın sonrasına kadar tam olarak anlamamıştı."

Biri 2018'in sonlarında Endonezya'da ve diğeri neredeyse iki yıl önce Etiyopya'da meydana gelen iki kaza, 737 Max ailesinin 20 ay süren dünya çapında topraklanmasına yol açtı. Her iki olay da büyük ölçüde, belirli koşullarda uçuş sırasında uçağın burnunu aşağı itmek için tasarlanmış, Max'in yeni bir özelliği olan MCAS'tan kaynaklanıyordu.

MCAS için bir dizi değişiklik siparişi verdikten ve pilot eğitimini artırdıktan sonra (uçuş ekipleri başlangıçta MCAS ile etkileşim konusunda çok az rehberlik aldı ), FAA Kasım ayında topraklama düzenini kaldırdı. Uçak Brezilya , Kanada , AB ve Birleşik Krallık'ta da hizmete döndü.

DOT raporu ayrıca, FAA'nın Boeing Havacılık Güvenlik Gözetim Ofisinin sınırlı kaynağa sahip olduğunu (yalnızca 47 çalışan) buldu ve FAA'nın uçak sertifikasyon sürecinin bazı kısımlarını üçüncü tarafa devredeceği Organizasyon Belirleme Yetkilendirmesi adlı bir programda değişiklik yapılmasını tavsiye etti. şirketler. Boeing , 737 Max ve 787 ve 777 gibi önceki uçakları onaylamak için ODA'yı kullandı, yani FAA'nın rehberliğinde kendi uçaklarını denetledi.

Raporda, "FAA ve Boeing ODA temsilcileriyle yaptığımız görüşmelerde, aynı şirket mühendisinin belirli bir tasarım üzerinde çalıştığı ve ardından tasarımı ODA birimi üyesi olarak onayladığı durumlar olduğunu teyit ettik" denildi. "Bu yeterli bağımsızlık sağlamayabilir ve bu birim üyeleri için bir görev çatışmasına neden olabilir."

Bulgular çoğunlukla, Max'in ilk nasıl sertifikalandırıldığını incelemek için Ocak 2020'de DOT'un kurduğu bağımsız bir panelin sonucunu yansıtıyor. Bu komite, FAA'nın sertifika sürecini iyileştirebileceğini söylemesine rağmen, önemli değişikliklere gerek görmedi.

Bağımsız panelin yönetici özeti , "Komite, FAA'nın sertifikasyon sisteminin etkili olduğunu ve dünyanın en güvenli havacılık sistemine önemli bir katkı sağladığını tespit etti" dedi. "[FAA], hızla değişen ve genişleyen bir sektörde güvenlik konusundaki zorlukların son derece farkındadır."

Çarşamba günkü raporun sonunda, genel müfettiş ofisi, herhangi bir müdahaleyi önlemek için ODA programı gerekliliklerini revize etmek, dahil olan tüm taraflar arasındaki iletişimi güçlendirmek ve yeni teknolojileri gözden geçirme protokollerini geliştirmek de dahil olmak üzere 14 tavsiyede bulundu. Raporda ayrıca FAA'dan (FAA, DOT'un bir bölümüdür) tüm tavsiyeleri uygulama sözü veren bir açıklama da yer aldı.

FAA'nın Denetim ve Değerlendirme Ofisi direktörü H. Clayton Foushee, "FAA, OIG'nin tavsiyeleri ile hemfikirdir, bunların çoğu, Sekreterin FAA'nın Uçak Sertifikasyon Sürecini Gözden Geçirmek için Özel Komitesi de dahil olmak üzere, diğer incelemeler ve uzmanlarla yakından uyumludur," .

Boeing, Çarşamba günü yaptığı ayrı bir açıklamada , incelemeyle tam ve kapsamlı bir şekilde işbirliği yaptığını söyledi. "Baş Müfettiş'in 737 MAX tasarım ve sertifikasyonunu incelemesinin yanı sıra düzenleyici süreci güçlendirmek ve iyileştirmek için tavsiyeleri takdir ediyoruz."