Borussia Dortmund, anti-Semitizmin yeni tanımını benimsedi – peki bu ne anlama geliyor?

Borussia Dortmund, Uluslararası Holokost Anma İttifakı'nın (IHRA) aşırı sağ aşırılığa karşı mücadelelerini artırırken, bu ay antisemitizmin çalışma tanımını tam anlamıyla kabul etti.

Premier Lig devleri Chelsea ve Alman dördüncü kademe takımı Tennis Borussia Berlin'in yanı sıra Dortmund, Avrupa'da şu tanımları benimseyen ilk futbol kulüplerinden biridir:

"Antisemitizm, Yahudilere yönelik nefret olarak ifade edilebilecek belirli bir Yahudi algısıdır. Antisemitizmin retorik ve fiziksel tezahürleri, Yahudi veya Yahudi olmayan kişilere ve / veya mülklerine, Yahudi cemaati kurumlarına ve dini tesislere yöneliktir."

Antisemitizmle mücadele söz konusu olduğunda, tanım önemli görülüyor çünkü bazen Yahudi kurumlarının, kişiliklerinin veya İsrail Devleti'nin eleştirisi olarak gizlenen günümüzün anti-Semitizm biçimlerini içeriyor.

Borussia Dortmund için tanımın benimsenmesi, Bundesliga tarafının hem kulübün desteği dahilinde hem de daha genel olarak Dortmund kentinde antisemitizm, ırkçılık ve diğer aşırı sağcı aşırılık biçimleriyle mücadele etmeye çalıştıkları için attığı son adımı temsil ediyor.

Eskiden sanayileşmiş Ruhr Vadisi'ndeki batı şehri geleneksel olarak sosyal demokratların kalesidir, ancak Dorstfeld banliyösünün bazı kısımları gibi bazı alanlar da aşırı sağ aşırılığın yuvalarıdır. Dorstfeld'i "Nazi mahallesi" olarak ilan eden çok sayıda aşırı sağ grafiti etiketi yetkililer tarafından yakın zamanda kaldırılırken, aşırı sağ Alman Milliyetçi Partisi (NPD) belediye meclisinde bir sandalyeye sahip.

İdeoloji, kaçınılmaz olarak, Almanya'nın en büyük futbol stadyumu olan Borussia Dortmund'un 83.000 kişilik Westfalen Stadyumu'nda da kendini gösterdi. , Sarı Duvar olarak bilinir.

Fußball Bundesliga | 19. Spieltag | Borussia Dortmund - Hannover 96 (Getty Images/Bongarts/C. Koepsel)

Kulübün Nazi ölüm kamplarına yaptığı eğitim gezilerine 900'ün üzerinde Dortmund hayranı ve çalışanı katıldı.

Dortmund'u aşırı sağ taraftarlar için 'itici' yapmak

Borussia Dortmund'un kurumsal sorumluluk başkanı Daniel Lörcher için, tanımın benimsenmesi "[bu tanımın] var olduğu gerçeğine dair farkındalık yaratıyor" ve "programımızı bir sonraki seviyeye taşımamıza yardımcı olacak önemli bir zemin hazırlıyor."

Son yıllarda, bu program destekçileri için Doğu Avrupa'daki eski Alman toplama ve ölüm kamplarına eğitim gezilerinin sübvanse edilmesini ve Holokost'tan kurtulanlarla etkinlikler düzenlemeyi içeriyor. Şimdi, Lörcher, IHRA tarafından tanımlanan daha modern anti-Semitizm biçimlerini dahil etmeye hevesli.

Irkçılık karşıtı taraftarların, meydana gelmeleri halinde Yahudi karşıtı olaylara birlikte tepki vermek için birbirleriyle nasıl ağ kurmaya başladığını açıklayan Lörcher, "Pek çok insan kendilerine nasıl dahil olabileceklerini sormaya başladı" diyor. Sonuç olarak Lörcher, Borussia Dortmund'un aşırı sağ görüşlere sahip hayranlar için kademeli olarak "çirkin" hale geleceğini umuyor.

"Bence bu tür insanlar yoldaşlarına BVB oyunlarına gittiklerini söyleseler, sadece arkadaşlarının sorması harika olurdu:" Neden oraya gidiyorsun? Anti-Semitizme karşı harekete geçen bir kulüp. ' Bu, faaliyetlerimizin bir yan ürünü olabilir. "

Uluslararası bir savaş

Anti-Semitizm sorunu Almanya ile sınırlı değil ve Borussia Dortmund da yalnız değil.

DW, kulübün kendi taraftar kitleleri arasında anti-Semitizmle mücadele deneyimlerini ve bilgilerini paylaşmak amacıyla Premier Lig üyesi Chelsea ile temas halinde olduğunu öğrendi. Destekleri arasında aşırı sağ bir azınlıkla da mücadele eden Londra kulübü, Ocak ayında IHRA'nın işleyen anti-Semitizm tanımını kabul etti.

İngiliz hükümetinin anti-Semitizm özel danışmanı ve IHRA'nın tanımını kabul eden futbol kulüplerinin arkasındaki önde gelen güçlerden biri olan Lord John Mann'a göre, şimdiden etkisini gösteriyor.

DW'ye verdiği demeçte, futbol kulüplerinin genç taraftarları etkilemek ve eğitmek için sahip oldukları benzersiz konumu vurgulayarak, "İnsanları yaklaşımlarını değiştirmeye yöneltti. Söyledikleri şeyler için zaten özür dileyen insanlar vardı."

"BVB gibi bir kulüp, odalarında oturan 16 yaşındaki bir hayrana sosyal medyada Yahudileri taciz ederek eğitim sunabiliyorsa, başarı şansı yüksek" diye açıklıyor. "Ancak başka birinin onlara ulaşma şansı çok düşük.

"Dortmund, ulaşımı büyük olan büyük bir kulüp. Daha büyük kulüplere sahip olursak, tabandan daha fazla kulübe ulaşmamız bizim için daha kolay olacaktır."

Pressebilder Borusia Dortmund | Antisemitismus | Besuch in Auschwitz (Alexandre Simoes/BVB)

Borussia Dortmund CEO'su Hans-Joachim Watzke, Auschwitz'de saygılarını sundu.

Kampanya devam ediyor

Borussia Dortmund, son yirmi yılda kendi hayranları arasındaki ırkçı ve Yahudi karşıtı eğilimlere karşı koyma konusunda önemli bir başarı elde etti.

Borussia Dortmund 2019'da İsrail Holokost Müzesi Yad Vashem'e bir milyon euro (1,2 milyon dolar) bağışlarken, kulüp CEO'su Hans-Joachim Watzke ve genel müdür Carsten Cramer Ocak 2020'de Kudüs'teki Dünya Holokost Forumu'na katıldı.

Kulüp ayrıca, hükümdarları ve güvenlik personelini Yahudi karşıtı nefretin arkasındaki sosyal yapılar ve stadyumdaki Yahudi karşıtı davranışları nasıl tanıyacağı konusunda eğitmek için adımlar attı.

Kulübün ultra sahnesi, Ballspiel Vereint gibi politik olarak çeşitli ve ayrımcılık karşıtı girişimlerdir! sıklıkla, aşırı sağcı şiddet mağdurlarının anısına, homofobi ve cinsiyetçiliğe karşı sesini yükselterek ve Holokost'u anmayı teşvik eden pankartlar asın.

Önümüzdeki haftalarda, çalışma tanımını ayrımcılıkla mücadele çalışmalarına entegre etmeye teşvik etmek için daha fazla Bundesliga kulübü ile iletişime geçilecek ve DW, İngiltere Premier Ligi'nin en büyük isimlerinin bazılarının IHRA'nın tanımını kabul etmeyi amaçlayan gelişmiş tartışmalarda olduğunu öğrendi.

BVB'den Cramer, kampanya devam ederken "Daha birçok kulübün bize katılacağını umuyoruz" dedi.