Bundesliga: Borussia Dortmund'un 'Der Klassiker'i canlandırmayı hedefleyen yeni koruması

"Der Klassiker" in rekabetçi bir fikstür olarak cazibesi azaldı ve düşüşünün yeni bir fenomen olduğunu söylemek bile cömert olurdu.

İzleyiciler, bir yarışmaya tanık olacaklarına dair yanlış bir ümit besleyerek hala izliyorlar, ancak orantısız skor çizgileri ve kaçınılmaz Bayern zaferiyle sürekli hayal kırıklığına uğruyorlar.

"Der Klassiker" ın zirvesi olan 2013 Şampiyonlar Ligi finalinden bu yana Dortmund, fikstürdeki son 14 Bundesliga maçından sadece üçünü kazandı. Bayern, Dortmund'un gol çetelesini 36-11 farkla üçe katladı. Yakın bile olmadı.

Ancak Erling Haaland ve heyecan verici genç takım arkadaşlarından oluşan kohort, Dortmund etrafındaki yutturmacayı yeniden canlandırdı ve geçmişi olmayan ve yalnızca gerçek rekabette başarılı olabilen bir fikstüre umut getirdi.

Borussia Dortmund's Erling Haaland points both fingers to his head after scoring a goal (Ina Fassbender/Reuters)

Erling Haaland, Borussia Dortmund'da bir gençlik hareketine liderlik etti

Dortmund'un yeni şafağı

Norveçli oyuncu Dortmund'u sadece hedefleriyle değil canlandırdı. Ocak ayında gelişinden bu yana neredeyse bir maçta gol attı, ancak Haaland istatistiklerden çok daha fazlasını getiriyor.

Topsuz hareketleri olağanüstü ve Jadon Sancho ile inanılmaz bir anlayış geliştirdi. Bunun da ötesinde, Haaland'ın kararlılığı ve kararlılığı bu takıma çok ihtiyaç duyulan liderliği ve açlığı aşıladı.

Forvet, kendisinin veya bir takım arkadaşının her golünü, sadece takım arkadaşlarının durumu değerlendirip güverteye çıkmasının kaçınılmaz olduğu için bulaşıcı bir coşkuyla kutluyor. Dortmund'un şüpheli zihniyet sorunu yavaş yavaş çürütülüyor.

Haaland ve Sancho'nun tepesinde, 17 yaşındaki Giovanni Reyna ve Jude Bellingham'da daha da genç iki yıldız var. Bellingham, özellikle oyuna ilişkin olgun anlayışı, hızlı ayakları, vizyonu ve soğukkanlı geçiş menzili ile olağanüstü olmuştur.

Mats Hummels'ın en iyi formunu yeniden keşfetmesi ve Dortmund'un savunmasının son yıllardan çok daha sağlam görünmesi ile birleştiğinde, Bundesliga'nın en büyük gösterisinin yeniden canlandırılabileceğine dair iyi işaretler var.

Rekabetler uydurulamaz

Elbette, "Der Klassiker" Bundesliga'yı uluslararası izleyiciler için güçlendirmek için tasarlanmış bir pazarlama sloganı.

Ancak 2009'dan beri Bayern ve Dortmund dışındaki hiçbir takımın ligi kazanmamış olması, ligin sunduğu en iyi maç olduğu anlamına geliyor.

Lucas Hernandez and Erling Haaland battle for a ball (Andreas Gebert/Reuters)

Bayern Münih ve Borussia Dortmund arasındaki rekabet, imal edilen ismine kadar yaşamadı

Aynı zamanda, iki takım arasındaki uçurum asla küçümsenmemelidir. Cirolar arasındaki fark 200 milyon Euro'dan fazla ve Bayern'in ücret faturası rakiplerinin neredeyse iki katı. Maliyedeki bu boşluğun üstesinden gelmek çok zor.

Bununla birlikte, Cumartesi günkü Dortmund zaferi, bir unvan kapma ve Bayern'in tekelini bir an için kırma umudunu çok daha makul hale getirecek.

Hansi Flick altında Bayern'in çevrelerindeki yenilmezlik havasını düşünmek zor bir soru. Ancak Bavyeralıların neredeyse hiçbir offseasonu yoktu ve bu Dortmund'a bir şans verebilirdi.

Bayern Munich's Robert Lewandowski and Joshua Kimmich celebrating (Christof Stache/AFP/Getty Images)

Joshua Kimmich (sağda), Bayern Münih takım arkadaşı Robert Lewandowski (solda) ile kutlama yapıyor

Bayern hala favoriler

Son iki toplantı, Dortmund'un bunu tekrar bir yarışma haline getirmeye yaklaştığını gösteriyor.

Mayıs'ın belirleyici şampiyonluk hesaplaşmasında Bayern, 1-0'lik bir galibiyetle oldukça şanslıydı . Parlak Joshua Kimmich'in ucube harika saldırısı zaferi mühürlemek için yeterliyken, VAR kutuda Jerome Boateng'in hentbolunu açıklanamaz şekilde görmezden geldi.

Bayern, Eylül ayında, yine bir Kimmich grevi sayesinde, Süper Kupa'da 3-2'lik bir gerilim filmini henüz geride bıraktı . Ve Dortmund için en az bir iyi alamet daha var: Westfalenstadion'daki son maçlardan ikisini kazanmayı başardılar.

Ancak bu hala Bayern'in alanı ve kaybetmek onların oyunu. Flick'in takımı fikstür listelerinde görece kolaylıkla dolaşmaya devam ediyor ve en son 6-2'lik bir RB Salzburg'u geride bırakıyor.

2. maçta Hoffenheim'a karşı 4-1 mağlubiyetleri 2020'deki tek mağlubiyetleri oldu.

Savunmaları bu sezon biraz daha sarsıntılı görünüyordu ve Dortmund'un acımasız kontra atakları onlara sorun yaratabilir. Dortmund, savunmada sinirini tutabilir ve Bayern'in arka hattındaki boşlukları istismar edebilirse, "Der Klassiker" sonunda adını bir kez daha yaşayabilir.