Bundesliga patronu Christian Seifert: 'milyar dolarlık krupiye'den kriz yöneticisine

Alman futboluna en büyük krizinde liderlik etmeye devam ederken , Alman Futbol Ligi Birliği (DFL) CEO'su Christian Seifert, 2022'de yeniden seçilmeme kararını açıkladı.

" Bunlar zorlu zamanlar – ve açıklık ve güvenilirlik istiyorlar. Bu hem bir bütün olarak DFL hem de kendi mesleki tutkularım için geçerli. Bu nedenle, DFL GmbH denetim kurulu başkanına ayrılma niyetimi bildirdim sözleşmem Haziran 2022'de sona erdiğinde şirket , " diye açıkladı Seifert, DFL'nin resmi web sitesinde bir basın açıklamasında.

" DFL'nin zirvesindeki pozisyonumda, aynı anda dünyanın en büyük spor liglerinden biri olan ve önemli bir sosyal kurumun gelişimini yönlendirmede ve Almanya'nın en yenilikçi medyasından birini kurmada aktif bir rol oynadım. işletmeler. Bunu yapmak hem bir zevk hem de bir ayrıcalıktı. İki yıl içinde yeni bir profesyonel bölüm açmak istiyorum. "

Seifert başarıyla Navigat sürmekte coronavirüs salgın ing önemli bir rol oynadığı zaman Alman futbolunun yüz oldular ama hiçbir şekilde futbolseverler için bir marka elden önce oldu. Bu noktaya kadar, sürekli bir medya varlığı onun işi değildi. 5 1 yaşındaki çocuk, mümkün olduğunca arka planda dizeleri çekmeyi tercih ediyor. Bunu, özellikle Bundesliga'nın pazarlamasında büyük bir başarıyla yaptı.

Seifert, ister büyük ister küçük olsun, kulüplerin çıkarlarını temsil eden bir 'milyar dolarlık satıcı' olarak ün kazandı. 2005 yılında geldiğinden beri DFL, TV hakları satışlarında 10 milyar Euro (10.8 milyar $) topladı. Mevcut sözleşme (2021 yazına kadar geçerli) lige sezonda 1,4 milyar Euro kazandırıyor.

Bu Seifert'in Premier Lig'den ve ABD spor şirketlerinden gelen iş teklifleri şeklinde tanınmasını sağladı, ancak aynı zamanda sert eleştirilerle geldi. Fan grupları, onu hayranların çıkarları pahasına ticarileştirmekle suçladı . Seifert boyun eğmezdi.

"Profesyonel futbolun büyük ekonomik başarısı var ve kendini haklı çıkarmayı bırakmalı" diye karşılık verdi. Bazıları onun tepkisini kibirli buldu.

Saha yanında kariyer

Sahadaki çok yönlülüğü – hem forvet hem de süpürücü oynadı – bir müzakereci ve toplantı odası kuklası olarak sonraki yaşamında parladı. Bu nitelikler muhtemelen son kriz görüşmelerinde ona iyi hizmet etti , ancak bu savunma becerilerinin daha önemli olduğu kanıtlanmış olabilir.

DFL patronu, kayda değer bir alçakgönüllülükle, politikacılara ve halka, bir ürün olarak futbolun bir avuç genç futbolcuyu zenginleştirirken, aynı zamanda en az 56.000 kişiye iş ve geçim garantisi verdiğini açıkladı. İkna etmek amacıyla, o da başka becerisine demiş olabilir. Fizik ve teknolojiye olan ilgisi, yıllar önce "süreçler ve yapılarda çok güçlü düşünmesini" sağladı. Bu, "karmaşık durumlarda genel bakışı korumasına" yardımcı olur.

'Futbol değişmeli'

Mevcut ara, profesyonel futbolun finansal açıdan bir zamanlar durdurulamaz yükselişini vurgulamaya hizmet etti. Bu açıkça Seifert'i düşündüren bir şey . İleriye giden yol hakkında uzmanları seslendirmek için "Geleceğin Profesyonel Futbolu" adlı bir görev gücü kurmak istiyor. Büyük miktarlarda paranın serbest akışı, hem örgütü hem de halkın gözünde uzun zamandır bir sorun olmuştur.

Koronavirüs krizinin bir sonucu olarak, Almanya'nın favori sporunun hiper-büyük harf kullanımı bir kez daha gündeme geldi. Seifert sorumluluğunun sadece finansal değil, sosyal olduğunu da biliyor.

Geçtiğimiz günlerde Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yaptığı açıklamada, "Yönetici maaşlarını sınırlamak mümkünse, o zaman danışmanların ve oyuncuların maaşlarını da sınırlamak mümkün olmalı," dedi.

Empty stands will become the norm when the Bundesliga returns (Reuters/W. Rattay)

Bundesliga'nın dönmesinden bu yana boş tribünler norm haline geldi

Seifert ayrıca , çeşitli ABD profesyonel liglerinde kullanılana benzer bir maaş sınırı fikrini gündeme getirdi . Birkaç yıl önce, eski UEFA Başkanı Michel Platini'nin bir maaş sınırı koyma ve temsilcilerin ücretlerini sınırlama girişimi Avrupa Birliği hukuku nedeniyle başarısız oldu. Siyasi sorumluluk konumunda olanların artık fikirlerini değiştirmesi mümkündür. "O zaman size bir söz vereceğim, eğer (mevcut) UEFA Başkanı Aleksander Ceferin AB'ye gidecekse, ona eşlik edecek ilk kişi ben olacağım." Seifert, kapitalizmin hem destekçisi hem de eleştirmeni.

Kapanış bölümü

Koronavirüsten önce patlama yaşayan ve birçok oyuncunun olabildiğince çabuk eski statükoya dönmeye çalıştığı bir sektörde böyle bir tartışmayı başlatmak risklidir. Ancak Seifert yaptığı açıklamalarla yargılanıyor. Coronavirüs krizinde onun rolünü yerine; o lobbie Rd ve hareket baskı, ed açıklar.

O da durumun doğasında fırsat d tanımak: "Şimdi cesaret ve azim varsa … o zaman bir şeylerin olumlu bu krizden dışarı gelebilir."

E biz Seifert'in misyon başarılı olup olmadığını bilecek sürede oyuncuların sağlık ipek iplik üzerinde ve nly o askıda kalıyor verything. Eğer öyleyse, 2022'de geride bırakacağı yenilik, ilerleme ve kriz yönetiminin mirası asla eşleştirilemeyebilir.