Bundesliga: Gladbach ve Leipzig, Almanya kilitlenmeye girerken gerginliği hissediyor

Borussia Mönchengladbach ve RB Leipzig Şubat ayında en son karşılaştıklarında dünya çok farklı bir yerdi.

O zamanlar, 42.000'den fazla taraftar, Leipzig'in arkadan gelip geç saatlerde 10 kişilik Gladbach'a karşı etkileyici bir şekilde 2-2 berabere kalmasına rağmen , sezonun maçlarından birine tanıklık etmek için Red Bull Arena'ya sıkıştı. verim.

Sekiz ay sonra, Almanya koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak amacıyla ikinci bir "kilitlenmeye" girmeye hazırlanırken , ikisi bu kez boş bir Borussia Parkı'nda ve çılgınca farklı koşullar altında yeniden bir araya gelerek, her iki taraf da bir nispeten küçük takımlarla sıkıştırılmış futbol takvimi ve dinlenmek için neredeyse hiç zaman yok.

En azından Gladbach söz konusu olduğunda, bir şey değişmedi: Geç eşitleyiciler ve 2-2 berabere, günün sırasıdır.

Gladbach Bugün Aslında Dündü

Son iki haftada iki kez, Şampiyonlar Ligi B Grubu'ndaki fikir birliği zayıfları, Avrupa devlerine karşı büyük üzüntüleri çekmeye yaklaştı. Geçtiğimiz hafta Inter Milan ekolayzeri, geçen hafta San Siro'da meşhur bir galibiyet almayı reddederken, daha sonra bir gol Salı günü Real Madrid'e karşı iki gollü bir galibiyet attığını gördü .

Arada, çok değişmiş bir takım, Bundesliga'nın mahzen sakinlerini geride bırakmayı başardı ve her şey düşünüldüğünde, baş antrenör Marco Rose, oyuncularının hem ülke içinde hem de Avrupa'nın en iyilerine karşı rekabet edebileceklerinden memnun kalacak.

Özellikle Fransız ikilisi Marcus Thuram ve Alessane Plea, Almanya'daki en güçlü grev ortaklıklarından birini geliştirirken, kanat oyuncusu Jonas Hofmann bir sezonda şimdiye kadarki en iyi başlangıçlarından birinin tadını çıkarıyor. Orta sahada, Florian Neuhaus ipleri çekiyor – ve İsviçreli ana oyuncu Denis Zakaria hala sakatlıktan dönüyor.

Önümüzdeki hafta Shakhtar Donetsk ile karşılaşmak için Ukrayna'ya gitmeden önce , Manchester United'ın ellerinde bir Şampiyonlar Ligi'nin arkasından gelen RB Leipzig'in ziyareti küçük bir mesele .

Manchester United v RB Leipzig I Julian Nagelsmann (Andrew Yates/Newscom/picture alliance )

Leipzig düşük enerji

Çarşamba gününe kadar, Julian Nagelsmann Timo Werner'ın kaybını telafi etmenin bir yolunu bulmuş gibi görünüyordu , ancak ekibinin Old Trafford'da sağlam şanslar bile yaratamaması endişelerini artırmalı.

Nagelsmann, "Böyle bir sonuç, 5-0 kaybetmek asla iyi hissettirmez" dedi. Berabere sonuçlanan Marcus Rashford'un ikinci yarı gollerinden ilk ikisine atıfta bulunarak, "Aksiliklerle yaptığımızdan farklı şekilde başa çıkmamız gerekiyor," diye ekledi.

Mönchengladbach'daki Rose gibi, Nagelsmann da geçen bir buçuk yıl boyunca Leipzig'de somut iyileştirmeler gerçekleştirdi ve RB, Bundesliga'nın zirvesinde cumartesi günkü maçına hala yenilmedi.

Yine de fikstür listesi olumluydu ve Gladbach, 2. Maçta Bayer Leverkusen'de 1-1 berabere kaldıktan sonra sadece ikinci ciddi yurtiçi testini temsil edecek. Ve yıldızlarla dolu bir Paris Saint-Germain'e karşı aynı derecede zorlu bir mücadele ile. Çarşamba, oyunlar yoğun ve hızlı geliyor.

Hem Gladbach hem de Leipzig, ellerinden geldiğince benzeri görülmemiş koşullarla mücadele ediyorlar ve her iki kulüp de doğru yönde ilerliyor – ancak Şampiyonlar Ligi'ndeki üst sıralar bir yana, Bayern Münih veya Borussia Dortmund'un kadro derinliğine sahip değiller.

Mevcut koşullarda, yalnızca bir iyimser Şubat ayındaki heyecan verici yarışmanın tekrarlanmasını bekler. O zamandan beri çok şey değişti.