Şampiyonlar Ligi: Nagelsmann, Tuchel ve PSG

'de ikinci sırayı aldı

Geçen sezonun merakla beklenen Şampiyonlar Ligi yarı finalinde, Julian Nagelsmann'ı zekice alt eden Thomas Tuchel'di.

Futbolun en takıntılı zihinlerinden ikisinin buluşmasında Paris Saint-Germain, rahat bir şekilde 3-0 kazanmak için her bölümde RB Leipzig'i geride bıraktı.

Şampiyonlar Ligi'nde Chelsea'ye erken transfer lehine koşmaya karar veren Timo Werner olmadan, RB Leipzig dişsizdi.

İki aydan biraz fazla bir süre sonra, Nagelsmann ve RB, Tuchel ve Fransız şampiyonlarla tekrar karşı karşıya gelir. Bu kez Nagelsmann, oyuncularından Lizbon'daki bu kayıptan öğrendiklerini kanıtlamalarını bekliyor.

Leipzig'in dönüşümü

Hem Tuchel hem de Nagelsmann, taktiklere olan titiz bağlılıkları ve takımlarının oyun içi durumlara nasıl tepki vermesi gerektiğine dair net vizyonları ile biliyorlar.

Leipzig koçu, Werner'ın ayrılması nedeniyle bu sezon işleri karıştırmak zorunda kaldı ve takım hala değişikliklere giriyor.

Wingback'ler, Leipzig'in oyun planı için hayati önem taşıyan Angelino ve Nordi Mukiele ile elektrik temposu sağlarken, hızlı geçişlerin önünde topa sahip olma giderek artan bir odak noktası oldu.

Nagelsmann'ın ana görevi, PSG'yi önden iki ile mi yoksa tek bir forvetle mi oynamak istediğine karar vermektir. Leipzig son iki maçında golsüz tutuldu ve son kez PSG'yi geçemedikleri akılda kalacak.

Nagelsmann, son toplantıdan alınan taktik derslerini küçümseyerek, gereken tek şeyin daha güçlü bir zihniyet olduğunu öne sürdü.

"İlk 10 dakikada çok cesur davrandığımızı düşünüyorum, ancak ilk hedefleri cesaretimizi aldı" dedi. "Ders bu, saklanmamalıyız."

Neymar and Kylian Mbappe warm up

Neymar (l) ve Mbappe, PSG'nin Leipzig'deki oyunundan çıkacak

PSG için yaralanma sorunları

Tuchel bu sefer Kylian Mbappe ve Neymar'daki en büyük iki yıldızını kaçıracak. Yine de Tuchel, zihniyetin bir veya iki kişiden daha önemli olduğundan bahsetmeye hevesliydi.

Leipzig'den Tuchel, "Takımın daha zihinsel göstermesi gerekiyor. İşler sadece takım olarak oynarsak işe yarayacak. Bir kilit oyuncu yeterli değil. 11 kilit oyuncuya ihtiyacımız var," dedi Leipzig'den.

Yine de Angel Di Maria, kurnazlığı, yaratıcılığı ve sunumuyla maçı etkilemeye istekli olacak. Son üç maçında dört golle formda olan genç Moise Kean, çizginin başını çekecek.

Nagelsmann, Mbappe ve Neymar'ın yokluğu sorulduğunda yükselişe geçti ve Leipzig'in Lukas Klostermann'dan yoksun olacağına ve Marcel Halstenberg ve Tyler Adams'ın şüpheli olduğuna işaret etti.

"İki seçkin oyuncu eksik olsalar bile, hala çok güçlü bir takımları var" dedi. "Onlarla daha güçlü olurlar, ancak eksik olduğumuz oyuncularla da daha güçlü olurduk."

Tuchel 4-3-3 kadrosunu tercih ediyor ve takımının o yarı final karşılaşmasında çok etkili olan yüksek baskısı, Dayot Upamecano'nun top üzerindeki etkisini bir kez daha etkisiz hale getirmeyi hedefleyecek.

Ancak eski Dortmund antrenörü, Leipzig'in kanat bekletmelerine karşı dikkatli olacak ve sahanın yukarısında topa sahip olamayacaklarından emin olması gerekecek. Özellikle Mbappe'nin yakıcı temposu olmadan, Leipzig'in geniş savunucuları üzerinde daha az baskı olacaktır.

Neymar breaks through RB's defense

RB Leipzig, PSG'yi durdurmakta zorlandı

Nakavt tehlikede

Her iki takım da sonraki iki maçta performans gösteremezlerse erken çıkışlarla karşılaşır. Her iki taraf da Manchester United'a mağlup olduktan sonra, muhtemelen Leipzig'den biri ve PSG nakavtları kaçıracak.

Bu , Katar'ın devralınmasından bu yana önündeki her PSG koçu gibi , ağırlıklı olarak Avrupa'daki performansına göre değerlendirilen Tuchel için sorun çıkarır .

Leipzig'in geçen sezon Şampiyonlar Ligi'ndeki formu bir sürprizdi ve yukarıdan bu koşuyu taklit etmek için çok az baskı var, ancak hırslı ve talepkar bir Nagelsmann, Avrupa Ligi için Grup H'den ayrılmaktan memnun olmayacak.

Nagelsmann, "Bir yenilgi ile hiçbir şey kaybedilmeyecek, ancak baskı altında olacaktık," dedi. "Ama onlara karşı dört puan kazanmak mümkünse, kaderimizin kendi elimizde olacağı anlamına gelir."