DALI Katch Bluetooth hoparlör incelemesi: Küçük bir paketten küçük ses

Uzun zamandır DALI (Danish Audiophile Loudspeaker Industries) ses donanımının büyük bir hayranıyım, sadece genel olarak üstün performansı için değil, aynı zamanda zarif Danimarka tasarımı için de. TechHive, Rubicon 6 hoparlör , IO-6 kulaklık ve Katch One soundbar dahil olmak üzere birçok DALI ürününü inceledi.

Şimdi dikkatimizi, tasarım estetiğini yeni Katch One ile paylaşan taşınabilir bir Bluetooth hoparlör olan orijinal Katch'e çevirmenin zamanı geldi. Peki performans özelliklerini soundbar ile de paylaşıyor mu? Birçok yönden evet.

Bu inceleme, TechHive'ın rakip ürünlerin incelemelerini bulacağınız en iyi Bluetooth hoparlörleri kapsamının bir parçasıdır ve bu tür bir ürün için alışveriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken özelliklere ilişkin bir alıcı kılavuzu.

Özellikleri

Katch ve Katch One, aynı süper ince oval kabinle çok benzer görünüyor. Tek belirgin farklar ızgaradır – Katch üzerinde çapraz çizgili plastik, Katch One'da kumaş – ve Katch One'ın Katch'ten üç kat daha uzun olması (Katch One için 5,4 x'e karşılık 5,8 x 33,9 x 2,7 inç) Katch için 10,6 x 1,9 inç, YxGxD). Ayrıca Katch, Katch One'ın ağırlığının üçte birinden daha az olan 2.4 pound ağırlığındadır. Son olarak, Katch beş renkte sunulurken, Katch One yalnızca siyah veya beyaz renkte sunulur.

dali katch renkleri DALI

Katch, çeşitli harika renklerde mevcuttur.

DALI'nın Fazon serisinden türetilen kabin, sertlikten ödün vermeden iç hacmi en üst düzeye çıkaran ince bir yapıya izin verdiği söylenen ekstrüde alüminyum bir gövdeye sahiptir. Şirkete göre, alüminyum gövdeyi kompozit bir ön ve arka bölmeyle eşleştirmek, olası iç rezonansı ortadan kaldırıyor, böylece kabin, sürücüler tarafından üretilen sese istenmeyen akustik enerji eklemiyor.

Sürücülerden bahsetmişken, Katch, Katch One ile aynı olanları kullanıyor, sadece o kadar değil. Daha küçük model, neodim mıknatıslı iki 0,8 inç yumuşak tekstil kubbe tweeter'ı ve tekstil kapaklı iki 3,5 inç alüminyum konili woofer içerir. Ek olarak, aksi takdirde kapalı olan kabinde iki adet 3×2 inç çelik koni pasif radyatör vardır. Sığ woofer'ların, özel olarak tasarlanmış bir şasi, ters çevrilmiş diyafram ve özel örümcek süspansiyonu kullanarak geleneksel bir woofer'ın tam gezinmesine izin verdiği söyleniyor.

Bir tweeter, woofer ve pasif radyatör öne doğru bakarken, diğer üçlü sürücü geriye dönük. Bu konfigürasyonun sesi bir odaya veya dış mekana eşit olarak dağıtmayı amaçladığını düşünüyorum. Bir duvarın veya başka bir geniş yüzeyin yakınına yerleştirirseniz, tercihinize bağlı olarak bu iyi bir şey olabilir veya olmayabilir.

dali katch patladı DALI

Bu patlatılmış görünümde, konstrüksiyonun diğer detayları ile birlikte öne ve arkaya doğru monte edilmiş sürücüleri görebilirsiniz.

İki 25W Sınıf-D amplifikatör sürücülere güç sağlar ve belirtilen frekans tepkisi, maksimum 95dB SPL çıkışla 49Hz'den 23kHz'ye (± 3 dB) uzanır. Ek olarak, DSP (dijital sinyal işleme) iki ses modu sağlar: Net ve Sıcak. Clear, nötr bir frekans tepkisi sunarken, Warm, bası güçlendirir.

Birincil giriş, aptX yüksek kaliteli codec'i destekleyen Bluetooth 4.0'dır. Ayrıca, kaynak cihaz destekliyorsa, bir Bluetooth kaynağını NFC (yakın alan iletişimi) kullanarak Katch ile kablosuz olarak eşleştirebilirsiniz. 3,5 mm stereo analog ses girişi, Bluetooth olmayan cihazları bağlamanıza izin verir ve Katch, orada bir sinyal algıladığında otomatik olarak bu girişe geçer. Neyse ki, Bluetooth ve analog giriş arasında manuel olarak geçiş yapabilirsiniz. Son olarak, bir USB Type-A bağlantı noktası bir USB cihazını (5V / 1A) şarj etmenizi sağlar ve ayrıca güzel bir özellik olan USB bağlantı noktasına bir Chromecast dongle bağlayabilirsiniz.

Kılavuza ve teknik özelliklere bakarken, iki hoparlörü bir stereo çifte bağlamanıza izin veren bir Stereo Çift Modundan kısa sözler fark ettim, ancak bu konuda daha fazla bir şey bulamadım. Kılavuz, okuyucuya bölüm 6.5'e atıfta bulunur, ancak basılı veya çevrimiçi kılavuzda böyle bir bölüm yoktur. DALI'ya bunu sorduğumda, Katch kılavuzunda Stereo Çift Modunu açıklayan bölüm 6.5'in bulunduğu üçüncü taraf bir kılavuz sitesine yönlendirildim. İki ünitem yoktu, bu yüzden deneyemedim, ancak bu özelliğin DALI web sitesinde veya birlikte verilen kılavuzda tam olarak belgelenmemiş olması çok garip.

dali katch yaşam tarzı2 DALI

DALI Katch Bluetooth hoparlörün tasarımını seviyoruz, ancak ses performansı konusunda biraz daha az hevesliyiz.

Şarj edilebilir pil 2400mAh olarak derecelendirilmiştir ve bu, Katch'in tek bir şarjla 24 saate kadar oynamasına izin verir. Daha da iyisi, şarj işlemi yalnızca iki saat sürer ve birlikte verilen güç kablosu dünyanın farklı yerlerindeki çeşitli AC prizleri için adaptörler içerir.

Ünitenin üst kısmındaki beş düğmeyi kullanarak kontrol basittir. Bunlar arasında güç açma / kapatma, ses açma, ses kısma, ses modu seçimi ve Bluetooth eşleştirme; bu son düğme ayrıca Bluetooth ve 3,5 mm giriş arasında geçiş yapar. Güç düğmesi, pil şarj durumunu, ses seviyesini, seçilen ses modunu ve Bluetooth eşleştirme durumunu gösteren dört adet çeyrek dairesel LED ile çevrilidir.

Verim

Dinlememin çoğu için Katch'i herhangi bir duvardan veya başka bir dikey yüzeyden uzak bir masaya yerleştirdim. Her zamanki gibi, Bluetooth aracılığıyla iPhone XS'imden sıkıştırılmamış, yüksek çözünürlüklü müziklerin bulunduğu Tidal Master kitaplığındaki parçaları çaldım.

dali katch woofer kesiti DALI

Sığ woofer'ın tasarımı, geleneksel bir woofer ile aynı gezinmeye izin verir.

Vokallerin çoğunu söyleyen, enstrümanların çoğunu çalan ve harika albümlerindeki materyallerin çoğunu besteleyen 26 yaşındaki müzik harikası Jacob Collier'ın büyük bir hayranıyım. Ayrıca Djesse Vol. 2 , yoğun bir cappella ses düzeni. Katch'te genel ses biraz kapalıydı; hemen bana küçük bir kutudan geliyormuş gibi geldi. Ancak vokaller, alçaktan yükseğe oldukça iyi bir denge ile net ve doğaldı. Clear ve Warm olmak üzere her iki ses moduyla da dinledim ve Sıcak mod biraz daha yüksek sesle biraz daha fazla basa sahipti, ancak büyük bir fark değildi.

Wildflowers & All The Rest'ten Tom Petty'nin 2014 yapımı “It's Good to be King” in 2014 remaster'ını dinlerken de aynı izlenimi yaşadım. Ses açıkça bir kutudan geliyordu ve biraz ince ve parlaktı. Warm modu daha doluydu, ancak bas hala biraz zayıftı, vokaller ve elektro gitar çok net ve öndeydi ve davulların yüksek frekanslı öğeleri (örneğin, zil ve trampet armonikleri) oldukça belirgindi.

Sırada , Forum MMXVIII'de Eagles Live'dan "Seven Bridges Road" vardı . Clear ve Warm modları arasında daha fazla karşılaştırma yaptıktan sonra, Warm'ı tercih ettim; Net mod çok ince geliyordu. Ancak Sıcak modda bile ses açıkça küçük bir kutudan geliyordu ve bas zayıftı. Sonra yine vokaller güzel ve temizdi.

dali katch bağlantıları DALI

Tek fiziksel bağlantı, harici cihazlara güç sağlamak için bir USB bağlantı noktası, 3,5 mm analog ses girişi ve bir AC güç prizidir.

Bazı modern pop / rock için Chromatica'dan Lady Gaga'nın birçok synthesizer içeren "Enigma" sını sıraladım. Daha önce olduğu gibi, vokaller temiz ve netti, ancak genel ses zayıf bas ile zayıftı.

Tidal'a bakarken, yeni sanatçıların icra ettiği caz klasiklerini içeren Blue Note Re: imagined adlı bir albümle karşılaştım. Herbie Hancock'un "Maiden Voyage", Bay Jukes tarafından dramatik bir şekilde yeniden tasavvur edildi – tanınabilir, ama zar zor! Katch'te ses, nispeten zayıf bas ile ince ve netti ve davulların yüksek frekanslı bileşenleri çok belirgindi.

Ben gitarist Lionel Loueke en HH üzerinde reimagined Herbie Hancock melodileri albümünün tamamını buldum. Solo akustik gitarda temiz ve net bir sesle “Dolphin Dance” i gerçekleştiriyor. İlginç bir şekilde, daha önce duyduğum zayıflık, ses nispeten parlak olsa da, burada hemen hemen belirgin değildi.

dali katch sürücüleri DALI

Katch'in her iki tarafında 0,8 inçlik yumuşak tekstil kubbe tweeter, 3,5 inç alüminyum konili woofer ve 3×2 inç çelik koni pasif radyatör bulunur.

Klasiğe dönersek, Elgar'ın Falstaff'ının ilk hareketi Op. 68, Daniel Barenboim yönetiminde Staatkapelle Berlin tarafından gerçekleştirildiği gibi. Ne yazık ki Katch, zayıf basla oldukça zayıf bir ses çıkaran tam bir orkestraya adalet vermedi. Solo piyano ile biraz daha iyiydi; özellikle, Lang Lang Bach'ın Goldberg Varyasyonlarından Variato 4'ü çalıyor. Piyano sesi temizdi ama yine de zayıftı.

Dinlerken, sesin dolup taşmayacağını görmek için Katch'i bir duvara yerleştirmeyi denedim. Duvara yaklaştıkça, bas daha çok arttı ve ses daha zengin ve dolgun hale geldi. Ama çok fazla fark duymak için onu duvara çok yakın tutmam gerekiyordu.

Urbanears Rålis ile Karşılaştırma

Bu inceleme için elimdeki en karşılaştırılabilir ürün, burada incelenen Urbanears Rålis'ti . Her ikisi de İskandinavya'dan taşınabilir Bluetooth hoparlörler, ancak Rålis daha büyük, daha ağır ve Katch'in yarı fiyatından daha az.

Yukarıda listelenen parçaların her birini dinleyen Rålis, daha büyük, daha zengin ve daha fazla basla daha dolgun – bazı durumlarda, belki biraz fazla. Ayrıca, bas bazen biraz tıkalıydı ve tizler daha az belirgindi. Orkestra seçiminde kesinlikle daha iyi bir iş çıkardı. İlginç bir şekilde, her iki hoparlör de aynı belirtilen bas uzantısına sahip (Rålis için 50-Hz ve Katch için 49Hz).

Uyarılara rağmen, genel olarak tercih ettiğimden daha az bas ile Katch'in ince, net, parlak sesine göre büyük, zengin sesiyle Rålis'in sesini tercih ettim. Rålis'in sesi fiziksel sınırlarının biraz ötesine uzanırken, sesinin tamamen küçük bir kutudan geliyormuş gibi göründüğü hissini bir türlü atamadım.

Sonuç olarak

Beni yanlış anlamayın – DALI Katch aslında kulağa kötü gelmiyor. Artı tarafta, hemen hemen her toplantıda taşıyacağı kesin olan temiz, net ve parlak bir ses var. Özellikle vokallerin reprodüksiyonunu seviyorum. Ancak Sıcak modda bile bas genellikle zayıftır ve bunu geliştirmenin tek yolu hoparlörü duvara doğru yerleştirmektir. Ayrıca, ses tamamen küçük kabininden geliyor gibi görünüyor.

En üstte ima ettiğim gibi, Katch, daha büyük ses çubuğu kuzeni Katch One ile bazı performans özelliklerini paylaşıyor. Bu ürünle ilgili incelememden alıntı yaparak, "En iyi şekilde ses çıkarması için bir duvara veya başka bir geniş, düz yüzeye yerleştirilmesi gerekir; duvardan uzakta dururken oldukça zayıf geliyor. Doğru yerleştirme ile sesi temiz, açık ve iyi dengeleniyor, ancak biraz parlak tarafta. "

Katch'in küçük boyutu, hafifliği ve uzun pil ömrü, taşınabilirlik açısından büyük avantajlardır. Aksine, Rålis çok daha büyük ve daha ağırdır. Öte yandan Rålis, Katch'in 499 dolarlık liste fiyatının sadece yüzde 40'ı olan 199 doları listeliyor.

Danimarka tasarımını ve taşınabilir bir hoparlörden gelen temiz, parlak sesi beğenirseniz – ve bütçeniz varsa – DALI Katch iyi bir seçimdir. Ama daha sıcak, daha dolgun, daha zengin bir ses tercih ederseniz, başka yere bakarım.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.