Dell Latitude 7310 (2020) incelemesi: Sert, hızlı ve gizlilik odaklı

Özellikle yakın çevredeki meraklılar söz konusu olduğunda, gizliliğe önem veren kurumsal kullanıcılar, Dell Latitude 7310'da yerleşik olarak bulunan sağlam güvenlik özelliklerini takdir edeceklerdir. Bu 13,3 inçlik dönüştürülebilir dizüstü bilgisayar yalnızca kilitlenen ve uyandıran bir yakınlık sensörüyle birlikte gelmez Ekran, siz gelip giderken, hassas verileri (görüntü olması gerekmese de) meraklı gözlerden gizleyen bir gizlilik ekranına sahiptir.

Gizlilik özelliklerinin yanı sıra, Latitude 7310'un Core i7 Comet Lake CPU'su, tek çekirdekli bilgi işlem görevlerini küçümser ve zaman içinde ağır işlemci yüklerinin üstesinden gelmede etkileyici bir iş çıkarır. Öte yandan, bu dizüstü bilgisayarın boyutuna göre biraz ağır olduğunu hissettik.

Bu inceleme, en iyi dizüstü bilgisayarlar hakkında devam eden toplamamızın bir parçasıdır. Rakip modeller ve onları nasıl test ettiğimiz hakkında bilgi için oraya gidin.

Yapılandırma

Dell Latitude 7310, 2.455,71 ABD doları liste fiyatı için 8 GB RAM ve 256 GB katı hal sürücü içeren Core i5-10310U destekli sürümden 32 GB RAM ve bir Core i7-10610U sistemine kadar değişen sekiz özelleştirilebilir yapılandırmayla gelir. 4.632,44 $ MSRP için 1 TB SSD.

Bu fiyatlar yüksek görünüyorsa, tüketiciler için daha ucuz dizüstü bilgisayarlarda nadiren veya hiç görünmeyen kurumsal sınıf özelliklerini aklınızda bulundurun. Bu modellerin birçoğunda ayrıca Dell.com'da büyük oranda indirim yapılmaktadır.

Şu anda Dell.com'da 3.800 ABD dolarının biraz üzerinde veya indirimlerden sonra yaklaşık 2.700 ABD dolarından satılan sipariş üzerine oluşturulan inceleme birimimizin ayrıntıları aşağıda verilmiştir:

 • İşlemci: Intel Core i7-10610U vPro
 • Bellek: 16GB DDR4-2666
 • Grafik: Tümleşik Intel UHD Grafikleri
 • Depolama: M.2 512GB PCIe NVMe SSD
 • Ekran: 13,3 inç 1920×1080 SafeScreen
 • Web kamerası: Gizlilik kapağıyla 720p
 • Bağlantı: İki Thunderbolt 3 bağlantı noktası, bir SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 Type-A bağlantı noktası, tam HDMI bağlantı noktası, microSD bellek kartı yuvası, birleşik ses jakı
 • Ağ bağlantısı: Wi-Fi 6 (802.11ax)
 • Biyometri: IR yüz tanıma, yakınlık sensörü
 • Pil kapasitesi: 51 watt-saat
 • Boyutlar: 12.07 x 8 x 0.72 (arka) inç
 • Ağırlık: 3,2 pound (ölçülmüştür), 3,8 pound (güç tuğlasıyla)

Dell Latitude 7310'un bu özel yapılandırmasıyla gerçekten gözümüze çarpan şey, gizlilik ve güvenlik özellikleri cephaneliğidir. Latitude'un bu özel BTO yapılandırmasında bir parmak izi okuyucusu bulunmamakla birlikte, IR yüz tanıma, yakınlık sensörü, web kamerası kapağı ve Dell'in SafeScreen gizlilik ekranı ile donatılmıştır. CPU, BT departmanları için uzaktan bakım ve yönetimi optimize etmek üzere tasarlanmış Intel'in vPro teknolojisini içerir,

Bahsetmeye değer diğer özellikler arasında harici bir monitörü bağlamak için tam HDMI bağlantı noktası, bir çift Thunderbolt 3 bağlantı noktası, eski aksesuarlar için bir USB-A bağlantı noktası (fareleri ve yazıcıları düşünün), son teknoloji Wi-Fi 6 yönlendiricileri için destek ve nispeten güçlü 51 watt saatlik pil (pil boşaltma sonuçlarımız için okumaya devam edin).

Tasarım

Dell Latitude 7310, bu ürün serisindeki çoğu gibi, yaklaşık 3,2 pound (veya AC kablosu ve güç tuğlası dahil ederseniz 3,8) ile şık, sağlam ve biraz ağır hissediyor. Latitude 7310, sağlamlaştırılmış kabuğu kum, toz, titreşim, darbe ve yüksek / düşük sıcaklık direnci için MIL-STD 810G standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış olan fırçalanmış alüminyum bir kasaya sahiptir.

dell latitude 7310 kapak Ben Patterson / IDG

Dell Latitude 7310, fırçalanmış bir alüminyum kapak ve MIL-STD 810G standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış sağlamlaştırılmış bir kabukla birlikte gelir.

Latitude'un açılı ön kenarı, dizüstü bilgisayarı tek elle açmayı kolaylaştıran geniş bir çentiğe sahiptir. Bir çift 360 derecelik menteşe, dizüstü bilgisayarı kapaklı moddan "çadıra" ve tablet moduna döndürmenize olanak tanır.

dell latitude 7310 çadır Ben Patterson / IDG

Dell Latitude 7310'un 360 derecelik menteşesi, dizüstü bilgisayarı nasıl konumlandıracağınız konusunda size birçok seçenek sunar.

Ekran nispeten ince sol ve sağ çerçevelere sahipken, üst ve alt çerçeveler biraz daha ince. En üstte oturan iki kamera var: yüz tanıma için bir IR modülü ve fiziksel bir kapaklı 720p web kamerası. Gizlilik sürgüsünün çıkıntılı sürgüsünün kullanımı kolaydır (diğer modellerde denediklerimizi kavramak çok daha zordur), ancak kapak konumunun görsel bir göstergesi yoktur.

Görüntüle

Dell Latitude 7310'un ekranının temel özelliklerinden biri, ekranın görüş alanını önemli ölçüde daraltarak gizliliğinizi artıran bir teknoloji olan Dell SafeScreen desteğidir. HP'nin rakip Sure View teknolojisinin çalışma şekline benzer şekilde SafeScreen, Latitude 7310'un ekranının yandan bakıldığında çok daha karanlık görünmesini sağlayarak ekrandaki metni neredeyse okunamaz hale getirir.

SafeScreen özelliğini etkinleştirdiğimde (F9 tuşuna basarak) ve Latitude'un yanına oturduğumda (devam eden salgın sırasında kuşkusuz olası olmayan bir senaryo olan kalabalık bir Starbucks'ta meraklı bir komşu hayal edin), metni ayırt edemedim ekranımda açık Outlook e-postasını hiç görmedim ve bir Excel elektronik tablosundaki sayıları okuyamadım.

dell latitude 7310 güvenli ekran Ben Patterson / IDG

Dell'in SafeScreen gizlilik özelliği etkinleştirildiğinde meraklı komşular, Latitude 7310'un ekranında e-postaları okumakta veya veri hücrelerini gözetlemekte zorlanacak.

SafeScreen meraklı gözlerden her şeyi gizlemez. Örneğin, bakış açımdan Outlook arayüzünü zayıf bir şekilde görebiliyordum ve (başka bir testte) Bill Gates'in yüzünün jumbo boyutlu bir görüntüsünü kolayca belirleyebiliyordum. Bu teknoloji ayrıca, yanlardan bakıldığında ekranın üstünden veya altından bakıldığında karartmada daha iyi bir iş çıkarıyor. Bununla birlikte, Dell SafeScreen açıkken Latitude 7310'un yan yana görüş açılarının – kasıtlı olarak – oldukça kötü olduğunu söyleyebilirim.

Dell SafeScreen özelliğinin ekran parlaklığı üzerinde küçük bir etkisi vardır. Okumalarımıza göre ve SafeScreen kapatıldığında, Latitude 7310, iç mekanda görüntüleme için tercih ettiğimiz 250 nitlik ayarımızın biraz üzerinde, 280 nit (ekranın ortasında) maksimum ekran parlaklığına sahiptir. SafeScreen açıkken 7310'un ekran parlaklığı 275 nit'e kadar kısıldı – en çok SafeScreen'i hızlı bir şekilde açıp kapatırsanız fark edilir.

Klavye, izleme paneli, hoparlörler ve web kamerası

Test ettiğim Dell Latitude modellerinin çoğu (kurumsal dizüstü bilgisayarım olarak hizmet veren eskimiş Latitude dahil) birinci sınıf klavyelerle donatılmıştır ve Latitude 7310 bir istisna değildir. Tuşlar, normalde dizüstü bilgisayar klavyelerine göre biraz daha fazla hareketle sağlam ve sağlam bir his veriyor. Anahtarlar da nispeten sessiz, yani ofis arkadaşlarınız (veya daha olasılıkla ev arkadaşlarınız) öfkeli bir hızda yazıyorsanız, yönünüze ölüm ışınları atmayacağı anlamına geliyor.

dell latitude 7310 klavye Ben Patterson / IDG

Dell Latitude'un birinci sınıf, sessiz klavyesi, ciddi daktilolar için bir zevktir.

Dizüstü bilgisayarın güç düğmesi, klavyenin sağ üst kısmında bulunur, ancak sert tasarımı, yanlışlıkla basmayı zorlaştırır. Latitude 7310'un bazı modellerinde güç düğmesinin içine yerleştirilmiş bir parmak izi okuyucu bulunur, ancak bizimki değil.

Latitude 7310'un dokunmatik yüzeyi parmak uçlarıma son derece pürüzsüz ve hassas geldi ve yanlış girişleri reddetmek için iyi bir iş çıkardı. Her iki avuç içimin altını izleme dörtgeninin köşelerine sıkıştırdığımda bile imleç yerinden oynamayı reddetti.

Dizüstü bilgisayarın alçak ateşleme hoparlörleri, (kuşkusuz zayıf) normun üzerinde bir kesimdir. Paul McCartney ve Wings'in "Yaşa ve Ölmesine İzin Ver" ini başlatan ikiz sürücüler, bir dizüstü bilgisayar için oldukça geniş bir ses sahnesiyle orta ve yüksek aralıklarda makul derecede ayrıntılı ses çıkardı. Ancak fazla heyecanlanmayın: Bas tepkisi pratikte (ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde) mevcut değildir. Her zamanki gibi, bir çift kutuyu takmanız veya bir Bluetooth hoparlörü bağlamanız daha iyi olur, ancak dizüstü bilgisayar hoparlörlerine gelince, çok daha kötülerini duydum.

Latitude 7310'un 720p web kamerası, testlerim sırasında katıldığım yarım düzine kadar Zoom aramaları sırasında sağlam bir performans gösterdi. Web kamerasının yakaladığı 30 fps'lik video, bazen lekeli olsa da, nispeten canlı ve ayrıntılı görünüyordu.

Dell Optimizer özellikleri

Latitude 7310 serisi, uygun bir şekilde adlandırılan Dell Optimizer paketinde bir araya getirilen dörtlü güvenlik ve optimizasyon özellikleriyle birlikte gelir. Bunların en önemlisi, Latitude'un ekranını otomatik olarak kilitleyen ve çevrenizden ayrıldığınızda dizüstü bilgisayarı uyku moduna geçiren ve geri döndüğünüzde ekranı tekrar uyandıran ve ekran kilidini açan ExpressSign-in'dir.

Latitude'u test ederken neredeyse tüm süre boyunca ExpressSign-in'i etkinleştirdim ve iyi çalıştı. Bazen, özellik biraz fazla ileri gitti, ben sadece birkaç dakikalığına baktıktan sonra ekranı kilitledi, ancak yine de dizüstü bilgisayarla tekrar yüzleşmek için döndüğümde hızlı bir şekilde uyandı ve ekranın kilidini açtı. ExpressSign-in'in ekranı kilitlemesinin ne kadar süreceğini belirtebilir (bir ila üç dakika arasında) ve ayrıca özelliği iki saate kadar erteleyebilirsiniz.

ExpressSign-in'in arkasındaki konsept alay etmek kolay olsa da — ne, ekranı kilitlemek için parmaklarınızı kaldırmaya zahmet edemezsiniz? – tembel kullanıcıları şımartmanın ötesinde bir amaca hizmet ediyor. Dizüstü bilgisayarınızda düzenli olarak hassas malzemelerle uğraşıyorsanız, ExpressSign-in ekran güvenliğini sağlamada harika bir iş çıkarır ve ekranınızı açık bırakan "ah, yalnızca bir saniyeliğine uzakta olacağım" kesintileri en aza indirir. meraklı gözlere.

ExpressSign-in'in yanı sıra, Dell Optimizer paketi ayrıca favori uygulamalarınızı optimize etmek için tasarlanmış bir AI ve Intel Adaptix destekli teknoloji olan ExpressResponse ile birlikte gelir (en çok kullandığınız programları sıralı bir listeye eklemeniz gerekir), ExpressCharge ise Pilden ekstra enerji almak için dizüstü bilgisayarınızın ayarlarında anında ince ayarlar yapın. Akıllı Ses, çalışma ortamınızın ne kadar gürültülü olduğunu belirlemenizi sağlar, ses ayarlarınızı otomatik olarak ayarlar, böylece kükreme boyunca duyabilirsiniz.

Portlar

Latitude 7310, (sol tarafta) bir çift Thunderbolt 3 bağlantı noktası, bir HDMI 2.0 bağlantı noktası ve bir microSD hafıza kartı yuvası da dahil olmak üzere (yüksek fiyat etiketi göz önüne alındığında olması gerektiği gibi) nispeten cömert bir bağlantı noktası seçimi ile birlikte gelir.

dell latitude 7310 sol taraf Ben Patterson / IDG

Dell Latutide 7310'un sol tarafında bir çift Thunderbolt 3 bağlantı noktası, tam bir HDMI bağlantı noktası ve bir microSD bellek kartı okuyucusu bulunur.

Sağ tarafta bir SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 Tip-A bağlantı noktası ve kama şeklinde bir dizüstü bilgisayar güvenlik yuvası ile birlikte birleşik ses jakı bulunur.

dell latitude 7310 sağ taraf Ben Patterson / IDG

Latitude 7310'un sağ tarafında, bir SuperSpeed USB 3.2 Type-A bağlantı noktası, birleşik ses girişi ve bir dizüstü bilgisayar güvenlik yuvası bulacaksınız.

Size gelişmiş ekran ve depolama cihazlarını bağlama seçenekleri sunan iki Thunderbolt 3 arayüzünden özellikle memnunuz. Ayrıca, Dell'in eski fareleri, yazıcıları ve benzeri diğer çevre birimlerini bağlamak için (en azından) tek bir USB A Tipi bağlantı noktası eklemeyi uygun görmesinden de mutluyuz.

Latitude 7310'un etkileyici Core i7 performansını ve daha fazlasını görmek için okumaya devam edin.