Derrick Henry ve Sert Kol Sanatı

Sosyal medyada anlık öne çıkan videolar çağında, aksi takdirde unutulabilecek 4 yardalık bir koşu viral oldu. Tennessee Titans'ın zedelenen kuyruğu Derrick Henry onun yıldızıydı: 200 kiloluk bir köşe başını yakından çekti, omzunu kavradı ve onu yere itti. Tüm video klibin başından sonuna kadar sadece birkaç saniye sürdü.

Cezaların telafi edilerek kaçışının reddedilmesi daha az önemli olamazdı. Kral Henry, eski bir All-Pro olan Josh Norman'ı küçük düşürmüş ve onu en antika futbol hareketleriyle yok ettiği ünlü savunucular koleksiyonuna eklemişti: sert kol.

Florida'daki Yulee Lisesi'nde koç olarak çalışırken Henry'nin sert kolunu mükemmelleştirmesine yardım eden ve daha sonra Henry'nin ulusal lise rekorunu kırmasıyla birlikte kullanılmaya başlanan Bobby Ramsay, "Elinizdeki silahları kullanın," dedi. 12.124 yarda acele. “Bazı erkekler için bu juke, diğerleri için bu bir dönüş hareketi. Derrick, erkekleri uzak tutmak için serbest elini kullanma becerisidir. "

Norman'ın ölümü, son üç sezonda Henry için büyüyen önemli olaylardan sadece biri. Henry, 2018'deki 99 yarda koşusundan Tennessee'yi geçen sezon AFC şampiyonluk maçına götüren baskın playoff performanslarına , 6. hafta Houston'a karşı kazandığı 264 yarda performansına kadar , Henry çok eski bir hamleyi düzenli olarak kullandı. Henry'nin 2015'te Alabama için kazandığı Heisman Trophy'de ölümsüzleştirildiğini söyledi.

Korkunç olan, Henry'nin tek bir sert kol tekniğine sahip olmaması. Üç tane var.

Resim<strong> Barroom Heck'i Benden Uzaklaştırıyor. </strong> Daha tipik bir sert kolun varyasyonunda Henry, üst vücut gücünü kullanarak onu uçurmak için önce bir defans oyuncusu çekiyor.
Kredi … Reuters aracılığıyla Steve Roberts / USA Today Sports

Şu anda Jacksonville'deki Mandarin Lisesi'nde antrenörlük yapan Ramsay, Henry'nin sert kollarından birini, Henry'nin uzun kollarını temastan önce uzatarak savunucuları uzak tuttuğu bir “sosyal mesafe” hareketi olarak tanımladı. Diğeri ise, bir savunmacının Henry'nin beline gitme hatasını yaptığı “yatma zamanı, evlat” hareketidir, sadece Henry'nin, oğlunun kafasını okşayan bir baba gibi, savunmacının kaskını aşağı itmesi için.

Norman oyunu için Henry, Ramsay'ın dediği “bar odası benden uzaklaş” hareketini kullandı. Bu, bir savunmacının zaten yakın olduğu zamanlar için ayrılmış sert kolun bir versiyonu ve Henry'nin göründüğü kadar kolay değil.

Titanların oyun kurucusu Ryan Tannehill, oyunun sadece birkaç metre öteden açıldığını gördü ve bu da onu sahada biraz tuzlu bir dil kullanmaya itti. Takımının Buffalo karşısında 42-16 galibiyetinden sonra bile Henry'nin gücüne hayret etti.

"Bu muhtemelen şimdiye kadar gördüğüm en acımasız sert kollardan biriydi," dedi. "Şüphesiz."

Henry, Norman'ı gönderdiği kadar kolaylıkla dikkatini bir tarafa savurdu.

"Çok fazla bukle yapıyorum," dedi gülümseyerek. Kollarımı bırakmalıyım.

Şakalar bir yana, futbolun ilk günlerine dayanan sert kol, Jim Brown'un Walter Payton ve diğerlerine yol açmasıyla dayandı. Garrison Hearst ve Marshawn Lynch gibi oyuncular, YouTube'da tıklamaları çiğneyen sert kol vurgulu videolara doğru ilerledi.

Kredi … Brett Carlsen / Getty Images

Henry'nin morarma tarzı günümüz NFL'sinde pek moda olmasa da, sert kol, onu mükemmelleştiren oyuncular için neredeyse bir hile kodu olabilir. Ligin kuralları, temasın tesadüfi görülmesi koşuluyla, bir koşucunun bir defans oyuncunun kaskını yüz maskesi cezası istemeden itmesine izin verir.

Hareketin en ünlü örneği, muhtemelen Ed Smith'in, John Heisman'ın adını taşıyan kupa üzerinde poz vermesidir, ancak NFL'deki birkaç sert kol, John Riggins tarafından Super Bowl'da atılanın bahis ve getirisiyle eşleşebilir. 1982 sezonu.

Dördüncü çeyrekte Washington 17-13 gerideyken, Riggins, 4. ve 1'de, sol taraftan kırıldı ve sağ kolunu Dolphins'in köşe bağı Don McNeal'i atmak için kullandı . Daha sonra devam eden gol için uç bölgeye 43 yarda şarj etti.

Riggins, sert kol üzerinde çalışmadığını veya bunun için herhangi bir özel teknik geliştirmediğini söyledi. Bir telefon röportajında "Temelde yaptığım her şey içgüdüseldi" dedi. "Biri seni yakalamaya çalışıyorsa, onu savuşturmaya çalışırsın."

Riggins, ünlü Super Bowl koşusunda takım arkadaşlarına ve biraz da şansa güveniyor. Kopmadan önce, sıkı uç Clint Didier sağa doğru hareket etti , sonra Riggins'i engellemek için sola geri döndü. McNeal, Didier'i her iki yönde de takip etti, ancak rotasını tersine çevirdiğinde kaydı.

Riggins, "Benden daha büyük bir parça almasına onu saniyenin yüzde biri kadar uzak tutan şey buydu," dedi. "Bu mücadeleyi bozmazsam, utanç verici olurdu."

İster Riggins ister Henry olsun, iyi bir sert kol, bir oyuncuyu her çağda öne çıkarabilir. Ancak geçen oyunu vurgulamak için çok çalışan ekiplerle ve modada daha küçük daha çok yönlü koşularla, küçük koşucuların tarzına uyum sağlamaya çalışmak yerine bedenini kucaklayan Henry, nihai gerileme haline geldi. 6 fit 3 inç ayakta ve 247 pound ağırlığında, 2016'da lige de giren Dallas Cowboys'un NFL Ezekiel Elliott'unda geri koşan en büyük oyuncu, üç inç daha kısa ve 20 pound daha hafif. Kansas City Chiefs çaylak Clyde Edwards-Helaire sadece 5 fit 7 inç olarak listelenmiştir ve 207 pound ağırlığındadır.

alçalmaya çalıştıklarında okşayan Kredi … Adam Bettcher / Getty Images

Alışılmadık boyuna ek olarak, Henry'nin uzun kolları var. 2016'da NFL taslağından önce 33 inç olarak ölçüldüğünde, son beş sezonda ölçülen üç draft için uygun koşu arkası dışında hepsinden daha uzun bir erişime sahip.

Bu boyut her zaman bir avantaj olarak görülmedi. Ramsay, birçok işverenin Henry'nin lisedeki bariz yeteneklerini göz ardı ettiğini, çünkü onun çok büyük olduğunu ya da futbol tabiriyle "uzun koştuğunu" düşündüklerini söyledi. Hepsi daha düşük bir ağırlık merkezi olan geri koşma arıyorlardı.

Ancak Henry boyutuna göre son derece hızlıdır – 40 yarda çizgisinde 4.54 koştu – ve boyunu ve gücünü topa vurmak ve savunma arka alanına girmek için kullanıyor. Geçen yıl lig lideri 1.540 yarda ve 16 gol için koştuğunda, ortalama 5,1 yarda aldı. Bu yıl ortalama 4,8 yarda taşıyor, ancak aynı zamanda topu daha fazla taşıyor – geçen sezon 20,2 maçtan 24,6 kez daha fazla.

Henry, her iki koluyla rakibini etkili bir şekilde sertleştirebilir – yine de onu diğerlerinden ayıran başka bir şey – ve bacaklarının peşinden gitmeye karar veren herhangi bir rakip bu kadar kolay olmayacaktır.

Sporcu geliştirme şirketi BreakAway Data'nın eski NFL çapındaki alıcılarından Dave Anderson, "İnsanların 'savunucuların alçalması gerektiğini söylediğini duyuyorsunuz," dedi. “Sorun şu ki, savunmacılar bir açıda tam hızda koşarken, geri koşmanın görüşünde ve 50 pound ağır bastığında bunu gerçekten yapamıyor. Bunların hepsi bir savunmacının zamanlamasını gerçekten karıştırıyor. "

Anderson, Henry'nin boyutuna ve hızına sahip bir oyuncuyla mücadele etme girişimini, "saatte 20 mil giden bir arabaya atlamaya çalışmakla" eşitledi.

Kredi … Cal Sport Media, Associated Press

Bunların hiçbiri boyunu, kilosunu ve kaldıracını en azından dokuzuncu sınıftan beri büyük bir etki için kullanan Henry için yeni değil. Ramsay, lisede boyunun bir metreyi geçen Henry'nin Barry Sanders gibi keskin bir koşucu olmadığını anladı. Boy avantajı nedeniyle, omzunu daha kısa bir savunmacının göğsüne indirmek onu yavaşlatırdı. Bu yüzden Ramsay, Henry'nin ağırlığıyla başa çıkmasına izin verdi ve hızını takipçilerden kaçmak için kullandı.

Henry, Eylül ayında "Bunu çocukluğumdan beri yapıyorum, futbol oynadığımdan beri ve bu bana doğal geldi çünkü uzun kollarım var" dedi. "Yani bu, bir mücadeleyi kırmak veya savunmacıdan uzaklaşmak için kullandığım ilk şey."

Ulusal lise koşuşturma rekorunu kırdığı oyunda Henry, 482 yarda ve 6 golde topu 58 kez taşıdı. Bu performans, bazı savunmalar 10 oyuncuya kadar hücum hattına koysa bile, 55 gol attığı bir son yıl için tipikti. Ramsay, "Yapmaya çalıştığımız hiçbir sır yoktu," dedi.

Hala yok. Tannehill pas oyunuyla sahayı genişletme yeteneği gösterirken, Tennessee hücumunu Henry üzerinden gerçekleştirir. Ve takımlar ne kadar uyum sağlamaya çalışırsa çalışsın, Henry bunu çalıştırmanın yollarını buluyor gibi görünüyor. Henry, Pazar günü, 5-0 Titanları, NFL'deki en verimli koşu savunmasına sahip bir takım olan 5-0 Pittsburgh Steelers ile karşılaştıklarında bu üstünlüğü test edecek. Ancak, işleri hemen hemen her şeye karşı çalıştırabilecek bir oyuncu varsa savunma, ben Henry.

Ve yıldızı yükselmeye devam ederken, Henry hayranları arasında Houston Oilers olarak geçirdiği günlerden beri Titans serisinin simgesi haline gelen ve Henry'nin sert kolunu neredeyse yeterince kullanmadığını düşünen birini sayabilir.

"O sert kolu nasıl daha fazla kullanmazsın?" Earl Campbell, geçen yıl takımla yaptığı ziyarette Henry'ye sordu . O kemiği üzerlerine koyun. Anladığınızı bilmelerini sağlayın. "

Kredi … Charles Rex Arbogast / Associated Press