İPhone 12 mini veya iPhone 12 Pro Max'inizi yeni mi aldınız? Önce bunları yapın!

Tebrikler! Artık yeni bir iPhone 12 mini, iPhone 12 , iPhone 12 Pro veya iPhone 12 Pro Max'in gururlu sahibisiniz. Muhtemelen kutuyu elinize aldığınız anda telefonun içine dalmak istersiniz, ancak heyecanınızı kontrol altına almaya çalışın ve önce biraz hazırlık yapın!

Dikkat etmek isteyeceğiniz küçük bir kurulum tavsiyemiz var. Elbette, gereksiz bir sürüklenme gibi görünüyor, ancak bu şeyler size gerçekten çok zaman ve daha sonra hayal kırıklığı kazandıracak.

1. Yedekleyin ve geri yükleyin

Doğru, yeni iPhone 12'nizi elinize aldıktan sonra eski iPhone'unuzu yedeklemek isteyeceksiniz, böylece yedekleme mümkün olduğu kadar güncel olacaktır. İCloud aracılığıyla, iTunes'da veya Finder'da yedekleme yapabilirsiniz.

Mac yedeklemesi için (macOS Catalina): Eski iPhone'unuzu Mac'inize bağlayın, yeni bir Finder penceresi açın ve Konumlar bölümünde sol sütundan iPhone'unuzu seçin. İTunes'da bulunan iPhone yönetim penceresine benzeyen bir pencere göreceksiniz. Yedeklemeler bölümünde, iPhone'unuzdaki tüm verileri bu Mac'e yedekle'yi seçin . Yerel yedeklemeyi şifrele seçeneğinin işaretlenmesi iyi bir fikirdir, bu nedenle hesap parolalarınız ve Sağlık verileriniz de yedeklenir – unutmayacağınız bir parola seçin. Şimdi yedeklemek için düğmeye tıklayın.

macos catalina iphone bulucu IDG

MacOS Catalina'da, iPhone'unuza Finder aracılığıyla erişebilirsiniz.

Yedekleme tamamlandığında, yeni iPhone 12'nizi bağlayın, ardından Mac'inize yaptığınız yedeklemeden geri yüklemek istediğinizi söyleyin. Daha sonra, isterseniz Ayarlar> iCloud> Yedekleme'den iCloud yedeklemelerine geri dönebilirsiniz. Ancak ara sıra kendi Mac'inizde bir yedekleme çalıştırmanın hiçbir zararı olmaz.

Bir Mac yedeklemesi için (macOS Mojave veya daha eski): Yedekleme işlemi, yukarıda Catalina için anlatılana benzer, ancak bunun yerine iTunes uygulamasını kullanırsınız. Eski iPhone'unuzu yedekledikten sonra yenisini bağlayın. iTunes, kurulum adımlarında size yol gösterecektir.

iphone itunes senkronizasyon ekranı IDG

MacOS Catalina'dan daha eski bir işletim sistemine sahip bir Mac kullanıyorsanız iTunes'u kullanın.

İCloud yedeklemesi için: Eski iPhone'unuzu Mac'inize bağlamanıza gerek yok. Sadece Ayarlar'ı başlatın ve en üstteki Apple Kimliği profil listenize dokunun, ardından iCloud> iCloud Yedekleme'ye gidin ve Şimdi yedekle'yi seçin.

Yeni iPhone 12'nizi kurarken, Apple Kimliğinizle yeni cihazınıza giriş yaptıktan sonra iPhone'unuzu bu yedeklemeden geri yükleyebilirsiniz.

Bir Android telefondan geliyorsanız (merhaba, bahçeye hoş geldiniz!), Mail, Takvimler ve Kişiler'deki tüm Google hesabı verilerinizi almanıza ve telefonunuzu taşımanıza yardımcı olabilecek bir Android Move to iOS uygulaması vardır. kamera rulosu, hatta Chrome yer işaretlerinizi Safari'ye aktarır.

2. Eski iPhone'unuzu güncelleyin, ardından Hızlı Başlangıç'ı kullanın

iOS, Hızlı Başlangıç adlı bir özelliğe sahiptir. Pratik olarak sihirdir. Yeni telefonunuzu eski telefonunuzun yanına tutmanız yeterlidir ve tüm öğelerinizi yeni cihaza aktarmak isteyip istemediğinizi soran küçük bir kart açılır. Daha sonra, eski telefonunuzun kamerasını yeni telefonunuza (küçük noktalardan oluşan bir bulut görüntüler) doğrultacak ve eski telefonunuzun 6 basamaklı şifresini gireceksiniz.

iphone 8 hızlı başlangıç elma

Hızlı başlangıç

Face ID'yi etkinleştirmek gibi kurulum işleminin geri kalanını gerçekleştireceksiniz ve ardından telefonunuz, tıpkı eski iPhone'unuz gibi kurulmaya hazır hale gelecektir. Bir süredir yedeklenmemişse, eski iPhone'unuzun yedeklemesini güncellemenizi bile isteyecektir.

Telefonunuzu bu şekilde ayarlamak, ayarlarınızın çoğunu, ana ekranınızın düzenini ve daha fazlasını aktarır. Bu büyük bir zaman tasarrufu sağlar. Ancak iOS 11 veya daha yenisini gerektirir, bu nedenle herhangi bir nedenle iPhone'unuzu en azından iOS 11'e (veya mevcut sürüm olan iOS 14'e ) güncellemeden yıllar geçtiyseniz, herhangi bir nedenle hemen güncellemek isteyebilirsiniz. İPhone 12'nizi elinize aldıktan sonra büyük bir güncelleme sürecini beklemek zorunda kalmak istemezsiniz.

Telefonunuzu bu şekilde kurmayı bitirdikten sonra, tüm uygulamalarınızı yeniden indirmesi için ona biraz zaman vermek isteyeceksiniz. Başlangıçta, telefonunuz, tıpkı eski iPhone'unuzdaki gibi klasörler halinde düzenlenmiş ve doldurulmuş olarak uygulamalarınız için yer tutucular gösterir. Ancak yeni telefonunuz uygulamaları gerçekten yeniden indirmelidir, çünkü App Store'dan her uygulama indirdiğinizde, telefonunuz aslında o iPhone modeli için özel olarak optimize edilmiş benzersiz bir sürümü kapar. Ancak kullanıcı verileriniz ve ayarlarınız aktarılır ve önemli olan budur.

Bu kadar hızlı ve kolay olmasına rağmen, yine de telefonunuzu yukarıdaki 1 numaralı bölümde açıklandığı gibi yedeklemenizi öneririz. Kurulum işleminiz sırasında bir şey gerçekten ters giderse, yaptığınız için mutlu olacaksınız!

3. Face ID ve Apple Pay'i kurun

Evet, maksimum güvenlik için Face ID kullanmalısınız – bu, iPhone 12'nizin kilidini açmanın en hızlı yoludur ve her seferinde yazmak zorunda olmadığınız için karmaşık bir parola kullanmak daha az zahmetli hale getirecektir. Face ID'yi kurmak da Touch ID'den çok daha hızlıdır — kurulum ekranı sizi uyaracak ve sizden birkaç kez daire içinde yavaşça bakmanızı isteyecektir. Parmak izini kaydetmek için ana sayfa düğmesine onlarca kez dokunmaktan çok daha hızlıdır.

yüz kimliği kurulumu elma

Face ID'yi ayarlamak, Touch ID'den çok daha hızlıdır.

Face ID ile gizliliğiniz konusunda endişeli misiniz? Olma. Yüzünüzde ne de başka biyometrik verilerin fotoğraf yok hiç telefon Apple bunların hiçbirini almaz bırakın. Diğer uygulamaların Touch ID ile parmak izlerinize erişememesi gibi, diğer uygulamalar tarafından erişilemez. Bununla ilgili her şeyi Face ID SSS bölümümüzde okuyabilirsiniz.

Apple Pay'i kullanmak için Face ID'yi etkinleştirmeniz gerektiğinden, bunu ayarlamak için Apple'ın Cüzdan uygulamasına atlamak için iyi bir zaman olacaktır. Apple Pay'de yeniyseniz, bir veya iki kredi kartı eklemek için Cüzdan içindeki talimatları uygulamanız yeterlidir. Eski iPhone'unuzda zaten Apple Pay varsa, yeni iPhone'unuzda kredi kartlarınızın kaybolduğunu fark edeceksiniz. Neden? Elbette güvenliğiniz için. Cüzdan geçmişiniz hala orada olacak, ancak Apple Pay ile kullanmak istediğiniz tüm ödeme kartlarını yeniden girmeniz gerekecek. (Apple Pay hakkında daha fazla bilgi için eksiksiz kılavuzumuza bakın .)

4. Uygulamalarınızı güncelleyin

Harika, artık yeni iPhone'unuzda ana ekranınızda olmalısınız. Önce App Store'a girin – tüm uygulamalarınızın en son sürümlerini isteyeceksiniz. Uygulama güncellemelerini kontrol etmek için App Store uygulamasını başlatın, ardından sağ üstteki hesap simgenize dokunun. Tüm hesap bilgilerinizin altında bir güncelleme bölümü bulacaksınız ve güncellemeleri buradan alabilirsiniz. Hızlı Kurulum'u kullandıysanız, uygulamalarınızın çoğu zaten güncel olmalıdır, bu nedenle bu, hızlı olacaktır.

Ayarlar> App Store> Uygulama Güncellemeleri'nde Güncellemeler anahtarını çevirerek uygulamalarınızın otomatik olarak güncellenmesini sağlayabileceğinizi unutmayın . Veya uygulamalarınızı manuel olarak güncelleyebilir ve nelerin değiştiğini görmek için "Yenilikler" sürüm notlarına bakabilirsiniz.

5. Apple Watch'unuzu eşleyin

(Veya belki sadece yepyeni bir satın Apple İzle kullanırsanız Elma İzle yeni telefonunuza ile gitmek) size sağlık veritabanına akan Etkinlik verilerini tutmak için yeni iPhone eşleştirmeniz gerekir ve yeni tutacağız saatinize akan telefon bildirimleri. Önce eski iPhone'unuzdaki Apple Watch uygulamasında saatinizin eski iPhone'unuzla eşlemesini kaldırmanız gerekir (saatinize dokunun, ardından “i” simgesine, ardından Apple Watch'un Eşleştirmesini Kaldır'a dokunun, ardından istendiğinde iCloud parolanızı girin) veya saatin kendisi ( Ayarlar > Genel > Sıfırla ).

Ardından, bir parola ayarlama, kilit açma davranışı ve Apple Pay dahil olmak üzere eşleştirme sürecinde size yol gösterecek olan yeni iPhone 12'nizde Watch uygulamasını başlatın.

Apple Watch'unuz halihazırda watchOS 7'yi çalıştırmıyorsa, güncellemek isteyeceksiniz. Yükseltmek için Apple Watch'unuzun iPhone'unuzun menzilindeki şarj cihazına bağlı ve en az yüzde 50'nin şarj edilmiş olması gerekir. Ardından iPhone Watch uygulamasında Yazılım Güncelleme seçeneğini arayın. Apple Watch'unuzu güncellemek yavaş bir süreç olabilir, bu nedenle erken başlamak iyi bir fikirdir.

6. Yeni hareketleri ve komutları öğrenin

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, iPhone 12'nizin ana sayfa düğmesi yoktur. Ana Sayfa düğmesinin bulunduğu yerde, artık fazladan yarım inç kadar muhteşem OLED ekrana sahipsiniz!

Bir iPhone X, XS veya 11'den geliyorsanız, elbette tamamen tanıdık gelecektir. Ancak eski bir iPhone veya iPhone SE'den yükseltme yapıyorsanız, öğrenmeniz gereken bazı yeni hareketleriniz var.

İşte iPhone'unuz "evde ücretsiz" olduğuna göre yeniden öğrenmeniz gereken birkaç temel komut.

Ana Sayfaya Dön: Ekranın altından yukarı kaydırmanız yeterlidir. Kolay!

Uygulamalar arasında geçiş yapma: Uygulamalar arasında ileri ve geri gitmek için telefonun alt kenarı boyunca sola veya sağa kaydırın. Uygulamalar arasında "zıplamak" için, parmağınızı yukarı ve aşağı hareket ettirerek, alt köşelerden "hafifçe vurun" veya alt kenar boyunca doğrudan yan yana kaydırın.

Uygulama değiştirici: Alt kenardan yukarı kaydırın ve parmağınız hala ekrandayken bir saniye duraklatın. Uygulama kartları hızla açılır ve parmağınızı kaldırıp aralarında kaydırabilirsiniz.

Bir uygulamayı kapatın: Uygulama değiştiriciden bir uygulamayı kapatmanız gerekirse, üzerinde hızlıca kaydırmanız yeterlidir.

Ekran görüntüsü alın: Yan düğmeye ve sesi artırma düğmesine aynı anda basmanız yeterlidir.

Öğrenilecek pek çok yeni komut ve hareket var. Şanslısınız: Bunun için bir rehberimiz var !

7. Şarj edin, çabuk!

Yeni iPhone 12'nizin parlak cam arka kısmına sahip olmasının bir nedeni var ve bunun nedeni iPhone 4'ün geri dönüşü değil. Hayır, bu cam arka kısım kablosuz şarj desteği içindir. Bu özelliği kullanmak için, Qi standardını kullanan uyumlu bir kablosuz şarj pedine ihtiyacınız olacak (bir grubu test ettik ve işte favorilerimizden bazıları ). Etrafta yatanlardan biri varsa, tek yapmanız gereken iPhone'unuzu pedin üzerine koymak ve güçlenmeye başlamasını izlemek. Komodininizdeki Yıldırım kablolarının karmaşasına veda edin!

Apple, iPhone 12 ile MagSafe adlı yeni bir özelliği tanıttı. Diğer Qi kablosuz şarj cihazlarına benzeyen, yalnızca güvenli manyetik hizalamayla manyetik olarak bağlanmış yeni bir şarj paketi. Hassas hizalama ve yeni dahili devre, Apple'ın şarj hızını 15 watt'a kadar artırmasına olanak tanıyor — normal Qi şarj cihazlarıyla gidebileceğinin iki katı ve neredeyse bir Lightning kablosu kadar hızlı.

iphone x kablosuz şarj elma

Elbette isterseniz iPhone 12'nizi Lightning ile şarj edebilirsiniz. Aslında, doğru güç adaptörünü ve kabloyu kullanmanız koşuluyla, bu hala telefonunuzu şarj etmenin en hızlı yoludur. İPhone 12, USB-C Güç Dağıtımı (USB-PD) standardını kullanarak hızlı şarjı destekler. 15 watt'ın üzerindeki herhangi bir şey iPhone'unuzu oldukça hızlı şarj eder.

8. Memoji'nizi yapın

Animoji harikadır, ancak Memoji onları bir sonraki seviyeye taşır. Bir iPhone X veya iPhone 11'den yükseltme yapıyorsanız, zaten bir Memoji oluşturmuş olabilirsiniz. İPhone 12, TrueDepth ön kamera sistemine sahip ilk iPhone'unuzsa, çizgi film avatarınızı oluşturmak için ilk fırsatınızdır.

memoji elma yüzleri elma

İPhone 12, TrueDepth kamera özellikli ilk iPhone'unuzsa, Memoji'nizi yapma zamanı!

Mesajlar uygulamasını açıp ardından yeni bir mesaj belirterek veya mevcut bir ileti dizisini açarak başlayın. Alt kısımdaki Animoji simgesine ve ardından Animoji listesinin başındaki + işaretine dokunun.

Süreç boyunca size yolgösterecek adım adım bir Memoji kılavuzumuz var .

9. Tıbbi Kimliğinizi oluşturun

Daha önce iPhone'unuza Tıbbi Kimlik kurdunuz mu? Değilse, bu potansiyel olarak hayat kurtaran bir özelliktir, muhtemelen gözden kaçırmamanız gerekir.

tıbbi kimlik iphone kurulumu IDG

Tıbbi Kimlik bilgilerinize kilit ekranından erişilebilir.

Acil durum müdahale ekiplerinin telefonunuz kilitliyken bile erişebileceği Tıbbi Kimlik bilgilerinizi ayarlamak için hızlı ve kolay bir kılavuzumuz var.

10. Apple'ın Kullanım Kılavuzuna bakın

Apple'ın, iPhone 12 donanımınız ve iOS'un en son sürümü hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatan çok ayrıntılı (yüzlerce sayfa!) Bir kullanıcı kılavuzu tuttuğunu biliyor muydunuz?

iphone kullanıcı kılavuzu elma

İPhone Kullanım Kılavuzu harika bir web kaynağıdır, ancak her şeyi Kitaplar uygulamasından ücretsiz olarak da indirebilirsiniz.

İPhone Kullanım Kılavuzuna web üzerinden erişebilir , ya göz atabilir ya da bilmek istediklerinizi arayabilirsiniz. Yer işareti koymak için iyi bir site. Bunun yerine, Kitaplar uygulamasından ücretsiz iBook sürümünü indirmek isteyebilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız olduğunda, kolay internet erişiminizin olduğu bir yerde olmayabilirsiniz.

İPhone'ları yıllardır kullanıyor olsanız bile, Apple'ın resmi kılavuzunda yeni bir özellik numarası bulacağınızdan emin olabilirsiniz. İçinde dolaşmak, yeni iPhone 12'nizin neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmenin harika bir yoludur.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.