Diego Maradona öldü: Arjantin'de

'e haraç yağarken üç günlük yas başladı

Diego Maradona ve Ossie Ardiles, 1982'de Arjantin için oynuyor
Diego Maradona (ortada) ve Ossie Ardiles (sağda) 1982 Dünya Kupası'nda birlikte oynadı

Eski Arjantin takım arkadaşı Ossie Ardiles, bugünün futbol yıldızları Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo'nun Diego Maradona kadar hayranlık duyulmayı "hayal bile edemediklerini" söylüyor.

Maradona'nın Çarşamba günü 60 yaşında ölmesinin ardından Arjantin'de üç günlük ulusal yas başladı .

Cesedi, bu süre zarfında Arjantin hükümetinin merkezi olan Casa Rosada'da yatacak.

Ardiles BBC'ye "Diego Maradona olmak inanılmaz derecede güzeldi" dedi.

"Ama öte yandan, hiç de kolay olmadı. Gerçekten çok erken yaşlardan beri sürekli basına maruz kaldı. Normal bir çocukluk geçirmedi, hiçbir zaman normal ergenlik yılları olmadı.

"Herkes onunla olmak istiyordu, herkes ondan bir parça istiyordu, bu yüzden inanılmaz zordu."

Barcelona ve Napoli gibi kulüplerde oynayan Maradona, Arjantin 1986 Dünya Kupası'nı kazandığında kaptandı ve çeyrek finalde İngiltere'ye karşı ünlü 'Hand of God' golünü attı.

1982 Dünya Kupası'nda Maradona ile birlikte oynayan eski Tottenham orta saha oyuncusu Ardiles, Arjantin'de, Napoli'de ve tüm dünyada "bir tanrı" olduğunu söyledi.

"Futbolda bir dahi olarak hatırlanacak" dedi. "Onun yarattığı olağanüstü faiz miktarını görebilirsiniz.

"[Juventus ve Portekiz forvet oyuncusu] Ronaldo gibi insanlar veya [Barcelona ve Arjantin forvet] Messi gibiler, bu tür bir hayranlığı hayal bile edemezlerdi.

"Maradona fenomeni buydu – her zaman."

Maradona, Buenos Aires yakınlarındaki Tigre'deki evinde yerel saatle öğlen saatlerinde öldükten sonra, daha sonra Çarşamba günü cesedinde bir otopsi muayenesi yapılacaktı.

Eski Arjantin atak yapan orta saha oyuncusu ve teknik direktör, kasım ayının başlarında beyin kanı pıhtısı üzerinde başarılı bir ameliyat geçirdi ve alkol bağımlılığı nedeniyle tedavi edilecek.

Çarşamba günkü Şampiyonlar Ligi maçlarından önce bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve aynı durum bu hafta diğer tüm Avrupa fikstürlerinden önce de olacak.

Messi ve Ronaldo haraç ödemek için mevcut oyuncular arasındayken, Brezilyalı futbolun büyük oyuncusu Pele bir gün "gökyüzünde birlikte top oynayacaklarını" umduğunu söyledi.

Manchester City yöneticisi Pep Guardiola, Maradona'nın "dünya futbolunu daha iyi hale getirdiğini" söyledi.

Barcelona ve Bayern Münih'in eski patronu Guardiola, "Arjantin'de bir yıl önce okuduğumda 'Hayatınla ne yaptığın önemli değil Diego, hayatımız için ne yaptığın önemli' dedi. .

"Bu adamın bize verdiklerini mükemmel bir şekilde ifade ediyor. Neşe ve zevk adamı ve dünya futboluna olan bağlılığı."

Eski Tottenham menajeri ve Arjantinli defans oyuncusu Mauricio Pochettino: "Acı çekildi. Diego, sen benim kahramanım ve arkadaşımdın. Seninle futbolu ve hayatı paylaştığım için çok şanslıydım."

Vatikan, Arjantinli ve futbol taraftarı Papa Francis'in dualarında Maradona'yı hatırlayacağını söyledi.

Hayranlar kahramanlarının yasını tutuyor

Arjantin'de Sport Club Internacional ile Maradona'nın eski kulübü Boca Juniors arasında Çarşamba günkü maç ertelendi.

Taraftarlar, Boca Juniors'un Buenos Aires'teki stadyumu La Bombonera'ya akın etti ve birçoğunun gözyaşları içinde kaldı – bazılarının durumunda, Maradona'nın oyun günlerini hatırlamak için çok genç olmasına rağmen.

Ayrıca Maradona'nın yaşadığı San Andres mahallesinde ve en son yerel kulüp Gimnasia y Esgrima'nın yöneticisi olduğu La Plata'da toplandılar.

Ülkenin başkentinde, "gracias Diego" dijital metro işaretlerindeki tren bilgilerinin yerini alırken, hayranlar şehrin banliyölerinde La Mano De Dios'u (Tanrı'nın Eli) söyledi.

Boca Juniors kadın oyuncusu Yamila Rodriguez, Diego Maradona'nın grafiti görüntüsü önünde ağlıyor

Binlerce mil uzakta, İtalyan kulübü için 188 maçta 81 gol atan adama övgü olarak aydınlatılan Napoli'nin San Paolo stadyumunun dışında da toplandılar.

Havai fişekler aşağıdaki gibi patladı, Maradona gömlekleri ve hatta Maradona yüz maskeleri giymiş, ilahiler söyleyip ağlıyordu.

Sunum gri çizgi Güney Amerika muhabiri Katy Watson'ın analiz kutusu

Maradona, Arjantinliler için sadece bir sporcu değildi, o bir ikon, politik bir oyuncu ve elbette sevimli bir hayduttu. İnsanlar süper yıldız futbolculara saygılarını sunmaya hazırlanırken derin bir üzüntü var.

Ancak etkisi Arjantin'in ötesine geçiyor – Güney Amerikalılar futbol miraslarından gurur duyuyorlar, bu yüzden bu haber bölge genelinde yankı buldu.

Adamları Pele'nin dünyanın en iyi futbolcusu unvanını kazanmak için yarıştığı komşu Brezilya'da, Maradona'nın ölümü manşet haberdi – iki ülke arasındaki rekabetin çoğu iki oyuncuya indirgenebilir, güzelliğe duyulan tutku buraya geldi.

Ancak Pele, Maradona'ya sevgili bir arkadaş olarak haraç ödemesi ile rekabet bir kenara bırakıldı.

"Umarım bir gün cennette birlikte bir tekme atarız" dedi.

Sunum gri çizgi

Napoli'den bir açıklama: "Herkes sözlerimizi bekliyor ama yaşadığımız böyle bir acı için hangi kelimeleri kullanabiliriz?

"Şimdi gözyaşları zamanı. Sonra sözler zamanı.

"Yas tutuyoruz. Bayıltılmış bir boksör gibi hissediyoruz. Şok içindeyiz. Hem şehir hem de kulüp için yıkıcı bir darbe."

Perşembe günü Napoli'de bir yas günü gerçekleşecek.

Şehrin belediye başkanı Luigi de Magistris, Stadio San Paolo'nun Maradona onuruna yeniden adlandırılması çağrısında bulundu.

BBC Radio 5 Live'a konuşan Pisa'da Maradona'ya karşı oynayan Paul Elliott şunları söyledi: "Olağanüstü olduğunu söylemeliyim. Bu adamın sahip olduğu üstün bir yetenek, bir aura, bir varlık vardı ve ne zaman sen bilirsin bir enerji duygusu hissedin.

"Napoli, İtalya'nın güneyinde çok fakir bir bölge ama onların tüm dünyaları Maradona ve Napoli çevresinde inşa edildi.

"Kulübün geldiğinde nerede olduğuna bakarsanız, bir adamın etkisi, sahip oldukları başarının anahtarı ve katalizörüydü ve herkese umut vermesiydi.

"Bu sadece onun olağanüstü, üstün yeteneğiydi."

Taraftarlar Napoli stadyumunun dışında toplanıyor Bir Napoli hayranı Maradona haraçlarına bakarken ağlıyor La Bombonera'nın önünde bir anne ve oğlu Maradona'nın yasını tutuyor Maradona Arjantin forması giyen bir hayran, Buenos Aires'teki bir anma törenine bakıyor Bir kadın La Plata'da bir haraçta mum yakıyor