İşlem düğümleri gerçekten önemli mi? | Bir uzmana sorun

S: İnsanlar, farklı şirketlerin kullandığı düğüm hakkında neden bu kadar heyecanlanıyor? Intel, 14nm'de olduğu için çok fazla eleştiriliyor ve Nvidia da Samsung'un 8nm işleminde olduğu için. Sanki TMSC 7nm'de olmayan biri ölümcül bir hata yapmış gibi.

Kargaşanın çoğunu insan doğasına bağlayabilirsiniz. İnsanların kendilerini belirli bir spor takımına veya burger lokantasına uydurmalarıyla aynı nedenle, sadakatle bir CPU üreticisini savunacaklar veya herhangi bir eleştiriye karşı saldırıya geçecekler. Meslektaşım Brad Chacos'un sık sık belirttiği gibi, hiç kimse yanlış ürünü seçmiş gibi hissetmekten hoşlanmaz, özellikle de pahalı bir elektronik yatırım olduğunda. Bu his (veya hatta bunun varsayımsal tehdidi) sadık hayranlarda ateşli bir gazabı ateşleme eğilimindedir.

Bazı geçerli eleştiriler var – örneğin Intel, belirli kilometre taşlarına (10 nm'ye geçme gibi) belirli bir zamanda ulaşacağına ve sonra bu hedefleri kaçıracağına söz vererek kendisini köşeye sıkıştırdı. Çok kısa bir süre önce şirket, düzenli aralıklarla süreç küçülmelerinin meydana geldiği istikrarlı bir program izledi ve inovasyonun önemli bir göstergesi olarak kalıp boyutunu pazarladı. Şimdi, 14nm üzerinde yıllarca sürebilmek, bir sonraki bekleyişe ve hatta ilerlemeyi tanımlamak için kullanılan kelimelere duyulan güveni baltaladı. (Bir kuşak şimdi ne olacak?) Yani yayımlanan 14nm CPU her yeni set ile, PC bina toplumun şüphecilik artar, bu yongaları iyi düzeyde iyileşmeler bile.

kaby lake gofret yeni 100679752 orig Gordon Mah Ung

Kalıp küçültmeleri, çip üreticilerinin aynı saat hızlarına (veya daha yüksek) ulaşırken daha az güç tüketen ve üretimi daha az maliyetli olan CPU'lar üretmelerine olanak tanır – bu nedenle kağıt üzerinde, işlem düğümleri üzerindeki internet savaşlarının geçerli bir temeli vardır.

Bu şüpheyi abartılı bulabilirsin ve pragmatik düzeyde haklısın. Süreç küçülmeleri teknolojiyi geliştirir, ancak bunlar büyük ölçüde bir pazarlama satış noktasıdır. Günün sonunda, bir ürünün gerçek dünyadaki performansı çok daha önemlidir. 7 nm'lik bir Ryzen CPU satın almak, 14 nm'lik bir Intel çipi satın almaktan daha iyi gelebilir, ancak karşılaştırmalar Intel'in kendine ait olduğunu gösteriyorsa, işlem düğümü önemsizdir. Geçmişe dalın ve bunun daha fazla örneğini de bulacaksınız: AMD'nin Polaris GPU'ları 14nm'de çıkmış olsa da, Nvidia'nın rakibi 16nm Pascal kartları yine de her türlü kıçınızı tekmeledi.

Ancak Brad'in bilge sözlerine geri dönün ve süreç düğümleri üzerindeki sabitleme mantıklı. Duygular genellikle pratik olanı geçersiz kılar. Bu nedenle, takım sadakati ya da kötü bir satın alma yapmaktan kaçınmak için ya da sadece eski güzel saçmalıklardan kaçınmak için, kalıp psikiyatristleri İnternet tartışmalarında kolay bir kısaltma haline gelir.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.