Spor karşılaşmalarındaki taraftarlar: İngiltere'de en fazla 4.000 kişiye izin verilebilir


Kuzey İrlanda hayranları Windsor Park'taki tribünlerde
1.060 destekçiden oluşan bir kalabalık, bu ayın başlarında Euro 2020 play-off finallerinde Kuzey İrlanda'nın Slovakya oynamasını izledi.

İngiltere'deki dört haftalık kilitlenme 2 Aralık'ta sona erdiğinde, en düşük riskli bölgelerdeki açık hava etkinliklerinde maksimum 4.000 hayrana izin verilecek.

İkinci kademe alanlarda 2.000 kişiye kadar izin verilecek, ancak üçüncü kademede hiçbirine izin verilmeyecek.

Birinci ve ikinci katlardaki kapalı mekanlarda maksimum 1.000 seyirci bulunabilir ve iç ve dış mekanların kapasitesi% 50 ile sınırlıdır.

Organize taban sporları devam edebilecek ve spor salonları ve eğlence merkezleri tüm kademelerde yeniden açılabilir.

Elit spor, ulusal tecrit sırasında kapalı kapılar ardında devam etti, ancak taban ve amatör spor 5 Kasım'dan beri durduruldu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Pazartesi günü İngiltere'deki hükümetin yeni önlemlerini ve Covid-19 kısıtlamalarını Avam Kamarası'na video bağlantısı aracılığıyla duyurdu.

Hangi kademelerin hangi alanlarda olacağıyla ilgili haberler Perşembe günü kamuoyuna açıklanacak.

Johnson, "Birinci ve ikinci kademelerde, seyirci sporları ve iş etkinlikleri, kapasite sınırları ve sosyal mesafeyle içeride ve dışarıda devam etmekte özgür olacak" dedi.

"Bu haftanın ilerleyen günlerinde, tüm yaş gruplarındaki, özellikle de 60'lı yaşların üzerindeki vakaların analizine dayanarak, hangi alanların hangi aşamaya gireceğini – umarım Perşembe günü – açıklayacağız.

"Ayrıca, vakaların yükselme veya düşme oranına, Covid'e sahip yerel bir nüfusta test edilenlerin yüzdesine ve NHS üzerinde mevcut ve öngörülen baskılara bakmayı da içerecektir."

Kültür Sekreteri Oliver Dowden, "Bu, spor için ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır.

"Tabandan gelen sporu geri getirmek benim bir numaralı önceliğimdi, bu nedenle önemli sağlık yararlarının bilincinde olarak sporu ve spor salonlarını her aşamada yeniden açtığımız için mutluyum.

"Ayrıca turnikelerin beklenenden daha erken dönmesini, temkinli bir yaklaşım benimseyerek ve en düşük riskli alanlardan başlayabilmemizden de çok memnunum.

"Sporun, hayranlarının güvende olmasını sağlamak için her adımı atacağına ve biz herkesi güvenli bir şekilde içeri sokana kadar taraftarların üzerlerine düşeni yapacaklarından eminim."

'Hayranlarımızı özledik'

İngiltere'nin ilk dört bölümünde futbol, ilk koronavirüs kilitlenmesinin ardından Haziran ayındaki dönüşünden bu yana kapalı kapılar ardında oynanıyor.

Burnley menajeri Sean Dyche, Crystal Palace'a karşı oynadığı ev Premier Lig maçından önce, "Bu bir başlangıç noktası. Sınırlı sayılar olsa bile, bu hissi ve bu bağlantıyı geri getiriyor" dedi.

"Umarım bundan sonra hızla gelişir. Hayranlarımızı özledik."

İngiliz Futbol Ligi (EFL), plandan yararlanmak için önümüzdeki haftanın bazı fikstürlerini değiştirme olasılığını araştırıyor.

EFL'nin 1 ve 2 Aralık tarihlerinde Championship, League One ve League Two'daki maçların eksiksiz bir takvimi vardır.

Henüz herhangi bir karar alınmadı, ancak Salı gününden Çarşamba gününe geçiş talep eden bir veya iki kademe bölgedeki herhangi bir kulüp, yayın gereklilikleriyle herhangi bir çelişki yoksa, muhtemelen olumlu bir yanıt alacaktır.

Futbol Taraftarları Derneği'nden yapılan açıklamada, "Taraftarlar her zaman futbolun diğer sektörlerle aynı şekilde ele alınması gerektiğini düşünmüşlerdir."

"Durumun böyle olacağını düşündüren bugünkü duyuruyu memnuniyetle karşılıyoruz ve daha fazla ayrıntı görmek için sabırsızlanıyoruz.

"Özellikle birçok alt lig ve lig dışı kulüp için, taraftarları stadyumlara güvenli bir şekilde sokmak, çok zor bir sezonda hayatta kalmaları için kesinlikle kritik önem taşıyor.

"Kulüpler, ligler ve Spor Saha Güvenliği Kurumu, stadyumları güvenli yerler haline getirmek için prosedürler koymak için çok çalıştı ve umarız bu, normalliğe dönüş yolunda ilk adımdır."

Taban sporları her alanda yapılabilir ancak Dijital, Kültür, Medya ve Spor Dairesi (DCMS), "üçüncü kademe alanlarda en yüksek riskli faaliyetler için bazı kısıtlamalar" olacağını söyledi.

Açıklamada, "Elit olmayan sporlardaki seyirciler, her kademe için Covid güvenli rehberliği doğrultusunda etkinliklere katılabilecekler."

İç mekan sporları devam edebilir, ancak "iç mekan ortamında koronavirüs bulaşma riskinin daha yüksek olması" nedeniyle DCMS, yerel bölgenin "uyarı seviyesine" bağlı olarak "bazı faaliyetlerde" kısıtlamalar olacağını söyledi.

İç mekan sporları için DCMS kuralları

  • Birinci kademe alanlarda, kapalı alan sporları altı kural dahilinde gerçekleştirilebilir. Örneğin, farklı hanelerden insanlar üç veya üç voleybol oynayabilir veya farklı hanelerden dört kişi çiftler tenis veya badminton oynayabilir.
  • Eğitim seansları ve egzersiz sınıfları gibi grup etkinlikleri, insanların birbiriyle karışmayan ayrı gruplarda (altı kişiye kadar) olması koşuluyla daha fazla sayıda gerçekleştirilebilir.
  • İkinci kademe alanlarda, ev içi sporlar hane içinde gerçekleştirilebilir ve insanlar, hane halkları arasında bir karışım olmadığı sürece egzersiz sınıfları gibi grup faaliyetlerine katılabilir.
  • Kişiler, tekler tenis maçı gibi, başka bir evden bir kişiye yakın yakınlık veya fiziksel temas içermeyen belirli sporları oynayabilir.
  • Üçüncü kademe alanlarda, kapalı alan sporları yalnızca evinizin içinde yapılacaktır ve egzersiz sınıfları gibi grup etkinlikleri olmamalıdır.

Tepki ne oldu?

Sport England CEO'su Tim Hollingsworth şunları söyledi: "Büyük kredi, faaliyetlerinin ve tesislerinin ne kadar güvenli olduğunu kanıtlamak ve riski azaltmak için ne yaptıklarını çok net bir şekilde ortaya koymak için çok çalışan birçok kuruluş ve bireyden kaynaklanmaktadır.

"Başbakandan aşağıya, spor yapmanın ve aktif olmanın hayati faydaları artık sadece fiziksel sağlığınız için değil, aynı zamanda en önemlisi zihinsel sağlığınız için bir destek olarak güçlü bir şekilde kabul ediliyor.

"Kış aylarına girerken, bunun gibi çeşitli güvenli fırsatlara sahip olmak her zamankinden daha önemli."

At yarışlarının önde gelen kuruluşlarından bazılarının ortak açıklamasında, 1 Haziran'dan beri kapalı kapılar ardında çalışırken, test olaylarının Covid-19'un "bulaşma kanıtı" göstermediğini söyledi.

İngiliz At Yarışı Otoritesi CEO'su Nick Rust, "Sayıların başlangıçta sınırlı olduğunu ve tüm mekanların seyirci kabul etmesine izin verilmeyeceğini biliyoruz, ancak bu bir ilerleme" dedi.

"Tüm yarışmacılarımızın yarışa döndüklerinde hükümetin halk sağlığı kurallarına uyacağından eminim ve bu, yarışmaya katılanların sayısını artırmamızı sağlayacaktır."

Premiership Rugby CEO'su Darren Childs, "Katmanlar Perşembe günü ilan edilene kadar kulüplerimiz üzerindeki etkisini tam olarak bilemeyeceğiz, bu nedenle ekibim, taraftar katılımının zorluklarını sağlığı en aza indirecek şekilde ele almak için hükümetle birlikte çalışmaya hazır. riskler.

"Ligi sağlam tutmak, salgın sırasında bir numaralı önceliğim oldu ve artık oyunu büyütmek ve daha uzun vadeli finansal istikrar sağlamak için temellere sahibiz."

Açıklamadan önce Premier Lig kulübü Tottenham Hotspur'un başkanı Daniel Levy, taraftarların geri dönmesi için hazırlıkların çoktan yapıldığını söyledi.

"Premier Lig kulüpleri, diğer birçok ülkedeki deneyime benzer şekilde, sosyal mesafe, örnek hijyen standartları, kalifiye görevliler, test yetenekleri ve çeşitli seyahat planları ile sorumlu bir şekilde dış mekan etkinlikleri sunma konusunda tamamen yeteneklidir ve teknolojik açıdan en gelişmiş mekanların bazılarında faaliyet gösterir. dünya, "dedi Levy.

BBC Çevresinde - Sesler BBC altbilgisinin etrafında - Sesler