Focal Chora 806 kitaplık hoparlör incelemesi: Üst düzey ses

Fransız ses üreticisi Focal, yüksek kaliteli ses alanında en çok tanınan markalardan biridir. Şirketin ürünleri, 200.000 $ 'dan fazla maliyetli hoparlörlerden kulaklıklara ve otomotiv ses hoparlörlerine kadar uzanıyor. Focal'ın Chora 806 kitaplık hoparlörleri (çift başına 990 $), Focal'ın modern stili daha gerçekçi fiyatlarla birleştirmeyi amaçlayan en yeni hoparlör serisinin bir parçası.

Bu amaçla, şirket, 1 Kasım – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında (tedarikler tükenirken) bir dizi paket teklifi sunmak için kardeş markası Naim Audio'ya katılıyor. Chora 806'yı bir Naim Uniti Atom entegre amplifikatörü ile birlikte 3.290 $ 'a satın alın ve ayrıca 4 metrelik bir Naim çift NAC A5 hoparlör kablosu ve beş yıl süreyle uzatılmış garanti elde edeceksiniz. Bu, hoparlörleri, kabloları ve uzatılmış garantiyi ücretsiz olarak almak gibidir.

Mükemmel Uyum ve bitiş

Chora 806 kitaplık hoparlörü, iki kule hoparlör modeli, bir surround hoparlör, bir merkez kanal ve bir subwoofer içeren Chora ailesinin bir parçasıdır. Chora serisi, iki kanallı sadelikten yana olanların yanı sıra tam gelişmiş ev sineması kurulumları arayan audiophiles hedefliyor.

odak kaplama detayı Theo Nicolakis / IDG

Chora'nın zarif kaplama kaplamasının ayrıntılı bir görünümü.

Chora 806'yı paketinden çıkarırken, yardım edemedim, ancak sağlam yapı kalitesini ve stilini fark ettim. Chora'nın saten cilalı ahşap damarlı kaplaması mükemmeldir. Chora 806 zevklerinize ve dekorunuza uyacak üç farklı renge sahiptir: Açık ahşap (akçaağaç benzeri kaplama), koyu ahşap (ceviz benzeri kaplama) ve siyah. İnceleme örneğim koyu renkli ahşapla geldi. Bölmenin rengi her kaplamaya göre değişir.

Koyu renkli ahşap inceleme örneğimde, konuşmacının hafif parlak, arduvaz renkli ön bölmesi belirgin bir özellik olarak öne çıkıyor. Bölme rengini sevseniz iyi olur çünkü çoğu hoparlörün aksine Chora 806 ızgarası bölmeyi kapatmaz. Bunun yerine Focal, Chora 806 ile farklı bir tasarım estetiği alıyor.

Ters çevrilmiş kubbe tweeter, açıkta, delikli bir metal kapağın arkasına oturur ve önden ateşleme portu her zaman görülebilir. Yalnızca 6,5 inçlik sürücü manyetik bir ızgaraya sahip. Görünüşü, ziyaretçilerinizi gösteriş yapmak için can attığınız yüksek performanslı bir hoparlörle donanmış olduğunuzu fark ettiren bir konuşma başlatıcı.

Ancak dairesel manyetik ızgara titizdir; bölmeyi almak için tam olarak çevrilmesi gerekir. Izgarayı düzgün oturtmak için, mıknatısların hizalandığını hissedene kadar onu direksiyon simidi gibi döndürmem gerekiyordu.

Chora 806 iki yönlü bir tasarımdır. Focal, amiral gemisi hoparlörlerinde berilyum (muhtemelen bugün mevcut olan en iyi tweeter materyali) kullanıyor. Ancak bu elementle çalışmak çok pahalıdır, bu nedenle Focal, Chora 806'da daha ekonomik bir alüminyum / magnezyum tweeter'ı tercih etti. Sürücü bir Slatefiber konidir. Slatefiber, geri dönüştürülmüş, dokunmamış karbon elyaflar ve termoplastik polimerin bir bileşimidir. Focal, sürücülerde geri dönüştürülmüş karbon fiberleri kullanan ilk ses markası olduğunu ve bu iki malzemenin kombinasyonunun mükemmel akustik performansın yanı sıra sertlik ve sönümleme ile sonuçlandığını söylüyor.

Yüksek kaliteli amplifikasyon kullanın

Focal, Chora 806'yı 89dB hassasiyete sahip 8-ohm hoparlör olarak tanıtır, ancak Chora'nın empedansı 4,6 ohm'a düşebilir ve bu da bir amplifikatör için daha zor bir yük sunar. Chora'nın sürmesi kolay olsa da, onları yüksek kaliteli bir A / V alıcısı veya düşük empedanslı yükleri kaldırabilecek özel bir güç amplifikatörü ile eşleştirmelisiniz.

chora806 unitiatom Odak / Naim

Hızlı hareket edebiliyorsanız, Chora 806 hoparlörleri, bir Naim Uniti Atom entegre ampliferini, NAC A5 hoparlör kablolarını ve yalnızca amplifikatörün fiyatı için 5 yıllık uzatılmış garanti alabilirsiniz.

Chora 806'yı bodrum kattaki tiyatromda kurdum ve 33 inçlik masif ahşap standların üzerine yerleştirdim. Focal, Chora 806 için özel olarak tasarlanmış ve çift başına 290 dolara satılan bir çift stand satıyor; ne yazık ki, Focal bana bir inceleme örneği sağlamadı. Odak standları 21 5/8-inç uzunluğundadır ve MDF'den (orta yoğunluklu sunta) üretilmiştir. Standlar, zaman hizalaması ve tweeter'ları kulaklarınıza doğru yönlendirmek için hafifçe eğilir. Chora 806'nın alt kısmında, güvenlik için standların üst plakasına takılan dişli vida delikleri bulunur.

Stand kullanmanızı tavsiye etsem de, Focal masa üstüne yerleştirmek için iki set silikon nokta içerir.

Güzel, ama kafa karıştırıcı bağlayıcı yazılar

Focal Chora'nın bağlayıcı yazıları biraz övgü ve eleştiriyi hak ediyor. Bağlama direkleri, hoparlörün arkasında güzel bir şekilde pürüzsüz ve kıvrımlı bir boşlukta oturur ve onları sıkıp gevşetmeyi inanılmaz derecede kolaylaştıran yuvarlak yüzgeçlere sahiptir.

odak bağlama noktası Theo Nicolakis / IDG

Focal'ın bağlayıcı post tasarımı, sıkmayı ve gevşetmeyi kolaylaştırır.

Bağlayıcı yazılar da kafa karıştırıcı. Kullanım kılavuzu, maça, çıplak tel veya muz konektörleri barındırabileceklerini gösterir. Ama muz konektörlerini kullanmaya çalışırken iyi şanslar. Bağlama direkleri, geleneksel muz konektör kanalının üzerinde kapaklarla birlikte gelir. Hayatım boyunca kapakları nasıl açacağımı bilemedim. Konektörlere zarar verme korkusuyla aniden durdum.

Focal’ın banana fişlerini kolayca bağlamama izin vermeyen bağlayıcı bağlantı fişlerinin ayrıntılı görünümü. Theo Nicolakis / IDG

Chora 806'nın muz fişlerini kolayca bağlamama izin vermeyen bağlayıcı direk fişlerinin ayrıntılı bir görünümü.

Dinleme

990 $ 'lık Focal Chora 806'yı 3.290 $' lık Naim Uniti Atom, yüksek performanslı, yüksek güçlü bir ağ aktarıcısı ve son derece kompakt bir ayak izinde entegre amplifikatör ile eşleştirdim. Bu, Roon'a hazır bir cihaz, bu yüzden Roon Nucleus sunucumdan hem yüksek çözünürlüklü ses dosyalarından hem de Tidal akışlarından oluşan kaynak materyali sundum.

Chora 806 odamı aramak için alışılmadık derecede titizdi – son hafızadaki herhangi bir hoparlörden çok daha titizdi. Bu görev için gerekli donanıma sahip değilseniz, yerel Odak satıcınızın hoparlörleri sizin için ayarlamasını sağlayın. Gerektiği gibi ödüllendirileceksiniz.

odak tweeter Theo Nicolakis / IDG

Focal'ın ters çevrilmiş alüminyum / magnezyum tweeter'ı

Doğru şekilde arandığında, Chora 806 bu fiyat aralığındaki hoparlörler için büyülüdür; tutarlı bir ses duvarı oluşturarak odamda tamamen kayboldular. Indigo Girls'ün "Welcome Me" adlı parçasında Focals, Amy Ray ve Emily Saliers'ın gitar vuruşlarının ve vokallerinin uzay ve zamanda sonik görüntülerini çizdi.

Focal 806, tutarlı bir şekilde hoparlör kenarlarının ötesine uzanan gülünç derecede büyük bir ses sahnesi yarattı. Minyatür bir ses sahnesi genellikle monitör hoparlörlerinin bir dezavantajıdır – bu burada yoktu.

Chora 806, yeoman'ın çalışmasında Billy Joel'in "Piano Man" ve Lana Del Rey'in "Mariners Apartment Complex" i üzerine piyano notaları hazırladı. Yine de nitpick yapmama izin versem de, Chora piyanonun tanımını ve gövdesini yeniden üreten mükemmel bir skor elde edemez.

odak sürücü Theo Nicolakis / IDG

Chora 806'nın Slatefiber konik kompozit woofer'ının ayrıntılı bir görünümü.

Bas tepkisi, sürücü boyutu ve frekans tepkisi için çok iyiydi. Focal'ın tasarımcıları açıkça bas miktarına değil kalitesine odaklandılar. Chora'nın frekans aralığı 58Hz ila 28kHz arasında derecelendirildi ve iyi kontrol edilen, göğüsleri güçlü bir basla dinleme alanıma baskı yapan Lourdes "Royals" da tatmin edici bas hatları sağladı. Ingrid Michaelson'ın "This is War" ve "Wonderful Unknown" daki bas hatları gergin, net ve iyi kontrol edildi, ancak en düşük frekanslarda işitilebilir şekilde kısaltıldı.

James Blake'in “Limit to Your Love” da, Chora 806'nın şarkının evi sarsan bas dizilerindeki alt sınırlar fazlasıyla açıktı. Chora 806 ile gerçekten derin bas istiyorsanız, bunları yüksek kaliteli bir subwoofer ile eşleştirin.

Chora 806 beni bazen Sarah McLachlan'ın "Love Come [piano version]" ve Diana Krall'ın The Look of Love albümünden "I Remember You" gibi şarkılarda büyüledi.

Olumsuz tarafı, Chora 806 hafif kutulu bir sesi tam olarak aşamaz – bu, bu fiyat noktasında hoparlörler ve monitörlerle yapılan sonik değiş tokuş. Ses sahnesi, tını ve dinamikler gerçekten iyi olsa da, notaların dokusu ve onları çalan enstrümanlar, referans hoparlörlerle deneyimleyeceğiniz ustalıklı incelik ve ustalıktan yoksundur.

Örneğin, Odaklar ve RBH Sound SVTR Signature Tower Hoparlörlerim arasında gidip gelmek (fiyat 11.000 $ ' dır , bu kesinlikle haksız bir eşleşme), RBH SVTR İmzaları, vokallerde ve enstrümanlarda şişkinlik ve lekelenme hissini ortadan kaldırdı. Natalie Merchant'ın “San Andreas Fault” daki vokalleri, sağlam bir şekilde inşa edilmiş bir mekan ve zaman duygusuyla anında odaklandı. Başka bir deyişle, 5x büyütmede optik ve dijital yakınlaştırma arasındaki farktır.

Yüksek sonun tadı

Focal'ın Chora 806 kitaplık hoparlörleri güzel bir şekilde inşa edilmiş, sağlam performanslardır. Chora'nın yapısı ve performansı, üst düzey soyağacını açıkça aktarıyor ve kendilerini ciddi bir ses hobisine adamak isteyen herkes için sağlam bir seçim.

Bankayı bozmadan, Chora 806, yüksek performanslı sesin neler sunabileceğinin tadını çıkarır. Bunları yüksek kaliteli elektronik ve amplifikasyonla eşleştirdiğinizden emin olun. Focal-Naim promosyonunu 31 Aralık'a kadar sürdürebilirseniz, olağanüstü bir fiyata eş dostu bir ayak izine sahip, kulağa hoş gelen, yüksek teknoloji ürünü bir paket alacaksınız.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.