Gateway GWTN156-3BK incelemesi: Biraz fazla yüksek sesle yaşayan bir oyun dizüstü bilgisayarı

Geçit geri döndü! 1990'larda bir zamanlar ünlü olan bu PC şirketi, birkaç yıl önce Acer tarafından satın alındı. Acer bu yılın başlarında Gateway markasını Walmart'a özel olarak benekli inek maskotuyla tamamlayana kadar boşta kaldı. İlk yeni tekliflerden biri, şiirsel olarak adlandırılan Gateway GWTN156-3BK, bir Comet Lake-H mobil CPU ve mütevazı derecede agresif bir Nvidia GeForce RTX 2060 yongasını Walmart'ta sadece 999 dolara mal olan bir dizüstü bilgisayara dönüştürüyor.

Teslim ediyor mu? Kesinlikle. Hem mevcut bellek hem de SSD istediğimizden daha seyrek olsa da, testlerimiz çok iyi oyun performansı için tatmin edici olduğunu ortaya koydu. Tasarımın, iyi bir klavye ve iyi bir bağlantı seçenekleri karışımı da dahil olmak üzere öne çıkan özellikleri de var.

Bu inceleme, en iyi dizüstü bilgisayarlar hakkında devam eden toplamamızın bir parçasıdır. Rakip ürünler ve bunları nasıl test ettiğimiz hakkında bilgi için oraya gidin.

Gateway GWTN156-3BK logosu 1 Mark Hachman / IDG

Ağ Geçidi benekli inek logosu dizüstü bilgisayarın kapağında yeniden beliriyor.

Gateway GWTN156-3BK: Özellikler ve özellikler

Herkesin evden çalışmak veya ders çalışmak için bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyduğu bir yılda, Gateway gibi eski bir PC markası bile ilgi çekebilir – bu dizüstü bilgisayarın gözden geçirme sürecimiz boyunca kullanılabilir olup olmadığını gördük. (Ayrıca, 799 $ ' a Ryzen 5 4600H ve GeForce GTX 1650 içeren bir sürüm de var Ürün dışı bağlantıyı kaldır .) Walmart'ın şaşırtıcı derecede iyi Motile M142 bütçe dizüstü bilgisayarını incelediğimiz kendi Motile ev markasıyla hiçbir ilişkisi yok (şu anda Stok).

Birkaç bin dolar fiyatlandırılan çoğu önde gelen oyun dizüstü bilgisayarıyla, cevaplamak istediğimiz soru, Gateway'in (veya Acer) bu dizüstü oyun bilgisayarını 1.000 dolarlık fiyat noktasına getirmek için köşeleri kestiği yerdir. Örneğin, aldığınız miktarlar yeterli olsa da, bellek veya SSD boyutunda herhangi bir değişiklik yoktur. İşte birincil özellikler:

 • Ekran: 15,6 inç LCD IPS (1920×1080, 120 Hz) dokunmatik olmayan
 • İşlemci: Intel Core i5-10300H ("Comet Lake")
 • Ekran Kartı : Nvidia GeForce RTX 2060 6GB
 • Bellek: 8GB Micron DDR4-3200
 • Depolama: 256GB PCIe SSD (PM8256GPTCB4B8TF-E13T2A)
 • Portlar: 1 HDMI 2.0, 2 miniDisplayPort 1.4, USB-C (şarj + veri aktarımı), 2 USB 3.1, ethernet, microSD, Kensington kilidi
 • Kamera: 720p (kullanıcıya dönük)
 • Pil: 46,7 Wh (tasarım ve tam şarj)
 • Kablosuz: WiFi 6 (Intel AX201), Bluetooth
 • İşletim sistemi: Windows 10 Home
 • Boyutlar (inç): 14,2 x 9,7 x 0,8 inç .
 • Ağırlık: 4 pound
 • Renk: Siyah
 • Fiyat: Walmart'ta 999 $

Dış tasarım sade, kömürden plastik bir kabuk ve kapağı süsleyen klasik Gateway benekli inek arması. Markanın tuhaflığı — size dizüstü bilgisayarın masaüstü arka planından şüpheli bir şekilde bakan başka bir inek var — özellikle de RGB aydınlatmalı klavyeye bakan inek ile oyun estetiğiyle biraz çelişiyor.

Gateway GWTN156-3BK güç performansı geçişi Mark Hachman / IDG

Gateway'in GWTN156-3BK'sı, Office, Gaming ve Turbo modları arasında geçiş yapmak için güç düğmesinin sol tarafında bir düğme sağlar, ancak çok az etkisi vardır.

"Oyuncu" diye çığlık atan şey, yanlarda, altta ve arkadaki agresif havalandırma açıklıklarıdır. Ne yazık ki fanlar da çığlık atıyor – Kontrol Merkezi uygulamasında manuel olarak düşük fan moduna ayarlandığında bile neredeyse her zaman arka planda nazikçe sızlanıyor. Genellikle kulaklık takana kadar beni rahatsız edecek kadar gürültülüydü.

İlgili olarak, klavyenin üzerindeki güç düğmesinin solunda üç moda sahip ikincil bir düğme vardır: Ofis, Oyun ve Turbo. Performans testimiz, modların testlerimizin fark edebileceği hiçbir şey yapmadığını ortaya çıkardığından, hayatım boyunca Gateway'in onu neden dahil ettiğini anlayamadım. Fan "düşük" konuma düştükten ve Office modunda kapandıktan sonra, sonunda geçişin neden yararlı olduğunu anladım.

Liman yerleşimi bol ve yine de sinir bozucu. USB Type-A bağlantı noktaları, dizüstü bilgisayarın her iki tarafını da süsleyerek, isterseniz harici bir klavye ve fareyi destekler. Ethernet konektörünün dropjaw versiyonu hem yüksek bant genişliği hem de azaltılmış ping süreleri sağlar. Mevcut miniDP'den HDMI'ya kablolarım için mükemmel olan tek bir HDMI bağlantı noktası ve iki miniDisplayPort konektörü var. Giderek daha nadir görülen bir SD kart yuvası bile var.

Ağ geçidi GWTN156-3BK sağ taraf Mark Hachman / IDG

Gateway'in dizüstü bilgisayarı bir çift USB-A bağlantı noktası ve sağda tam boyutlu bir SD kart yuvası sağlar …

Bu ekran genişletme bağlantı noktaları, dizüstü bilgisayarın hareket halindeyken oyun oynama becerisine katkıda bulunur – bir arkadaşınızın harici ekranına takılabilir veya kendi ekranınızı kullanabilir. Gateway'in 120Hz ekranı, daha pahalı oyun dizüstü bilgisayarlarında göreceğiniz 144Hz veya daha yüksek ekranların bazılarından biraz daha yavaştır, ancak yine de göze hoş gelen bir yenileme hızı ve bütçe modeli için sağlam bir çaba.

Bununla birlikte, bunun 15,6 inç ekrana yayılmış bir 1080p ekran olduğunu unutmayın. Çözünürlük bu boyutta çok net görünmüyor ve ekran da biraz soluk görünebilir.

Ağ geçidi GWTN156-3BK sol taraf Mark Hachman / IDG

… ve solda, bir USB-A bağlantı noktası, bir ethernet jakı ve hem mikrofon hem de kulaklık jakı ile.

En büyük bağlantı noktası sorunu tek USB-C'dir, çünkü Thunderbolt uyumlu değildir . Bu, bu hızlı bağlantıyı kullanarak en son ekran ve depolama cihazlarından yararlanamayacağınız anlamına gelir. Ağ geçidi ayrıca varil-şarj cihazı 180W güç bağlantı noktasını da dizüstü bilgisayarın arkasına konumlandırır ve dizüstü bilgisayarı yere koyduğunuzda tıkanma eğilimindedir.

Ağ geçidi arka paneli Mark Hachman / IDG

Kasanın arkasında bir çift miniDisplayPorts, HDMI 2.0 bağlantı noktası ve genel bir USB-C konektörü ve ayrıca güç bağlantı noktası bulacaksınız.

Klavye: Oyun oynamak ve çalışmak için ideal

Gateway GWTN156-3BK'nın klavyesi, yaklaşık 1,5 cm genişliğindeki ayrı tuşlara sahip, daha pahalı Microsoft Surface dizüstü bilgisayarlar dışında, gördüğümüz çoğu dizüstü bilgisayar için ortalamadır. Her tuş biraz serttir ve belirli bir "alt" hareketle, bir süre sonra parmak uçlarınıza takılır. Bununla birlikte, genellikle yaptığım gibi, bu incelemeyi GWTN156-3BK'nin klavyesinde yazdım ve yarı fena değildi. Klavye söz konusu olduğunda, bu çalışabileceğiniz ve oynayabileceğiniz bir dizüstü bilgisayardır.

Ağ geçidi GWTN156-3BK klavye Mark Hachman / IDG

Gateway GWTN156-3BK klavyesi, üzerine yazmak için orta derecede rahattır ve oyun oynamak için bu tuşları kullanan solcuları tatmin etmek için bir sayısal tuş takımı içerir.

Bling olmadan bir oyun dizüstü bilgisayarı olmazdı. Her tuş, tipik bir üretkenlik dizüstü bilgisayarından daha fazla olmak üzere dört kademeli arka aydınlatma ve ayrıca "kapalı" ayarı içerir. İyi tasarlanmış Ağ Geçidi Kontrol Merkezi uygulaması (bundan sonra daha fazlası), bir dizi farklı renk arasından seçim yapmanıza veya 28 farklı renk seçeneği gibi görünen seçenekler arasında rastgele geçiş yapmanıza olanak tanır. RGB partisi Alienware, Razer veya diğer oyun çevre birimlerinin sunduğu kadar canlı olmayabilir, çünkü renk değişiklikleri ayrı tuşlar veya bölgeler yerine klavye tuşlarında bir bütün olarak değişir. Yine de, bu dizüstü bilgisayarla biraz eğlenebileceğinize dair en azından bazı hatırlatmalar var.

Gateway GWTN156-3BK, büyük, plastik bir izleme paneli içerir. Bir web sayfasında yukarı ve aşağı kaydırmak biraz dengesiz görünmesine rağmen yanıt verme yeterli görünüyordu. İzleme dörtgeni en üste kadar tıklanabilir değil. İkincil düğmeler de yok.

Ağ geçidi GWTN156-3BK rgb klavye Mark Hachman / IDG

Gateway GWTN156-3BK, RGB özelleştirme yolunda çok fazla şey sunmuyor, ancak temel yetenek var.

Multimedya: Kulaklık kullanın ve bir web kamerası satın alın

Gateway, aşağı bakan hoparlörleri dizüstü bilgisayarın ön iki kenarına yerleştirerek dizüstü bilgisayarın geniş klavye tabanından yararlanır, böylece ses her iki taraftan da dışarı çıkmaya zorlanır. Bu, bazı hoş ses ayrımı sağlar ve bu seçeneği destekleyen oyunlarda, örneğin başka bir oynatıcıdan veya bir araçtan gelen sesleri konumsal olarak yönlendirmeye yardımcı olur. Hoparlörler düşük uçta düz ve biraz nazal geliyordu, ancak yeterli ses seviyesinde.

Gateway'in GWTN156-3BK ile içerdiği Realtek Ses Konsolu uygulaması iki şekilde yardımcı olur. İlk olarak, uygulamanın Omni Hoparlör ayarları, hoparlör tepkisini "düz" den daha çok yönlü bir şeye iyileştirir. Realtek'in dahili ekolayzeri, çalmakta olduğunuz sesi ayarlamanıza da olanak tanır. Ne yazık ki, elbette, uygulamanın kendisine gitmeniz ve gerekli değişiklikleri yapmanız gerekecek.

Gateway GWTN156-3BK, dizüstü bilgisayarın kasasında reklamı yapılan THX geliştirmesine sahiptir. Bazı nedenlerden dolayı, dizüstü bilgisayar aynı zamanda ekolayzır ile tamamlanan PC'ler için ikinci bir THX Spatial Audio ses uygulaması içerir. Yine de, uygulama pek bir şey yapmıyor gibi görünmüyor, çünkü ses ayarlarında ince ayar yapmak fark edilebilir bir etki yaratmadı.

En azından fiziksel konuşmacıların kendisiyle. Kulaklıkların sunduğu ses deneyimine kıyasla dizüstü bilgisayar hoparlörlerinin nasıl soluk olduğu ve kulaklıklar takıldığında THX ses geliştirmesinin devreye girdiği hakkında defalarca yazdık. THX geliştirmeleri etkinleştirildiğinde, bas güçlendirme ve ekolayzer ile birlikte her şey önemli ölçüde gelişir. diyalog geliştirme ve ses seviyesi ayarlama. İki oyun ayarı – "büyük" ve "hiper konumlayıcı" – belirli konumsal sesi tercih edenler veya daha genel bir ses ortamına aldırış etmeyenler için görünüyor.

Ağ geçidi GWTN156-3BK kamera 1 Mark Hachman / IDG

Web kamerasını ekranın alt kısmına yerleştirmenin hiçbir faydası yoktur.

Web kamerasına gelince … iyi, var. 720p kamera, ekranın "çenesinin" en altına gömülü olduğundan, yüzünüzü görebilmesi için ekranı geriye doğru itmeniz gerekse bile, birinin klavyede oturduğunu kanıtlayacaktır. Bunun yerine ucuz bir web kamerası satın alın.

Gateway'in GWTN156-3BK'sı, çoklu (Realtek ve THX) ses uygulamalarının yanı sıra Firefox tarayıcısı ve garip bir eklenti olan Forge of Empires dışında çok fazla bloatware ile birlikte gelmiyor. Dahil edilen "Komuta Merkezi" uygulamasının Başlat menüsündeki bir klasörde neden gizlendiğinden ve Ağ Geçidinin bunu Başlat kutucuklarına neden eklemediğinden emin değilim. Yine de Kontrol Merkezi, fan hızını ve mevcut klavye aydınlatmasını kontrol etme seçeneklerine sahip şık görünümlü bir uygulamadır.

ağ geçidi kontrol merkezi Mark Hachman / IDG

Ağ Geçidi Kontrol Merkezi yazılımı.

Performans testi: Yükseltme konuları

Performans söz konusu olduğunda, Gateway GWTN156-3BK'nın sizi duraklatması gereken iki özelliği vardır. İlki, mevcut bellek: Yalnızca 8 GB'lık bir alanla, kasayı kullanıcı tarafından erişilebilen vidalarla açarak dizüstü bilgisayarı 16 GB veya ötesine yükseltmeyi düşünmelisiniz. Sorun, Gateway'in bunlardan birinin üzerine bir “garanti mührü” yapıştırmasıdır, bu da 2018 FTC danışmanlığı aracılığıyla bu tür garanti etiketlerinin haklarınızı etkilemediğini tartışmanız gerektiği anlamına gelir.

Aynı derecede ciddi, farklı bir şekilde de olsa, sınırlı 256 GB SSD depolama alanıdır. Bir üretkenlik dizüstü bilgisayarında bu çok önemli değil; ancak, Red Dead Redemption 2, Microsoft'un en son Flight Simulator ve Call of Duty: Modern Warfare's Warzone gibi oyunların tümü kendi başına 100 GB veri aktarırken, dahili depolama seçenekleriniz sınırlı olacaktır. Call of Duty: Black Ops Cold War kendi başına 175 GB ila 250 GB depolama alanı alacak, bu da muhtemelen sürücüye hiç sığmayacağı anlamına geliyor.

Gateway GWTN156-3BK'nın hem ofis bilgisayarı hem de mesai sonrası oyun iş istasyonu olarak hizmet vermesini beğendim, ancak iki yönden yetersiz kaldı. Dizüstü bilgisayar Office moduna ayarlandığında bile, fan arka planda sık sık sızlanıyordu; ofis işleri için sessiz mod yok. Ayrıca, Gateway'in 4K / 60Hz YouTube test videomuzdaki kareleri nasıl düşürdüğünden de etkilenmedim; bir oyun dizüstü bilgisayarı bunun üstesinden gelemez mi?

GTX / RTX geçişinde gezinme

Bu bütçeye uygun bir dizüstü bilgisayar olmasına rağmen, temelleri ileri düzeydedir: 10. nesil "Comet Lake" H-serisi CPU ve ayrıca yeni nesil RTX 2060 GPU. RTX 2060, bu neslin en düşük modelidir, ancak önceki nesil GTX modellerinin sahip olmadığı iki temel özellikten yararlansa bile: ışığın yansıtma şeklini modelleyerek oyunları görsel olarak geliştiren gerçek zamanlı ışın izleme ve çeşitli yüzeylerden kırılıyor ve RTX 2060'ın Tensor çekirdeklerinde bulunan AI özelliklerini kullanarak hesaplama iş yüklerini gerektirmeden kenar yumuşatma gibi görsel iyileştirmeler sağlamak için DLSS 2.0. Esasen, daha hızlı kare hızlarında daha güzel bir oyun elde ediyorsunuz. ( DLSS 2.0'ın daha kapsamlı bir açıklamasının yanı sıraMinecraft gibi oyunlarda ışın izlemenin sizin için neler yapabileceğine bir bakıyoruz.) Burada oldukça geniş bir teknolojik ayrım var: Yine de: (eski) oyunların büyük çoğunluğu destek olmadan kodlanıyor her iki teknoloji için.

Performans testi: Karşılaştırmalar

Hem Office hem de Turbo ayarını kullanarak test etmemize rağmen, ikisi arasındaki fark, HandBrake ve Fire Strike Extreme testleri için neredeyse hiç yoktu. O zaman bile, farklılıklar küçüktü ve GWTN156-3BK'nın sıralamasını etkilemedi.

Burada geniş bir oyun dizüstü bilgisayar yelpazesine karşı test ettik. Lenovo'nun Legion Y740'ı 2.000 dolara yakın. MSI GS65 Stealth yaklaşık 1.700 dolara mal oluyor. Asus ROG Zephyrus G14'ün maliyeti 1.450 dolar. 830 $ 'lık Acer Nitro 5 (2019) ve 1.335 $' lık Acer Nitro 7 , burada test ettiğimiz 999 $ 'lık Ağ Geçidimize en yakın karşılaştırmalardır.

PCWork Creative kıyaslaması aracılığıyla verimlilik performansına kısaca bir göz attık, sadece hiçbir şeyin onun fotoğraf işleme ve video düzenleme gibi tipik iş yüklerinde gezinmesini engellemediğinden emin olmak için. Bu test ve yalnızca bu test için, GWTN156-3BK'yi bazı bütçe verimliliği dizüstü bilgisayarlarıyla karşılaştırdık. Açıkçası, yığının tepesinde olduğu için burada bir sorun yok.

Ağ Geçidi GWTN156-3BK pcmark reklam öğesi Mark Hachman / IDG

Sadece bu tek test için Gateway GWTN156-3BK'yi bazı yeni üretkenlik dizüstü bilgisayarlarıyla 1.000 $ fiyat noktasında veya civarında karşılaştırdık. Tahmin edebileceğiniz gibi, ağ geçidi en tepede.

Cinebench'in R15 sürümü, iki boyutlu bir sahne oluşturmak için CPU'nun tüm beygir gücünü kullanıyor. Kaputun altında 4 çekirdekli, 8 iş parçacıklı Comet Lake işlemci ile, Gateway GWTN156-3BK bunu iyi yapmıyor. Ancak daha sonra göreceğimiz gibi, farklı iş yükleri altında performans artar.