Google, Avustralyalı medya devleriyle önemli anlaşmalar yapıyor – CNET

gettyimages-1230721640
Bloomberg / Getty

Google, Google Arama sorgularında ortaya çıkan hikayeler için Google'ı haber yayıncılarına ödeme yapmaya zorlayacak bir yasa tasarısı – Haber Medyası Pazarlık Kodu – nedeniyle Avustralya hükümeti ile son aylarda oldukça duyurulmuş bir tartışma içindeydi . Google'ın bir noktada Google Arama'nın sağladığı haber bağlantıları ve snippet'ler için ödeme yapmak zorunda kalması durumunda aramayı tamamen Avustralya'dan çıkarmakla tehdit ettiği bir noktada çatışma neredeyse bir çatışmaya dönüştü.

Şimdi, geçen hafta bir senato komitesinin tasarının parlamentodan geçip yasalaşmasını tavsiye etmesinden sonra, Google daha uzlaşmacı bir yaklaşım benimsiyor gibi görünüyor. Salı günü, bir medya devi ve Media Code için en büyük lobicilerden biri olan Nine Entertainment ile yıllık 30 milyon AU $ 'ın (23 milyon $) üzerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, Nine'ın sahip olduğu birçok haber mülkünden biri olan Sydney Morning Herald tarafından bildirildi.

Nine gibi TV, radyo ve basılı yayınlarda mülk sahibi olan başka bir Avustralya medya devi olan Seven West ile benzer bir anlaşmadan günler sonra Google ile 30 milyon dolar değerinde olduğu söylenen bir anlaşma imzaladı .

Bu, Google ve Facebook ile kazançlı anlaşmaları kesmeye çalışan Avustralya'nın büyük yayıncıları için büyük bir haber. Ancak bu, Google için tartışmasız daha büyük bir haber ve dünya çapındaki medya şirketleriyle benzer lisans anlaşmaları imzalamaya zorlanabilir. Bir Avrupa Parlamentosu üyesi geçen hafta CNET'e Avustralya Medya Yasasındakilere benzer önlemleri gelecek mevzuata entegre etmeyi umduğunu söyledi ve Kanadalı bir bakan, Google ve Facebook'u ülkesindeki ödeme yapan yayıncılara zorlamak için Avustralya örneğini gösterdi.

Vanderbilt Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan Daniel Gervais, "Avustralya yasayı geçirmeyi ve işe yaradığını göstermeyi başarırsa, başkaları için bir emsal teşkil edebilir," dedi "Kanada, Yeni Zelanda ve belki diğerleri için."

Vitrin gösterim zamanı

Yasa haline gelirse, Haber Medyası Pazarlık Kodu, Google'a ve Facebook'a, Google'ın aramasında ve Facebook'un beslemesinde görünen haber içeriği için nitelikli Avustralyalı yayıncılarla lisans anlaşmalarına varmaları için 90 gün verecek. Herhangi bir anlaşma yapılmazsa, hükümet tarafından atanan hakemler, teknoloji devlerinin ne kadar ve nasıl ödediğine dair bağlayıcı bir karar verecekler. Google, bunun, açık internet ilkelerinden vazgeçeceğini iddia ettiği Google arama bağlantıları için ödeme yapılmasıyla sonuçlanabileceğinden endişeliydi.

Avustralya'nın medya şirketleriyle anlaşmalar, Google'ın haber yayıncılarına 1 milyar dolar taahhüt ettiği küresel bir girişim olan Google News Showcase aracılığıyla yapılıyor. News Showcase'e kaydolan satış noktalarına, Google Haberler uygulamalarında görüntülenmek üzere seçilmiş bir haber listesi sağlamak için ödeme yapılır. Avustralya dışında News Showcase, İngiltere, Brezilya, Fransa ve Almanya'da yayında.

Avustralya'da Haber Vitrini.

Google

Haber Vitrin Şubat ayı başlarında Avustralya'da piyasaya sürüldüğünde, aslen kaydoldum yedi yayınlar bildirildi alınan Google'dan AU $ 200,000 ve AU arasında 2 milyon $ (ABD $ 150,000 ABD $ 1,5 milyon). Google daha önce Nine'ın News Showcase'e katılmasını istediğinde, Nine tereddüt etti. Bir Dokuz sözcüsü Şubat ayı başlarında yaptığı açıklamada, "Tekellerin yaptığı budur, Google Showcase şeklinde bir teklifte bulunurlar, ancak pazarlık yapmayı teklif etmezler." Dedi .

Peki ne değişti? Google'ın ebeveyni Alphabet'in CEO'su Sundar Pichai'nin Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile "yapıcı" görüşmeler yaptığı bildirildi. Ancak Haber Kodunun yasalaşma olasılığı her zamankinden daha fazla göründüğünden, Google arama bağlantıları için haber kaynaklarına ödeme yapma olasılığı, teknoloji devi için çok maliyetli bir risk gibi görünüyor.

Melbourne RMIT Üniversitesi'nde medya çalışmaları kıdemli öğretim görevlisi James Meese, "Google, arama motorları aracılığıyla gönderilen haberler için para ödememek konusunda çaresiz durumda," dedi. "Görünüşe göre, özellikle Google Arama'yı hariç tutan anlaşmaları güvence altına almak için piyasa değerinin üzerinde ödeme yapıyorlar."

Herkes için adil

Medya Yasasının kamu yararına çalışan gazeteciliği desteklemek adına olduğu söylense de, News Corp. gibi medya devlerine orantısız bir şekilde fayda sağlayacağına ve küçük yayıncıların rekabet etmesini zorlaştıracağına dair endişeler var. Medya Kodunun amacı, yayıncılar ve büyük teknoloji arasındaki pazarlık gücü boşluğunu dengelemektir, ancak bazıları büyük ve küçük yayıncılar arasındaki pazarlık gücü uçurumunu ele almadığından endişe duymaktadır.

Meese, "Nine and Seven ile yapılan bu anlaşmalar, daha büyük medya şirketlerinin açıkça daha fazla pazarlık gücüne sahip olduğunu gösteriyor" dedi. "Küçük şirketlerin adil bir anlaşma yapabilmelerini sağlamak için kodun nasıl ortaya çıktığını izlemek önemlidir."

Bu, Avustralya'nın emsalini takip etmeye karar vermeleri durumunda dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin peşine düşecek bir konudur. ABC, Google ile 121 Fransız yayıncıyı temsil eden bir grup olan APIG arasındaki 76 milyon dolarlık anlaşmanın dışında bırakıldığı için, Fransa'da çoktan ortaya çıktığını bildirdi.