Google Pixel 4a 5G incelemesi: Ortada sıkışmış

Google Pixel 4a 5G, Google'ın 2020 akıllı telefon serisinde çok garip bir yerde duruyor. En yeni üye olan 4a 5G, başlangıçta Pixel 5 veya Pixel 4a üzerinden basit bir satın alma gibi görünebilir. Ve bazıları için öyle olacak. Ancak seçici bir alıcı tarafından daha yakından incelendiğinde, 5G'li bir Pixel'i kesinlikle istemiyorsanız, kardeşlerinden herhangi birine yükseltme veya düşürme konusunda eşit derecede ikna edici argümanlar ortaya çıkar.

pixel 4a 5g piksel dizisi Michael Simon / IDG

Pixel 4a 5G, Google'ın Pixel ailesindeki garip orta çocuktur.

Her şey bir değiş tokuş. Ekran önemliyse, 4a 5G, Pixel 4a ve 5'ten biraz daha büyük ekrana (6 inç'e karşı 6,2 inç), ancak 5'ten daha yavaş bir yenileme hızına (60 Hz'e karşı 90 Hz) sahiptir. 4a 5G, 4a gibi bir kulaklık jakına sahiptir, ancak 5 gibi kablosuz şarjı yoktur. Hepsini anladınız mı?

Bu 5G özelliğinin bile bazı uyarıları var. Verizon'un daha hızlı mmWave'ini istiyorsanız, size fazladan 100 dolara mal olacak ve telefonun maliyetini 699 dolarlık Pixel 5'inkine daha da yaklaştıracak. 5G bağlantısı, pil ömrüne de daha yüksek bir talep getiriyor.

Temel olarak, Google bunu yaptı, böylece alıcılar bir 4a 5G almaya karar vermeden önce çok özel bir kutu setini kontrol etmeleri gerekiyor. Bir tane satın almayı seçen biri muhtemelen pişman olmayacak olsa da, Pixel 4a 5G, Samsung Galaxy S20 FE veya Apple'ın iPhone 12'si kadar net bir satın alma işlemi değil.

Tasarımına dayanarak, Pixel 4a 5G, temelde Ağustos ayında alamadığımız Pixel 4a XL. Sadece daha büyük 6,2 inç ekranla 4a'ya, plastik arka tarafa ve renkli güç düğmesine çok benziyor. 4a'dan daha ağır bir dokunuş (151 gram'a karşı 143 gram), ancak yine de diğer tüm cam telefonlara kıyasla inanılmaz derecede hafif hissediyor.

pixel 4a 5g google Michael Simon / IDG

Pixel 4a 5G, Pixel 5'e kıyasla daha büyük 6,2 inç ekrana sahip.

Önce o ekran hakkında konuşalım. 4a'dan daha büyük olsa da, 4a ile aynı Full HD + çözünürlüğe sahiptir (önceki Pixel XL'lerde Quad HD çözünürlüğe kıyasla). Sonuç olarak, 4a için 443ppi ve Pixel 5 için 432ppi ile karşılaştırıldığında biraz daha düşük bir piksel yoğunluğu elde ediyorsunuz — 413 ppi. Bu ince, ancak yine de bir düşüş.

Görüntü kalitesi, her zamanki "Güçlendirilmiş" moda geçtikten sonra bile, renkleri ve parlaklığı nispeten sessiz olan bir Pixel için tipiktir. İyi, ancak iPhone 12 veya OnePlus 8T ile karşılaştırıldığında biraz sıkıcı ve ezici. Google'ın renkleri ve titreşimi artırmak için ekran kalibrasyonunu değiştirmesini diliyorum, ancak beş nesil sonra bu pek olası görünmüyor.

Kameralar için, 4a 5G'nin önü, 4a ile aynı delikli selfie kamerasına ve çene parçasına sahiptir. Arkadaki kare kamera dizisi farklıdır – 4a sadece bir lense sahiptir, 4a 5G ise ekstra ultra geniş bir lens ekler. iki lense uyar. Kamera görüntü kalitesi hakkında daha sonra konuşacağız.

pixel 4a 5g kulaklık Michael Simon / IDG

Pixel 4a 5G'de kablosuz şarj olmayacak, ancak bir kulaklık jakı alacaksınız.

Telefonda yolumuza devam eden tasarım, bakış açınıza bağlı olarak onu eski moda veya retro havalı hissettirebilecek bir dizi özellik sunuyor. Kulaklık girişi (telefonun üst kenarında) asla kötü bir şey değildir. Parmak izi sensörü tuhaf görünse de, bazı yönlerden, daha yeni Android telefonlarda tüm öfke olan titiz ekran içi sensörlere göre bir yükseltme. "Mor gibi" güç düğmesi, Pixel 3 için hoş bir geri dönüş ve ekranı açana kadar telefonun herhangi bir yerinde bulabileceğiniz tek parça renk. Düğme, 5'in nefis krom kaplı versiyonundan biraz daha sert, ancak yine de 4a'dan daha fazla basmak için tatmin edici.

Yeterince iyi bir oyuncu

Pixel 4a 5G, Pixel 5 ile aynı Snapdragon 765G çipini kullanıyor. Herhangi bir esnetme açısından en hızlı çip değil – Pixel 3'teki test puanları Snapdragon 845'e en yakın seviyedeydi – ve 4a 5G hala pek de öyle hissetmiyor Pixel 5 kadar hızlı, çünkü daha az RAM'e (8 GB'a karşı 6 GB) ve daha yavaş ekrana (90 Hz'e karşı 60 Hz) sahip. Ancak Pixel 4a'daki Snapdragon 730G'den daha hızlı. Onunla geçirdiğim süre içinde, uygulamaları başlatırken ve değiştirirken yalnızca en ufak bir gecikme ve gerginlik yaşadım.

piksel 4a 5g selfie Michael Simon / IDG

Pixel 4a 5G'nin ekranındaki delik delme kamerası sol köşede yer alıyor.

İşlerin ilerlemesine yardımcı olmak, Google'ın yoğun Android optimizasyonlarıdır. Android 11, Android'in herhangi bir önceki sürümünden çok daha fazla Piksel merkezli bir sürümdür, birkaç özel özelliğe ve diğer telefonlara inmesi aylar sürecek diğer özelliklere sahiptir. Pikseller, diğerleri yetişmeye başlasa bile, ilk gün en son işletim sistemini alan tek Android telefonlardır.

Android her zaman Google'ın benzer fiyatlı rakiplerine göre en büyük avantajı olmuştur, ancak bu fiyat noktasında daha da büyük görünüyor. Diğer 500 dolarlık telefonların sarsıntılı ve gecikmeli olduğu yerlerde, Pixel 4a 5G, orta sınıf bir telefondan daha yüksek kaliteli bir telefon gibi hissediyor. Google, kameradan kullanıcı arayüzüne kadar, Android 11'i Snapdragon 765G için en iyi şekilde optimize etti. 4a 5G ve 5 arasında geçiş yaparken farkı kesinlikle hissedebilseniz de, bu fiyat aralığında alacağınız en iyi deneyim budur.

piksel 4a 5g geri Michael Simon / IDG

Pixel 4a 5G, tıpkı 4a gibi plastikten yapılmıştır.

Hold for Me ve Recorder uygulaması gibi özelliklerin yanı sıra, Google'ın destek taahhüdü sayesinde Pixel 4a 5G'de Android 14'ü edinmeniz garanti. Google hala bunu sunan tek telefon olsa da (Samsung, Not 20'de yalnızca Android 13'e kadar vaat ediyor), yardım edemem ama 4a 5G'nin 2023'te orta büyüklükte bir işlemci ve sadece 6GB RAM ile ne kadar iyi performans göstereceğini merak ediyorum.

Ancak pil iyi durumda olmalıdır. Google, Pixel 4a 5G'yi 3.800mAh pil ile donattı, Pixel 4'teki önemsiz 2.800mAh pilden çok daha büyük ve Pixel 4 XL'deki 3.700mAh pilden bile daha büyük. Buna daha az güçlü ve daha verimli bir çip, daha az piksel ve daha akıllı optimizasyon ekleyin ve yeni Extreme Battery Saver özelliğine dokunursanız daha da uzun süre onu ikinci bir güne kolayca taşıyacak bir telefonunuz var.

Kıyaslamalarda 13'ten fazla saatim var. Gerçek dünya kullanımında, gece için fişe takmadan önce 4a 5G'nin pil ömrü hakkında endişelenmem gereken noktaya asla ulaşmadım. Telefon 5G ağını kullanıyorsa, pilin daha hızlı biteceğini unutmayın.

piksel 4a 5g renkli g Michael Simon / IDG

Her zaman olduğu gibi, Pixel 4a 5G tamamen Android ile ilgilidir.

Elbette 5G, Pixel 4a 5G'nin var olmasının ana nedenidir, ancak kablosuz bağlantının son noktasındaki hayat hala oldukça zor. T-Mobile veya AT & T'nin 6GHz altı ağlarında kullanıyorsanız, muhtemelen pil ömründe gözle görülür bir düşüşle birlikte LTE'ye göre hafif bir artış göreceksiniz. Bu, 5G kapsamına sahip olduğunuzu varsayıyor. T-Mobile aboneleri daha yavaş 6GHz altı hızda en iyi şansı yakalayacak. En hızlı mmWave ultra geniş bant teknolojisinin tadını çıkaracak bir noktada yaşayacak kadar şanslıysanız, 4a 5G'nin 599 dolarlık Verizon versiyonunu satın almanız gerekir. Bu noktada, hem 6GHz altı hem de mmWave 5G'ye sahip bir Pixel 5 satın alabilirsiniz.

İyi ama tanıdık bir kamera

Pixel 4a, Pixel 5 ile aynı kameraya sahip, Pixel ölçeğinin alt ucunda bulunan bir telefon için şaşırtıcı bir artı. Google'ın geleneksel 12,2 MP, f / 1,7 kamerasını 16 MP, f / 2,2 ultra geniş lensle eşleştiren çift kamera dizisine sahip oluyorsunuz.

piksel 4a 5g rengi Michael Simon / IDG

Pixel 4a 5G (solda) ve Pixel 5'te (ortada) bu biberin sapında biraz daha detay görebilirsiniz ancak 4a (sağda) çok yakın.

Her zamanki gibi, donanım tüm hikayeyi anlatmıyor. Bu, Google'ın ilk kez arka ultra geniş lensli bir telefon göndermesidir ve bunun Pixel 4'teki 2X telefoto lense göre bir gelişme olduğundan emin değilim. 107 derecelik görüş alanı kesinlikle 77'den daha geniştir. Ana geniş lenste derece FOV, ancak iPhone 12'nin 120 derecesinden ve Galaxy S20 FE'nin 123 derecesinden daha küçük. Bundan yararlanan harika kamera hileleri bile yok.

piksel 4q 5g ultra geniş Michael Simon / IDG

Pixel 4a 5G, çekime daha fazla sığması için 107 dereceyi yakalayabilen yeni bir ultra geniş lense sahiptir.

Başka yerlerde, Pixel 4a 5G'nin kamerası, bir Pixel telefondan bekleyebileceğiniz her şeydir. Portreler keskin ve portre aydınlatması süper etkileyici. Night Sight, sahneyi aydınlatmaya devam ederken ince gölgeleri ve düşük ışıkları koruyan hesaplamalı pozlama dizisindeki geliştirmeler sayesinde bir artış elde etti. Aşağıda görebileceğiniz gibi, Pixel 4a 5G (solda) 5'e (ortada) kıyasla sahnenin "ürkütücü" ünü daha fazla korurken, 4a (sağda) her şeyi, özellikle de arka plandaki evi aydınlattı.

piksel 4a 5g gece Michael Simon / IDG

Bu düşük ışıklı çekim her üç telefon tarafından da iyi bir şekilde gerçekleştirildi, ancak aşırı parlaklık nedeniyle 4a (sağda) tarafından çekilen çekimde biraz daha fazla gürültü görebilirsiniz. Hem 4a 5G (solda) hem de 5 (ortada) havayı, ışığı ve gölgeleri mükemmel şekilde yakaladı.

Bununla birlikte, genel olarak, Pixel kamera durmuş gibi görünüyor. Samsung ve OnePlus açığı kapatmaya devam ederken ve Apple, iPhone'u anlamlı şekillerde geliştirmeye devam ederken, Google'ın kamerası hala en iyiler arasında iken, artık bir trend belirleyici gibi hissetmiyor.

Bir Google Pixel 4a 5G satın almalı mısınız?

5G telefon istiyorsanız, Pixel 4a 5G uygun bir seçenektir. Çok iyi bir işlemciye, harika bir kameraya, düzgün bir ekrana ve güzel bir tasarıma sahip. Bir Google telefonu istiyorsanız, size Pixel 5'ten daha büyük bir ekran ve 4a'dan daha iyi bir işlemci sunar.

Ancak bu yükseltmelerle bile, Pixel 4a 5G'nin fiyatı pek doğru gelmiyor. 4a'dan 150 $ daha fazla ve 5'ten 200 $ daha ucuza. Ve önümüzdeki yıl, Pixel 5a'nın benzer özellikler ve 6 GHz altı 5G'yi 399 $ 'a getirmesini ve Pixel 6'nın aynı yarı premium özelliklerle 599 $' a düşmesini bekliyorum. . Bütün bunlar 4a 5G'nin oldukça kısa bir raf ömrüne sahip olabileceğini gösteriyor.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.