Google'ın Avustralya'daki savaşı medyanın geleceğini değiştirebilir – CNET

gettyimages-1230721895
Bloomberg / Getty

Google , önerilen bir medya yasası nedeniyle Avustralya'yı terk etmekle tehdit ediyor. Bu, arama devinin diğer ülkelerde karşılaşacağı kesin bir savaş.

Geçtiğimiz ay Google, hükümetin ülke yayıncılarına haber bağlantıları ve arama motoru yüzeyleri için ödeme yapmaya zorlayan yeni bir yasa tasarısını geçirmesi halinde Avustralya'da arama sonuçlarını vermeyi durdurabileceğini söyledi. Avustralya'dan ayrılmak, 25 milyon vatandaşını, ülkenin günlük aramalarının neredeyse% 95'ini gerçekleştiren, dünyanın en çok kullanılan arama motorundan mahrum bırakacaktır.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison 21 Ocak'ta gazetecilere verdiği demeçte , "Tehditlere yanıt vermiyoruz" dedi . Ülke, "Avustralya'da yapabilecekleriniz" konusunda kendi kurallarını koyuyor.

O zamandan beri gerginlikler soğudu ve Morrison, geçen hafta Google CEO'su Sundar Pichai ile "yapıcı" bir görüşme yaptı. Ancak, Avustralya'nın Facebook'u da kapsayan Haber Medyası Pazarlık Yasası tasarısı için önerilen yedi aylık savaş henüz bitmedi. Parti, iki partili bir Senato komitesinin Temsilciler Meclisi'nin tasarıyı onaylamasını tavsiye eden bir soruşturma raporu yayınladığı Cuma günü yeni bir aşamaya geçti.

Google ile Canberra arasındaki çatışma, Avustralya'nın el değmemiş plajlarından çok uzakta dalgalanacak. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, Google, Facebook ve diğer teknoloji şirketlerinin medya ortamlarında yarattığı tahribatı hesaba katıyor. Kanadalı bir bakan , Avustralya'nın önerilen Medya Yasasını destekledi ve Google ile Facebook'un ülkesindeki yayıncılara ödeme yapmasını istedi. Avrupa Parlamentosu üyesi Alex Saliba, CNET'e benzer önlemleri gelecek AB mevzuatına dahil etmek istediğini söyledi. Rakipler de izliyor. Google'ın başlıca arama motoru rakibi Microsoft , ABD'de benzer düzenlemeleri teşvik etti .

Brooklyn Hukuk Fakültesi'nde teknoloji hukuku ve politikasını araştıran profesör Frank Pasquale, "Bu çok güçlü bir emsal teşkil edecek" dedi. "Bu, Google'ın tüm düzeylerde düzenleyici eylemler konusunda yürüttüğü küresel mücadelenin simgesidir."

Geçen Aralık ayında Temsilciler Meclisi'ne giren News Media Pazarlık Yasası tasarısı, Avustralya'nın rekabet gözlemcisi ACCC tarafından Google ve Facebook'u yayıncılarla pazarlık yapmaya zorlamak için tasarlandı. Google ve yerel yayıncıların yasa haline geldikten sonraki üç ay içinde bir anlaşmaya varmaları gerekir, aksi takdirde devlet tarafından atanan bir heyet tazminata karar verir. Ayrıca Google'ın, algoritmasında yapılan değişiklikleri yürürlüğe girmeden önce yayıncıları bilgilendirmesi gerekir.

Google, aramada ortaya çıkan snippet'ler için ödeme yapmanın açık internet fikrini baltaladığını söylüyor. Şirket ayrıca tahkim sürecinin haksız şekilde yüksek ücretlerle sonuçlanacağını savunuyor. Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, arama motorunun ülkeden çıkışının "en kötü durum senaryosu" olacağını söyledi. "Tüm bu süreç boyunca olduğu gibi, uygulanabilir bir Kod için bir çözüme ulaşmaya kararlıyız."

Sundar Pichai bir ABD Senato komitesine hitap ediyor Sundar Pichai bir ABD Senato komitesine hitap ediyor

Avustralya krizi, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin büyük teknolojiyi kısıtlamaya çalışırken ortaya çıktı. Google'ın sahibi Alphabet'in CEO'su Sundar Pichai, Ekim ayında burada Washington'daki bir Senato komitesine uzaktan konuşurken görülüyor.

Bloomberg / Getty

Google'ın Vitrin stratejisi

Google'ın Arama'yı Avustralya'dan kaldırma tehdidinin emsali yoktur. Şirket, hükümetin yayıncılara manşetler ve haber pasajları için ödeme yapmaya zorlayan bir telif hakkı yasasını kabul ettiği 2014 yılında Google Haberler ürününü İspanya'dan kaldırdı . Aramayı Avustralya'dan kaldırmanın şirket üzerinde çok az mali etkisi olacak: 2019'da 160 milyar dolardan fazla gelir elde etti ve bunun yaklaşık% 2,5'i Avustralya'daki satışlardan geliyor .

Ancak sinir bozucu pazarları kesmek uzun vadeli bir strateji değil. Google arama, dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'den zaten engellendi. Şirketi de inceleyen AB'den uzaklaşmak çok daha zor olacak.

Google, Android ve iOS'taki Google Haberler uygulamasında yer alan ve katılan yayınlardan seçilmiş haberleri sunan bir özellik olan News Showcase'i genişleterek, Avustralya'daki gibi yasaları engellemeyi umuyor. Geçen Ekim ayında Almanya ve Brezilya'da News Showcase'i başlattıktan sonra, Googled, Avustralya senatosu News Media Code tasarısını tartışırken, girişimi Şubat başında Avustralya'ya getirdi. Google, önümüzdeki üç yıl içinde News Showcase aracılığıyla yayıncılara 1 milyar dolar taahhüt etti.

Şubat ayı başındaki lansman sırasında yedi Avustralyalı yayıncı projeye katıldı. Ülkenin en büyük medya şirketlerinden biri olan Seven West Media da o zamandan beri kaydoldu . Ancak gizlilik anlaşmaları, Google'ın onlara ne kadar ödediğini açıklamalarını engelliyor. Avustralya Mali İncelemesi, yayınların 200.000 AU $ ile 2 milyon AU $ (150.000 – 1.5 milyon ABD $) arasında ödeneceğini bildirdi . Sydney Morning Herald'a göre, Fransa'da 90 milyon euro (109 milyon ABD doları) üç yıl içinde 120 yayın arasında paylaştırılacak.

tek katlı-au-v2-2-max-1000x1000.png tek katlı-au-v2-2-max-1000x1000.png

Avustralya'da Haber Vitrini.

Google

Bu, dünya çapındaki News Showcase'in bir parçası olmak için bir anlaşma imzalayan Reuters gibi bazı yayıncıları memnun ediyor. Almanya'nın Der Spiegel ve Brezilya'nın Piaui ulusal satış noktaları da girişimi memnuniyetle karşıladılar.

Ancak hem Sydney Morning Herald hem de Avustralya Finansal İnceleme'nin sahibi olan büyük bir yayıncı olan Nine Entertainment, Google ve Facebook'un her yıl yaklaşık 900 milyon AU $ (695 milyon ABD $) yayın yapması gerektiğini söylüyor. Fox News'un sahibi olan News Corp, Avustralya'nın önerilen Medya Yasasının bir başka büyük savunucusudur.

Bir Dokuz sözcüsü , "Tekellerin yaptığı budur, Google Showcase şeklinde bir teklifte bulunurlar, ancak müzakere etmeyi teklif etmezler," dedi . "Her şey onların şartlarına uygun olmalı ve bu bizim katılacağımız bir yaklaşım değil, içeriğimiz için adil bir ödeme sağlamanın en iyi yolu olarak hükümetin önerdiği mevzuatı destekliyoruz."

İyi düzenleme mi?

Avustralya'nın önerisi, Medya Yasasının istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini söyleyen bazı yayıncılar da dahil olmak üzere eleştirmenler içeriyor. Bloomberg ve Financial Times'ın yayın kurulları, haber yayınlarının, platformların yayınlardan aldığından daha fazla arama motoru ve sosyal medya trafiği aracılığıyla Google ve Facebook'tan daha fazla geldiğini savundu.

Queensland Teknoloji Üniversitesi'nde dijital medya profesörü olan Amanda Lotz bu düşünceyi yineliyor. Birleşik Krallık'ta yapılan ve ortalama bir kişinin çevrimiçi zamanının sadece% 3'ünün haber okumakla geçtiğini ortaya çıkaran son araştırmalara işaret ediyor.

"Facebook'un beslemesinde artık haberler bir şekilde yer almasaydı, insanlar yine de Facebook'ta aynı miktarda zaman geçirirlerdi" diye açıkladı. "Google'da da aynı şey geçerli. Google'ın gelirinin çoğu arama yoluyla geliyor ve çoğu aramanın haberlerle ilgisi yok."

Google, Avustralya'daki aramaların% 2'sinin haberle ilgili olduğunu söylüyor.

Google'ın Mel Silva Google'ın Mel Silva

Google, bir PR saldırısına başladı. Arama'da koda karşı çıkma nedenlerini açıklayan bir pop-up dışında, Avustralya'daki genel müdürü Mel Silva'nın yer aldığı bir video YouTube'a yüklendi ve Twitter'da yoğun bir şekilde tanıtıldı.

Google YouTube

Daha küçük yayınlar, Kod'un Büyük Teknoloji ve Büyük Medya arasındaki gücü dengelediği, ancak onlar için çok az şey yaptığı konusundaki endişelerini dile getirdi. Geçtiğimiz Eylül ayında, 10 yayıncıdan oluşan bir grup ACCC'ye Kod ile ilgili endişelerin ana hatlarını veren bir açıklama yazdı . Kod kanunlaşırsa, birçok satış noktasının ödeme için uygun olamayacak kadar küçük olacağını söylediler. Küçük yayıncılar, Google ve Facebook'un sağladığı trafiği kaybederlerse Nine veya News Corp ile rekabet etmenin daha zor olacağını da eklediler.

"Avustralya medya endüstrisini daha eşit bir oyun alanına getirmek için alınacak önlemlerin önemli olduğuna inanıyoruz," deniyordu, ancak mevcut önerinin büyük geleneksel medya şirketlerini daha da sağlamlaştırma potansiyeline sahip olduğundan endişe ediyoruz ve bu süreçte yanlışlıkla medya çeşitliliğini yok edebilir. "

Bir tehdidin 'paradoksu'

Yine de, Avustralya hükümetinin çabaları dünyanın her yerinden milletvekillerine ilham veriyor.

AB, Büyük Teknoloji şirketlerini hedeflemek için tasarlanan Dijital Hizmetler Yasası ve Dijital Pazarlar Yasası olmak üzere iki yasa hazırlıyor. DSA, terörizmi teşvik eden makaleler gibi platformundaki yasa dışı içerikten Google'ı sorumlu tutacak ve DMA, rekabet karşıtı daha katı önlemler uygulayacaktır. Avustralya'da önerilen Medya Yasası, Yunanistan'dan Avrupa Parlamentosu üyesi Alex Saliba'nın dikkatini çoktan çekti.

CNET'e yaptığı açıklamada, "Avustralya'nın Facebook ve Google'a haber içeriği için ödeme yapma planları, haber hizmetleri sağlayan medya kuruluşları üzerindeki akut pazarlık gücü dengesizliklerini ele alıyor" dedi. "Tek soru, DSA ve DMA'nın böyle bir sistemi başlatmak için uygun yasalar olup olmadığıdır."

ABD'de, Google'ın arama ve reklamcılık işletmeleri, kanun koyucuların yanı sıra eyalet ve federal savcılar tarafından giderek artan bir saldırı altında. Google, Adalet Bakanlığı'nın önemli bir davası ve iki partili bir eyaletler koalisyonunun şikayeti de dahil olmak üzere üç büyük rekabet davasıyla karşı karşıya. Bu durumlara yanıt olarak Google, rekabetin "yalnızca bir tıklama uzakta" olduğunu savundu.

Ancak Avustralya, Google'ın hakimiyetinin altını çiziyor. Microsoft , Bing arama motorunun Google'ın yerini almaya hazır olduğunu söylüyor , ancak çok az kişi bunu gerçek bir alternatif olarak görüyor .

Brooklyn Hukuk Fakültesi profesörü Pasquale, Google'ın Avustralya'dan çekilme tehdidinin bir "paradoks" olduğunu, çünkü şirketin antitröst eleştirisi karşısında yaptığı argümanı zayıflattığını söyledi. Rekabet bu kadar bolsa, Google'ın ültimatomu bu kadar güçlü bir pazarlık kozu olmaz.