Jose Mourinho, Tottenham taraftarlarını kazandı mı?


Jose Mourinho
Cumartesi günü Tottenham, Ağustos 2014'ten bu yana ilk kez Premier Lig masasında bir gün zirveyi tamamladı.

"Kötü haber ardından daha kötü haber", "yanlış yönde dev bir adımdan bahsedin", "komployu kaybettiler".

Tottenham, 20 Kasım 2019'da Mauricio Pochettino'yu kovup yerine Jose Mourinho getirdiğinde, birçok Spurs taraftarının tepkileri biraz sivri uçluydu.

Pochettino'da, Tottenham'ı yerli ve Avrupalı ihtişamın eşiğine götüren, yerini algılanan bir otobüse-park tüccarına bırakan saldırgan, ilerici bir yönetici buradaydı; Manchester United tarafından görevden alınmasının ardından dünün adamı.

Her şey düz bir yelken değil, bir yıl ileri sarıldı ve Spurs, olumlu futbol oynayan ve görünüşte uyumlu bir destekle gelişen bir kadroyla Premier Lig masasının zirvesinde.

Cumartesi günü, tartışmasız sezonun en etkileyici sonucunu elde ettiler – geçen sezonun ikincisi Manchester City'ye karşı 2-0 ev sahibi oldular.

Peki ya her şeyi denetleyen adama ne olacak? Tottenham hayranlarını kazandı mı?

'Şeytanla anlaşma yapmak'

Bu soruyu tam olarak cevaplamak için başa dönmeliyiz.

Bu makaleyi açan alıntılar , BBC Sport'un Mourinho'nun randevusunu detaylandıran öyküsüne ilişkin 3.000'den fazla yorum arasında en çok oylananlar arasında yer alıyor ve Spurs hayran kitlesinden gelen daha değişken tepkileri temsil ediyor.

Yine de genel yanıt, şüphesiz bir başarı siciline sahip olan ancak başarıları tutarsız sonuçlar, olumsuz futbol suçlamaları ve oyunculardan vazgeçme yeteneği tarafından gölgede bırakılan bir menajere karşı ihtiyatlı olmaktı – Paul Pogba en yüksek profilli örnek.

Ayrıca Tottenham'ın en sert rakiplerinden biri olan Chelsea'nin Premier Lig yükselişinde bu kadar kökleşmiş olmasına da yardımcı olmadı.

Mourinho'nun kendisi alçakgönüllülükten ve Spurs açılışında öğrenilen derslerden bahsetti. Ama kardeşi Ben ile birlikte WeAreTottenhamTV'yi yöneten Simeon Daniel , <a href="https://www.youtube.com/channel/UCUz_XIKFQOrliSqPZWJBq2g" class="story-body__external-link" title data-reactid=".19yyhn6ylqo.0.0.0.1.$paragraph-15.$link-2"><span class="gs-u-ml- gel-icon" data-reactid=".19yyhn6ylqo.0.0.0.1.$paragraph-15.$link-2.1">dış bağlantı</span></a> BBC Sport'a, randevunun en iyi ihtimalle bir uzlaşma gibi hissettirdiğini söyledi.

"Bence pek çok taraftar, şeytanla bir anlaşma yaptığımızı düşünüyor" dedi.

Ben temaya devam etti: "Ruhumuzu satıyormuşuz gibi hissettim.

"Ağabeyim Mourinho'yu menajer olarak isteyip istemediğimi sorduğunda," Hiç şansım yok onu. O bir dinozor. Bak ona her işte ne oluyor. O bir saatli bomba. "

"Kesin bir ayrılık vardı. Konuştuğumuz hayranların yarısı onun doğuştan bir kazanan olduğunu, gittiği her yeri kazandığını ve çok fazla pozitiflik getiren ancak o ilk kupayı kaçıran Pochettino'dan sonra ihtiyacımız olan şeyin bu olduğunu söylüyordu. .

"Ama diğer yarısı onu bir Manchester United / Chelsea'nin geçmişte kalanları reddetmesi olarak gördü.

"Bazı ilk günlerde, Mourinho'yu destekleyen şarkılar kalabalığın içinde başlardı ve diğerleri onun adını söyleyemeyeceklerini söyleyerek homurdanırdı."

'Mourinho çoğunluğunda% 100'

Spurs'da Jose Mourinho lig performansı
Mourinho, Pochettino altında defalarca üstün başarı gösteren, arka arkaya dört sezonda ilk dörde giren – 2016-17'de ikinci olan – ve Haziran 2019'da Şampiyonlar Ligi finalinde oynayan bir Spurs tarafını devraldı.

Mourinho'nun miras aldığı kadronun zirveyi geçmesine izin verildi çünkü kulüp en yakın rakipleri tarafından üstlenilen transfer faaliyetine karşı çıktı ve enerjilerini yeni bir stadyum inşa etmeye odakladı.

Pochettino kovulduğunda, beşte bir galibiyet alamadılar, onları masada 14. ve 20 puan geride bıraktılar ve sezonun sadece 12 maçı geride kaldı.

Kampanyanın geri kalanı için Mourinho'nun altında tutarlılık için mücadele edeceklerdi ve altı maçlık etkileyici bir kilitlenme sonrası yenilmezlik koşusu sayesinde sonunda altıncı oldular.

Bu mini-koşunun vaadi, 2020-21'de şu ana kadar gerçekleştirildi; dokuz maçtan altı galibiyet 21 gol ve hücum zaferi anları oldu.

Cumartesi günkü oyun, City'yi uzak tutmak için savunma katılığını ve onları alt etmek için şimşek hızında, acımasız karşı saldırıyı sergileyen, oyun yönetiminin ustalık sınıfıydı.

Taraftar kitlesini yeniden canlandırdı, bir başlık mücadelesi hakkında gerçekçi konuşmalara yol açtı ve Mourinho'nun birçok algısını değiştirdi.

Ben, "Tamamen yanıldığım kanıtlandı" dedi. "% 100 Mourinho çoğunluğundayım.

"Sanırım kilitlendikten sonra pek çok fan gemiye girdi. Geri geldiklerinde farklı bir Tottenham gördünüz. İşte o zaman inanç büyümeye başladı.

"Futbol taraftarlarının doğası böyledir, Jose'yi hala sevmeyen tuhaf taraftarlara kapılıyorsunuz. Ama bir bütün olarak duygular ezici bir çoğunlukla olumlu."

Mourinho fikrini nasıl değiştirdi?

Nihayetinde, futbol oyunları kazanarak.

Ancak Daniel kardeşler, yeni keşfettiği popülaritesinin tohumlarının, kulübün 2019-20 sezonunu gösteren Amazon belgeseli 'All or Nothing' adlı belgeselde kaydedilen saha dışındaki olaylarla ekildiğini düşünüyor.

"Çok karizmatik geldi. Onu izlemek istemezsin," dedi Simeon. "Doktoru izledikten sonra ona aşık olan rakip hayranlardan bile haber aldık. Kulübün harika bir PR hamlesiydi."

"Belgeselden sonra, Mourinho, Tottenham hayranlarının avucunun içinden yemek yemesini sağladı," diye ekledi Ben.

Ayrıca Manchester United'da eleştirildiği alanlardan – işe alma, taktikler ve insan yönetimi – etkiledi.

Yaz aylarında Pierre-Emile Hojbjerg, Sergio Reguilon ve Gareth Bale'i getirdiğini gören Ben, "Şu anda 30'un biraz üzerindeyim ve geçen yaz transfer dönemi hayatımın en iyisiydi," dedi.

Simeon, "Ekibin zayıf kısımlarını hassas bir şekilde hedefledik, ancak aynı zamanda iyi bir yetenek, liderlik ve deneyim karışımı getirdik."

Zaten üretken olan Harry Kane / Son Heung-min eşleşmesinin yeniden şekillendirilmiş bir versiyonunun öncülüğünü yapan Spurs, daha derin ve yaratıcı bir rol oynadığını gören Spurs, bu sezonun Premier Liginde en çok gol atan ikinci oyuncular.

Sadece 45 dakikalık maçların açılışında attıkları 11 gol, Manchester City'nin bu sezon turnuvada genel olarak kaydettiği golün üzerinde (10).

Son, City'ye karşı açılış da dahil dokuz oyuncuyla bölümün en skorer oyuncusu olurken, Kane ligde dokuz asistle oynadı.

Ben, "Geçen sezon, Mourinho özellikle her maçı kazanmak için dışarı çıkmadı çünkü bazılarının başaramayacağımızı düşünüyordu" dedi. "Geçenlerde bu sezon bir beraberliği kabul etmeyeceğini söyledi. Maçları kazanmak için hazırlanıyor."

İnsan yönetimi cephesinde, en yüksek profilli anlaşmaları Dele Alli ile oldu ve her ikisi de yetenekli orta saha oyuncuları olan ancak başvurularıyla ilgili soruları olan Tanguy Ndombele ile rekor imzaladı.

Alli, bu sezonun çoğunda ilk takımda yer almadı, ancak hiçbir zaman donmuşken, Ndombele şu anda Tottenham kariyerinin en iyi futbolunu oynuyor ve Cumartesi günü Son'un golüne yontulmuş asistle vurguladı.

Kulübün ve hayran kitlesinin şu anda ne kadar farklı olduğunu gerçekten anlamak için, sadece Cumartesi günkü maçın raporundaki bazı yorumları okumanız gerekiyor …

"Bir Mourinho ustalık sınıfı … şüpheciler azalıyor", "Jose Spurs bir kedi yavrusu gibi mırıldanıyor", "Spurs bu sezon kesinlikle yarışmacılar".