Herb Adderley, Packers Hall of Fame Cornerback, 81

'de Öldü

İlk iki Super Bowls dahil olmak üzere 1960'larda beş NFL şampiyonluğu kazanan ve daha sonra Dallas Cowboys'u ilk Super Bowl zaferine götüren Koç Vince Lombardi'nin Green Bay Packer takımları için oynayan Şeref Salonu Herb Adderley öldü. Cuma. 81 yaşındaydı.

Ohio, Canton'daki Pro Football Hall of Fame , ölümünü duyurdu. Ayrıntı verilmedi, ancak Packers yakın zamanda hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Adderley, Packers'ın 1961 antrenman kampına ilk tur draft seçimi olarak ve Michigan State'e geri dönen eski bir Big Ten olarak geldiğinde, Packer yıldızları Jim Taylor'ın ve yarı beklemede Paul Hornung'un yedeği olmasını bekliyordu. ve o da buydu. Packers ve Detroit Lions arasındaki yıllık Şükran Günü maçına girerken, tüm sezon hücumdan kaçmamıştı.

Ancak Adderley'i takımdaki en iyi safkan atlet olarak gören Lombardi , nihayet ona savunma hattında bir şans verdi. İkinci çeyrekte, kolejde biraz savunma oynayan Adderley'i sol kornerde , Packers'ın zaten yetersiz olan ikincil oyuncusu , korner Hank Gremminger'i sakatlanarak kaybetti.

Adderley uzun süre sonra The Milwaukee Journal Sentinel'e “Şok halindeydim,” dedi. Titriyordum ve gergindim. Hiç kimseye soru soracak vaktim olmadı. Ne yaptığımı bilmiyordum. "

Yine de, Lions takımından Jim Ninowski'den dördüncü çeyrek pasını yakaladı ve Packers'ın 17-9 galibiyet rallisine yardım etti. Aralık ayında Packers, Lombardi yönetiminde Giants'ı 37-0 yenerek ilk NFL şampiyonluğunu kazandı.

Adderley, Packers ile dokuz sezon ve Cowboys için üç sezon oynadı. 6 foot-1 ve 205 pound ile zamanının bir viraj için yeterince hıza ve yeterince büyüklüğüne sahipti ve 48 normal sezon geçişini yakaladı ve bunlardan yedi tanesini touchdown için geri koştu. Packers, Super Bowl II'de Oakland Raiders'ı mağlup ettiğinde bir skor için 60 yarda müdahale etti.

ResimAdderley (26), St. Louis Cardinals'a karşı eylemde & rsquo; Bobby Joe Conrad, Ekim 1963.
Kredi … Fred Roe / Getty Images

Adderley aynı zamanda olağanüstü bir geri dönüş oyuncusuydu. Baltimore Colts'a karşı topu 103 yarda geriye koştu ve Los Angeles Rams'a karşı 98 yarda bir skor için başka bir başlama vuruşu yaptı.

Takıma katıldığında Packers'taki birkaç Siyah oyuncu arasındaydı. Packers, Washington Redskins ile otellerin ayrıldığı 1961 sezon öncesi maçında Washington Redskins ile karşılaştığında, tüm ekip bir Ordu üssü olan Fort Benning'de kaldı. Adderley'in hatırladığı gibi Lombardi, "Başka bir yere bölünmektense tüm oyuncularımla burada olmayı tercih ederim" dedi.

Adderley, ev sahiplerinin Packers'ın Black oyuncularına çaylakken kiralamayacaklarını söyledi ve onu Davis ve Elijah Pitts'in Green Bay, Wis'in kenar mahallelerinde “kulübe” olarak adlandırdığı yerde geri koşarak yaşamaya bıraktı.

Lombardi'nin bundan sonra emlakçılarla görüştüğünü hatırladı Adderley ve “ertesi yıl farklıydı. İyi bir evimiz vardı. Siyahlar ve Siyah aileler için pek çok kapı açtı – çoğunun Packers ile hiçbir ilgisi yoktu. "

Herbert Allen Adderley, Charles ve Rene Adderley'in oğlu olarak 8 Haziran 1939'da Philadelphia'da doğdu. Babası bir fabrika makinistiydi. Herb, Kuzeydoğu Lisesi'nde çok sporlu bir sporcuydu.

Michigan Eyaletinde üç sezon oynayarak 800 metreden fazla acele kazandı ve pas yakalayan bir tehditti. Packers, onu 1961 NFL seçmelerinde 12. genel seçim olarak seçti.

Kredi … Associated Press

Packers, Adderley'i Eylül 1970'te Cowboys'a takas etti. Dallas, 1970 sezonunun ardından Super Bowl'da Baltimore Colts'a yenildiğinde ve ardından bir sonraki Super Bowl'da Miami Dolphins'i mağlup ettiğinde, kornerde gelecek Hall of Famer Mel Renfro ile takım oldu. (Colts ekibinin bir üyesi, geniş alıcı Jimmy Orr , Salı günü öldü.)

Adderley, 1972 sezonundan sonra durdurma dönüşlerinde 1.046 yarda ve başlama vuruşlarında 3.080 yarda ile emekli oldu.

Ekim 1984'te, Packers'ın Super Bowl I'de Kansas City Chiefs'i mağlup eden 1966 ekibinden oyuncular için ilk tam ölçekli buluşmasına katıldı ve sadakatlerinin nerede olduğunu açıkça ortaya koydu.

Eski Packer gardiyanı Jerry Kramer ve spor yazarı Dick Schaap'ın ("Instant Replay" adlı kitabının devamı) "Distant Replay" (1985) toplantısından bahseden Adderley, "Endişelendiğim kadarıyla Dallas Cowboys için hiç oynamadım. Ülkede Dallas Cowboys Super Bowl yüzüğü olan ve takmayan tek kişi benim. "

Adderley'in kurtulanları arasında eşi Brenda da var, Şöhretler Listesi.

Oyun oynadığı günlerin ardından Adderley, ülke çapında televizyon kablo hatları döşeyen Philadelphia merkezli bir şirkete sahipti.

Kredi … Mel Evans / Associated Press

O, sendikanın onları pazarlama anlaşmalarına dahil etmekte uygunsuz bir şekilde başarısız olduğunu iddia eden 2.056 emekli oyuncu adına NFL oyuncuları sendikasına karşı açılan 2007 federal davasının baş davacısıydı. Dava, sendikaya karşı 28.1 milyon dolarlık bir karara varıldı; Karar temyiz edildikten sonra, emekliler 26,25 milyon dolarlık bir ödeme için anlaştı.

Packers'ın 1960'ların sol defans oyuncusu Robinson, bir zamanlar Adderley'in mücadelesini hatırladı ve bu, rakip bir koçla yüzleşmeye kadar uzanabilirdi.

Robinson, Packers'ın web sitesinde "Herb hiçbir şeyi unutmadı" dedi. Her şeyi kişisel aldı. Bir keresinde Baltimore'da, Don Shula bir müdahaleden sonra kenardan ona bağırdı ve Herb Shula'ya bir üniforma giymesini söyledi ve ona aynı şekilde vurmuştu. "