DirectX 12 Ultimate, Windows PC'lerde ve Xbox

'de grafikleri nasıl güçlendirir?

Microsoft'un DirectX 12 Ultimate, hem Windows'u hem de Xbox Series X'i destekleyen grafik teknolojisinin yeni bir sürümü, iki platformu bir dizi son teknoloji özellik ile daha da yakın bir şekilde birbirine bağlamayı amaçlamaktadır. Daha da iyisi, artık DX12 Ultimate donanımını Nvidia GeForce RTX 30 serisi grafik kartları, AMD Radeon RX 6000 serisi grafik kartları ve tabii ki Xbox Series X şeklinde satın alabilirsiniz .

Nvidia, Microsoft'un Mart ayında GDC 2020'deki resmi sunumundan önce neler bekleyebileceğinin ayrıntılarını paylaştı ve bunun nedenini görmek kolay: Microsoft'un yeni nesil konsolu AMD tarafından desteklense de , DirectX 12 Ultimate, ilk olarak GeForce RTX 20 tarafından tanıtılan birkaç yenilikçi teknolojiyi barındırıyor. serisi grafik kartları yeni bir endüstri standardı olarak – artık hem PC'leri hem de konsolları kapsayan ve ona "Ultimate" adını veren bir kart.

Microsoft'un Mart ayındaki duyuru gönderisinde , "Grafik platformunu PC ve Xbox Series X'te birleştiren DX12 Ultimate, tüm oyun ekosistemi için bir güç çarpanı görevi görüyor" diyor. Artık çevrimler bağımsız çalışmıyor! Bunun yerine, artık sinerjik olarak birleşiyorlar: Xbox Series X piyasaya çıktığında, dünyada aynı özellik setine sahip milyonlarca DX12 Ultimate PC grafik kartı olacak, yeni özelliklerin hızlı bir şekilde benimsenmesini hızlandıracak ve Xbox Series X bir dalga getirdiğinde Yeni konsol oyuncuları arasında, PC de aynı şekilde yeni DX12 Ultimate özellikli donanımın bu büyük dalgasından yararlanacak! Sonuç? Yeni özelliklerin benimsenmesi için bir adrenalin atışı, oyuncuların elinde hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde çığır açan grafikler. "

DirectX 12 Ultimate, ilk yinelemeye yönelik artımlı bir güncelleme olan DirectX Raytracing (DXR) katman 1.1'i destekler. Nvidia, "RTX" için geleneksel "GTX" markasını bıraktığı ölçüde, son teknoloji aydınlatma teknolojisi GeForce RTX 20 serisi GPU'ların dikkatini çekti ve bu, yeni nesil Xbox Series X'in önemli bir özelliği. ( PlayStation 5 aynı zamanda donanım tabanlı ışın izlemeyi de destekler , ancak Sony'nin sistemleri DirectX teknolojisine dayanmaz.) DXR 1.1'deki en dikkate değer eklenti, "geliştiricilere ışın izleme sürecini daha fazla yürütme seçeneği sunan yeni bir teknik olan satır içi ışın izlemedir" iş planlamasını tamamen sistemde yürütmenin aksine, ”Microsoft'a göre.

Kontrol, Minecraft ve Metro Exodus'ta olduğu gibi ışın izleme, iyi bir etki için kullanıldığında olumlu bir nefes kesici görünebilir. Benimsenmesi bu noktayla sınırlı olsa da, artık konsollarda olduğu için ışın izlemenin popülaritesinde patlama görmesini bekleyin. Bu tatilin en iyi sürümlerinin çoğu, Watch Dogs: Legion, yeni Call of Duty oyunu ve merakla beklenen Cyberpunk 2077 gibi teknolojiyi destekliyor.

Işın izleme, DirectX 12 Ultimate tarafından kodlanan Nvidia'nın Turing mimarisi tarafından sunulan tek teknoloji değil. Diğer iki akıllı işleme özelliği, GPU'nuzun daha zor değil, daha akıllı çalışmasını sağlar ve geliştiriciler onları benimserse grafik kartınızın (veya Xbox) performans potansiyelini güçlendirir.

lkdfghpzhx 21 Nvidia

DX12 Ultimate donanımının ayrıca Değişken Hızlı Gölgelendirme (VRS) katman 2'yi desteklemesi gerekir. Nvidia Turing GPU derinlemesine incelememizde Değişken Hızlı Gölgelendirmeyi şu şekilde açıkladık:

"Değişken Hızlı Gölgelendirme, Nvidia'nın yıllardır desteklediği çok çözünürlüklü gölgelendirmenin bir tür süper güçlendirilmiş versiyonu gibi. İnsan gözü, yalnızca görüşünde olanın odak noktalarını tüm ayrıntılarıyla görür; çevredeki veya hareket halindeki nesneler o kadar keskin değildir. Değişken oranlı gölgelendirme, birincil nesneleri tam çözünürlükte gölgelemek için bundan yararlanır, ancak ikincil nesneleri daha düşük bir hızda gölgelendirerek performansı artırabilir.

Bunun olası kullanım durumlarından biri, hareketli bir sahnenin kritik olmayan parçalarının daha az ayrıntıyla oluşturulduğu Hareket Uyarlamalı Gölgelendirmedir. Yukarıdaki görüntü, Forza Horizon'da nasıl kullanılabileceğini göstermektedir. Geleneksel olarak, ekranın her bölümü tüm ayrıntılarıyla işlenirdi, ancak Harekete Uyarlamalı Gölgelendirme ile sahnenin yalnızca mavi bölümleri bu kadar görkemli bir şekilde işlenir. "

Değişken Hızlı Gölgelendirme, Wolfenstein II ile birlikte gelen İçeriğe Uyarlamalı Gölgelendirme teknolojisi gibi başka şekillerde de kullanılabilir. İçeriğe Uyarlamalı Gölgelendirme, Harekete Uyarlamalı Gölgelendirme ile aynı temel ilkeleri uygular, ancak ekranın düşük ayrıntıya veya benzer renklere sahip geniş alanlara sahip kısımlarını dinamik olarak tanımlar ve daha düşük ayrıntıda olanları ve daha çok hareket halindeyken gölgelendirir. minimum algılanabilir görsel kalite kaybı ile genel performansı artırın.

Yüksek kare hızı uzmanı olarak, bunları çalışırken gördüğüm her seferde bunun gibi akıllı oluşturma tekniklerinin büyük bir hayranıyım. Parmaklar, artık DX12 Ultimate ve yeni nesil konsolların bir parçası olan VRS ile bunu aştı, geliştiriciler bu gibi araçları daha sık kullanmaya başlayacak. Değişken Hızlı Gölgelendirme ekleyen Gears Tactics ve Dirt 5 gibi yeni oyunlarla zaten yükseldiğini görüyoruz.

örgü gölgelendiriciler dx12 ultimate Nvidia
lkdfghpzhx 9 Nvidia

Microsoft'un en son API sürümü, Nvidia'ya göre ağ gölgelendiriciler için de destek talep ediyor. Bir kez daha, Nvidia'nın Turing GPU'ları ağ gölgeleme kavramını tanıttı. İşte o sırada söylediklerimiz:

“Mesh gölgelendirme, on veya yüz binlerce nesnenin olduğu, görsel olarak çok karmaşık sahnelerde CPU'nuzun yükünün bir kısmını almanıza yardımcı olur. İki yeni gölgelendirici aşamasından oluşur. Görev gölgelendiricileri, bir sahnenin hangi öğelerinin oluşturulması gerektiğini belirlemek için nesne ayırma gerçekleştirir. Buna karar verildiğinde, Mesh Gölgelendiriciler görünür nesnelerin işlenmesi gereken ayrıntı düzeyini belirler. Daha uzaktaki nesneler çok daha düşük ayrıntı düzeyine ihtiyaç duyarken, daha yakın nesnelerin olabildiğince keskin görünmesi gerekir.

Nvidia, 300.000 asteroitten oluşan devasa bir alandan bir uzay gemisini uçurduğunuz etkileyici, oynanabilir bir demo ile ağ gölgelemesini gösterdi. Demo, devasa nesne sayısına rağmen saniyede yaklaşık 50 kare çalıştı çünkü ağ gölgeleme, herhangi bir noktada çizilen üçgen sayısını maksimum 3 trilyon potansiyel çizilen üçgenden yaklaşık 13.000'e düşürdü. "

Demoda süper etkileyiciydi . Nvidia'nın asteroit demosunu aşağıda çalışırken görebilir ve burada nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz . GeForce RTX 20 serisi GPU'lar bir yıldan fazla bir süredir mevcut olmasına rağmen, şimdiye kadar hiçbir oyun ağ gölgelendirmeden yararlanmadı. Nvidia, artık DX12 Ultimate'in bir parçası olduğu için teknoloji için çekiş gücü görmeyi bekliyor.

VRS'nin nasıl uygulanabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız , Wolfenstein: Youngblood'da Nvidia Adaptive Shading hakkındaki GeForce blog gönderisine bakın. Youngblood’un NAS'ı, "algılanabilir görsel kalite kaybı olmadan performansı% 15'e kadar hızlandırmak" için Değişken Hızlı Gölgelendirmenin iki farklı biçimini birleştirdi: İçerik Uyarlamalı Gölgeleme ve Harekete Uyarlamalı Gölgelendirme.

Son olarak, DirectX 12 Ultimate, Sampler Geri Bildirimi adlı bir teknoloji için de destek gerektirir. Microsoft, Örnekleyici Geri Bildiriminin "daha iyi görsel kalite, daha kısa yükleme süresi ve daha az kekemelik sağladığını" söylüyor.

örnekleyici geri bildirimi dx12 ultimate Nvidia

Nvidia'dan Tony Tamasi, "Temel olarak, bunun yaptığı şey, doku alt sisteminin gölgeleme alt sistemine bir miktar iletişim sağlamasına ve geliştiricilerin örnekleme, filtreleme ve LOD'leri (ayrıntı seviyeleri) yönetme şekli hakkında daha akıllı seçimler yapmasına izin vermesidir," dedi. bir basın açıklaması sırasında. “Bunu doku alanı gölgelendirme ile gösterdik. Buradaki fikir, geliştiricilerin gerekli olmadığında tekrar tekrar gölgelenmeye karşı yeniden gölgelenmesi gerekmeyen performansı potansiyel olarak kaydetmesine izin vermek için belirli gölgelendirmenin uzaysal veya zamansal olarak yeniden kullanılabileceğidir. "

Tamasi, VR iş yükleri için, bir sahnedeki tüm pikselleri bir kez oluşturmak için Örnekleyici Geri Bildirimini kullanabileceğinizi ve ardından bunu ikinci göze yeniden yansıtarak "gölgeleme hesaplamasının esasen yarısını tasarruf edeceğinizi" söyledi.

Aynı tür şeyleri geçici olarak da yapabilirsiniz, diye devam etti Tamasi. “Uzaklarda bir dağınız olduğunu ve o dağ boyunca değişen çok fazla dinamik ışığınızın olmadığını varsayalım. Bu dağlardaki gölgelendirmeyi potansiyel olarak her iki karede veya her onuncu karede, oyununuz için uygun olduğunu düşündüğünüz her şeyi güncelleyebilir, yine tüm bu gölgeleme hesaplamalarını kaydedebilir ve geliştiricilerin kaliteyi önemli yerlere koyarak görüntü kalitesini yükseltmelerine olanak tanıyabilirsiniz. kullanıcılar bunu görecek ve gerçekten önemli olmayacağı yerlerde biraz performans tasarrufu yapacak. "

Büyüleyici şeyler.

geforce rtx 3080 3 Brad Chacos / IDG

Nvidia'nın GeForce RTX GPU'ları DirectX 12 Ultimate'ı destekler.

Bu teknolojilerin birçoğunun bir yıldan uzun bir süre önce Nvidia'nın "Turing" GeForce grafik kartlarında piyasaya sürülmesinin ötesinde, ışın izlemenin yanı sıra, diğer DirectX 12 Ultimate özelliklerinin performansı artırmak için GPU'ların daha akıllı çalışmasına odaklandığını da belirtmek gerekir. Gerçek zamanlı ışın izleme, göreve özel donanımla bile grafik çipinize büyük yük bindirir. Performansı artırabilen yazılım hileleriyle (Nvidia'nın PC'lerdeki DLSS'si dahil) güçlendirmek sadece akıllıca değil, aynı zamanda sınırda gerekli.

DirectX 12 Ultimate ile uyumlu olması için herhangi bir PC donanımının tüm bu teknolojileri desteklemesi gerekir. Nvidia'nın GeForce RTX grafik kartları, tabii ki Xbox Series X ve AMD'nin Radeon RX 6000 serisi GPU'larının yanı sıra zaten bunu yapıyor. Daha da iyisi, tüm bu DX12 Ultimate donanımı , bilgisayarınızda oyun yükleme sürelerini kısaltmak amacıyla NVMe SSD'nizi ve grafik kartınızı birbirine daha yakın bağlayan başka bir Microsoft API'si olan DirectStorage'ı da destekler .

DirectX 12 Ultimate'ın yeteneklerine çok daha teknik derinlemesine bir dalış için Microsoft'un DirectX ekibinin gönderisine göz atmayı unutmayın . Bilgisayarınızın donanımının yeterli olup olmadığından emin değilseniz, Windows 10'un Xbox Game Bar'ı artık oyun bilgisayarınızın DirectX 12 Ultimate için uygun olup olmadığını size söyleyebilir .

Editörün notu: Bu makale ilk olarak 19.03.2020 tarihinde yayınlandı, ancak Microsoft'un DX12 Ultimate duyuru gönderisinden gelen bilgileri içerecek ve ardından API desteği ile piyasaya sürülen yeni nesil konsollar ve GPU'lardan sonra daha fazla bilgi verecek şekilde güncellendi.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.