İşlemciye zarar vermeden CPU soğutucusunu nasıl kaldırırım? | Bir uzmana sorun

S: Soğutucuyu CPU'dan çıkarmanın doğru yolu nedir? Yanlışlıkla CPU'yu soketten söküp pimleri bükmek istemiyorum.

Genellikle bir CPU soğutucusunu sökmeden önce termal macunu ısıtmak işe yarar — soğuk termal macunun, ısı emiciyi ve işlemciyi birbirine kaynak yapmasını sağlama olasılığı daha yüksektir. Sisteminizi yaklaşık 10 ila 15 dakika çalıştırın, ardından normal kaldırma işleminize devam edin. (Gücü kapatma, duvardan çıkarma, vb.) Termal macun, soğutucuyu kolaylıkla çıkarmanıza izin verecek şekilde yapışkan ve esnek hale gelmelidir.

Soğutucuyu çıkardığınızda, çok nazik bir ileri geri döndürme hareketi kullanın. Önce çok küçük başlayın, biraz dirençle karşılaşana kadar yavaşça bir yönde ilerleyin, sonra ters yönde geri dönün. Sıcak termal macunla, soğutucuyu serbest bırakıp ardından yukarı ve uzağa çekerken çok fazla sorun yaşamazsınız.

Isı emici CPU'ya oldukça yapışık görünüyorsa (ısındıktan sonra bile), bilgisayarı daha uzun süre çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, onu serbest bırakmak için en az düzeyde kıpırdatmayı da deneyebilirsiniz — gevşeyinceye kadar ileri geri 1 mm'den fazla gitmeyin. Her zaman aynı yatay düzlemde kalın ve onu hiç yukarı çekmeyin.

Bir CPU'ya takılı CPU soğutucusunun yakından görünümü Adam Patrick Murray / IDG

Yavaşça gidin ve stressiz bir çıkarma deneyimine sahip olmalısınız.

CPU'yu soketinden çıkarmanız durumunda, yine de iyi durumda olabilirsiniz. Bunu birkaç kez, iğne hasarı olmadan başımıza aldık. Yine de, bunu soğutucuyu dikkatsizce çekmek için lisans olarak alma. Bir büyüteçle iğneleri nazikçe düzeltmeye çalışmak, özellikle de bir anakartı tamir ediyorsanız berbat bir kaç saat veya daha fazla zaman harcamak. Bir mobodaki bükülmüş veya parçalanmış pinlerle uğraşmak CPU'dakilerden daha kötüdür, bu yüzden bu senaryoyu ne pahasına olursa olsun önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Not: PC'nizde endişelenmeniz gereken sadece bir set pin olacaktır – ya CPU'da ya da ana kart soketinde. İşlemcinizin soket tipine bakarak kurulumunuzun neresinde olduklarını anlayabilirsiniz. LGA ("Land Grid Array") olarak listelenen herhangi bir CPU'nun pinleri olmayacaktır; bunun yerine, pinler anakart soketinde olacaktır. PGA ("Pin Grid Array") olarak listelenen çiplerin pimleri vardır ve delikli bir sokete düşerler. Ev bilgisayarlarında modern Intel CPU'lar LGA iken modern AMD CPU'lar PGA'dır.

Bükülmüş pimlerden bahsetmişken, akılda tutmamız gereken son bir ipucu var. Onarım veya değiştirme için anakartınızı parçalamanın bir parçası olarak bir CPU soğutucusunu çıkarıyorsanız, dikkatli çalışmanızı daha sonra CPU'yu çıkarıp yerine yanlış soket kapağını koyarak yok etmeyin. (Bu adım, genellikle bir satıcının bir RMA'yı geçerli kabul etmesi için bir gerekliliktir.) Yanlış bir kapağı yerine kilitlemek için anakartın metal kolunu indirdiğinizde, bir ton pimi kırarsınız ve mobo kızarır. Evinizde kurulu birden fazla DIY PC'niz varsa bu hatayı kolayca yapabilirsiniz, bu yüzden elinizde doğru priz kapağına sahip olduğunuzdan emin olun!

Bilgisayarlar ve PC oluşturma hakkındaki sorularınızı ele aldığımız Uzmana Sor'a hoş geldiniz. Kendi yanma endişeniz mi var? Thefullnerd@pcworld.com adresinden bize bir e-posta gönderin.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.