Trump Siyasi Bir Strateji Olarak Sporu Nasıl Kaybetti

Donald J. Trump, başkanlığının çoğunda milli marşı, bayrağa ve ona saygısızlık ettiğini düşündüğü sporculara güvenilir bir şekilde seslendi.

Ancak George Floyd'un 25 Mayıs'ta Minneapolis'te polis nezaretinde öldürülmesi, bir seçim yılında, Trump'ın oyuncuların oyunlardan önce “Yıldız Süslü Afiş” sırasında durma talebini daha güçlü bir şekilde reddetmek için protesto dalgaları yarattı ve sporcuları harekete geçirdi. Stadyumlar ve arenalar oy verme yerleri haline geldikçe sporcular da seçmen kaydını ve katılımı teşvik etmek için ilham aldı.

Seçim yaklaşırken, Trump, belki de beklenmedik bir şekilde, en tartışmalı spor takozları olan marştan çekildi. Sporla ilgili başka bir strateji denedi: Big Ten Konferansı'na kolej futbol sezonunu hemen başlatması için baskı yapmak ve ardından ligin ilkbaharda bir sezon geçirmeye yönelik ilk kararının tersine çevrilmesi için hak edilmeyen kredi almaya çalışmak .

Ancak Midwest'teki desteğini artırma oyunu sonuç vermedi: Illinois, Michigan, Minnesota, Pennsylvania ve Wisconsin'deki Büyük On mavi duvar eyaletini kaybetti.

Eski Başkan Bill Clinton'ın Beyaz Saray basın sekreteri olan eski bir NFL yöneticisi olan Joe Lockhart, "Futbol nihai mor spordur" dedi. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar Cumhuriyetçi ve Demokrat değildi; Patriots hayranları veya Jets hayranlarıydı. Ülkeyi bir araya getirdi.

Trump bunu bölmeye çalıştı. Çıkarılarak kazanır. Bir dereceye kadar, bir süre başardı. Ancak bu yılın Haziran ayının sonunda bu onun için tam bir başarısızlıktı. "

Floyd'un bir polis memurunun dizinin altına ölümcül bir şekilde sıkıştırıldığı rahatsız edici bir video gördükten sonra – eski San Francisco 49ers oyun kurucusu Colin Kaepernick'in ırksal adaletsizliği ve polis şiddetini protesto etmek için diz çökmesinden dört yıl sonra – insanlar "öfkeyi yeni bir şekilde anladılar ve neden bir Siyah eski Başkan George W. Bush'un iletişim direktörü Kevin Sullivan, oyuncu protesto hakkını kullanmak isteyecektir ”dedi.

Siyasi uzmanlar, Floyd'un ölümünün, bölünmüş bir ülkede seçim üzerinde çok az etkiye sahip gibi görünse bile, Trump'ın marşla ilgili tutumunu daha düzenli bir şekilde reddeden, atletler, spor yetkilileri ve ligler tarafından kademeli bir dizi eylem başlattı. Marşı üssünü ateşlemek için kullanan Trump, yine de 72 milyondan fazla oy aldı – 2016'dakinden önemli ölçüde daha fazla ham oy – yine de 77 milyondan fazla oy alan Joseph R. Biden Jr.'a yeniden seçilme hakkını kaybetti .

Kampanyanın son aşamalarında, Trump, virüs bulaşmış olsa bile, koronavirüs salgını gibi sorunları bir yandan da siyasi bir serseri olarak marşı büyük ölçüde terk ediyor gibi görünüyordu. Bunun yerine, dikkatini siyasi rakibine ve kaybederse hileli bir seçim yapılacağına dair temelsiz tahminlere odakladı.

Resim Bisi Johnson, N.F.L.'den önce ulusal marş için diz çökmüş yarım düzine Minnesota Vikinginden biriydi. 13 Eylül'deki maç, George Floyd'un Minneapolis polisinin gözetimindeyken ölümünden bu yana ilk maçları.
Kredi … Hannah Foslien / Getty Images

Bush'un Beyaz Saray basın sekreteri Ari Fleischer, “Seçim yılında kızartacak daha büyük balığı vardı” dedi. Rakibi NFL değildi Colin Kaepernick değildi. Joe Biden'dı. "

Yine de, Floyd'un ölümünden sonra bahar yaz olurken, spor ligleri ve sporcular Trump'ı giderek daha fazla önemsemiyorlardı. Ağustos ayının başlarında Los Angeles Lakers'tan LeBron James güldü ve başkan, virüsle bozulan NBA sezonunun yeniden başlamasını izlemeyi bıraktığını söyleyerek marşı "utanç verici" olarak nitelendirdikten sonra Trump'ın kaçırılmayacağını söyledi.

Sonbaharda genç futbol takımları bile diz çöküyordu. Ve Trump'ın Twitter ve kamu mitingleri aracılığıyla tepkisi, zaman zaman şiddetli meydan okumadan mağdur istifaya doğru azaldı.

Demokrat stratejist James Carville, marş için "Bir gün bu çok büyük bir sorundu," dedi. "Ertesi gün sorun olmadı."

Clinton'ın siyasi direktörü Doug Sosnik, Trump'ı bir e-postada sözlü bir "günlük tüccar" olarak tanımladı ve sözler düzleşmeye başladığında, "destekçilerini uyandıracak bir sonraki parlak nesneye geçer".

Sosnik, Trump'ın marş için diz çöken oyuncularla ilgili yanlış anladığı şey, Amerikalıların çoğunun Birinci Değişiklik'e şiddetle inandıkları ve Floyd'un ölümünün "protestoları bu tür çirkin davranışlara uygun bir tepki dışında herhangi bir şey olarak görmemesini zorlaştırdığını" söyledi.

Trump onlarca yıldır NFL ile tartışmıştı. 1980'lerde, yeni başlayan Birleşik Devletler Futbol Ligi'nde bir franchise sahibi olarak, NFL'ye karşı bir antitröst davası açma hareketi başlattı, ancak 3 dolarlık bir tazminat ödülü ile utanç içinde kaldı.

Eylül 2017'deki siyasi bir mitingde Trump, milli marş için diz çökecek herhangi bir oyuncuyu kınadı ve NFL takım sahiplerine “ o orospu çocuğunu hemen sahadan uzaklaştırmaları için yalvardı. Ancak Haziran 2020'ye kadar, NFL'deki çalkantılı 48 saatlik bir döneme, ülkenin en popüler spor ligine zorbalık yapma yeteneğini kaybettiği için topunu alıp eve gitmeye eşdeğer bir sosyal medya ile tepki gösterdi.

3 Haziran'da Yahoo Finance ile yaptığı röportajda, birçok Siyah sporcunun Floyd'un ölümünün ardından ırksal adalet talep ettiği bir zamanda, New Orleans Saints oyun kurucusu Drew Brees, esasen Trump'ın yanında yer aldı: "Kimsenin saygısızlığına asla katılmayacağım. Amerika Birleşik Devletleri veya ülkemizin bayrağı. "

Onun sözleri birçok kişiye sağır geliyordu ve Siyah takım arkadaşlarından ve oyuncuların dörtte üçünün Afrikalı-Amerikalı olduğu bir lig olan NFL çevresindeki diğerlerinden şiddetli tepkiler aldı. Bir gün sonra, Brees bir Instagram gönderisinde , yorumlarının "duyarsız ve hedefi tamamen kaçırdığını" söyleyerek özür diledi . Kendini koruma ve derinlemesine düşünmenin bir karışımı gibi görünen bir şeyle af diledi.

5 Haziran'da Trump, Twitter'da Brees'in "büyük bir hayranı" olduğunu, ancak oyun kurucunun orijinal duruşunu iptal etmemesi gerektiğini bildirdi. "DİZİLME YOK!" Trump tweet attı.

Ancak Brees, aynı gün başkanın pozisyonunu şiddetle reddetti . Sosyal medyada şöyle yazdı: “Bu Amerikan bayrağıyla ilgili bir mesele değil. Asla olmadı. Artık insanları siyahi topluluklarımızın karşılaştığı gerçek sorunlardan uzaklaştırmak veya dikkatlerini dağıtmak için bayrağı kullanamayız. "

O sırada, NFL komiseri Roger Goodell de ırkçılığı kınamasını talep eden Siyah oyunculardan yoğun bir baskı gördü. Bir videoda barışçıl protestoları teşvik etti ve daha önce sosyal adaletle ilgili endişeleri dinlemediği için bir mea culpa yayınladı.

Goodell, Kaepernick'in isminden bahsetmediği için çok eleştirildi. Ve Brees, dört sezon boyunca NFL dışında kalan Kaepernick gibi kariyerini riske atmadı. Ancak spor sosyoloğu Harry Edwards, Siyah oyuncuların Brees gibi beyaz bir yıldızdan ve bazı önde gelen takım sahiplerinin milyonları Trump'ın siyasi kasasına verdiği bir ligin komisyon üyesi Goodell'den pişmanlık ve destek almasının önemli olduğunu söyledi.

Yarım yüzyılı aşkın süredir sosyal adalet hareketlerinde yer alan 49ers'ın danışmanlarından Edwards, "'Biliyor musun, yanılıyorum,' demek cesaret ve karakter gerektirir," dedi. "Trump'ın rüzgarda dönmesine neden oldu."

9 Haziran'da Amerika Birleşik Devletleri Futbol Federasyonu, milli marş için diz çöken oyuncular üzerindeki yasağını kaldırdı.

"Artık fazla izlemeyeceğim!" Trump 13 Haziran'da tweet attı . Ayrıca US Soccer'ın hareketini profesyonel futbola bağladı : "Görünüşe göre NFL de o yöne gidiyor, ama ben izlemeden değil!"

Bir hafta sonra, Tulsa, Okla'daki bir mitingde , Trump, Goodell, Brees ve diğer NFL yıldızlarından gelen geri tepmelerle şaşkın görünüyordu ve "Bu, yazın ortasında nereden geldi?"

Trump, "Bu savaşı NFL ile kazandığımızı sanıyordum" dedi.