HP Pavilion x360 Convertible 14 incelemesi: Daha iyisini yapabilirsiniz

HP Pavilion x360 Convertible 14 (dw0097nr), evden çalışma veya uzaktan eğitim deneyiminin günlük iş yükünün üstesinden gelmek için yetkin bir dönüştürülebilir dizüstü bilgisayardır. Ayrıca nadir bir hücresel seçenek ve tam boyutlu bir SD kart yuvası dahil olmak üzere bazı benzersiz özellikler sunar. USB-C ve HDMI bağlantı noktaları, 4K desteği dahil olmak üzere iki ek ekrana izin verir. Bu özellikler Pavilion x360'ın lehine çalışırken, orta düzeydeki performansı ve yetersiz pil ömrü, fiyat aralığında test ettiğimiz diğer dizüstü bilgisayarları daha iyi bir anlaşma gibi gösteriyor.

Bu inceleme, en iyi dizüstü bilgisayarlar hakkında devam eden toplamamızın bir parçasıdır. Rakip ürünler ve bunları nasıl test ettiğimiz hakkında bilgi için oraya gidin.

HP Pavilion x360 Dönüştürülebilir 14 dw0097nr çadır modu Mark Hachman / IDG

Dönüştürülebilir bir model olan HP Pavilion x360 Convertible 14, kolayca çadır moduna döner. Menteşe, 180 derecelik bir açıya yaklaşsa bile dizüstü bilgisayarın sarkmasını önleyecek şekilde iyi tasarlanmış.

HP Pavilion x360 Convertible 14 temel özellikleri

HP'nin Pavilion x360 Convertible 14'ü uzun süredir piyasada değil, ancak bir tane satın almakta zorlanacağınızı fark edebilirsiniz – pandemi sırasında evden çalışma / çalışma ihtiyacının getirdiği satın alma çılgınlığının kanıtı. Dizüstü bilgisayar şu anda HP.com'da 700 dolara satılıyor, ancak inceleme sırasında bazen tükendi.

Bulamamanız durumunda, HP temsilcileri hemen hemen aynı alternatifleri önerdi. 650 $ 'lık HP Pavilion x360 Dizüstü Bilgisayar 14t-dw000 Ürün olmayan kaldır bağlantısında Optane bellek seçeneği ve LTE WWAN yok. 586,95 $ 'lık HP Pavilion x360 14t-dh200 Kaldır ürün bağlantısı daha da benzer, ancak WWAN seçeneklerinden de yoksun ve 1080p ekran seçeneği için biraz daha fazla ödemeniz gerekecek. Bununla birlikte, hem 14t-dw000 hem de 14t-dh200, baskı sırasında stokta bulunuyordu ve karşılaştırılabilir performans sunması gerekiyor.

Tüm bu makinelerde, işlemcinin "G1" son ekinin, sağlanan minimum miktarda grafik kapasitesini gösterdiğini unutmayın. Intel'in 10. nesil Ice Lake ailesinin üst düzey üyeleri, daha fazla görsel beygir gücü sunuyor.

İşte test ettiğimiz birimin özellikleri:

HP Pavilion x360 Dönüştürülebilir 14 dw0097nr birincil Mark Hachman / IDG
 • Ekran: 14 inç (1920×1080, WLED) çoklu dokunma, 250 nit (derecelendirme)
 • İşlemci: Intel Core i5-1035G1
 • Ekran Kartı : UHD 620
 • Bellek: 8 GB DDR4-3200 SDRAM (1 x 8 GB)
 • Depolama: 256GB SSD + 16GB Optane
 • Bağlantı Noktaları: 1 USB-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps, şarj, ekran), 2 USB-A 3.2 Gen 1 (eski adıyla USB 3.1, 5 Gbps), 1 HDMI 2.0, SD kart yuvası, 3,5 mm jak, SIM yuvası (incelendiği gibi)
 • Kamera: 720p (kullanıcıya dönük)
 • Pil: 41,3 Wh (bildirildi), 43 Wh (derecelendirilmiş)
 • Kablosuz: Bağlantılı Modern Beklemeyle WiFi 6 (Intel Wireless-AC 9461 802.11ac) ve Bluetooth 5; Intel LTE (XMM 7360) SIM yuvası (incelendiği gibi)
 • İşletim sistemi: Windows 10 Home
 • Boyutlar (inç): 12,76 x 8,70 x 0,74 inç
 • Ağırlık: 3,55 pound
 • Renk: Doğal Gümüş (Dış) / Kül Gümüş (İç)
 • Fiyat: HP.com'da 700 ABD doları Ürün dışı bağlantıyı kaldırın

Genel yapı kalitesi ve ekran

HP Pavilion x360 14, kutusundan biraz ağır tarafta çıkıyor, ancak bu yalnızca onunla seyahat etseniz bir sorun olur. İnceleme birimimiz oldukça genel Doğal Gümüş dış cepheye sahiptir. Koyu Kül Gümüş klavye desteğinin kenarlarında dar bir gümüş şerit bulunur.

Pavilion 360 derecelik bir dönüştürülebilir olduğundan, kendi ağırlığını destekleyerek kapaklı moddan yumuşak bir şekilde çadır moduna geçer. Çoğu zaman içeride sıkışıp kaldığımız bir yıl boyunca, mesai saatleri dışında taşınabilir eğlence merkezleri olarak hizmet verebilen dizüstü bilgisayarları takdir etmeye başladım.

Klavyenin üzerinde, Pavilion x360 14'ün sıcak havayı dışarı attığı göze çarpmayan bir ızgara bulunuyor. Dizüstü bilgisayar, bu incelemeyi yazmak gibi rutin görevler sırasında bile ara sıra sürekli bir fan gürültüsü çıkarır. Bununla birlikte, hem yumuşak hem de oldukça sabittir, ancak arka planda beyaz gürültü olarak kaybolur.

HP Pavilion x360 Dönüştürülebilir 14 dw0097nr havalandırma Mark Hachman / IDG

Hava, dizüstü bilgisayarın altındaki geniş bir ızgaradan sol tarafındaki ikinci bir ızgaradan çekiliyor.

HP'nin ekranı fena, düşük fiyatlı dizüstü bilgisayarlar arasında ortak bir kalite seviyesi. Arka ışığı, iç mekan çalışmaları için yeterli olduğunu düşündüğümüz için minimum olan yaklaşık 250 nit parlaklığa sahiptir. Alt kattaki ofisim dışarıdan minimum ışık alıyor ve ekranın sadece biraz loş tarafta olduğunu gördüm. Bununla birlikte, her iki taraftan da yeterli görüş açıları ile renk doğruluğu yeterli görünüyordu. Sadece dışarıda kullanmayı beklemeyin.

Bu fiyat noktasında, bir dizüstü bilgisayarın estetiği, deneyimin bir parçası değil, bir bonus olmalıdır. Kimse yardım edemez, ancak yaklaşık bir buçuk inçlik geniş alt ekran çerçevesine dikkat edin. Yan (çeyrek inç) ve üst (bir inç'in üç sekizi) çerçeveler daha ince olsa da, genel etki ekranın biraz sıkışık olmasıdır.

Neyse ki, HP Pavilion x360 Convertible 14'ü süsleyen mevcut bağlantı noktaları, yerleşik ekranın ötesine geçmeyi kolaylaştırıyor. HP, hem bir HDMI 2.0 hem de SuperSpeed 10Gbps (eski adıyla USB-C 3.2 Gen 2 olarak biliniyordu) içerir.

HP Pavilion x360 Dönüştürülebilir 14 dw0097nr sağ taraf Mark Hachman / IDG

HP Pavilion x360 Convertible 14'ün (dw0097nr) sağ tarafında tamburlu şarj cihazı için bir bağlantı noktası, HDMI 2.0, USB-A, standart USB-C (Thunderbolt değil), tam boyutlu bir SD kart yuvası ve SIM kart yuvası bulunur .

Ne yazık ki, HDMI 2.0 kablosu 60Hz'e kadar tek bir 4K monitörü desteklese de, Core i5-1035G1 harici 4K ekranımı 30Hz'nin ötesine geçmeyi başaramadı. Hassas gözleri olanlar için, yavaş yenileme hızı sarsıcı görünebilir. Örneğin video gibi hareketli her şey sarsıntılı görünebilir ve zamanla gözlerinizi yorabilir. Aksi takdirde statik bir ekrana yazı yazmak bile yıpranabilir. Bununla birlikte, Pavilion x360 14'ün rahat bir 60Hz'de çalıştırdığı harici bir 1080p monitörünüz varsa bu sorun tamamen ortadan kalkar.

HP Pavilion x360 Dönüştürülebilir 14 dw0097nr sol taraf Mark Hachman / IDG

HP Pavilion x360 Convertible 14'ün sol tarafında başka bir USB-A bağlantı noktası ve dizüstü bilgisayarın termal egzozunu havalandırmak için bir ızgara bulunur.

HP, kutunun içinde dizüstü bilgisayarı şarj etmek için yuvarlak bir "namlu" konektörü kullanan 45 W güç kaynağı sağlar. Alternatif olarak, dizüstü bilgisayarı USB-C bağlantı noktası üzerinden şarj etmek için üçüncü taraf bir şarj cihazı kullanabilirsiniz.

Yazma, ses ve kamera

Daha belirgin tuş hareketine sahip klavyeleri tercih etme eğilimindeyim, bu nedenle HP Pavilion x360 Convertible 14'teki sığ klavye, uzun süreli kullanımda özellikle rahat değildi. İncelediğim cihazın klavyesine neredeyse her zaman bir dizüstü bilgisayar incelemesi yazıyorum ve parmaklarıma daha fazla esneklik sağlayan bir şeye geri dönmekten mutluluk duyacağım.

Diğer tek şikayetim, bireysel anahtarların özellikle büyük olmamasıdır. Aksi takdirde, Pavilion'un klavyesi rahat bir yazma deneyimi sağlar. Diğer tek tuhaflığı, Home, Pg Up sütunu ve sağ alt köşeden ziyade klavyenin sağ tarafı boyunca uzanan ilgili tuşlardır (daha yaygın olduğu gibi).

HP Pavilion x360 Dönüştürülebilir 14 dw0097nr klavye Mark Hachman / IDG

HP Pavilion x360 Convertible 14'ün (dw0097nr) klavyesi.

Dizüstü bilgisayar sesi nadiren iyidir ve Pavilion x360 Convertible 14 bizi başka türlü ikna edemedi. Hoparlörleri ince, teneke gibi ve muhtemelen düşük seviye güçlendirme eksikliğinden dolayı müzik veya diğer sesleri dinlemek için genellikle rahatsız edici. Örneğin, Molly Sandén'in “Husavik (Memleketim)” gibi orta ila yüksek perdeli müzik kulağa oldukça iyi geliyordu.

Normalde, ses geliştirme teknolojileri bir şekilde yardımcı olur. Bang & Olufsen hoparlörleri ayarladı ve mevcut mikrofon için bir ekolayzır ve gürültü iptali ile uygun şekilde tasarlanmış bir ses aracı sağladı. Ancak kulaklıklar bile gerçekten yardımcı olamaz; En iyi bahsiniz, bası olabildiğince artırmaktır.

HP Pavilion x360 14 bo ses denetimleri Mark Hachman / IDG

HP'nin dönüştürülebilir Pavilion'u B&O tarafından ayarlandı, ancak gerçekten yardımcı olmuyor.

Aynı yardımcı program, bir şekilde vur-kaçırdığımı tespit ettiğim mikrofonun gürültü iptalini yönetiyor. B&O yardımcı programı, sesiniz dışındaki her şeyi filtreleyecek şekilde yapılandırılabilir. Sesimi kaydederken beyzbol spikerlerinin oyunu çağıran ileri geri hareketlerini filtrelemek için mükemmel bir iş çıkardı. Bununla birlikte bunun bir sonucu, sesimin ses seviyelerinin beklenmedik bir şekilde dalgalanmasıydı ve bu, bir Zoom çağrısında farkedilebilirdi. Kulaklık kullanmak tüm bu sınırlamaları atlamalıdır.

HP Pavilion x360 Convertible 14, 720p kamera kullanıyor (çoğu dizüstü bilgisayarda olduğu gibi) ve renk doğruluğundan memnun kaldım. Ne yazık ki hiçbir Windows Hello özelliği yok – derinlik kamerası yok ve parmak izi okuyucusu da yok.

Bu dizüstü bilgisayarın bir SSD ve Intel'in uygulama yükleme sürelerini iyileştirmek için bir tür önbellek olarak tasarladığı Intel Optane Bellek teknolojisi içerdiğini fark edebilirsiniz. Genel olarak, dönen bir sabit sürücüye sahip eski bir dizüstü bilgisayara göre herhangi bir SSD'nin sunduğu verilere hızlı erişim farkedilir olacaktır. Bu dizüstü bilgisayarı ek Optane yetenekleri için satın almayın, çünkü anlamlı bir fark yaratmaz.

Yüklü yazılımlar ve performans karşılaştırmaları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.