Gerçekten bir M1 MacBook Pro satın almak istiyorum. İşte bu yüzden henüz

değilim

Apple'ın One morething etkinliği Salı günü başladığında Apple Kartım hazırdı. Apple kendi silikonunu kullanmaya başlayana ve nihayet gün gelene kadar yeni bir Mac satın alma niyetimi gizlemedim . Apple Store kapalıydı, etkinlik saati azalıyordu ve neredeyse on yıl sonra ilk yeni MacBook'umu almaya hazırdım.

Değilim dışında. En azından henüz değil. MacBook Air ve MacBook Pro'daki yeni M1 yongasında hız ve pil ömrü iddiaları hakkında beğenilecek çok şey olsa da, özellikle daha eski bir yüksek seviyeden geliyorsanız, satın almayı bekletmek için pek çok neden vardır. son makine. Merakım olduğu kadar ilk M1 Mac'lerle hayal kırıklığına uğradım o kadar da değil.

Özetle: Sırada ne olacağını istiyorum.

apple m1 çekirdek elma

Benim sorunum Intel modellerinin karbon kopyası olan tasarımla ilgili değil. Elbette, daha küçük bir ayak izi, Face ID, ışıklandırılmış Apple logosu ve MagSafe entegrasyonu gibi uçtan uca bir ekran güzel olurdu, ancak mevcut tasarım çok hoş.

Hiç şüphe yok ki, bu makineler fiyatları için çok hızlılar – Apple'ın iddia ettiği gibi bilgisayarların yüzde 98'inden daha hızlı olduklarına dair bazı şüpheler olsa da – Apple'ın sadece sunacağı şeyle yüzeyi çizdiğine inanmak için de nedenler var. .

Bağlantı noktalarını alın. Önceki MacBook Pro serisinde Apple , temel modelde iki yerine dört USB-C tipi Thunderbolt 3 bağlantı noktası sağlayan 1.799 ABD doları tutarında bir yükseltme seçeneği sundu . Bu, iş makinemin yapılandırmasıdır ve birçok kullanıcının yaptığı gibi, bağlantı noktalarının her birini günlük olarak kullanıyorum. Ancak MacBook Air gibi, yeni M1 MacBook Pro ve Mac mini'de de yalnızca iki Thunderbolt 3 / USB-C bağlantı noktası bulunur.

Muhtemelen M1 çipinin yalnızca tek bir Thunderbolt 3 denetleyicisine sahip olması – bu da her iki bağlantı noktasının neden aynı tarafta olduğunu açıklar – ancak aynı zamanda USB bağlantı noktaları söz konusu olduğunda ciddi bir şekilde engellenmeden bir M1 Mac satın alamayacağınız anlamına gelir. Şarj etmek için birini kullandığınızı varsayarsak, muhtemelen uygun olmayan bir çözüm olan bir hub'a ihtiyacınız olacak.

Gelecekteki MacBook Pro modellerinde, daha küçük olanlar bile bu kısıtlamaya sahip olmayacak. Apple, profesyonel kullanıcıların ikiden fazla Thunderbolt bağlantı noktasına ihtiyaç duyduğunu açıkça anlıyor, bu nedenle 4 bağlantı noktalı Intel modelleri eskisi gibi aynı fiyatlarla hala satışta. Apple, daha fazla bağlantı noktası ihtiyacını fark etmeseydi, eski Intel makinelerini yanlarında tutmazdı ve gelecek yıl, iki kat daha fazla bağlantı noktasına sahip M1 modellerini getireceğini umuyorum.

macbook air 2020 bağlantı noktaları IDG / Willis Lai

İki en yalnız sayıdır.

Yeni Mac'lerde eksik olan tek şey bağlantı noktaları değil. Ayrıca, değiştirdikleri önceki düşük kaliteli modellerin sahip olduğu aynı sınırlama olan 16GB RAM ile sınırlıdırlar. Kabul edelim ki, 16 konser küçük bir miktar değil, ancak ileri düzey kullanıcıların istediğinden daha az.

Apple burada yine daha fazla RAM talebini anlıyor ve üst düzey Intel modellerinde 400 $ karşılığında 32GB yükseltme sunuyor. Bu korkunç bir fiyat değil ama aynı zamanda hız ve hafıza arasında seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz. Erken Geekbench benchmarkları, halen sevkıyat yapan 2.0GHz Core i5 MacBook Pro'da M1'e tek çekirdekli 1630 puan ve çok çekirdekli skoru sırasıyla 1260 ve 4480'e kıyasla 7220 puan veriyor. Bu sayılar 10 büyüklüğünde olmasa bile, M1 hala ekstra RAM olsun veya olmasın önemli ölçüde daha hızlıdır.

Tik tak

Ancak 16 GB'tan fazla RAM'e ihtiyacınız olmasa bile beklemek akıllıca olacaktır. MacBook Air'deki M1 çipinin MacBook Pro'dakine kıyasla ne kadar hızlı olduğunu tam olarak bilmesek de, Pro'nun sahip olduğu başka bir nedenden ötürü daha yüksek bir saat hızına ve sürdürülebilir performansa sahip olduğunu varsayabiliriz. Air değilken soğutma için fan.

macbook air m1 ısı elma

M1 MacBook Air, fan yerine alüminyum bir ısı dağıtıcıya sahiptir.

Apple'ın açıkladığı gibi, Pro'daki fana "ışık hızında performansı sürdürmek" için ihtiyaç duyulurken, Air ısıyı dağıtmak ve "fan olmadan inanılmaz performans" sağlamak için alüminyum bir ısı dağıtıcı kullanıyor. Her iki makine de öncekilere göre muazzam hız artışı sağlayacak olsa da, Pro'daki M1'in daha sıcak ve buna bağlı olarak daha hızlı çalıştığı oldukça açık.

Ve bu çipler muhtemelen Apple'ın M çipleriyle sunacağının sadece küçük bir kısmı. En yeni Intel Macbook Pro'ların hız testlerine dayanarak, giriş seviyesi ve yükseltme modelleri arasında büyük bir boşluk var. Endüstri standardı Cinebench R20 kıyaslamasını kullanan 1.4GHz Core i5, 397 (tek çekirdekli) ve 1616 (çok çekirdekli) puan alırken, 2.0GHz modeli sırasıyla 436 ve 1929 yayınladı. Bu, makul bir hız artışı ve bağlantı noktası ve RAM eksikliğinin yanı sıra, ufukta bir M2 veya M1Z yongasının olduğu açık.

m1 macbook air macbook pro mac mini elma

Üzgünüm Apple, Apple silikonlu yeni nesil Mac'leri bekliyorum.

İşte beklediğim model bu. Söylentiler, çalışmalarda 14 inç ve 16 inç Macbook Pro'ların olduğunu iddia etti ve aradığım özellikleri ve Apple'ın halihazırda sunduğu devasa hız artışlarını sunmalarını bekliyorum. Ve kim bilir, belki o zamana kadar iyi bir FaceTime kamerası da alacağız.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.