Katlanabilir telefonları sevmek istedim, ancak yenilik hızla eskimiş – CNET

galaxy-z-flip-fold-samsung-ürün-promosyon-hoyle-2021
Andrew Hoyle / CNET

Kabul edelim, cep telefonları , hatta en iyileri bile artık o kadar heyecan verici değil. Hepsi gerçekten ihtiyacımız olandan çok daha güçlüler, hepsinde şık çok lensli kameralar var ve hepsi temelde aynı görünüyor. Katlanan telefonların sektöre çok ihtiyaç duyulan adrenalin miktarını vereceğini umuyordum, ancak varışlarından bir yıldan fazla bir süre sonra, nemli bir havai fişek gibi söndüler ve beni hayal kırıklığına uğrattılar.

On yıl boyunca CNET için çalıştım ve bu sürenin çoğunda özellikle cep telefonlarını ele aldım. Gelip giden çok şey gördüm. BlackBerry'nin yükselişini ve düşüşünü gördüm, e-mürekkep ikinci ekranı ile Rus Yotaphone gibi garip telefon fikirleri gördüm ve LG G4 ve Samsung Galaxy Round gibi kavisli telefonların kısa eğilimini gördüm. Ancak son yıllarda, her şirket aynı ürünün kolayca revizyonu olabilecek şeyleri yapmak için çığlık atarken, gerçek inovasyonun bir kenara bırakıldığı görülüyor.

Şu ifadeleri düşünün: "Büyük, canlı bir ekran", "Harika bir çoklu arka kamera kurulumu", "Çekici bir metal ve cam tasarım ." Bu duyguların uygulanamayacağı birçok telefon düşünebiliyor musunuz? Sonuç, tüm telefonların oldukça iyi olması, ancak aynı zamanda aynı derecede sıkıcı oldukları anlamına geliyor. Her yıl yapılan yenileme, kameraya birkaç megapiksel veya fazladan bir ekran boyutu ekler. Veya temelde sadece dikdörtgen bir levha olarak kalan bir tasarımda ufak bir değişiklik.

lg-g5-6164.jpg lg-g5-6164.jpg

LG G5 dağıldı. Ve sonra LG'nin mobil işi de yaptı.

James Martin / CNET

Anladım. İnovasyon pahalıdır ve yeni bir fikri araştırmak için milyonlarca dolar harcamak, onun iyi satılacağına dair bir garantiye ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. LG , iyi satmayan garip, modüler G5 gibi telefonlarla bunu maliyetine kadar buldu ve şimdi şirketin telefon işini satmaya çalıştığı bildirildi.

Böylece katlanır telefonlar gelince moralim yükseldi. İşte yenilik vardı. İşte onu ilk gördüğümde beni gerçekten geri alan ve telefonların ne olabileceği konusunda beni yeniden heyecanlandıran bu yeni teknoloji buydu. Bileğinize bir saat gibi taktığınız ve daha büyük ekrana ihtiyaç duyduğunuzda açtığınız telefon fikrini seven tek kişinin ben olmadığımı biliyorum. Ama o nerede?

Elimizdeki katlanabilirler … iyi. Galaxy Z Flip ve Moto Razr'ın kapaklı tasarımı, büyük ekranlı bir telefonu ikiye katlayarak daha cebe sokulabilir hale getirmesi bakımından zariftir; Galaxy Fold 2 ve Huawei Mate X , esasen ikiye katlanarak telefon haline gelen tabletlerdir. ayrıca.

huawei-mate-x-galaxy-katlama karşılaştırması huawei-mate-x-galaxy-katlama karşılaştırması

Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X, esasen telefonlara katlanan tabletlerdir.

Andrew Hoyle / CNET

Ancak bükme perdesinin ötesinde, gerçekten hiçbir sınırı zorlamadılar. Telefonlarımızı kullanma şeklimizi değiştirmediler veya mobilin çehresini tamamen değiştirecek kadar çığır açan bir devrim getirmediler. Android'in aynı sürümünü kullanıyorlar, bazı uygulamalara biraz ek işlevsellik sağlamak için yalnızca birkaç küçük ayar ile, ancak bunun biraz ötesinde. Gerçekten, eskisi gibi aynı telefon, ancak ikiye katlayabilirsiniz. Evimde Galaxy Fold ve Z Flip'in bulunduğunu çok iyi buluyorum, ancak diğer eski telefonların arasında bir çekmecede ve onları tekrar çıkarmak için büyük bir arzum yok.

Ve tüm katlanır telefonlar, ilgili üreticilerin normal amiral gemilerinden önemli ölçüde daha pahalı olduğundan, bu tek katlama özelliği için cömertçe ödeme yaparsınız. Bu da, benimsemenin düşük olduğu anlamına geliyor ve bu da bu şirketlere – veya üçüncü taraf geliştiricilere – bu teknolojiyi kullanmanın yeni ve yaratıcı yollarını düşünmek için çok az teşvik veriyor. Zamanla, katlanır telefonlar muzlu telefonlar, Samsung'un kamera / telefon melezi ve 3D telefon ekranlarının yanı sıra diğer hile yığınlarına da atılabilir.

Ama ummuyorum. Umarım etrafta kalır ve yararlı ve heyecan verici bir şeye dönüşür. Açıkçası, Apple'ın , belki de her zaman olmasa da (size bakıyorum, 3D Touch ), yalnızca yeni teknolojiyi gerçekten yararlı bir kullanıma koyabildikleri zaman benimseme eğiliminde olduğu için, davayı üstlenmesini umuyorum.

samsung-galaxy-kat-güncelleme-uk-2019-22 samsung-galaxy-kat-güncelleme-uk-2019-22

Orijinal Galaxy Fold ilginçti, ancak sorunları vardı.

Andrew Hoyle / CNET

Ama en önemlisi, hiçbir mobil şirketin denemekten, yenilik yapmaktan ve biraz farklı bir şey yapmaktan korkmadığını umuyorum. Telefonlar eskiden eğlenceliydi ve telefon lansman etkinlikleri, bu sefer hangi harika yeni teknolojinin ortaya çıkacağını görmek için gerçekten heyecan vericiydi.

Bu heyecan eskisi gibi değil. Şimdi şöminenin dibinde titreyen bir köz var ve her jenerik telefon açılışı, onu tamamen söndürebilecek kum kovası olma tehdidinde bulunuyor. Katlanan telefonların o közü tekrar kükreyen bir cehenneme çeviren çıra olma ihtimali var, ama parmaklarımı çaprazlamıyorum.