Ildefons Lima: Ülkesinin koronavirüs yorumları yüzünden uzak durduğu ulusal simge


Ildefons Lima, Fransa'ya karşı eylemde
Ildefons Lima, ülkesinin futbol federasyonu ile bir anlaşmazlık nedeniyle 2020'de Andorra için oynamadı

Andorra için uluslararası futbol oynamak, olasılıklara karşı sürekli bir savaş, ancak Ildefons Lima'nın her zaman benimsediği bir mücadele.

23 yıllık uluslararası kariyeri, erkek futbolunun en uzun kariyeri boyunca dünyanın en büyük yıldızlarından bazılarıyla karşılaştı ve sadece 77.000 nüfuslu bir ülkede efsanevi statü kazandı.

Çok daha güçlü rakiplere karşı bazı ağır yenilgiler oldu, ancak önümüzdeki ay 41 yaşına giren Lima, meydan okumadan asla kaçınmadı. Birçok yönden ülkesinin küresel sahnede saygı ve tanınma mücadelesini somutlaştırdı.

Şimdi, Andorra Futbol Federasyonu (FAF) ile oyuncular için koronavirüs testi yapılmaması konusundaki bir anlaşmazlık nedeniyle, rekor kıran kariyeri tehlikede.

Yaz aylarında, Andorra tarafları kilitlendikten sonra yeniden eğitime başladığında, Lima endişelerini dile getirdi.

"Testler olmadan 10 veya 15 gün eğitim aldık ve bu yüzden bir şey söyledim. Futbol yapmaya başlama protokolünün bize ve Andorra Futbolcular Derneği [başkanı olduğu AFA] için yeterli olmadığını söyledim.

"Futbol federasyonuna veya herhangi bir kişiye karşı hiçbir şey söylemedim.

Eylül ayında milli takımın maçları varken beni aramadılar ve milli takımla gitmek istersem futbolcular derneğinden ayrılmam gerektiğini ve söylediklerim için özür dilemem gerektiğini söylediler. "

Andorra üst liginde Inter Club d'Escaldes için oynayan ve ülkesinin kaptanı olan Lima'nın dışlama konusundaki tartışmalı karar, ulusal teknik direktör Koldo Alvarez'in isteklerine karşı alındı.

Lima, "Takım arkadaşlığımız olduğu için koçla konuştum ve 10 yıldır benim koçumdu" diyor. "Basına, kariyerimi sahada bitirmemi istediğini söyledi.

"Kızgın değilim çünkü milli takımın teknik direktörü beni çağırmadı. Kızgınım çünkü kimse koça" Bu oyuncu farklı düşündüğü için milli takımda oynayamaz "diyemez.

"Herhangi bir kişi hakkında yanlış bir şey söylemedim veya kötü sözler söylemedim. Sadece farklı düşündüm. Bu sadece bir fikir. Bu yüzden birçok insan benim tarafımda."

Andorra'nın kaptanı ve 600 tişörtlü koleksiyonu

Lima, futbol camiasından bol miktarda destek aldı. Dünyanın dört bir yanındaki profesyonel oyuncular için bir dernek olan FIFPro ve İspanyol futbolcular derneği AFE, Fifa'dan müdahale etmesini istedi. #Justiceforilde kampanyası sosyal medyada da ilgi gördü.

"Biz küçük bir milli takımız ve hep birlikte olmamız gerekiyor" diyor. "Bu dönemde birlik yok çünkü gazetelerde ve internette durum hakkında konuşan çok insan var. Ülkemiz ve sporumuz için kötü bir tanıtım."

Eylül ayında Andorra Futbol Federasyonu şöyle bir açıklama yaptı: "Yönetim kurulu, FAF'a yönelik çok sayıda temelsiz ve yanlış eleştiride bulunan AFA'nın başkanı olarak sorumluluklarınız nedeniyle sizi geçici olarak milli takımdan çıkarma kararını desteklemektedir. "

FAF, Kasım ayında BBC Sport ile iletişime geçtiğinde daha fazla yorum yapmayı reddetti.

FAF başkanı Felix Alvarez'in diğer yönetim kurulu üyelerinin desteğiyle aldığı karar Lima'yı şaşırttı ve bunun devrilmesi için mücadele ediyor.

"Üç ya da dört kişi bunu yapamaz. Futbolun ruhuna karşı oldukları için futboldan çıkmak zorundalar. Sporun ruhuna. Bunu bir kişiye yapamazlar.

"FIFPro, Fifa'ya bir tavsiyede bulundu çünkü bu durum şu anda olamaz. Bu yıl Avrupa'da kimse bu ayrımcılığa izin veremez. Yanlış yaptıkları açık."

Çarşamba günü, Andorra, Portekiz tarafından Estadio da Luz'da yapılan hazırlık maçında 7-0 mağlup edilirken, en deneyimli oyuncuları kulüp tarafında antrenmandı. Normal koşullarda, daha önce yaptığı gibi Cristiano Ronaldo ile savaşıyor olacaktı.

Portekiz'in Andorra maçında Cristiano Ronaldo jestleri
Cristiano Ronaldo, Çarşamba günü Portekiz Andorra'ya karşı yedi sayı atarken golcüler arasındaydı

Lima bunun gibi çok fazla fırsat olmayacağını biliyor ve savunma oyuncusu geri adım atmıyor.

1997'de uluslararası ilk maçına çıktı ve 128 tane maç kazandı ve 11 gol attı – her ikisi de Andorra rekoru. Jari Litmanen'in kırk yılda uluslararası futbol oynama konusundaki olağanüstü başarısını taklit etmeyi umuyordu.

Lima, "Çok üzgünüm. 23 yıldır oynadım ve hayatım boyunca milli takımda oynadım" diyor.

"Andorra'yı sahip olduğum ve beni çok gururlandıran her şeyle temsil ettim. Sahada takım arkadaşlarımla vedalaşmak istiyorum.

"Bazen işler istediğin gibi gitmez ama bunun olması için savaşacağım."

BBC Çevresinde - Sesler BBC altbilgisinin etrafında - Sesler