Intel'in Iris Xe Max GPU'su ince ve hafif dizüstü bilgisayarlara grafik parçaları getiriyor

Intel Cumartesi günü, yeni Iris Xe Max grafiklerinin oyunlarda Nvidia'nın GeForce MX350'sinden daha iyi performans gösterebileceğini ve hatta bazı kodlama görevlerinde bir GeForce RTX 2080'in üstesinden gelebileceğini iddia etti. Bunu nasıl yapar – güç paylaşımı ve Deep Link adlı Intel teknolojisi yoluyla – 11. nesil Core Tiger Lake CPU ve Iris Xe Max GPU paketini gelecekteki dizüstü bilgisayarlarda aranacak bir özellik haline getirebilir.

Kod adı DG1, 1998'den beri Intel'in ilk ayrı GPU'su Intel i740 , Acer Swift 3x , Asus VivoBook Flip TP470 ve Dell Inspiron 15 7000 2'si 1 arada gibi genel ince ve hafif bilgisayarlarda görünecek. Iris Xe Max, her ikisi de oyun sınıfı mobil GPU ile mobil Ryzen ve Core işlemcilerde bulunan entegre grafikler arasındaki farkı bölen ayrı mobil GPU'lar olan Nvidia'nın GeForce MX350 ve MX450 ile karşı karşıya geliyor.

Intel, Iris Xe Max'i "mobil yaratıcılar" olarak adlandırdığı şeye hedefliyor ve nedenini anlamak zor değil: Şirketin verileri Tiger Lake-Iris Xe LP combo'nun bir Ice Lake-GeForce MX350 dizüstü bilgisayarın biraz üzerinde olduğunu gösterdi, ancak avantajları az da olsa . Kare hızları da saniyede 45 karenin üzerine çıkmıyor. Görevleri kodlamada boşluk daha derindir: yüzde 20 ila yüzde 40 ve bazı durumlarda çok daha fazla.

Intel'in teknik stratejisi, gelecekteki dizüstü bilgisayarlar için kendi ilginç umutlarını artırıyor. Şirketin bir CPU ve ayrık GPU eşleştirmesi kısa ömürlü Kaby Lake-G ile başladı ve şirket orada öğrendiklerini Iris Xe Max'e uyarladığını söylüyor. Iris Xe Max, Tiger Lake'de yerleşik olarak bulunan tümleşik grafikleri alır, ayrı bir bileşene ayırır ve Deep Link sayesinde ikisinin birlikte çalışmasını sağlar. Neredeyse aynı GPU'lardan ikisinin birlikte birlikte çalışması gibi … ama tam olarak değil.

Intel'in Iris Xe Max grafikleri ne kadar hızlı?

Intel'de ayrı grafik pazarlama müdürü Darren McPhee, Tiger Lake ve Iris Xe Max'in içindeki Xe-LP GPU'yu IP ve paylaştıkları özellikler açısından "kardeş ikizler" olarak adlandırıyor. Iris Xe Max, daha yüksek bir saat hızı ve ayrıca garip bir bellek seçeneği sunar: LPDDR4x.

Önce sayılar. Intel'in orijinal Tiger Lake ürün matrisi, aşağıdaki grafikte vurguladığımız grafik frekansını listeledi. Iris Xe Max GPU, Tiger Lake-LP GPU'nun bir sürümüdür, ancak daha hızlı 1.65GHz'de çalışır. Iris Xe Max'in içinde de 96 AB var. Tiger Lake GPU arasındaki benzerlikler belleğe taşınır: Beklediğiniz GDDR belleği yerine, Iris Xe Max, Tiger Lake ile aynı bellek türü olan yalnızca 4GB LPDDR4x belleğe hitap ediyor.

intel tiger lake hızları ve beslemeleri yeni 100856370 vurgulanmıştır Intel

Intel Iris Xe Max, Tiger Lake'den farklı kütüphaneler kullanarak daha yüksek frekanslarına ulaşırken, Intel'in Müşteri Bilgi İşlem Grubu grafik ürünleri pazarlama ekibinin bir üyesi olan Josh Moss'a göre "Tiger Lake ile pek çok benzerlik var".

Iris Xe Max'in tüm teknik özellikleri burada. Tiger Lake ailesiyle diğer ortak özellikleri paylaştığını unutmayın: Biri için PCI Express 4.0 ve DisplayPort üzerinden 8K'ya kadar destekle dört ekrana kadar bağlanma yeteneği.

iris xe max teknik özellikleri Intel

Intel ayrıca, Iris Xe Max'in oyunlarda Nvidia'nın GeForce MX serisiyle rekabet edeceği konusunda bazı doğrulanmamış verilerinden bazılarını yayınladı.

intel iris xe max oyun Intel

Intel Iris Xe Max (Core i7-1165G7 / Iris Xe Max ile Acer Swift 3x), yukarıdaki yeşil çubuk olan Nvidia'nın GeForce MX350'sine (Core i7-1065G7 ile birlikte çalışan) karşı yukarıdaki mavi çubuktur.

Intel, 2021'den itibaren, oyun bilgisayarları için tasarlanmış “Xe HPG” ürününün kod adı olan DG2'yi göndermeye başlayacağını doğruladı. Beklenmedik bir ekleme var: Intel Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Tiger Lake'te bulunan daha az güçlü Xe LP grafiklerini, bağımsız bir grafik çözümü olarak 2021'in ilk yarısında masaüstü bilgisayarlara değer katmak için getireceğini söyledi.

Iris Xe Max, CPU ve GPU arasında gücü nasıl paylaşır?

Iris Xe Max'in arkasındaki mesaj basit: Intel Tiger Lake CPU ve ayrı bir Iris Xe Max GPU yongasına sahip bir dizüstü bilgisayar satın alın ve parçalarının toplamından fazlasını alacaksınız. Moss, Intel'in yan yana oturan bu iki neredeyse aynı silikon parçasından yararlandığını ve bunları ortak bir yazılım çerçevesi aracılığıyla birbirine bağladığını söyledi. (Bir şirket temsilcisine göre, biri diğerine bir x4 PCI Express 4.0 bağlantısı ile fiziksel olarak bağlanır.)

Ancak ilk olarak, Kaby Lake-G yongasını oluşturmak için AMD GPU ve Intel CPU'nun alışılmadık füzyonundan bir ders aldı. Oyun dizüstü bilgisayarları hem GPU'yu hem de CPU'yu tam güçte çalıştırabilir. Intel’in Dinamik Ayarlaması, genel bir termal bütçe sağlamak için gücü CPU ve GPU arasında ileri geri hareket ettirdi. Şimdi, bu tekniği Iris Xe Max grafiklerine getirdi.

Moss, hangi iş yükünün çalıştırıldığını, sistem ve işletim sistemi düzeyinde neler olup bittiğini, sıcaklık ve termal boşluk payı ile "her birine ne kadar güç vereceğimize karar verebiliriz" dedi. Sürücü yazılımı, termal ölçümlere, kullanıma ve daha fazlasına dayalı olarak her birindeki güç seviyelerini (PL'ler) gerçek zamanlı olarak ayarlar. "Yani CPU merkezli bir iş yüküyse ve GPU çalışmıyorsa, gücü CPU'ya yönlendirebiliriz ve bir GPU için gücü GPU'ya yönlendirebiliriz."

intel iris xe max güç paylaşımı Intel

Intel, güç paylaşımının genel performansa nasıl fayda sağlayacağına dair kendi tahminlerini verdi.

Bunu Intel'in rakiplerinde, özellikle de AMD'nin bu yılın başlarında piyasaya sürdüğü ilgi çekici SmartShift teknolojisinde daha önce görmüştük . Ne yazık ki, bilgisayar üreticileri tarafından yapılan muhafazakar planlama , teknolojiyi tek bir Dell dizüstü bilgisayar olan Dell G5 15 SE ile sınırladı.

Intel'in Derin Bağlantısı benzer şekilde çalışır. Burada, Intel'in yazılım çerçevesi Tiger Lake CPU'nun yanında bir Iris Xe Max olduğunun farkındadır. Hepsinin aynı anda çalışmasını sağlamak için birleşik AI (VNNI ve DP4a) ve her silikon parçasındaki çoklu medya kodlayıcılarını kullanır.

intel derin bağlantı ortak blokları Intel

Intel'in Tiger Lake ve Iris Xe Max GPU'ları, Deep Link aracılığıyla uyum içinde çalışabilen ortak işlevlere sahiptir.

Bu birkaç şekilde oynanabilir. Örneğin, bir gösteride Intel, 1.4MP görüntüye ayrıntı eklemek için Topaz Labs'ın Gigapixel yükseltici algoritmasını kullandı ve onu 23MP eşdeğerine yükseltti. Intel, bir Tiger Lake / Iris Xe Max sistemine karşı TensorFlow kullanan 10. nesil bir Ice Lake / GeForce MX350 dizüstü bilgisayarını oydu ve sisteminin yedi kat daha hızlı tamamladığını ve birden fazla fotoğrafı yükselttiğini gördü. (Intel yöneticileri, test etmek için bir GeForce MX450 sistemine sahip olmadıklarını söylediler.) İkinci bir testte Intel, Core i9-10980K sistemini, RTX2080 GPU ile Core i7-1165G7 ve Iris Xe Max grafiklerini 10 one- Handbrake kullanarak 4K / 60 AVC'den 1080p / 60 HEVC'ye dakikalık klipler. Intel 1.78 kat daha hızlı bitirdi.

Intel, bu davranıştan yararlanabilecek uygulamaların bir listesini çıkardı: HandBrake, Open Broadcaster Software (OBS), Topaz Gigapixel AI, xSplit, Huya, Joyy, Leela Chess 0 (Lc0) ve Xiaohulu. Moss, Blender, CyberLink, Fluendo ve Magix Software'in yakında geleceğini söyledi.

intel iris xe max tek akışlı kodlama Intel

Moss ayrıca Intel'in 2021'in ilk yarısında tek akışlı kodlama için bir konsept kanıtı göndermeyi umduğunu söyledi. Yani o zaman, uygulama son halini göndermeden bağlıdır FFMPEG Intel temsilcisine göre, HandBrake ishal olduğu motoru.

Bir ilginç açıklama Intel orada daha iyi bir kombine Kaplan Göl / İris Xe Max sistemde çalışmaz bazı uygulamalar ve oyunlar olacak ve kendi entegre GPU ile Kaplan Gölü işlemci üzerinde artan kare hızları göreceksiniz itiraf edildi yapılmış olduğunu. (Bunun büyük bir kısmı iki GPU arasında gidip gelme gecikmelerini içeriyor.) Bu durumda Moss, sistemin grafik iş yükünü en uygun GPU ile sınırlayacak kadar akıllı olduğunu söyledi.

intel iris xe max optimum oyun Intel

Intel'in Derin Bağlantı bağlantılı GPU'lar oyunculara faydası olmaz durumlarda, Intel sürücüleri ayarlamak için akıllı yeterli olacağını söylüyor.

Intel'in devam eden iyileştirmelerine dayanarak, tüm bunların devam eden bir çalışma olduğunu düşünebilirsiniz. Intel de öyle hissediyor gibi görünüyor. McPhee, Iris Xe Max'i Intel’in Iris Xe Max (DG1) değil, DG2 ile ayrı grafik pazarına girmesine olanak tanıyan dahili yazılım geliştirmesine olanak tanıyan "çok stratejik olarak oluşturulmuş bir parça" olarak adlandırdı. Intel'in yaklaşan Xe-HPG parçasını bir paket anlaşma olarak pazarlaması çok muhtemel görünüyor ve rakiplerine göre performans rakamlarını artırmak için CPU ve GPU kombinasyonundan yararlanacak. Her şey nasıl sonuçlanacak? Bulmak için yaklaşık bir yılımız var.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.