J-Tech Digital 4×1 HDMI switcher incelemesi: Bir HDMI anahtarı çok güzel, iki kez inceledik

Altı veya daha fazla HDMI girişli A / V alıcılarının yerini alan bir veya birkaç HDMI girişli ses çubuklarının ev eğlence sistemlerimizi basitleştirmesi gerekiyordu, ancak çoğumuz çok fazla video kaynağımız olduğunu keşfettik – set üstü kutular, flamalar, oyun konsolları, Blu-ray oynatıcılar ve benzeri — ve her şeyi işlemek için yeterli HDMI girişi yok. Çözüm? Bir HDMI değiştirici ve ses çıkarıcı. Yakın zamanda iki marka altında pazarlanan böyle bir cihaz bulduk: J-Tech Digital ve Monoprice.

Ne J-Tech ne de Monoprice'in bu cihazları gerçekten geliştirmediği , ancak bunları başka bir üreticiden aldığı, çünkü etiketlemeden ayrı oldukları açıktır. Hem J-Tech Digital JTECH-SWE41'i hem de Monoprice Blackbird 4K 4×1 HDMI Anahtarını (P / N 39666) iyice test ettik ve her birinin dört HDMI girişi ve bir HDMI çıkışı ile sağlam performans sağladığını gördük. J-Tech'i manşete koyduk çünkü bu yazı itibariyle Monoprice'in buradan satın alabileceğiniz cihazından 25 $ daha ucuza satılıyordu. Temelde aynı cihaz olduklarından, bu incelemede onlara tekil olarak değineceğiz.

j tech ve monoprice hdmi değiştiriciler karşılaştırıldı Jonathan Takiff / IDG

Metal kaplı Monoprice Blackbird 4K ve J-Tech Digital anahtar kutuları karşılaştırıldığında, ortak ebeveynleri açıkça görülüyor.

Gelişmiş işleme becerileri ve ARC (ses dönüş kanalı) desteğiyle kutsanmış bu anahtar kutusu, donanımınızı, kablo geçişlerinizi ve bağlantılarınızı birleştirmenize yardımcı olur. Ultra ince, 7,1 x 3,3 x 0,5 inç (GxDxY) ölçülerinde, elektrikli anahtarlayıcı, hassas kontrol düğmeleri ve çok parlak olmayan yeşil LED göstergeler sunan bir ön panel ekranına sahiptir. Arkadaki HDMI girişleri, dört adede kadar 4K veya 2K video kaynağı cihazı bağlamanıza olanak tanır.

Öndeki düğmeyle seçtiğiniz kaynak daha sonra anahtarlayıcının tek HDMI-ARC çıkışına TV'nizin, ses çubuğunuzun veya A / V alıcınızın HDMI girişine verilir – sertifikalı Premium kullanmanız koşuluyla görüntü veya ses kalitesinde fark edilir bir bozulma olmadan Bağlantıları yapmak için Yüksek Hızlı HDMI kabloları .

Sınıfının en iyisi güncel teknik özellikleri sunan bu güçlü akar, 60 Hz yenileme hızında 4K'ya kadar çözünürlükle son derece net sinyalleri işleyebilir ve iletebilir (bu nedenle , yeni nesil video oyunu konsolları için en iyi seçim olmayabilir, 120 Hz'e kadar yenileme hızlarını destekler. FreeSync veya G-Sync'i de desteklemez). Bunun dışında anahtar, HDR10 ve Dolby Vision gibi yüksek dinamik aralıklı işleme ile 4K görüntüleri geliştirmek için gerekli olan HDMI 2.0a standardına ve HDCP 2.2 dijital kopya koruma standartlarına uyar – sonuncusu, en son Roku Ultra medya aktarıcısını anahtara taktığımda şaşırtıcı bir şekilde gösterilir input 4. 4K LG OLED'imde gerçekleştirilmiş en gerçekçi akvaryum, gerçek doğasını ancak Dolby Vision logosu hızla köşede süzüldüğünde ortaya çıkaran bir ekran koruyucu.

hdmi anahtarı ön paneller 4 Jonathan Takiff / IDG

Blackbird'ün öndeki LED etiketlemesi ve sert düğme işlevleri, cihazlarla baş başa çalışırken daha kullanışlı hale getirir. (J-Tech, etiketlerini üst kısma boyar.)

Ses tarafında, 2.1-, 5.1- ve 7.1-kanal PCM, Dolby TrueHD, Dolby Atmos ve DTS-HD Master Audio olarak kodlanmış yüksek kaliteli ses kayıtları, J olarak anahtar kutusunun HDMI çıkış jakına ve içinden engelsiz olarak geçer. -Teknoloji Dijital mühendisi, markanın Texas, Sugarland merkezindeki kutuyu kalite kontrolüne tabi tuttu.

Ama bekleyin, dahası var. Bir ses sinyali çıkarıcının dahil edilmesi, bu yüksek çaba gerektiren kutuyu daha da kullanışlı hale getirir – onu yüksek kaliteli (ancak kısa girişli) bir ekran ve ses çubuğu ile eşleştiren TV izleyicileri için bile gereklidir.

Nasıl çalışır

İşte nasıl bir araya geldiği. En önemli dört cihazınızı anahtara bağlayın: set üstü kutu, medya aktarıcı, oyun konsolu (veya dizüstü bilgisayar) ve Blu-ray oynatıcı. Ardından, anahtarın HDMI çıkışını TV setinizin HDMI girişine – varsa HDMI ARC etiketli girişe bağlayın. Alternatif olarak, bu kabloyu, ses içeriğini yükselterek hoparlörlerine gönderecek ve video sinyalini TV'nize iletecek bir ses çubuğu veya A / V alıcısı üzerindeki bir HDMI bağlantı noktasına takabilirsiniz.

hdmi anahtarı 5 Jonathan Takiff / IDG

Burada yine, giriş etiketlerinin konumu, Monoprice'in bu HDMI değiştiricinin versiyonunun cihaza baktığınızda daha kolay kullanılmasını sağlar, burada J-Tech'in pratiği yukarıdan bakarsanız daha iyidir.

Soundbarınız veya alıcınız HDMI'yı desteklemiyorsa, bu değiştiricinin yüksek kaliteli ses çıkarma devresinden yararlanabilirsiniz. Kutunun çift işlevli ses çıkışına 3,5 mm sonlu analog ses kablosu veya optik dijital (Toslink) kablo takın ve kablonun diğer ucunu ses çubuğunuzdaki veya alıcınızdaki uygun girişe bağlayın.

Evet, stereo veya surround ses işlemede bir düşüş yaşayacaksınız çünkü analog bağlantılar yalnızca stereodur ve Toslink, Dolby TrueHD ve diğer kayıpsız ev sineması kodekleri için gereken bant genişliğini sağlamaz. Ancak Toslink bağlantılarını bir Sonos Playbar ve ardından Bose Soundbar 500 (her ikisi de ilgili kablosuz subwoofer'ları ile eşleştirilmiş) ile kullandığımda, ortaya çıkan ses oldukça sağlam, ayrıntılı ve makul derecede senkronize oldu.

Bir anlaşma tatlandırıcı

Benim için, bu özel anahtar kutusundaki anlaşmayı mühürleyen özellikler, kullanıcı hayal kırıklığını ortadan kaldıran ve eğlence merkezinize entegre ettiğinizde esneklik kazandıran daha akıllı kızılötesi uzaktan kumanda kurulumudur.

hdmi anahtarı uzaktan 6 Jonathan Takiff / IDG

Uzaktan kumanda amaca uygun olarak üretilmiştir ve karanlıkta bile kullanımı kolaydır.

Tuzuna değecek herhangi bir HDMI değiştirici, ön paneldeki işlem düğmelerini kablosuz bir uzaktan kumanda ile artıracak ve yüzüne bir IR sinyal alıcısı takılacaktır. Yedi veya sekiz başka değiştiriciyi denedim ve çoğu zaman kablosuz kontrolleri güvenilir değil. Doğrudan anahtar kutusunun önünde oturmalısınız ve kutunun kendisi bir kapı veya başka bir ekipman tarafından engellenemez. Uzaktan kumandalarının çoğunun zayıf sinyal yayıcıları vardır ve kızılötesi alıcıları genellikle çok dar görüş alanlarına sahiptir – eksen dışında 30 dereceden fazla olamaz ve çalışmalarını bekleyemezsiniz.

Bu kutuyla ilgili böyle bir şikayetim olmadı. IR sinyal alıcısının ön panelde olması yerine, arkaya takılan 5 fitlik bir kabloya bağlı. Kutuyu istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz ve çift taraflı bant (ürünle birlikte verilir) ile alıcıyı kablonun ulaşacağı açıkta kalan herhangi bir yere monte edebilirsiniz. Verilen kablo yeterince uzun değilse, bir uzatmaya takabilirsiniz. Amazon'da yaklaşık 9 dolara satan 12 footer buldum. 3 ila 5 saniyelik giriş değiştirme işlemine belki bir milisaniye gecikme ekledi. Üretici aynı kabloyu 6-, 25-, 50- ve hatta 75 fit uzunluklarda sunuyor, ancak bunları test etmedim.

J-Tech Digital ve Monoprice, kutuları ile aynı basit ancak kullanımı kolay uzaktan kumandayı bir araya getiriyor. HDMI giriş düğmeleri, ortada seçme düğmesi ile bir karenin dört köşesine yerleştirilmiştir. Bu, uzaktan kumandanın karanlıkta bile kullanımını kolaylaştırır. Uzaktan kumandanın sağ üst tarafındaki kırmızı ARC düğmesine basmak, akıllı TV'nizin alıcısından, yerleşik medya aktarıcısından veya başka herhangi bir HDMI kaynağından ses içeriğini HDMI ARC bağlantı noktasına takılı HDMI kablosundan anahtar kutusuna geri gönderir. Oradan ses, soundbarınıza veya A / V alıcınıza gider. Neredeyse anahtarda beşinci bir HDMI girişine sahip olmak gibi.

hdmi anahtarı ir 7 Jonathan Takiff / IDG

Kızılötesi sinyal alıcısı, anahtarlama kutusundan beş fit uzağa veya bir uzatma kablosuna takıldığında daha da uzağa yerleştirilebilir.

Kurulum ipucu: TV'nizin ARC işlevini hiç kullanmadıysanız, fabrikadan devre dışı bırakılmış olabilir. TV'nin ses ayarlarına gidin ve etkinleştirin. Oradayken, CEC (tüketici elektroniği kontrolü) işlevini etkinleştirmeyi deneyin; bu , daha sonra bu anahtar kutusuna bağlı tüm cihazları kontrol etmek için tek bir uzaktan kumanda kullanmanıza izin verebilir .

Daha fazla kontrol istiyorsanız, Monoprice teknik desteğine göre, özel entegrasyon işlemleri için bu anahtar kutusunun RS-232 bağlantı noktasının yanı sıra programlanabilir Harmony uzaktan kumandalarıyla "şimdi veya yakında sunulacak" uyumluluğundan yararlanın.

Ancak bu cihazın otomatik giriş değiştirmesine (her HDMI anahtarında lanse edilen bir özellik) pek inancım yok çünkü onu güvenilir bulmadım. Teorik olarak, bağlı başka bir cihazı her açtığınızda, anahtar kutusu HDMI kaynağını algılar ve otomatik olarak değiştirir. Oyuncular, dikkatlerini bağlı bir konsoldan (veya bilgisayardan) diğerine kaydırdıklarında iyi çalıştığını söylüyorlar, ancak muhtemelen bir DirecTV uydu TV alıcısını veya Blu-ray oynatıcıyı açtığımda uyanıp yanıt veremedi. değiştiricinin bağlı akış kutularından aldığı çakışan mesajlar. Bekleme modunda bile, ikincisi her zaman açıktır , içerik indirir ve bir ekran koruyucu görüntüsü çıkarır.

Sonuç ve bir uyarı notu

Dürüst olmak gerekirse, HDMI anahtar kutuları birkaç ay veya birkaç yıl sonra güneye gitme, tamamen veya kısmen başarısız olma konusunda bir üne sahiptir. Çinli tedarikçilerden oluşan bir küçük eşya endüstrisi, iyi niyetle, ancak belki de çok fazla deneyime sahip olmadan, bu şeyleri ortaya çıkardı. Standartları geliştirerek ve bunları uygularken farklı yollar izleyerek işleri daha da zorlaştırıyor. Bunu oraya koydum çünkü en iyi HDMI anahtar kutusu için bu mevcut seçimin ne kadar süreceğini garanti edemiyorum ve bağlanmak isteyebileceğiniz tüm video ürünleriyle harika çalışacağına yemin etmeyeceğim.

Bununla birlikte, hem J-Tech hem de Monoprice cihazlarını daha eski Panasonic ve Pioneer plazma TV'lerle, Ambilight özellikli eski ama sevilen bir Philips LCD TV (arayın) ve çok açıklayıcı 4K Epson Ev Sineması 4000 ile başarılı bir şekilde eşleştirdim. Video projektörü. Ayrıca çeşitli akış kutuları (Amazon Fire TV, Apple TV, Roku), disk oynatıcılar, DirecTV ve iki video oyunu sistemi (bir PlayStation 4 ve bir Nintendo Switch, ikincisi benim diğer anahtarlarla sorunlu olan) denedim. denenmiş). Son olarak, her ikisini de 4K hazır Yamaha, Sony ve Bose ses sistemleriyle sorunsuz bir şekilde denedim.

Kurulumunuz ve deneyiminiz yine de farklılık gösterebilir. Maraton oyuncuları bu şeyleri uçurumun eşiğine kadar ısıtabilir ve muhtemelen sistemlerini doğrudan bir ekrana bağlamalıdır. Ayrıca, her yerde sertifikalı Premium Yüksek Hızlı HDMI kabloları kullanmayı unutmayın, çünkü bu anahtarlar yalnızca en zayıf halkaları kadar yetenekli ve kararlıdır. Mor renkli bir resimle tekrar tekrar karşılaşırsanız, girişleri tekrar değiştirmek, genellikle sorundan sorumlu olan HDMI güvenlik anlaşmasını düzeltir.

Üst tarafta, bir buçuk yıldır kusursuz çalışan farklı bir J-Tech HDMI anahtarına sahibim, bu yüzden markaya biraz güveniyorum. Monoprice, tedarikçilerini akıllıca seçer ve kalite kontrol konusunda iyi bir üne sahiptir. Her iki markanın da ABD'de teknik destek de dahil olmak üzere operasyonları vardır ve her iki şirket de bu cihazlar için en az bir yıllık garanti sağlar — satın alma işleminizi hemen kaydettirirseniz J-Tech'ten 18 ay sonra.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.