M1 Mac mini incelemesi: Paranızın karşılığını en iyi şekilde veren Mac

Apple'ın en çok satan Mac'leri dizüstü bilgisayarları, MacBook Air ve MacBook Pro'dur . Bu nedenle, Apple'ın yeni M1 sistemini bu makinelerde bir çip üzerinde piyasaya sürmesi mantıklı görünüyor. Ancak Apple, M1'i Mac mini'de kullanmaya da karar verdi. Son güncellemesinden iki yıl sonra Mac mini, Apple'ın SoC'sini kullanan ilk masaüstü Mac oldu.

M1 Mac mini'yi test ettikten sonra, bir şey çok net: 699 $ 'dan M1 Mac mini muazzam bir değer. Paranızın karşılığını o kadar çok alırsınız ki, özellikle geçmişte Mac minis'e yatırım yapmış olan herkes için bunu anlamak biraz zor. Ödenen fiyat için performanstan ödün vermeyi bekliyorsunuz. Burada değil. Artık değil.

Bu inceleme, 8 çekirdekli bir GPU ve 8 GB RAM'e sahip 8 çekirdekli M1 SoC'ye sahip 699 $ 'lık Mac mini'ye bir dalış yapıyor. Bu model ayrıca 256GB SSD içerir.

Performans sonuçlarına geçmeden önce, bu Mac mini'nin neden bu kadar hızlı olduğu hakkında biraz konuşalım. M1 yüzünden.

M1: Çip Üzerindeki Sistem

İşlemci değişiklikleri Mac için yeni değildir. 1990'ların ortasında Apple, Motorola 68000 işlemcilerinden PowerPC'ye geçti. 2005 yılında Apple, PowerPC'den Intel işlemcilere geçişi duyurdu . Şimdi 2020'de Apple, Intel yongalarından kendi yongalarına geçmek için iki yıllık süreci başlattı. Ama neden önemsemelisin?

Apple, iyi bir neden olmadan sadece çipleri değiştirmez. Apple'ın geçiş yapmak istemesinin pek çok nedeni var ve sizin için, kullanıcı için neden iyi. Apple, temel değişiklikler olmadan elde edilemeyen özelliklere sahip donanım ve yazılım yapmak istiyor. Elbette, Apple elinden geldiğince kontrol ederek iş açısından fayda sağlıyor, ancak Apple Mac'in evrimini gerçekten önemsemese (bazı uzun süredir kullanıcıların inandığı gibi, çünkü iPhone), bu değişikliği yapmazdı.

Apple, M1'i bir çip (SoC) üzerinde bir sistem olarak adlandırır. M1'den önce, Mac'ler işlemciler, grafikler, RAM, denetleyiciler ve daha fazlası için ayrı yongalara sahipti. Bu bileşenler artık tek bir yonga üzerinde bir araya getirilmiştir (RAM, teknik olarak aynı paketteki ayrı yongalardır). Ve Apple tüm bunlarda gerçekten yeni değil. Yıllardır iPhone ve iPad için SoC'ler yapıyorlar. M1 hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir SoC'nin Mac'leri neden bu kadar hızlı yaptığını öğrenmek istiyorsanız , M1 SoC hakkındaki bu genel bakışı okuyun .

SoC hakkında özellikle belirtmem gereken bir şey, onun belleği. M1, 8GB veya 16GB RAM ile sunulur ve 32GB veya 64GB istiyorsanız, Intel tabanlı modele yatırım yapmanız veya Apple'ın daha fazla belleğe sahip bir SoC yayınlayıp yayınlamayacağını beklemeniz gerekir. Bellek miktarı, özellikle profesyonel üretim yazılımı kullanan herkes için birçok kullanıcı için bir endişe kaynağıdır. 8GB M1 Mac mini ile olan deneyimime göre, tipik iş günümde kullandığım için makineyi yavaşlatamadım.M1'de belleğin nasıl çalıştığını açıklayan ayrı birmakalemiz var ve Apple'ın Birleşik Bellek Mimarisi nedeniyle bellek gereksinimlerimizi yeniden düşünmenin zamanı geldi.

Mac mini performans testleri

M1 Mac mini'nin performansını ölçmek için birkaç kıyaslama yaptık. Karşılaştırma için, piyasaya çıktığında 799 dolara satılan 2018 3.6 GHz dört çekirdekli Intel Core i3 Mac mini'yi de test ettik. Bu, M1 modelinin Apple'ın serisinde yerini aldığı Mac.

Geekbench 5 tek CPU ve çoklu CPU kıyaslamaları

m1 mac mini geekbench 5 IDG

Sonuçlar Geekbench puanlarında ifade edilir. Daha yüksek puanlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

Geekbench 5 kıyaslaması, genel performans için iyi bir ölçüdür. M1 Mac mini, Core i3 Mac mini'nin tek çekirdekli CPU sonucunu neredeyse ikiye katladı ve çok çekirdekli testlerdeki performansı iki katından fazla artırdı. Yeni Mac mini, eski Mac mini'yi oldukça eski gösteriyor .

Cinebench R23 çok çekirdekli ve tek çekirdekli karşılaştırmalar

m1 mac mini cinebench r23 IDG

Sonuçlar Cinebench puanlarında ifade edilir. Daha yüksek puanlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

Performansı ölçmenin başka bir yolu da Cinebench R23'ün karşılaştırma sonuçlarına bakmaktır . Bu uygulama CPU tabanlı ışın izlemeli işleme yapar, bu nedenle yaratıcı profesyonellerin ilgisini çekerken, bir üretim ortamında performansı ölçmenin iyi bir yoludur. Yine, M1 Mac mini'den eski Mac mini'nin iki katından fazla olan başka bir çok çekirdekli sonuç görüyoruz. Tek çekirdekli sonuç da yüzde 60'lık bir artışla etkileyici.

Cinebench R20 çok çekirdekli ve tek çekirdekli karşılaştırmalar

m1 mac mini cinebench r20 IDG

Sonuçlar Cinebench puanlarında ifade edilir. Daha yüksek puanlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

Bir sonraki testimizde tekrar Cinebench'e döndük, ancak bu sefer sadece Intel işlemciler için yazılan R20 sürümüyle. Bu durumda M1 Mac mini, uygulamayı, Apple'ın Intel için optimize edilmiş uygulamaların Apple silikon üzerinde çalışmasına izin veren kod çeviri yazılımı Rosetta2'yi kullanarak çalıştırır. Ve yine de çok çekirdekli testlerde yüzde 44 artışla eski Mac mini'den daha iyi performans gösteriyor! Tek çekirdekli sonuç biraz daha bastırılmış ve yüzde 8'lik bir artış gösteriyor.

Testler, Mac mini'nin hızlı olduğunu, ancak bilgisayarda yaptığınız basit görevlerin bile her zaman hızlı olduğunu gösteriyor. Dulları, uyarıları ve bildirimleri açıp kapatmak ve hatta uyku için uyandırmak bile onlara bir çırpıda sahiptir. Safari, macOS Big Sur ve M1'e yükseltmeden çok faydalanıyor – web sayfası oluşturma ve kaydırma çok daha hızlı.

Karşılaştırmalara ek olarak, farkın neye benzediğini görmek için birkaç uygulama tabanlı görevi zamanladım. İMovie ile 32 dakikalık bir videonun basit geçişlerle dışa aktarımı ve bir açılış başlığı 720p video dosyası olarak dışa aktarılması 129 saniye sürdü. Aynı dışa aktarım, eski Mac mini'de 252 saniye gibi acı veren bir kıyaslama yaptı. GarageBand'de 42 dakikalık bir Macworld Podcast'i 256k MP3 dosyasına dışa aktardım ve iyileştirme o kadar büyük değildi – M1 Mac mini eski Mac mini'den yüzde 10 daha hızlıydı.

m1 mac mini ekran imovie IDG

İMovie gibi Apple uygulamaları, M1'den yararlanmak için optimize edilmiştir.

Mac mini grafik performansı

Mac mini ile ilgili uzun zamandır önemli bir sorun, makinenin geleneksel olarak cansız bir grafik performansı göstermesidir. Intel entegre grafiklerine güvendi ve günlük kullanım için yeterli performans sağladı, ancak daha zorlu bir şey yapmaya çalıştığınızda, Mac mini'nin acı çektiğini hemen anladınız. Apple ayrıca Mac mini'yi diğer Mac'ler kadar sık güncellemedi (bundan önceki son güncelleme 2018'de yapıldı ve bu güncelleme dört yıllık bir dizinin yerini aldı). Bu nedenle, zamanla, yazılım daha zorlu hale geldikçe, Mac mini buna ayak uyduramadı.

Hepsi M1 Mac mini ile değişiyor. Yaptığımız testlerde yeni model göz kamaştırıcı bir grafik performansı sergiliyor. Ve işte şu: Yaptığımız kıyaslamaların çoğu yerel olmayan uygulamalar kullanılarak yapıldı ve Mac mini hala yüksek kare hızları ve puanlar sağlıyor.

Rise of the Tomb Raider ve Civilization VI için yerleşik kıyaslamaları yaptık, her ikisi de M1 Mac mini üzerinde emülasyonda çalışıyor. Ve aşağıdaki çizelgelerdeki kare hızlarına bir göz atın. Tekrar ediyorum, bu öykünme içinde . Eski Mac mini, M1 Mac mini ile karşılaştırıldığında bir utançtır.

Rise of the Tomb Raider karşılaştırması

m1 mac tomb raider IDG

Sonuçlar saniyedeki karelerdir. Daha yüksek puanlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

Civilization VI kıyaslama

m1 mac civ 6 IDG

Sonuçlar saniyedeki karelerdir. Daha yüksek puanlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

Geekbench 5 Evrensel bir uygulamadır ve Compute kıyaslaması, OpenCL veya Metal grafik çerçevesini kullanarak GPU'yu test eder. Ve buradaki sonuçlar komik. Eski Mac mini, M1 Mac mini ile karşılaştırıldığında neredeyse hiç kayıt bile yapmıyor.

Geekbench 5 Hesaplama karşılaştırması

m1 mac mini geekbench hesaplama IDG

Sonuçlar Geekbench puanlarında ifade edilir. Daha yüksek sonuçlar / daha uzun çubuklar daha iyidir.

Eski bir Mac mini'niz varsa ve CPU performansı sizi yükseltmek için etkilemeye yetmiyorsa, bu grafik sonuçları size son desteği vermelidir.

Mac mini tasarımı, bağlantı noktaları ve ekran desteği

Apple, Mac mini'nin tasarımını değiştirmedi. Hala kompakt, alüminyum bir 7,7 x 7,7 x 1,4 kasaya sahiptir ve boyutu, ister masa üzerinde olsun, ister yaratıcı kurulumlar için kullanılsın, isterse diğer Mac mini'lerle istiflenmiş olsun, alanın önemli olduğu benzersiz durumlar için fikir verir. sunucu çiftliği. Ancak Apple silikon modelleri yalnızca gümüş renkte mevcutken, Intel donanımlı Mac mini uzay grisi renkte geliyor.

mac mini uzay gri gümüş IDG

Apple hala yalnızca uzay grisi (solda) renkte bulunan bir Intel Mac mini sunuyor. M1 Mac mini gümüş renkte gelir.

Renklerin yanı sıra, sağlanan bağlantı noktalarında büyük farklılıklar vardır. M1 Mac mini'de yalnızca iki Thunderbolt / USB 4 bağlantı noktası bulunurken, Intel modelinde dört Thunderbolt 3 / USB-C bağlantı noktası bulunur. M1 Mac mini için bir hub'a ihtiyacınız olabilir. Her iki model de bir HDMI 2.0 bağlantı noktasına, iki USB-A bağlantı noktasına, bir gigabit ethernet jakına ve bir kulaklık jakına sahiptir.

M1 Mac mini ile ilgili bir diğer sorun da ekran desteğidir. İşte göz önünde bulundurmanız gerekenler:

  • M1 Mac mini: Thunderbolt'a bağlı bir adet 6K (60 Hz'de) ekran ve HDMI 2.0'a bağlı bir 4K (60 Hz'de) olmak üzere en fazla iki ekranı destekleyebilir

  • Intel Mac mini:

    • Thunderbolt aracılığıyla bağlanan 4096×2304 çözünürlükte (60 Hz) iki ekran ve HDMI 2.0 ile bağlanan 4096 x 2160 çözünürlükte (60 Hz) bir ekranla en fazla üç ekranı destekleyebilir

    • Veya Thunderbolt 3 ile bağlı 5120×2880 çözünürlükte (60Hz) ve HDMI 2.0 ile bağlanmış 4096×2160 çözünürlükte (60Hz) iki ekran

Çoğu insan bir veya iki ekran kullanır, ancak iyi bir sayı üçü kullanır (yaratıcı profesyoneller, veri analistleri). Üçüncü bir ekran olmadan yaşayamıyorsanız, M1 Mac mini size göre değil. Intel modelini almalısınız.

m1 mac mini bağlantı noktaları IDG

M1 Mac mini (üstte), Intel tabanlı modelden (altta) iki daha az Thunderbolt / USB-C bağlantı noktasına sahiptir.

Sonuç olarak

Mac mini, Apple'ın en uygun fiyatlı masaüstü Mac'i olduğu ve aynı zamanda boyutu ona çok yönlülük sağladığı için popülerdir, bu da onu çeşitli durumlarda kullanmak için iyi bir makine haline getirir. Ancak performans söz konusu olduğunda, Mac serisinin alt kademesiydi.

Çipte M1 sistemi ile artık durum böyle değil. Yeni 699 $ 'lık M1 Mac mini, selefi 3.6 GHz dört çekirdekli Intel Core i3 Mac mini'yi geride bırakarak toz içinde bırakıyor. Aslında, kıyaslamalarımıza göre, yeni M1 Mac mini'nin performansı, yeni 13 inç M1 MacBook Pro'nun performansını yansıtıyor.

M1 Mac mini'nin yalnızca iki Thunderbolt / USB-4 bağlantı noktasına sahip olması talihsiz bir durum, bu da bir hub satın almanız gerekebileceği anlamına geliyor. Ve ekran sınırlamaları sizin için devreye girebilir. Ancak bu kısıtlamalarla bile, Mac mini şu anda Apple'ın Mac serisinde en iyi değer haline geliyor. Mac mini küçük olabilir, ancak performans söz konusu olduğunda bir devdir.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.