MacBook Air M1 incelemesi: Bir Mac

'de Apple silikon için kesinlikle çarpıcı bir başlangıç

Apple, Intel ve AMD'nin parçalarını değiştirmek için kendi yonga üzerinde sistem işlemcileri, özel CPU ve GPU silikon (ve bir sürü başka şey) ile Mac'ler üretmeye başlayacağını söylediğinde, bunun iyi olacağını düşündük. Bu kadar iyi olacağını hiç beklemiyordum.

Apple'ın iPhone'lar ve iPad'ler için A serisi SoC'lerinin inanılmaz performansına bakıldığında, gerçekten iyi bir verimlilik ve performans sunan bir dizüstü bilgisayar çipi elde edilebilir. Apple'ın teslim ettiğini söylemek yılın yetersizliği olur.

Yeni M1 işlemcili MacBook Air, bu yılın başlarında piyasaya sürülen Intel versiyonunu (Intel'in "Ice Lake" Y-serisi CPU / GPU'su ile) kesinlikle ve tamamen geçersiz kılar ve inanca meydan okur.

Ne yazık ki Apple, MacBook Air hakkında pratik olarak hiçbir şeyi değiştirmedi. Bu yeni model, yalnızca bir işlemci takasıdır. Ama ne bir işlemci!

İçeride ne var

Dışarıdan, Intel tabanlı MacBook Air'i Apple'ın yeni M1 çipine sahip olandan ayırt edemezsiniz. Aynı muhafaza içinde, aynı ağırlıkta, tamamen aynı mükemmel Magic Keyboard'a ve yine de sektördeki en iyi izleme paneline sahip.

macbook air m1 bağlantı noktaları Jason Cross / IDG

Yeni MacBook Air ile eskisi arasındaki farkı söylemekte zorlanacaksınız.

2560×1600 ekran, P3 geniş rengi ve Gerçek Tonu destekler ve bu yılın başlarında piyasaya sürülen MacBook Air'de olduğu gibi 400 nit kadar parlak olur. Aynı 44.9 watt-saatlik bataryaya sahiptir ( çok daha uzun sürmesine rağmen).

macbook air m1 zoom karşılaştırması IDG

Apple, M1 çipi ile eski, eski 720p web kamerasının çıktısını gerçekten temizleyebilir. Ama yine de pek iyi değil.

Web kamerası, yıllarca Apple'ın dizüstü bilgisayarlarını rahatsız eden aynı asırlık 720p web kamerasıdır. M1 çipinin sağladığı üstün görüntü işleme, zayıf ışıkta pozlamayı, kontrastı ve gürültüyü iyileştirme konusunda gerçekten harika bir iş çıkarıyor, ancak Apple'ın birkaç yıl önce web kameralarını yükseltmiş olması gerektiği hala göz kamaştırıcı bir şekilde açık.

Kayda değer iki küçük fark var. İlk olarak, klavyenin üst kısmındaki işlev tuşu satırı, Başlatma Çubuğu'ndan F4, F5 ve F6'yı, tuş parlaklığını azaltmayı ve tuş parlaklığını artırarak Spotlight arama, Siri dikte etme ve Rahatsız Etmeyin olarak değiştirdi. Bunlar çok daha kullanışlı işlevler olduğu için bu iyi bir değişiklik.

macbook air m1 fonksiyon tuşları Jason Cross / IDG

Apple, işlev tuşu kısayollarını biraz değiştirdi, ancak M1 ve Intel MacBook Air arasındaki tek dış fark bu.

İkincisi, Thunderbolt 3 bağlantı noktaları artık harici GPU'ları desteklemiyor ve yerleşik ekranla birlikte yalnızca tek bir harici ekranı destekliyor (HDR ile 60 Hz'de 6K'ya kadar). Eski Intel tabanlı modeller aynı anda birden çok harici ekranı ve harici GPU'ları destekledi.

Apple'ın çarpıcı M1 çipi

MacBook Air, tasarımı ve özellikleri en iyi şekilde "klasik" olarak tanımlanabilecek bir dizüstü bilgisayardır, bu nedenle Apple'ın Intel'in yongalarını kendi M1'iyle değiştirmekten başka hiçbir şey yapmadığını keşfetmek ilk başta biraz hayal kırıklığı yarattı. Yani, M1'in harika bir işlemci istediğini keşfedene kadar.

Apple'ın bu yeni MacBook'u açıklaması, önceki MacBook Air'den birkaç kat daha hızlı ve çoğu PC dizüstü bilgisayardan (hatta daha büyük, daha pahalı olanlardan) daha hızlı olduğu konusunda çirkin iddialarla abartı doluydu. Hepsi bir fanı bile olmayan ve aynı pilden en az yüzde 50 daha fazla çalışma süresi sağlayan bir MacBook Air kasasında.

Apple'ın iddiaları biraz özenle seçilmiş olabilir, ancak yutturmaca gerçektir. Kimse benden daha şaşkın değil.

Apple, geçtiğimiz günlerde daha yetenekli U serisi yongalar yerine, Intel'in düşük performans gösteren Y serisi işlemcileriyle yakın zamanda MacBook Air'i aksadı. Ancak test üstüne testlerde, bu yeni Air kesinlikle bu yılın başlarında piyasaya sürülen Apple'ı kesinlikle içiyor. 13 inç MacBook Profesyonellerini uçurur. Genellikle Core i9 ve Radeon 5500M ayrık grafik kartına sahip yüksek kaliteli 16 inç MacBook Pro'dan yaklaşık yüzde 30 daha yavaştır.

Unutmayın, burada 8 çekirdekli CPU, 7 çekirdekli GPU, 8 GB RAM ve 256 GB SSD'ye sahip mutlak giriş seviyesi modelini test ediyoruz. Eski MacBook Air hangi biz baz modeli ama bir dört çekirdekli Çekirdek i5-1030NG7 işlemci ve 11. nesil İris Artı G7 grafiklerle $ 1299 yükseltilmiş model değildir karşılaştırmak gerekir.

Bekleme modumuz Geekbench 5 ile başlayalım, burada 16 inç Core i9 tabanlı bir MacBook Pro'yu bile uçuran bu ince ve hafif fansız dizüstü bilgisayarın tek çekirdekli performansını görüyoruz. Çok çekirdek performansı Intel tabanlı Air'den 2,3 kat daha hızlıdır ve Core-i9 MacBook Pro ile aynı seviyededir.

macbook air m1 tezgah gb5 cpu IDG

Gözlerin seni aldatmıyor. Bu fansız dizüstü bilgisayar gerçekten bu kadar hızlı.

Cinebench, Maxon'un Cinema 4D motorunu kullanarak CPU tabanlı ışın izlemeli oluşturma yapar. Yeni R23 sürümü Apple silikonunu destekliyor ve yeni MacBook Air'in tek çekirdekli performansta eskisini yüzde 65, çok çekirdekli testte yüzde 265 ezdiğini görebiliyoruz. Core i9 tabanlı 16 inç MacBook Pro'muz bile tek çekirdekli performansta yaklaşık yüzde 30 daha yavaş ve çok çekirdekte yalnızca yüzde 30 daha hızlı.

macbook air m1 tezgah cbr23 IDG

Çarpıcı tek çekirdek performansı ve çok çekirdek performansı Core i9'un çok gerisinde değil!

El freni, CPU meraklıları için bir başka favori kriterdir. Apple silikon için optimize edilmiş en son 1.4 beta sürümünü kullandık ve 4K Tears of Steel videosunu 1080p H.265 dosyasına kodladık. Tamamen CPU çekirdekleriyle yazılımda kodlanan M1 tabanlı Air, eski Air'den 3.5 kat daha hızlı ve Core i9 16 inç MacBook Pro'nun yalnızca yaklaşık yüzde 11'ini geride bıraktı!

macbook air m1 tezgah el freni IDG

Video kodlama çok hızlı.

Uygulamanın video kodlama hızlandırma için VideoToolBox çerçevesini kullanmasına izin verirsek, M1 çipindeki video kodlama donanımını ve diğer MacBook'larda Intel'in Quick Sync veya AMD'nin VCE motorunu kullanabilir. Bu etkinleştirildiğinde, kodlama süresi tüm test deneklerimizde çok düşüyor, ancak yeni Air hala eskisinden 2,8 kat daha hızlı ve yaklaşık 4.000 dolarlık 16 inç MacBook Pro'muz kadar hızlı.

Bu aralıklı performans uçurumu, kıyaslama uygulamaları ile sınırlı değildir. Bir avuç fotoğraf ve video kliple yerleşik temalardan birini kullanarak basit bir iMovie yaptım, ardından onu ProRes kalitesinde 1080p'ye aktardım. Yeni MacBook Air 16 saniyede bitirdi, Intel tabanlı model 36 saniye sürdü.

Unutmayayım, Apple SSD performansını da artırdı. Yaklaşık 2,8 GB / sn okuma performansı ve 2,5 GB / sn yazma performansı ölçtüm, eski Air'in iki katı ve kabaca en son 16 inç MacBook Pro'muzla aynı seviyede.

Performans, kıyaslama çizelgelerinden daha fazlasıdır ve bu yeni MacBook Air'in hızını her kullandığınızda hissedebilirsiniz . Uyanır ve hemen kullanıma hazırdır. Uygulamalar daha hızlı açılır ve daha duyarlıdır. Fotoğraf ve video düzenleme daha akıcı bir his verir ve video dışa aktarmaları gibi büyük görevler çok daha az zaman alır.

Şok edici grafik performansı

Apple'ın entegre grafik teknolojisi, CPU'su kadar etkileyicidir. Bir iPhone veya iPad'de ne kadar hızlı olduğunu görmeye alışkınız, ancak macOS gibi pencereli işletim sistemlerinin ve çalıştırdıkları uygulamaların talepleri genellikle çok daha yüksektir.

MacBook Air'inizin yalnızca 7 aktif GPU çekirdeğine sahip olduğunu unutmayın; yükseltilmiş bir sürüm, 8 çekirdeğin tümü etkin olarak mevcuttur ve yeni 13 inç MacBook Pro ve Mac mini'de tüm 8 etkin durumdadır. Konfigürasyonumuzda ayrıca CPU ve GPU arasında paylaşılan sadece 8GB RAM var, bu testlerin kesinlikle sadece bazılarını dolduracağını düşündük.

Geekbench 5, OpenCL veya Metal API'leri kullanarak genel hesaplama görevlerini (geleneksel 3B grafik oluşturma yerine) gerçekleştirmek için GPU'yu kullanarak bir dizi test çalıştırabilir. Bir Mac için genellikle önem verdiğiniz metaldir, ancak OpenCL diğer platformlarla karşılaştırmak için yararlı olabilir.

macbook air m1 tezgah gb5 gpu IDG

Apple'ın Intel tabanlı 13 inç dizüstü bilgisayarlarının GPU işlem gücünü ikiye katlayın.

Bu testlerde, yeni MacBook Air, Intel'in GPU'suna sahip eskisine göre iki kat daha hızlı. Modern Core i5 tabanlı 13 inç MacBook Pro'dan yaklaşık yüzde 90 daha hızlıdır, ancak 16 inç MacBook Pro'daki özel Radeon 5500M GPU'ya bir mum tutamaz.

Sadece vuruşlar için, birkaç modern oyunun kıyaslamalarını yaptım: Rise of the Tomb Raider ve Civilization VI . Bu oyunların Apple silikon için optimize edilmediğini unutmayın; bunlar, Rosetta2 emülasyonu altında çalışan, Steam'den indirilen (ayrıca Intel tarafından optimize edilmiş) Intel için optimize edilmiş sürümlerdir. Elbette bu dizüstü bilgisayarın sınırlı 8GB RAM'i ve son derece muhafazakar güç profili, bu oyunları oynanamaz hale getirir, değil mi?

macbook air m1 tezgah rotr IDG

Unutmayın, bu Rosetta2 öykünmesi altında oyunu çalıştıran fansız üç kiloluk bir dizüstü bilgisayardır!

MacBook Airs hiçbir zaman oyun makineleri olmadı, ancak bu sonuçlara kesinlikle hayran kaldım. Emin olmak için hepsini üç kez çalıştırmak zorunda kaldım. Ice Lake Y-serisi CPU ve GPU, bu oyunları çalıştırırken tahmin edilebileceği gibi kötü sonuçlar alıyor; tanıdık bir hikaye. Ama sadece M1'in gidişine bakın! Bu oyunlarda dört kat daha yüksek kare hızı sunarak onları "oynanamaz" dan "oynanabilir" e götürüyor.

macbook air m1 tezgah civ6 IDG

Diğer 13 inçlik MacBook'lar hiçbir zaman iyi oyun makineleri olmadı, ancak bu performans sıçraması saçma!

Core i5 ile 13 inç MacBook Pro'nun kare hızını iki katına çıkardım. Cehennem, Core i9, 32 GB RAM ve özel Radeon 5500M GPU ile 16 inç MacBook Pro, yalnızca yüzde 30 ila 50 daha hızlı.

Yine, bu sonuçlar M1'in ARM tabanlı mimarisi için hiç optimize edilmeyen oyunlarla değil, Rosetta2 öykünme katmanıyla. Üç kiloluk, fansız bir dizüstü bilgisayarda. Tek kelimeyle şok edici!

Uyumluluk, kontrol edin

Bu da bizi uyumluluğa getiriyor. Apple'ın M1 işlemcisi, 2006'dan beri Mac'lerde gördüğümüz Intel işlemcilerden (x64) tamamen farklı bir mimari ve komut seti (ARM_64) kullanıyor. Mevcut tüm uygulamalarınızın hala çalıştığından emin olmak için Apple, iki komut seti arasında oldukça yüksek bir performans maliyetiyle çeviri yapan Rosetta2 adlı bir teknolojiye güveniyor. (İlk Rosetta, PowerPC'den Intel'e geçiş için benzer bir teknolojiydi.)

Apple'ın tüm uygulamaları, hem Intel hem de Apple silikonu destekleyen Evrensel uygulamalara güncellendi. Bu, macOS Big Sur ile gelen her şey anlamına gelir — Safari, Haritalar, Mesajlar, Fotoğraflar, TV, Sesli Notlar, Haberler, adını siz koyun. Apple'ın Final Cut ve Logic gibi profesyonel uygulamaları bile güncellendi.

Diğer uygulamalar da isabetlidir. Adobe'nin Creative Cloud paketinin hiçbiri henüz güncellenmedi, bu nedenle Photoshop, Lightroom ve Premiere'in tümü Rosetta2 emülasyonu altında çalışır (Adobe, indirdiğiniz gibi sizi uyarır). İlginç bir şekilde, diğer tüm uygulamaları indiren ve güncelleyen asıl Creative Cloud uygulamasının kendisi, Apple silikon için optimize edilmiş bir beta. Adobe, Lightroom'un Universal sürümünün yakında ve Photoshop'un gelecek yılın başlarında geleceğini söylüyor.

adobe photoshop intel uyarısı IDG

Adobe, optimize edilmemiş uygulamaları indirdiğiniz konusunda uyarıyor, ancak bunlar en son Intel tabanlı MacBook Air'in yanı sıra iyi çalışıyor ve çalışıyor.

Favori yazma uygulamam iA Writer , Universal olarak güncellendi. Pixelmater Pro , DaVinci Resolve veya Fantastical gibi mükemmel uygulamalar da öyle.

Ancak Microsoft'un Office uygulama paketi, Zoom, Firefox, Chrome, Steam ve düzinelerce diğer günlük uygulama henüz Evrensel uygulamalara güncellenmedi.

İyi haber şu ki, denediğim her uygulama Rosetta2 öykünmesi ile kesinlikle iyi çalıştı. Siz sadece uygulamayı indirin, çalıştırın ve hiçbir şey değişmemiş gibi. Bazı uygulamaları ilk çalıştırdığınızda küçük bir gecikme olabilir, ancak bundan sonra sorunsuz bir şekilde hareket edebilirsiniz. Evet, performans açısından büyük bir darbe var, ancak Rosetta2 altında çalışan Intel için optimize edilmiş uygulamalar bile, bu yeni MacBook Air ile Core i5 tabanlı modelde olduğu kadar sorunsuz ve duyarlı hissetme eğilimindedir. Buna tekil istisna, uygulamalar onlarca test ettikten sonra, bir buhar olan arayüz kötü stutters. Steam oyunları , daha önce tartışıldığı gibi, emülasyon altında karşılaştırılabilir Intel tabanlı Mac'lerden çok daha hızlı çalışır.

Mac'inizdeki iPhone uygulamaları? Buna inan!

Apple'ın iPhone ve iPad yongalarının DNA'sından türetilen işlemcilerle Mac'ler oluşturmanın satış noktalarından biri, iPhone ve iPad uygulamalarını gerçekten bir Mac üzerinde çalıştırmanın önemsiz olmasıdır.

Bu amaçla, M1 çipli Mac'ler iPhone ve iPad uygulamalarını doğrudan Mac App Store'dan indirebilir. Bunlara iPhone veya iPad'de sahipseniz, yeniden satın almanıza gerek kalmaz.

Bazı uyarılar var. Denediğim uygulamalar tereyağı gibi çalışsa da (dahil olan donanım göz önüne alındığında sürpriz olmadı), çoğu iPhone uygulaması sabit bir pencere boyutunda çalışırken, birçok iPad uygulaması yeniden boyutlandırılabilir. Geliştiriciler, uygulamalarının listelenmesini devre dışı bırakabilir ve birçok en iyi uygulama bunu yapmıştır. Instagram, Netflix, TikTok, Snapchat, Xbox, Playstation veya Google'dan herhangi bir şey umuyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

macbook air m1 touch alternatifleri IDG

Apple, iPhone oyunlarını oynamayı kolaylaştırmak için bazı basit klavye kontrolleri ekledi.

Yine de burada çok şey var. Garip bir şekilde Facebook yeterli. Amazon Alexa ve Prime Now (ancak Amazon Shopping değil) ve birçok büyük havayolunun uygulamaları da mevcut. Tonlarca iOS oyunu var. Apple, oynamayı kolaylaştırmak için iOS oyunları için bazı dokunmatik alternatifler bile oluşturdu: kaydırmak için ok tuşlarını kullanın, ekranın ortasına hafifçe vurmak için boşluk çubuğunu kullanın veya izleme panelini sanal bir dokunmatik ekran gibi kullanmak için Option tuşunu basılı tutun.

Bu erken günler ve daha fazla seçenek memnuniyetle karşılanacaktır (pencere ölçekleme özelliği gibi) ancak bu mutlak bir kazançtır. Bir uygulamanın listelenmemesi ne kadar sinir bozucu olsa da, burada bir Mac'e sahip olmanın kullanışlılığını büyük ölçüde genişletmek için yeterince şey var. Sadece daha fazla geliştiricinin onu benimsemesini umabilirim. Hadi Netflix, ne kaybedeceksin?

Tüm bunlar ve çılgın pil ömrü de

Performansta böylesine açık bir şekilde şaşırtıcı bir sıçramayla, pil ömrünün darbe almasını bekleyebiliriz. Intel tabanlı MacBook Air ile aynıysa mutlu olurduk.

Fakat yeni Air pil o kadar uzun zamankinden olduğundan daha çok sürer. Apple, 15 saat web taraması (eski Air'de 11 saatten daha fazla), 18 saat video oynatma (12 saatten fazla) ve video konferans sırasında iki kat daha fazla ömür elde edeceğinizi iddia ediyor. Eminim tam olarak Apple'ın yaptığı gibi test etmiyoruz, ancak genellikle pil ömrünün bu yılın başlarında incelediğim MacBook Air'den yüzde 50 daha uzun olduğunu gördüm .

Ekranı 150 nit olarak ayarladık ve TV uygulamasından indirilen bir filmi (maksimum kalitede) pil bitene kadar döngüye aldık. Bu testte, M1 tabanlı Air, bu yılın başlarında Intel tabanlı olandan yüzde 82 , 2018'de incelediğimden yüzde 50 daha uzun sürdü.

macbook air m1 tezgah pil IDG

Bu MacBook Air'in bu kadar uzun sürdüğünü ve birkaç kat daha hızlı çalıştığını düşünmek çılgınca.

Bu bir şans değil. Bu uç bir durum değil. Diğer görevler yapmazken video oynatma gücü yutmaz. Günlük karma kullanımda (web'de gezinirken, video izlerken, fotoğraflarda düzenleme yaparken, e-postalar yazarken ve MacBook Airs'i kullandığımız diğer tüm şeyler) yeni model, eskisinden kolayca saatler daha uzun sürer.

Sanırım şaşırmamalıyım. Intel tabanlı MacBook Airs'in bir fan gerektirmesi ve M1'in fansız olması, işlemcinin enerji verimliliği konusunda ihtiyacımız olan tüm ipucu olmalı. Yine de, aynı pilden yüzde 50 ila 80 daha fazla pil ömrünü kolayca elde ederken , aynı zamanda birkaç kat daha fazla performans sağlamak şaşırtıcı.

Apple silikon lansmanı büyük bir başarıdır

Yeni M1 tabanlı Mac'lere, yeni Apple silikonunun her küçük yönünü gerçekten kazacak kadar uzun süre sahip olmadık. Ancak günlerce süren öfkeli kıyaslama ve kesintisiz kullanımdan sonra şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Apple gerçekten inanılmaz bir başarıya imza attı. Çipi, bu güç profilinde açıkçası şok edici performans sunuyor.

Performans testi sonuçlarıma baktığımda kendime defalarca hatırlatmak zorunda kaldım: Bu, yalnızca 8GB RAM ve 7 çekirdekli GPU ile giriş seviyesi 999 dolarlık model. Bu yığının süper düşük güçlü alt kısmıysa, daha yüksek performanslı “Pro” yongalar ne sağlar? Zihin şaşırtıcı.

Bir MacBook Air için pazardaysanız, dikkate alınacak Intel tabanlı model yok. Ve şaşılacak bir şey yok – Intel çipini taklit ederken bile, bu yeni Air genellikle eskisinin yükseltilmiş dört çekirdekli versiyonunu geride bırakıyor. Güncellenmiş Evrensel uygulamaları çalıştırırken, bu mutlak bir yoldur. İPhone ve iPad uygulamalarını da çalıştırdığından bahsetmiş miydim? Bu 8GB modelin performansından uygun şekilde etkilenmiş olsam da, asla yükseltilemeyeceği için 16GB almayı öneriyorum.

Daha yüksek kaliteli bir Mac düşünüyorsanız, Apple'ın gelecekte daha yüksek performanslı yongalar için neler depolayacağını görmek için beklemek isteyebilirsiniz. Apple'ın biraz fansız bir MacBook Air'de neler yapabileceğini gördükten sonra cüzdanınızı Intel tabanlı bir Mac için açmanızı tavsiye etmek kesinlikle zor.

Yine de hepsi iyi haberler değil. Apple, işlemcinin ötesinde MacBook Air'de gerçek iyileştirmeler yapmak için iyi bir fırsatı kaçırdı. Eski 720p web kamerası, M1 yongası çıktısını temizlemek için daha iyi bir iş çıkarsa bile bir dizüstü bilgisayar suçudur. Görüntü iyileştirmeleri (HDR, değişken yenileme hızı veya yüksek yenileme hızı) memnuniyetle karşılanacaktır. Face ID, bir veya iki yıl önce Mac'e ulaşmış olması gerektiğini düşünüyor.

Bir MacBook Air piyasasındaysanız, burada gösterilen performans ve pil ömrü karşısında hayrete düşeceksiniz ve kullanıcıların büyük çoğunluğunun favori uygulamalarının destek için güncellenip güncellenmediği konusunda endişelenmesine gerek olmadığını düşünüyorum. henüz M1 — Rosetta2 öykünmesi çok güzel çalışıyor. Mac'in bir sonraki büyük evrimini bekliyorsanız, bu, resmin yalnızca yarısı gibi hissediyor, "içerideki" yarısı, umarız "dış" yarısı geç değil, daha erken yolda.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.