Doğum izni: Yeni Fifa önerileri

kulüplerine transfer yasağı uyarısını içeriyor

Kadınlar Dünya Kupası'ndan Tayland v Şili
Geçen yaz Dünya Kadınlar Kupası'nı dünya çapında bir milyardan fazla insan izledi

Kadın futbolcuları korumayı amaçlayan yeni doğum sigortası düzenlemeleri, spor için "önemli bir adım" olarak övüldü.

Fifa, yeni standartları karşılamayan herhangi bir kulübe transfer yasağı koyabilir.

Futbolun uluslararası yönetim organı ilk kez kadın oyuncular ve antrenörler için dünya çapında doğum düzenlemeleri önerdi.

Oyuncular, maaşlarının en az üçte ikisi kadar, en az 14 haftalık doğum sigortası hakkına sahip olacaklar.

Önerilen düzenlemeler için Aralık ayında Fifa Konseyi onayı gerekecek.

Fifa'nın baş hukuk ve uyum görevlisi Emilio Garcia Silvero şunları söyledi: "Kulüplerin, bir oyuncunun hamile kalması gerekçesiyle bir oyuncunun sözleşmesini feshetmesine izin verilmeyecek.

"Eğer durum buysa, oyuncuya sadece para cezası ve tazminat değil, aynı zamanda spor yaptırımı da vereceğiz.

"Kulübe bir transfer yasağı getireceğiz. Bundan sonra kadın oyuncular daha iyi korunacak.

"Bu kuralların sağduyu olduğunu düşünüyoruz. Bu hakların zaten mevcut olduğu bazı ülkeler var, ancak bunu 211 farklı bölge için düzenlemeye çalışıyoruz. Bu temel koşullar 1 Ocak 2021'den itibaren zorunlu olacak."

Önerilere göre kulüpler, oyuncuları kulübe "yeniden entegre etme" ve "yeterli sürekli tıbbi destek" sağlama yükümlülüğü altında olacak.

Yönetmelikler ayrıca şunları belirtir:

  • Doğum izninde olan bir oyuncuyu değiştirmek için kısa vadeli teminatın gerekli olduğu durumlarda, kulüplerin normal transfer dönemleri dışında bir kadın oyuncuyla sözleşme imzalamasına izin verilecektir.
  • Yeni annelere emzirme ve / veya süt sağma fırsatı sunulmalıdır.

Fifa'nın önerdiği minimum 14 haftalık teminat, annelik ücretinin 39 haftaya kadar mevcut olduğu Birleşik Krallık dahil birçok ülkede yasal miktar kadar ileri gitmiyor.

Birleşik Krallık'ta, bu, ilk altı hafta için% 90'lık ücreti ve ardından haftada 151,20 Sterlin'i veya yedi ila 39. haftalar için – hangisi daha düşükse – ortalama haftalık kazancın% 90'ını içerir.

'Umarım bu başlangıçtır'

Alex Morgan
ABD'li uluslararası Alex Morgan, Mayıs ayında doğum yaptıktan sonra Tottenham Hotspur için oynuyor.

Dünya futbolcular sendikası Fifpro'nun küresel oyuncu konseyinin bir üyesi olan İngiliz uluslararası Jodie Taylor, "Bu, sporumuza çok etkili ve anlamlı bir katkı," dedi.

"Kadın futbolcular, çocuk sahibi olmaya karar vermemiz halinde yeterli koşulların mevcut olduğundan emin olarak kariyerlerimize devam edebilmemizi sağlamak için bu tür düzenlemelere ihtiyaç duyuyor, bu hem oyuncular olarak bize güven veriyor hem de profesyonel oyunun büyümeye devam etmek için neye ihtiyacı olduğunu yansıtıyor.

"Umarım bu, kadın oyuncular için daha ilerici ve kapsayıcı politikaların başlangıcıdır."

Arjantinli kaleci Gabriela Garton: "Bu, kadın futbolu için – oyuncular için ve oyunun sürdürülebilir büyümesi için çok önemli ve çok önemli bir adım.

"Oyuncular olarak, geçmişte bazılarının yapmak zorunda kaldığı gibi, hiç kimsenin bir aile kurmak ile futbol kariyerine devam etmek arasında seçim yapmak zorunda kalmaması için bu tür hükümlere ve korumalara ihtiyacımız var."

Fifpro'nun genel sekreteri Jonas Baer-Hoffmann şunları ekledi: "Bu yalnızca bir ilk adım, çünkü bu düzenlemeler minimum bir koruma setini temsil ediyor.

"Daha bütünsel ebeveyn politikaları ve daha uzun doğum dönemleri ve genel olarak ebeveynler için hususlar gibi daha uygun koşullar için – uluslararası ve yurt içinde – zorlamaya devam edeceğiz.

"Hiçbir oyuncu ayrımcılığa uğramamalı ve kesinlikle hamileliğin bir sonucu olarak veya doğum yaptıktan sonra annenin ve çocuğunun temel insani ihtiyaçlarını karşılaması nedeniyle olmamalıdır."

BBC iPlayer banner'ı etrafında BBC iPlayer altbilgisi çevresinde