NASA Perseverance rover yakında Mars'a inmek üzere: Ne beklemeli – CNET

mars2020-gökyüzü-vinç

NASA, Perseverance'ı Mars yüzeyine nazikçe düşürmek için bir "gök vinci" kullanacak.

NASA

Uzay olayları söz konusu olduğunda, başka bir gezegene araç indirmek kadar gergin, heyecan verici ve büyük riskler çok azdır. Bu Perşembe, 18 Şubat, NASA'nın Perseverance gezgini, kızıl gezegen keşiflerinde yeni bir çağı başlatarak Mars'a iniş yapmaya çalışacak.

NASA'nın Mars'a makine teslim etme konusunda çok fazla deneyimi olsa da (işte size bakıyorum, Curiosity ve InSight ), bu seferki işi daha da kolaylaştırmıyor. NASA , "Mars'a inmek zor" dedi . "Herhangi bir uzay ajansı tarafından Mars'a gönderilen görevlerin yalnızca% 40'ı başarılı oldu."

Vahşi bir yolculuk olacak. Perseverance'ın iniş gününde neler bekleyeceğiniz burada.

Nasıl izlenir

NASA, inişin canlı görüntüsünü sağlayacaktır. Görev kontrolünden NASA TV yayını 18 Şubat Perşembe günü PT 11: 15'te başlayacak. Mars'taki Jezero Krateri'ne iniş, PT 12:30 civarında planlanıyor.

Bu, gerçekleşirken her ayrıntıyı görebileceğimiz bir roket fırlatması gibi olmayacak. NASA yorumlarını ve güncellemelerini, görev kontrolünden görüşleri ve umarım inişten çok geçmeden bazı görüntüleri alacağız. Uzay hayranları için mutlaka izlenmesi gereken bir etkinlik olacak.

Azim yankılanır

Daha önce Mars'ta bulunduk. Öyleyse neden bu kadar heyecan? Kızıl gezegen bizim güneş sistemi komşumuzdur. Dünya gibi kayalık. Uzun bir su geçmişine sahiptir. Kendimizi belki bir gün orada yaşadığımızı hayal edebiliriz.

Avustralya'daki Flinders Üniversitesi'nde uzay arkeoloğu ve doçent olan Alice Gorman , CNET'e "İnsanların bu gezegene olan ilgi düzeyi olağanüstü." Gorman, insanlığın Dünya'nın ötesinde yaşam arayışını ve Mars'ın eski geçmişinde mikrobiyal yaşama ev sahipliği yapmaya nasıl aday olduğunu vurguladı.

Ayrıca bir gezginin, "kafası" ve "gözleri" olan tekerlekli mekanik bir yaratıkta özel bir yanı vardır. Gorman, "İnsanlar gezginlere karşı kendilerini aktif oldukları ve hareket ettikleri için hissediyorlar," dedi ve neredeyse ebeveynsel bir bağlanma duygusuna benziyor. NASA'nın Opportunity gezgininin ölümüyle ilgili duyguların dışa vurması, insanların bir Mars kaşifine nasıl bağlanabileceklerini kanıtlıyor. Azim, yeni Marslı sevgilimiz olmaya hazır.

Yedi dakikalık terör

Mars'a gelişler her zaman üzücüdür. NASA, EDL sürecini "giriş, iniş ve iniş" için çağırıyor.

"İniş sırasında, keşif aracı önce ısı kalkanıyla birlikte ince Mars atmosferinde 12.000 mil / saatin (yaklaşık 20.000 km / saat) üzerinde bir hızla dalar," dedi bir iniş açıklayıcıda NASA . NASA'nın iniş sürecini "yedi dakikalık terör" olarak tanımlamasının bir nedeni var.

Bu NASA grafiği, tüm giriş, iniş ve iniş (EDL) sırasını gösterir.

NASA / JPL-Caltech

Küçük iticiler, gezginin atmosferdeki potansiyel olarak engebeli sürüşte yolda kalmasını sağlamak için ateş edecek. Gezginin koruyucu ısı kalkanı onu yavaşlatmaya yardımcı olur. Yaklaşık 7 mil (11 kilometre) yükseklikte, süpersonik bir paraşüt açılacak ve Perseverance yakında ısı kalkanından ayrılacak.

NASA, 27 Ocak'ta, bir dizi kablo kullanarak gezginin yüzeye olan son mesafesini azaltan "gök vinci" manevrası da dahil olmak üzere , tüm EDL dizisinin ayrıntılı bir özetini içeren bir brifing verdi.

Her şey yolunda giderse, Sebat Mars'ın yüzeyinde duracak. Gorman, "Asıl zor olan kısım, yumuşak karaya oturmak, karayı çarpmak değil ve ardından hareketli parçaları yerleştirmektir" dedi. Yolculukta azim yalnız değil. Ayrıca karnında Ingenuity adlı bir helikopter taşıyor. Zeka, görevin ilerleyen bölümlerinde açığa çıkacak.

Şimdi oynatılıyor: Şunu izleyin: NASA'nın Mars helikopteri …

5:20

İnişi deneyimlemek

Görev, EDL sürecini yakalamak için tasarlanmış kameralar ve mikrofonlarla donatılmıştır, bu nedenle inişin heyecanını bir noktada hem görmeyi hem de duymayı bekleyebiliriz. Gorman, "İnişin ve yüzeye çıkmanın ham sesleri olacak" dedi. "Yani bu tamamen başka bir duyusal etkileşim seviyesi."

Mars ile Dünya arasında veri göndermek zaman alır. Eve döndüğümüzde, indikten çok uzun olmayan bir süre sonra ilk fotoğrafı bekleyebiliriz, ancak tam görsel ve işitsel deneyimin NASA'nın dünyayla paylaşması birkaç gün sürebilir.

Ajans, Aralık ayında sürecin hareketli, hızlandırılmış bir versiyonunu gösteren bir varış fragmanı yayınladı. Bir gezgini başka bir gezegene indirmenin ne kadar vahşi olduğu fikrine sahip olacaksınız.

Gorman, gezginin Jezero Krateri'ndeki iniş noktasının görsellerini almaktan heyecan duyuyor. Su geçmişi olan bir bölgedeki manzaraya ilk yakından bakışımız olacak. Azim, bu tarihi keşfetmeyi ve yaşamın kanıtlarını aramayı umuyor.

Fotoğraflar, sesler, helikopter ve her yönüyle bilim kutlamak için nedenler olsa da, görevin cevaplayabileceği büyük soru var: Mars mikrobiyal yaşamın evi miydi? Gorman, "Bir zamanlar Mars'ta herhangi bir şeyin yaşanıp yaşanmadığına biraz daha yakından bakarsak gerçekten harika olur." Dedi.

Azim, Dünya'nın ötesinde yaşam belirtilerini aramada bir sonraki büyük umudumuzdur. Her şey inişi yapıştırmakla başlar.

Bu yıl uzaydaki en son haberlerden haberdar olmak için CNET'in 2021 Uzay Takvimini takip edin. Hatta kendi Google Takviminize bile ekleyebilirsiniz.